Jump to content

Αρχάριος Με Μονομάχους


Stauros K.

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι νέος στο φόρουμ και αρχάριος με τα ενυδρεία.

Είχα πολύ παλιά στο ίδιο ενυδρείο χρυσόψαρα και ομολογώ ότι ντρέπομαι γιατί δεν ήξερα ότι είχαν τόσες πολλές ανάγκες σε λίτρα φροντίδα κ.τ.λ.π.

Για να μην πολυλογώ το ενυδρείο μου είναι 20 λίτρα (φανταστείτε χρυσόψαρο σε 20 λίτρα) 
Έχω ένα μικρό φίλτρο της resun με σφουγγάρι μόνο μέσα των 5watt το οποίο δεν έχει ρυθμιστή ροής νερού και το έχω περίπου 8 χρόνια και χαλίκι το οποίο όμως δεν ξέρω αν είναι χαλαζιακό.

Θερμοστάτη δεν έχω. 

Μετά από μια περιήγηση το φόρουμ κατάλαβα ότι τα λίτρα που έχω μου επιτρέπουν να έχω μόνο μονομάχο ή γαρίδες.

Κανένα θέμα δεν έχω μιας και οι μονομάχοι είναι ένα από τα αγαπημένα μου ψάρια.

Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και όσα γνωρίζω τα έχω μάθει από το φόρουμ μόνο. 

Θα ήθελα αν μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με τους μονομάχους. Αρχικά να μου πείτε για τον εξοπλισμό που έχω την γνώμη σας 

αλλά και τι άλλο θα χρειαστώ σκευάσματα, φυτά, υπόστρωμα, τροφή, βιολογικά υλικά τεστ νερού κ.τ.λ.π.

Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και φώτο από τον εξοπλισμό μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :bigemo_harabe_net-66:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην,ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου που ειναι βασικο κομματι.

Το ενυδρειο ηταν παντα γεματο νερο η ηταν αδειο?

Θα χρειαστεις θερμοστατη,χαλικακι ψιλο η αμμο, αλλα χαλαζιακα,φωτισμο,μερικα ζωντανα φυτα,κανενα ξυλαρακι και μετρησεις γιας αμμωνια,νο2 και νο3 κατα προτειμηση υγρα.

Εδω μπορεις να διαβασεις τις απαιτησεις για τον μονομαχο.

Οτι αποριες εχεις ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το ενυδρείο ήταν άδειο. Από τότε που πέθανε το τελευταίο μου χρυσόψαρο.

Νομίζω 5-6 χρόνια πρέπει να είναι άδειο. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν τα άλατα στο ενυδρείο και το φίλτρο αλλά τα καθάρισα χτες με νερό και ξύδι και ξέπλυνα πολύ καλά. Τα θέματα που μου είπες τα έχω διαβάσει το πιο απλά και τώρα διαβάζω τα λίγο πιο εξειδικευμένα για την τύρφη και το στρώσιμο του φίλτρου κ.τ.λ.π.

Χαλίκι έχω αλλά δεν ξέρω αν είναι χαλαζιακό. Είναι σκουρόχρωμο αρκετά. Μπλε και μαύρο.

Για το φίλτρο θα μπορούσα να κάνω κάποια πατέντα για να χαμηλώσω την ροή του νερού?

Πολύ διάβασμα! Σαν να είμαι ξανά στο σχολείο  ^_^

Ευχαριστώ για την απάντησή σου  ^_^

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα link απ' το φίλτρο και για το χαλίκι βγάλε λίγο εκτός ενυδρείου και ρίξε προσεκτικά πάνω του ακουαφόρτε.Φρόντισε να είναι στεγνό.

Αν αφρίσει δεν κάνει. Βάλε το σε κανένα τασάκι μέσα γιατί στο τσιμέντο δεν θα βγάλεις άκρη, θα αφρίζει το τσιμέντο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω διαβάσει ότι το ακουαφόρτε έχει καταργηθεί. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ορίστε και φώτο από το χαλικάκι και το φίλτρο ολόκληρο και διαλυμένο για να δείτε και πως είναι από μέσα.

