Jump to content

Ζευγάρωμα Oranda Red Cap


kalliroi

Recommended Posts

Σήμερα το απόγευμα ταϊζω τα χρυσόψαρα, τα χαζεύω καθώς τρώνε και βλέπω... έναν γόνο να κολυμπάει! Είχα πει πως φέτος θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της, γιατί πόσα να χωρέσει ένα 110λιτρο; Αλλά δεν κρατήθηκα, έβαλα τη γεννήστρα και το... ψάρεψα. Έπειτα βρήκα και άλλον, μετά άλλο και έβαλα 8 γόνους στη γεννήστρα και άλλοι δύο κυκλοφορούν στο ενυδρείο χωρίς να καταφέρω να τους πιάσω! Και είδα και δύο αυγά γονιμοποιημένα πάνω στο τζάμι. Είμαι πολύ χαρούμενη! Ετοιμαστείτε! Ποιος θέλει red cap; :D

 

Ετοιμάζω αρτέμια και σε λίγο θα ανεβάσω τις φωτογραφίες! Είμαι πολύ χαρούμενη! :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Καλλιροη :thumbsu: αναμενουμε για τις φωτος :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπεροχα νεα...αν μπορεσεις να στειλες κανενα θεσ/νικη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Ναι, θα στείλω και εκτός Αθηνών αν χρειαστεί. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά! :)

DSCN8568.JPG

Ο γόνος κολλημένος στο τζάμι.

DSCN8569.JPG

Τον έβαλα στη γεννήστρα!

DSCN8573.JPG

Οι γονείς τρώνε...

DSCN8575.JPG

Αυτός πήγε να κρυφτεί αλλά τον τσάκωσα!

DSCN8577.JPG

Πρέπει να πεινάνε τα καημένα, μόλις τάισα τους γονείς τους και έγινε χαμός στο νερό του ενυδρείου, βγήκαν...παγανιά. Ευτυχώς έχω μπόλικη άλγη και έτριψα και λίγη τροφή baby μέχρι να γίνει η αρτέμια και τη Δευτέρα θα πάω να πάρω υγρή τροφή. Τους έδωσα κρόκο αυγού! Τον έβαλα σε τούλι αλλά με το που τον βούτηξα στο νερό το λέρωσε αμέσως και τον έβγαλα αμέσως. Έδωσα και στη γεννήστρα αλλά και έξω γιατί μπορεί να έχει και άλλους. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ααχχχ βρε Χρυσανθη...θελουν να σε αναγκαςουν να παρεις και αλλο ενυδρειο.. Να τα χαιρεσαι τα μωρα σου 😜😜

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΠράβο!! Αντε με το καλό..ρίξε μέσα στον κρόκο 2-3 σταγόνες από το νερό του ενυδρείου σου και λίγη τροφή και ομογενοποιησε τα και βάλτα στο ψυχείο η΄στην κατάψυξη!! Όταν ταίζεις κόβεις ελάχιστο και δίνεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο kalliroi, είδες που οι προσπάθειες του παρελθόντος έδωσαν καρπούς :bigemo_harabe_net-122: και τώρα πια αντιδράς αυτόματα, χωρίς να ρωτάς κανένα στο κλαμπ, απλώς και μόνο καταχωρώντας φωτογραφίες :D και ανεβάζοντας τη διάθεσή μας για baby party :clown2:

Αν σου περισσέψει κανένα όμορφο μωρό, θα μ'ενδιέφερε, αφού να φανταστείς μόλις επέστρεψα από γνωστό μαγαζί που κοίταζα για ένα Red Cup Oranda για το μέλλον, μια και "χτίζω" ένα 80 lt ενυδρείο... Άσε που αυτά που βρίσκω είναι μεγάλα και άσχημα, ενώ προτιμώ κάποιο μικρούλι για αρχή/προσαρμογή με το Fantail που έχω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Θα κρατήσω ένα ή δύο και τα υπόλοιπα θα τα χαρίσω. ;)

@sotosgreek ωραία ιδέα, θα το κάνω!

Τώρα ετοιμάζω και αρτέμια, ευτυχώς μου είχαν μείνει 2 φακελάκια, από Δευτέρα πάω για ...ψώνια!

DSCN8581.JPG

DSCN8582.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρυσάνθη

Να τα χαίρεσαι

Αντε και στα δικά μας :) (Να δω τι θα κάνω μετά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι χρυσοψαρομανα!!! τελος! :D

Να σου ζησουν και να πανε σε καλα σπιτια ευχομαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Γιάννη με νιώθεις,ε;:D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τους έδωσα να φάνε την πρώτη τους αρτέμια. Έφτιαξα κι έναν πολτό με κρόκο αυγού, λίγο νερό ενυδρείου, τριμμένη τροφή baby και λίγες βιταμίνες. Το έβαλα στην κατάψυξη και αύριο θα πάω να πάρω κι άλλη αρτέμια, υγρή, αποξηραμένη και φακελάκια για ναφτιάξω φρέσκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Γιάννη με νιώθεις,ε; :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εννοειτε! :D

Ισως παρω κι εγω ενα, αν ολα πανε καλα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Kalliroi !! Να σου Ζήσουν!

Ήταν να μην πάρει μπροστά η χρυσοψαρινα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Μαίρη! Σήμερα πάλι ήταν καθισμένη στον πάτο και γεννούσε...για τους επόμενους μήνες αυτά θα έχουμε, θα δω πόσα θα επιζήσουν από αυτά και θα δω μήπως τις επόμενες φουρνιές δεν τις "σώσω" αλλά αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της (λέμε τώρα).

Τα μωρά μου τρώνε!

DSCN8587.JPG

DSCN8594.JPG

DSCN8600.JPG

DSCN8612.JPG

DSCN8613.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στα χρυσόψαρα έξω στη λιμνούλα, είχα δει κάποιες φορές τον πατέρα, να κυνηγάει κάποια αλλά δεν μου είχε πάει το μυαλό σε ζευγάρωμα λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών. Μέχρι που σήμερα είδα κάτι αυγά κοντά στην επιφάνεια, σε ένα κλωνάρι από τον πάπυρο, με μύκητες. Ε, λογικό με θερμοκρασία νερού 10 βαθμούς. Κοίτα να δεις όμως! Με λίγη άνοδο μετά τα χιόνια (10 έχει τώρα που κρύωσε πάλι ο καιρός) αμέσως άρχισε το ζευγάρωμα. Και δυό είναι σίγουρα θηλυκά από τα 6! Για φαντάσου να έχουμε γέννες στη λιμνούλα. Αν επιζήσει κάποιο θα το χαρίσω αναγκαστικά, δεν έχω άλλο χώρο εκεί, είναι τίγκα! :D

Link to comment
Share on other sites

ουτε γκαπυ να ειχες :D , μπραβο!

δεν βλεπω ομως κοκκινο καπελακι στα μικρα :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πρέπει να κάνεις σύμβαση με κάποιο πετ σοπ.... να βγάζεις και κάνα έξοδο...!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πρέπει να κάνεις σύμβαση με κάποιο πετ σοπ.... να βγάζεις και κάνα έξοδο...!!!!

απαπα! πιπερι!!! :bigemo_harabe_net-75::D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μου φαίνεται οτι έχει για όλους ο μπαξές....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα καλά οράντα, πάρε κόσμε πάρε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα ψαρομωράκια!!! Που θα πάει... Κάποια στιγμή θα τη κάνω τη λιμνούλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...