Jump to content

Αρχάριος Με Μονομάχους


Stauros K.

Recommended Posts

Σε όλα τα παραπάνω που συμφωνώ μόνο για το υπόστρωμα έχω μία ένσταση. Επειδή είσαι και αρχάριος. Γενικά εγώ δεν έχω δουλέψει ποτέ υπόστρωμα γιατί υπάρχουν πάρα πολλά εύκολα φυτά που δεν το χρειάζονται. Σου δείχνω μία φώτο από παλιό μονομαχοενυδρίο που είχα 30 λίτρων με μόνο άμμο κάτω (είχα ένα ζευγάρι μέσα... μην παρασυρθείς και βάλεις ζευγάρι, πρέπει να είσαι εξαιρετικά τυχερός σε αυτά τα λίτρα να μην σκοτωθούνε.... και βασικά σε μένα να μην δίνει σημασία ο ένας στον άλλο...)

post-19192-0-26244600-1426851342_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στο υπόστρωμα. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Απλά και τα παιδιά έχουν ένα δίκιο γιατί λένε σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη. Αλλά νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς να πάω και σε υποστρώματα και σε πιο απαιτητικά φυτά και μάλλον θα πάω σε σκέτο χαλίκι.

Υπέροχα τα ψάρια σου. Το πήγες στο άλλο άκρο βρε παιδί μου. Όχι απλά δεν σκοτώθηκαν αλλά δεν έδιναν και σημασία ο ένας στον άλλον. 

Το φυτό μπροστά και αριστερά τι είναι? Πόσα κερατόφυλλα είχες μέσα? Και εγώ θέλω ένα δεύτερο ενυδρείο με μονομαχίνα αλλά έχουμε καιρό ακόμα. Άσε που θα πρέπει να έχεις 3 ενυδρεία αν θέλεις να βγάλεις μωρά. 

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στο υπόστρωμα. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Απλά και τα παιδιά έχουν ένα δίκιο γιατί λένε σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη. Αλλά νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς να πάω και σε υποστρώματα και σε πιο απαιτητικά φυτά και μάλλον θα πάω σε σκέτο χαλίκι.

Σκούρο ψιλόκοκκο

 

 

Το φυτό μπροστά και αριστερά τι είναι? polysperma νομίζω, αλλά δες στην κατηγορία εύκολα φυτά, έχει πολλά!

Πόσα κερατόφυλλα είχες μέσα? ένα κομμάτι που μεγαλώνει σαν τρελό και κάθε μήνα περίπου το κλαδεύεις χαχααχα

Και εγώ θέλω ένα δεύτερο ενυδρείο με μονομαχίνα αλλά έχουμε καιρό ακόμα. Άσε που θα πρέπει να έχεις 3 ενυδρεία αν θέλεις να βγάλεις μωρά.  Όχι μόνο αυτό..... και μετά ΠΟΥ θα βάλεις τα μικρά αρσενικά που θα μεγαλώνουν???

 

Θα τον χαρείς μόνο του πάντως, έστω με ένα σαλιγκάρι zebra snail (πάρτω πιο μετά να έχει και φαί στο ενυδρείο), είναι ψάρι με χαρακτήρα και θα σε μάθει σιγα σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ψιλόκοκο και σκούρο χαλίκι θα παρω.

Νομίζω ότι με μια anoubia και ένα καρετοφυλλο θα είναι πολύ άδειο το ενυδρείο γι αυτο σκέφτομαι να βάλω κάτι παραπανω.

Ε τα πουλάς τα χαρίζεις δεν μπορείς να τα κρατήσεις ολα.

Μου αρέσουν πολύ οι μονομαχοι. Ήθελα πάντα να πάρω. Και εγώ νομίζω θα τον χαρω.

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε και κανένα ξύλο μοπάνι (κάνει και black water και μαλακώνει το νερό) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια λίστα με όλες τις μάρκες που ήθελα να πάρω (φίλτρα αντιχλώρια τεστ νερού κτλπ) και πήγα σήμερα στο pet shop για να μου πουν ποιά μπορούν να μου φερουν. Είπαν ότι θα με πάρουν τηλ την Τρίτη να μου πουν ποιά μπορούν να μου φερουν. Να αποφύγω τα έξοδα αποστολής από το ίντερνετ και γενικά όσο μπορω τα εξωδα. Το καλό είναι ότι είχε φέρει μονομάχους και ήταν υπέροχα ψαρια. Λαμπερά χρώματα υγιέστατα χωρίς κανένα σημάδι ταλαιπωρίας. Μια ερώτηση, υπάρχει διάφορα στην τιμή στους μονομάχους ανάλογα την ουρά τα χρώματα ?