Αν το σωληνάκι με το μαύρο στην άκρη υπάρχει περίπτωση να είναι ρυθμιστής ροής νερού τότε δεν δουλεύει γιατί το δοκίμασα χτες.

Το φίλτρο δουλεύει αλλά θέλει σίγουρα μικρότερη ροή γιατί είναι πολύ δυνατό και το μαύρο στην άκρη του γυρίζει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει.

Super θα πάω σήμερα οπότε θα δω αν έχει και  ακουαφόρτε για να πάρω.

 

post-60559-0-32855900-1426520459_thumb.jpg

 

post-60559-0-74889600-1426520515_thumb.jpg

 

post-60559-0-19297700-1426520695_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχει καταργηθεί;Απ' τα super market ή σαν τρόπος να ελέγξεις τα πετρώματα;

Όσο για το φιλτράκι, επειδή το έχω πιάσει στα χέρια μου το συγκεκριμένο, έχει πάρα πολύ μικρό κάδο και δεν θα σου χωρέσει με τίποτα χοντρό σφουγγάρι, βιολογικό υλικό και ενυδρειακό βαμβάκι.

Εγώ έχω πάρει αυτό, αν καταφέρεις να το βρεις είναι πολύ καλό για τα λεφτά του + ότι δεν σου τρώει χώρο απ' τον λίγο που έχεις όπως το εσωτερικό.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

αυτό το φίλτρο έχω και γω στο μονομάχο μου και τα σπάει γιατί έχει και την κάνουλα να μειώνεται η ροή και δεν πιάνει χώρο και μέσα! καπάκι έχει το ενυδρείο? λάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν πιάνει χώρο, αφού είναι μια σταλιά.

Τι έχεις βάλει μέσα στον κάδο και πόση ποσότητα βιολογικού υλικού;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στην είσοδο μέσα στο ενυδρείο λίγο υαλοβάμβακα (τον αλλάζω ανα 3 μέρες για τα χοντρά και κόβει κιάλλο τη ροή). Μέσα σφουγγάρια και μία κάλτσα που έχει την έχω γεμίσει σιποράξ μίνι. Πάλι προς την έξοδο έχω σφουγγάρια και λίγο υαλοβάμβακα. Επίσης έχω αντικαταστήσει μία ''γλώσσα΄΄ που έχει στην έξοδο με μισό καλάμι για να σπάω τη ροή όπως εγώ θέλω κυρίως προς το πλάι...

 

Και δεν θα το έλεγα μια σταλιά, πέρνει περισσότερη ποσότητα βιολογικού υλικού από ένα εσωτερικό magi 380 που έχω :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά κάπου διάβασα ότι το ακουαφόρτε έχει καταργηθεί αλλά τελικά βρήκα στο super που πήγα σήμερα υδροχλωρικό οξύ.

Έκανα το τεστ μέσα σε ένα μεταλλικό τασάκι που είχα στο σπίτι και δεν άφρισε καθόλου. Θα ξανακάνω ακόμα μια φορά μια δοκιμή αύριο να είμαι 100% σίγουρος.

Έχω 1.5 κιλό και κάτι χαλίκι ελπίζω να μου φτάσει να βάλω σε 20 λίτρα. Το χρώμα το είδατε καλό είναι παιδιά? Για την αντανάκλαση από το φως θέλω να πω. 

Γιατί διάβασα ότι τα πολύ ανοιχτόχρωμο χαλίκι αντανακλά το φως και δεν είναι καλό αυτό για τα ψάρια.

Έχω επίσης έναν πλαστικό κορμό δέντρου πολύ ωραίος και 2 πλαστικά φυτά το οποία μάλλον δεν θα τα βάλω αφού θέλω να έχω μέσα αληθινά φυτά.

Τώρα για το φίλτρο είναι σχετικά καλό αλλά εδώ στην Λευκάδα όποιος ξέρει έχουμε πολύ σκληρό νερό οπότε σκέφτομαι να χρησιμοποιώ τύρφη.

Οπότε αν βάλω τύρφη  τότε πράγματι το φίλτρο είναι πολύ μικρό.

Ένα φίλτρο που μου άρεσε που είδα είναι αυτό http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-eswterika-filtra-hydor/hydor-pico-30l

(συγνώμη αν δεν έπρεπε να βάλω link)

Θα ήθελα να ρωτήσω.

Αν αλλάξω τελικά φίλτρο, αυτό το μικρό που έχω είναι αρκετό για να το έχω στις αλλαγές νερού για την τύρφη?

Επίσης για τις αλλαγές νερού για τόσα λίγα λίτρα θα χρειαστώ αεραντλία? 

Για το φύτεμα εκτός από το χαλίκι θα πρέπει να βάλω κάτι άλλο μέσα?

Γιατί τα υγρά τεστ είναι καλύτερα από τα στικς? Είχα απλά στο μυαλό μου να πάρω στικς γιατί είναι λίγο πιο οικονομικά και σκεφτόμουν να πάρω τα Sera Quick Test 50 stripes που μετρούν και ph, nh2, nh3, gh, kh

Ο θερμοστάτης για τα λίτρα που έχω πόσα watt  πρέπει να είναι?

Συγνώμη παιδιά αν κάνω πολλές και χαζές ερωτήσεις απλά προσπαθώ να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ και να δω το ποσό που θα βγει περίπου ώστε να το συγκεντρώσω και να αρχίσω τις αγορές. 

Αλλά μετά από το προαπαιτούμενο διάβασμα φυσικά.

Απλά είμαι φοιτητής και τα οικονομικά πρέπει να τα υπολογίζω από τώρα και να τα μαζέψω σιγά σιγά. 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!  ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν πιάνει χώρο, αφού είναι μια σταλιά.

Τι έχεις βάλει μέσα στον κάδο και πόση ποσότητα βιολογικού υλικού;

 

Δεν ξέρω εάν δεν ήμουν σαφής.... Για το δικό σου φίλτρο λέω ότι έχω.... το κρεμαστό, όχι του φίλου :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 1.5 κιλό και κάτι χαλίκι ελπίζω να μου φτάσει να βάλω σε 20 λίτρα. Το χρώμα το είδατε καλό είναι παιδιά? Για την αντανάκλαση από το φως θέλω να πω.

Γιατί διάβασα ότι τα πολύ ανοιχτόχρωμο χαλίκι αντανακλά το φως και δεν είναι καλό αυτό για τα ψάρια.

Καλό είναι!

Έχω επίσης έναν πλαστικό κορμό δέντρου πολύ ωραίος και 2 πλαστικά φυτά το οποία μάλλον δεν θα τα βάλω αφού θέλω να έχω μέσα αληθινά φυτά.

Πάρε φίλε ένα κομάτι μοπάνι άμα μπορείς να βρείς που μαυρίζει και το νερό και το μαλακώνει και στα λίτρα σου κανα 5ευρω θα βγει....

Τώρα για το φίλτρο είναι σχετικά καλό αλλά εδώ στην Λευκάδα όποιος ξέρει έχουμε πολύ σκληρό νερό οπότε σκέφτομαι να χρησιμοποιώ τύρφη.

Οπότε αν βάλω τύρφη  τότε πράγματι το φίλτρο είναι πολύ μικρό.

Ένα φίλτρο που μου άρεσε που είδα είναι αυτό http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-eswterika-filtra-hydor/hydor-pico-30l

(συγνώμη αν δεν έπρεπε να βάλω link)

Γιατί δε βάζεις το κρεμαστό που είναι και μεγαλύτερο? καπάκι έχει το ενυδρείο?

Για το φύτεμα εκτός από το χαλίκι θα πρέπει να βάλω κάτι άλλο μέσα?

Το χαλίκι δεν ξέρω από το πάχος του αν πέρνει φύτεμα αλλά θα σου πρότεινα ανούμπια που δε θέλει και πολύ φως και πίστια για την επιφάνεια (βέβαια με το κρεμαστό φίλτρο θα πρέπει να κάνεις πατέντα... θα τα πούμε τότε)

 

Ο θερμοστάτης για τα λίτρα που έχω πόσα watt  πρέπει να είναι?