Εγώ θέλω έναν Κρόου τειλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Εγώ τον crown μου τον πηρα ας πουμε 2.5 ευρώ και ο vail δίπλα του έκανε 2. Να τα κοιτάξεις να μην έχουν σημάδια σαν φαγωμένα πτερύγια (finrot) ή άσπρα μπιλάκια (ich) στο σώμα. Που τους έχει? σε ενυδρεία?

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο το μαγαζί λειτουργεί κανονικά. Πάρε τους τηλέφωνο καλύτερα. Δες και στο aquario έχει προσφορά το τεστ της αμμωνίας στα 3€ και αν η παραγγελία σου είναι άνω των 20€ τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

Καλύτερα ο θερμοστάτης να μπει στο ενυδρείο. Ο 50άρης και ο 25αρης θερμοστάτης έχουν την ίδια τιμή γι' αυτό σου είπα καλύτερα 50άρη. Να φανταστείς έβαλα 100αρί σε 20λίτρα χωρίς πρόβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ένα θέμα που ένα παιδί είδε ένα χαλφ μουν 80 ευρώ γι'αυτό ρωταω. Υπάρχει περιπτοση για κάτι τέτοιο αν το ψάρι έχει πολύ σπάνια χρώματα Κ.Τ.Λ.Π.

Τα κρόου είναι υπεροχα. Μ'αρέσουν παρά πολυ.

Τα χρώματα τους ήταν καθαρά και λαμπερά χρώματα και δεν είδα κανένα σημάδι ούτε φαγωμένα πτερίγια. Δεν τα είχε σε ενυδρείο τα είχε σε βάζα μέσα.

Ευχαριστώ πολύ Μαίρη Δεν ήξερα ούτε για την προσφορά ούτε για τα μεταφορικά. Βρήκα θερμοστάτη με 5 ευρώ 25 βατ από ίντερνετ και σκεφτόμουν να τον πάρω για τις αλλαγές νερου όχι φυσικά για μέσα στο ενυδρείο.

Οι τιμές στους μονομάχους που κιμένονται?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει και γω κάτι τέτοιες τιμές όντως. Πήγα σε μία μεγάλη αλυσίδα να πάρω ένα μοπάνι και είχε 3.5 ευρώ τους μονομάχους και 2 μικρούς κακομούτσουνους πλακάτ 75 ευρώ! του λέω: ρε φίλε αυτοί γιατί κάνουν 75... μιλάνε κιόλας???

Μου είπε κάτι του στυλ: Είναι σπάνιοι και τέτοια.... και σε μία βδομάδα που ξαναπέρασα τους είχε 25 ευρώ.... καλά λέω...

Γενικά οι τιμές είναι από 2 έως 7-8 ευρώ. Μετά πας σε πολύ εξηζητημένο.... που δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Έλεος

Προσπαθούν να βγάλουν λεφτά με το τσουβάλι

Υπάρχουν κάποια είδη που είναι πιο ακριβά από άλλα ?

Θέλω να πω ότι τα Κρόου τειλ ας πούμε είναι πιο ακριβά από τα χαλφ Μουν ?

Δεν μου έκοψε σήμερα να ρώτησα τιμές. Χαζομάρα !!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος

Προσπαθούν να βγάλουν λεφτά με το τσουβάλι

Υπάρχουν κάποια είδη που είναι πιο ακριβά από άλλα ?

Θέλω να πω ότι τα Κρόου τειλ ας πούμε είναι πιο ακριβά από τα χαλφ Μουν ?

Δεν μου έκοψε σήμερα να ρώτησα τιμές. Χαζομάρα !!

 

Φίλε μέχρι 5 ευρώ πιστεύω θα τον έχει αλλά και πάλι ανάλογα. Εγώ σου λέω τον crown  τον πήρα 2.5!

Νομίζω από τους πιο ακριβούς είναι οι half moon

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει τόσο όμορφα ψάρια χαλαλι.