Βατ/λίτρο πάει συνήθως!

 

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει καπάκι αλλά όχι λάμπα. 

Agma το φίλτρο σου νομίζω είναι πολύ καλό και οικονομικό αλλά είδα σε ένα παλιό θέμα σου οτι το καπάκι στο ενυδρείο σου είναι φλατ και έτσι μπόρεσες να το κόψεις για να μπει το φίλτρο σωστά.

Εμένα έχει κάτι σαν υψωματάκι δηλαδή ξεκινά φλατ για 3 δάχτυλα περίπου και μετά πάει προς τα πάνω. Το έκαναν έτσι μάλλον για φωτισμό γιατί το καπάκι από κάτω έχει χώρο για την λάμπα και έχει 2 τρύπες δεξιά και αριστερά για τα καλώδια μάλλον.

Γιαυτό το σκέφτομαι για το κρεμαστό φίλτρο. Θέλει πολύ μανούρα για να βάλω κρεμαστό φίλτρο.

Άρα δεν θα πρέπει να βάλω κάτι άλλο εκτός από το χαλίκι για φύτεμα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν θα πρέπει να βάλω κάτι άλλο εκτός από το χαλίκι για φύτεμα?

 

Λάμπα.... δες στις diy κατασκευές, θες μία στα 6500 κέλβιν γύρω στα 11 βατ αν βάλεις εύκολα φυτά...

http://www.aquazone.gr/forums/forum/56-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-diy/

http://www.aquazone.gr/forums/forum/55-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο άλλο φυτό εκτός από anubia  υπάρχει που μπορώ να βάλω?

Ρώτησα στο aquario.gr και μου είπαν στα 9 ευρώ αλλά όχι δεμένη σε ξύλο ή πέτρα.

Επίσης ο φωτισμός πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο ή μπορεί να έχω και μια λάμπα δίπλα στο ενυδρείο?

Περίπου πόσο θα βγει ο φωτισμός?

Άρα για τόσα λίγα βατ μιλάμε για μια λάμπα Τ5?

Εκτός από την λάμπα θα χρειαστώ και "βάση" (δεν ξέρω πως να το πω) για να βάλω την λάμπα?

Τέλος μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες από σκευάσματα αντιχλώρια βιταμίνες βακτήρια κ.τ.λ.π. ?   

Αν θέλετε μπορώ να βγάλω φώτο το καπάκι για να καταλάβετε τι θέλω να σας πω για το υψωματάκι κ.τ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Η ανούμπια πάει δεμένη, πίστια μπορείς να βάλεις ή κερατόφυλλο που είναι επιφανειακά φυτά. Για βακτήρια άμα μπορείς να πάρεις μπόλι από άλλο χομπίστα καλό θα ήταν. Θα σου πουν βέβαια και τα παιδιά γτ εγώ μπόλι βάζω ή στρώνω κανα μήνα με τροφή. Η λάμπα από πάνω και όχι από το πλάι κατεμέ. Σε  αντιχλώριο εδώ μέσα έχει ψηφιστεί και εγώ το παίρνω το seachem prime κόκκινο-άσπρο μπουκαλάκι γτ είναι οικονομικό (βάζεις λιγότερο ανά λίτρο) και ''τρώει΄΄ και αμμωνία.

Βάλε άμα μπορείς ΄φωτος από το καπάκι κυρίως από κάτω για να φαίνονται και που είναι οι τρύπες και να σε βοηθήσουν στην κατασκευή

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εμενα αυτο το χαλικι δεν μου αρεσει..ειναι και χοντρο και δεν πολυκανει για φυτεμα.Ασε που δεν νομιζω να σου φτανει το 1,5 κιλο.

Εγω θα επαιρνα ενα σκετο σκουροχρωμο και ψιλοκοκκο.

Τα υγρα τεστ ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο οτι τα στικς τα οποια μετρανε στο περιπου.

Πλαστικα μη βαλεις καθολου,βαλε φυσικα υλικα.

Την τυρφη θα την προετοιμαζεις σε βαρελι,δεν θα την εχεις μονιμα μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου σου.

Με αεραντλια δεν κανουμε αλλαγες νερου,με αντλια κανουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι την anubia πρέπει να είναι δεμένη αλλά κάπου διάβασα ότι κάποια καταστήματα πουλούν anubia δεμένη έτοιμη γιαυτό το είπα. 

Και εγώ σκεφτόμουν στρώσιμο με τροφή αλλά δεν θα είχα θέμα να κάνω και με σκεύασμα βακτηρίων. Μπόλι εδώ λίγο δύσκολα.

Για την λάμπα το είπα γιατί εκεί που θέλω να βάλω το ενυδρείο έχω φωτιστικό δίπλα μικρό με λάμπα οικονομίας. Γιαυτό ρώτησα. Μήπως είναι αρκετό και δεν χρειαστώ λάμπα μέσα στο ενυδρείο.

Ναι βλέπω ότι εδώ στο φόρουμ ακούγετε πολύ για το seachem prime και είχα αυτό στο μυαλό μου να πάρω. 

Πφφ άρα θέλουμε και χαλικάκι!!

Θα ψάξω για υγρά τεστ τότε. Απλά τα στικς τα βρήκα πιο εύκολα στην χρήση. Τσακ τα βάζεις μέσα και τέλος, αλλά δεν ήξερα ότι μετρούν στο περίπου.

Θέλω να βάλω φυσικά υλικά απλά δεν μπορώ να βρω πολλά στο ίντερνετ. 

Ναι αυτό θέλω να κάνω με την τύρφη. Να την ετοιμάζω σε βαρελάκι. Απλά ρωτάω αν πάρω καινούριο φίλτρο το παλιό που σας έδειξα με φώτος πιο πάνω είναι αρκετό για να ετοιμάζω την τύρφη. Συγνώμη νόμιζα αντλία αεραντλία είναι το ίδιο. Για τόσα λίγα λίτρα θα χρειαστώ αντλία?

pozeras13 όταν λες κερατόφυλλο  εννοείς το Ceratophyllum Demersum?

Ευχαριστώ!

 

Ορίστε και οι φώτο από το καπάκι 

post-60559-0-30011700-1426596145_thumb.jpg 

 

post-60559-0-39252300-1426596164_thumb.jpg

 

post-60559-0-51541700-1426596177_thumb.jpg

 

post-60559-0-51544400-1426596186_thumb.jpg

 

Ο χώρος κάτω από το καπάκι είναι 31 cm 

Το βαθούλωμα όχι όλο το καπάκι.

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

pozeras13 όταν λες κερατόφυλλο  εννοείς το Ceratophyllum

 

ω ναι!

 

Ο χώρος κάτω από το καπάκι είναι 31 cm 

Το βαθούλωμα όχι όλο το καπάκι.

 

Αυτό είναι καλό όπως το βλέπω έχεις μπόλικο χώρο για μια λάμπα, θα σου πουν και οι κατασκευαστες εδώ μέσα , εγώ δεν έχω κάνει!

 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως φωτίζεις το ενυδρείο σου?

Πήγα σήμερα στο pet shop τη περιοχής για να δω τι έχει. Ότι θέλω μου είπε γίνεται παραγγελία. Είχε ένα φίλτρο της elite με στα 15 ευρώ με 200 λίτρα/ώρα. Είπαν ότι είναι πολύ για το ενυδρείο που έχω εγώ.

Αλλά ρε παιδιά νομίζω και αυτό έχει πολύ μικρό κάδο. Έχει μέσα σφουγγάρι, πρέπει να το βγάλω και να βάλω βιολογικό υλικό ή να το κόψω τουλάχιστον και να βάλω και άλλα πράγματα μέσα? (δεν το έχω πάρει ακόμα υποθέσεις κάνω) Ξέχασα να πω ότι είναι εσωτερικό φίλτρο.   