Άρχισα να μαζεύω χρήματα και θα άρχισω σιγά σιγά και τις αγορές

Αν θελετε θα σας κρατώ ενήμερους για τις εξελίξεις

Όσο για απορίες τώρα που σας βρήκα δεν σας αφήνω !! Χαχαχχα

Ευχαριστώ πολύ όλους !

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει τόσο όμορφα ψάρια χαλαλι.

Άρχισα να μαζεύω χρήματα και θα άρχισω σιγά σιγά και τις αγορές

Αν θελετε σας κρατώ ενήμερους για τις εξελίξεις

Όσο για απορίες τώρα που σας βρήκα δεν σας αφήνω !! Χαχαχχα

Ευχαριστώ πολύ όλους !

 

Εννοειται!!!! :)

 

 

Οσο για την τυρφη διαβασε εδω και ο,τι αποριες εχεις ρωτας.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/69872-oonoec/

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα που είπες για την τύρφη μετά την αλλαγή νερού την τύρφη που χρησιμοποιήσαμε την πετάμε ή την κρατάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Την κραταμε για 2-3 φορες,δεν ειμαι σιγουρος,δεν εχω χρησιμοποιησει......το αρθρο μπορει να λεει,δεν θυμαμαι, ή θα μας πει καποιος που να ξερει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι το τι να κάνω όταν φεύγω. Όπως είπα σπουδάζω Λευκάδα και άλλα είμαι Θεσσαλονίκη και φεύγω κάποιες φορές για 2 εβδομάδες περίπου. Τι μπορώ να κάνω όταν φεύγω με το ψάρι ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θεματάκι.... Αρχικά επειδή θα φύγεις λογικά για Πάσχα απ,ότι καταλαβαίνω... 2 επιλογές:

1) βάζεις το ενυδρείο να λειτουργεί να στρώνεται (με τροφή που διαλύεται αργά σαν αυτές που είναι για τις διακοπές... και αγοράζεις το ψάρι όταν γυρίσεις και τότε τα ξαναλέμε...

 

2)Το στήνεις τώρα,

 

α) βεβαιώνεσαι ότι έχει στρώσει, βάζεις ταίστρα ή κάποιον να πηγαίνει ανά 1-2 μέρες να του δίνει φαί και να αλλάζει 2-3 λίτρα νερό (λέω τόσο λίγο γιατί θα αγγαρεφτεί που θα αγγαρεφτεί μην έχει να προετοιμάζει και νερό... μόνο αντιχλώριο) αλλά δεν ξέρουμε και παραμέτρους του νερού σου βέβαια (της βρύσης...). Ή αλλιώς ταίστρα (εγώ έβαζα και το easy balance για διατήρηση ενυδρείου χωρίς αλλαγή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν δουλειά αυτά....

 

β) Παίρνεις ένα τάπερ 6-7 λίτρα και τον πέρνεις μαζί, ενώ κάνεις το 1 (τροφή αργής διάλυσης)........... η χειρότερη εκδοχή

 

Προτείνω το 1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Στο πετ ρώτησα τι να κάνω όταν φεύγω και μου πρότειναν κάτι ταμπλέτες που τις ρίχνεις στο νερό και αυτές διαλύονται αργά. Μια εβδομάδα μου είπαν κρατάει μια ταμπλέτα. Αυτές τις ταμπλέτες εννοείς όταν λες τροφές που διαλύονται αργά? Μπορείς να στρώσεις το φίλτρο και με αυτές?  Έτσι και αλλιώς το ψάρι δεν θα μπει τώρα οπότε οπότε δεν υπάρχει θέμα τώρα με την φροντίδα του ψαριού. Μετά το Πάσχα θα μπει το ψάρι. Αλλά γενικά τι μπορώ να κάνω όταν φεύγω και έχω το ψάρι σπίτι? Στο πετ είπαν ρίξε μια ταμπλέτα και και φύγε αν δεν έχεις κανέναν να ρίξει την δεύτερη εβδομάδα. Δεν θα πάθει κάτι το ψάρι χωρίς τροφή για 7 μέρες.

Όταν λες ταϊστρα αυτές τις αυτόματες?

Εσείς όταν φεύγετε τι κάνετε με τα ψαράκια σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Στο πετ ρώτησα τι να κάνω όταν φεύγω και μου πρότειναν κάτι ταμπλέτες που τις ρίχνεις στο νερό και αυτές διαλύονται αργά. Μια εβδομάδα μου είπαν κρατάει μια ταμπλέτα. Αυτές τις ταμπλέτες εννοείς όταν λες τροφές που διαλύονται αργά?

Ναι

Μπορείς να στρώσεις το φίλτρο και με αυτές? Για δύο εβδομάδες απουσίας...

Ναι γιατί οι άλλες θέλουν αλλαγή να μην σαπίσουν

Έτσι και αλλιώς το ψάρι δεν θα μπει τώρα οπότε οπότε δεν υπάρχει θέμα τώρα με την φροντίδα του ψαριού. Μετά το Πάσχα θα μπει το ψάρι.

Ωραία

Αλλά γενικά τι μπορώ να κάνω όταν φεύγω και έχω το ψάρι σπίτι? Στο πετ είπαν ρίξε μια ταμπλέτα και και φύγε αν δεν έχεις κανέναν να ρίξει την δεύτερη εβδομάδα. Δεν θα πάθει κάτι το ψάρι χωρίς τροφή για 7 μέρες. Οι 7 μέρες είναι και το ανώτατο όριο για αυτό το ψάρι.... με 2-3 μέρες εντάξει αλλά στις 7 είναι ζόρικα... και πάντα μετά από καλό τάισμα τις προηγούμενες μέρες..

Όταν λες ταϊστρα αυτές τις αυτόματες?

Ναι

Εσείς όταν φεύγετε τι κάνετε με τα ψαράκια σας?

Αυτόματη ταίστρα και κάποιον να παει να κάνει καμια αλλαγή στην ταιστρα και το νερό (άμα φύγω μήνα), ταίστρα μόνο άμα φύγω 7-10 μέρες, αλλαγή νερού μεγάλη τη μέρα που φεύγω γενικά, και κάποιο σκεύασμα διατήρησης άμα φεύγω πάνω από μήνα....

Καλά χρονοδιακόπτης για τα φώτα εννοείται.... ούτως ή άλλος τον έχω και τώρα :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πρότεινα να βάλεις ταμπλέτα τροφής που διαλύεται αργά πάντως. Ειδικά όταν θα έχεις ψαράκι μέσα. :)

 

Και 10 ημέρες αντέχουν μια χαρά τα ψάρια χωρίς τροφή (και παραπάνω). Αρκεί όπως είπε και ο φίλος από πάνω να κάνεις καλά ταίσματα πριν φύγεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα στο πετ είπε ότι είχε αφήσει τον δικό της μονομάχο 20 μέρες χωρίς τροφή και όταν γύρισε δεν είχε κάτι απλά έτρωγε μετά σαν τρελός 

Για τις ταμπλέτες μπορώ να στρώσω το φίλτρο με αυτές και ας είμαι στο σπίτι?

Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν είναι τρόπος στρωσίματος μόνο σε περίπτωση που απουσιάζουμε.

Οπότε θέλουμε αυτόματη ταίστρα, χρονοδιακόπτη για τα φώτα, ταμπλέτες (που θα έπαιρνα ούτος ή άλλος) και σκεύασμα διατήρησης. Αυτά?

Φίλε dpap όχι ταμπλέτα εννοείς για το στρώσιμο του φίλτρου ή γενικά δεν είσαι υπέρ ? Όταν λέμε καλό τάισμα δηλαδή πόσο? 10 μπιλάκια  ας πούμε?

Και γενικά μέσα στην ήμερα πόσο πρέπει να τρώει ο μονομάχος? Σπαστό τάισμα μέσα στην ημέρα ή μαζεμένο το πρωί ας πούμε?

Εγώ δεν φεύγω για τόσο πολύ. Άντε 3 εβδομάδες βαριά βαριά που είχα φύγει και μόνο μια φορά από τότε μόνο 2 max.

 
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης των 5 ευρώ είναι μια χαρά για τις αλλαγές. Εγώ είχα αγοράσει half moon 13 ευρώ. Υπάρχουν κάποιοι σπάνιοι που θα μπορούσε να φτάσουν τα 30 -35 ευρώ αλλά δεν τους φέρνουν λόγω κόστους. Άσε που και τους half moon δεν τους βρίσκεις εύκολα. Όταν φεύγεις καλύτερα βρες κάποιον να το ταΐζει κάθε 5 μέρες και να συμπληρώνει ή αλλάζει λίγο νεράκι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...