Θερμοστάτη μου είπαν ότι θέλω περίπου στα 75 βατ το πολύ για τα λίτρα μου. Δεν είχε τώρα εκεί αλλά μου είπε αν θέλω θα μου φέρει. Τώρα από βακτήρια και αντιχλώρια είχε εκεί κάποια αλλά δεν ήξερα την μάρκα δεν την είχα ξαναδεί αλλά είναι αρκετά οικονομικά αλλά σκέφτομαι να πάρω το seachem prime γιατί δεσμεύει την αμμωνία και βγαίνει και πιο οικονομικό στις δόσεις του.

Δεν ξέρω αν θα κάνω στρώσιμο με τροφή μόνο ή και με βακτήρια. Εσείς τι λέτε? 

Γνωρίζεται κάποια καλή μάρκα φίλτρου να μου προτείνετε για τα λίτρα μου?

Για φωτισμό παιδιά λίγο δύσκολα τα πράγματα. Θέλει πατέντα για να βάλεις λάμπα εκεί μέσα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτη η βοήθειά του.

pozera13 είναι πολύ όμορφο φυτό το Ceratophyllum  ^_^ 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν γράφω πολλά και γίνομαι κουραστικός.  ^_^

Το φίλτρο από το πετ είναι αυτό

 

 post-60559-0-47610500-1426617398_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Πατριδα καλησπερα!(που εχει πετ στην λευκαδα?)

 

Λοιπον στο θεμα σου.

Θερμοστατη για τα λιτρα σου θα χρειαστεις εναν 50w το πολυ και εισαι ενταξει!

Φιλτρακι μικρο,καλο και με σχετικα καλο χωρο στον καδο εχω να σου προτεινω το hailea rp200. Χωραει ενα σακουλακι sera siporax mini και μενει χωρος και για σφουγγαρακι.

Το prime ειναι απο τα καλυτερα αντιχλωρια και τα πιο οικονομικα.

Για φωτισμο αν δεν το εχεις με κοψε-ραψε μπορεις να βγαλεις το καπακι και να εχεις ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπιτσα στα 11w και 6500k (απλη εμποριου)

απλα μετα θα πρεπει να κανεις μια πατεντουλα με ενα τουλι πχ 'η κατι τετοιο για να μην σου πηδηξει εξω.

Στρωσιμο οποια απ τις δυο μεθοδους και να ακολουθησεις δεν θα εχεις προβλημα αρκει να κανεις μετρησεις για να ξερεις που βρισκεσαι κ ψαρι να μπει αφοτου στρωθει!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως φωτίζεις το ενυδρείο σου?

Εμένα δεν έχει καάπι πήρα μία γλαστρούλα από το τζαμο πολθ μικρή της έκοψα τον πατο και πήρα και ένα καλώδιο για λάμπα το σφίνωσα στον πάτο τις γλαστρας, έβαλα και αλουμινόχαρτο μέσα σαν ανακλαστήρας και την βάζω στη μέση του ενυδρείου πάνω σε ένα τζαμάκι που εχω για καπάκι

Πήγα σήμερα στο pet shop τη περιοχής για να δω τι έχει. Ότι θέλω μου είπε γίνεται παραγγελία. Είχε ένα φίλτρο της elite με στα 15 ευρώ με 200 λίτρα/ώρα. Είπαν ότι είναι πολύ για το ενυδρείο που έχω εγώ.

 κάποια καλή μάρκα φίλτρου να μου προτείνετε για τα λίτρα μου?

Για φωτισμό παιδιά λίγο δύσκολα τα πράγματα. Θέλει πατέντα για να βάλεις λάμπα εκεί μέσα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτη η βοήθειά του.

pozera13 είναι πολύ όμορφο φυτό το Ceratophyllum  ^_^  και αρέσει στο μονομάχο γιατί είναι επιφανειακό, τρώει νιτρικά και ξεκουράζεται εκει... εμένα μέσα στο φυτό κοιμάται...

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει ένα καινούριο. Ούτε χρόνο δεν έχει που το έχουν 2 παιδιά νεαρά σε ηλικία που είναι πολύ καλοί και εξυπηρετικοί.

Το έχεις δοκιμάσει το φίλτρο? Είναι καλό? Τιμή μήπως ξέρεις? Δεν θέλω να περάσω τα 20 ευρώ σε φίλτρο. 

Θερμοστάτη και εγώ εκεί υπολόγιζα 50 βατ. Ναι κρίνοντας από το φόρουμ έχω κατασταλάξει στο prime για αντιχλώριο. Βακτήρια και βιταμίνες δεν ξέρω ποια μάρκα είναι καλή. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια? Βασικά εκτός από το αντιχλώριο, τις βιταμίνες και τα βακτήρια θα χρειαστώ κάποιο άλλο σκεύασμα?

Δεν είναι ότι δεν το έχω με το κόψε-ράψε ίσα ίσα τρελαίνομαι να μαστορεύω και τέτοια. Αλλά το καπάκι μας την κάνει την ζημιά. Είναι κάπως παράξενο για να το φέρεις στα μέτρα σου (να το κόψεις να το τρυπήσεις κ.τ.λ.π.) και δεν μου έχει έρθει κάποια πατέντα στο μυαλό. 

pozera13 μια φώτο από την πατέντα με την γλάστρα θα την εκτιμούσα βαθύτατα :thumbsu:

Ναι είναι ωραίο φυτό και περίπου έχει τις ίδιες ανάγκες με την anubia. Για τα λίτρα μου αν βάλω ένα  Ceratophyllum και μια anubia θα είναι πολλά λέτε? Αν δεν βάλω anubia και βάλω μόνο  Ceratophyllum πρέπει να βάλω πάνω από ένα? 

Προβληματίστηκα με τον φίλο rastafarian και το χαλίκι. Που είπε ότι κατά την άποψή του δεν πολυκάνει για φύτεμα και δεν θα φτάσει το 1.5 κιλό και ότι είναι και χοντρό χαλίκι. Δεν ξέρω. Στο πετ επίσης μου είπαν ότι όταν φυτεύεις ή βάζεις σκέτο χαλίκι και φυτεύεις απλά μετά πρέπει να ρίχνεις ταμπλέτες λιπάσματος ή ρίχνεις χώμα για φύτεμα και από πάνω χαλίκι και φυτεύεις. Σωστά μου τα λένε? 

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για την βοήθεια σας. 

Πραγματικά με έχετε καθοδηγήσει πολύ  :jig:  :usd: 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη και εγώ εκεί υπολόγιζα 50 βατ. Βατ/λίτρο πάει συνήθως και με λιγότερα καλά θα είσαι

 

pozera13 μια φώτο από την πατέντα με την γλάστρα θα την εκτιμούσα βαθύτατα :thumbsu:

 

Ναι είναι ωραίο φυτό και περίπου έχει τις ίδιες ανάγκες με την anubia. Για τα λίτρα μου αν βάλω ένα  Ceratophyllum και μια anubia θα είναι πολλά λέτε? Αν δεν βάλω anubia και βάλω μόνο  Ceratophyllum πρέπει να βάλω πάνω από ένα? Έχω 13 λίτρα (μικρό βέβαια) με 4 είδη φυτών... Όσο για το χαλίκι σου.... τα φυτά που θες Δεν Φυτεύονται!!!

Προβληματίστηκα με τον φίλο rastafarian και το χαλίκι. Που είπε ότι κατά την άποψή του δεν πολυκάνει για φύτεμα (δεν πολυκάνει όντως, ο raf είναι γνώστης να ξέρεις γενικά στα των φυτών ειδικά) και δεν θα φτάσει το 1.5 κιλό και ότι είναι και χοντρό χαλίκι.

 

post-19192-0-64604100-1426629942_thumb.jpg

post-19192-0-92920500-1426629951_thumb.jpg

post-19192-0-54083500-1426629966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και φαίνεται και το κρεμαστό φίλτρο από πίσω λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...