Jump to content

Αρχάριος Με Μονομάχους


Stauros K.

Recommended Posts

Και εγώ έτσι πιστεύω για τον θερμοστάτη. Και αν χαλάσει ο άλλος που θα έχω μέσα στο ενυδρείο θα μπει αυτός αλλά φυσικά προσωρινά μέχρι να πάρω καινούριο.

Δεν έχω κάποιον εδώ για να ταίζει το ψάρι όταν φεύγω. Όλοι είμαστε φοιτητές και όλοι φεύγουμε και γυρνάμε την ίδια περίοδο. Οπότε μάλλον πρέπει να πάρω αυτόματη ταίστρα χρονοδιακόπτη για το φως και όλα τα άλλα που είπα στο προηγούμενο μήνυμα.

Ποιες όμως είναι οι ποσότητες που πρέπει ναι τρώει ένας μονομάχος μέσα στην ημέρα και πόσο πρέπει να ταίζουμε πριν απουσιάσουμε για κάποιες μέρες??

35 ευρώ δεν είναι κάπως υπερβολή. Δεν ξέρω κιόλας αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες θα λειπεις δηλαδη?

Μη ξεχανας και την εξατμιση του νερου που θα εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά μόνο είχα λείψει 3 εβδομάδες αλλά δεν το έχω ξανακάνει ποτέ. Τώρα φεύγω για 2 εβδομάδες το πολύ. Το Πάσχα τώρα θα φύγω για 1 εβδομάδα μάλλον.

Το καλοκαίρι είναι πιο ζόρι γιατί τελειώνει η εξεταστική τέλη Ιουνίου και φεύγουμε και στην ουσία γυρνάμε τον Σεπτέμβρη. Δηλαδή θεωρητικά Ιούλιο- Αύγουστο λείπουμε. Για την εξάτμιση του νερού θα μπορούσα να βάλω λίγο παραπάνω νερό στην τελευταία αλλαγή πριν φύγω.

Κάτι πρέπει να κάνω όταν λείπω οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά μόνο είχα λείψει 3 εβδομάδες αλλά δεν το έχω ξανακάνει ποτέ. Τώρα φεύγω για 2 εβδομάδες το πολύ. Το Πάσχα τώρα θα φύγω για 1 εβδομάδα μάλλον.

Το καλοκαίρι είναι πιο ζόρι γιατί τελειώνει η εξεταστική τέλη Ιουνίου και φεύγουμε και στην ουσία γυρνάμε τον Σεπτέμβρη. Δηλαδή θεωρητικά Ιούλιο- Αύγουστο λείπουμε. Για την εξάτμιση του νερού θα μπορούσα να βάλω λίγο παραπάνω νερό στην τελευταία αλλαγή πριν φύγω.

Κάτι πρέπει να κάνω όταν λείπω οπωσδήποτε.

 

Αν λειπεις για τοσο πολυ...τοτε ειναι δυσκολο..

Ειδικα το καλοκαιρι που λειπεις 2 μηνες θα εχεις προβλημα.

Το ενυδρειο δεν μπορεις να το γεμισεις παραπανω απ οτι λεει.Και παλι θα εχεις εξατμιση και αν κατεβει το νερο κατω απο τα μηχανηματα θα τα καψεις ολα..

Επισης,αλλο προβλημα ειναι οι αλλαγες νερου οταν θα λειπεις..ποιος θα τις κανει?

Αντε 2 εβδομαδες μπορεις να το αφησεις χωρις αλλαγη,παραπανω ομως μπορει να εχεις προβλημα,καλα δεν μιλαμε για 2 μηνες που εκει θα εχεις θεμα σιγουρα!

Επισης,δεν μπορεις να φυγεις και να αφησεις το ενυδρειο στην τυχη του και μονο του,καποιος θα πρεπει να πηγαινει να το τσεκαρει ανα 2-3 μερες οσο θα λειπεις.

Πες οτι κολλησει ο θερμοστατης,θα γινει το ψαρι σουπα.

Η πες οτι κολλανε τα φωτα και μενουν αναμεναστο φουλ..θα γυρισεις και δεν θα βλεπεις μεσα απο τις αλγες..

Σκεψου τα ολα αυτα πριν κανεις το οτιδηποτε,δεν ειναι ευκολο να εχεις ενυδρειο αν πρεπει να φευγεις.

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian συμφωνώ 100% μαζί σου και ήταν λάθος από την πλευρά μου που δεν έθιξα το συγκεκριμένο πρόβλημα νωρίτερα.

Το καλοκαίρι δεν λείπω 2 μήνες. Γι αυτό και στο προηγούμενο μήνυμα είπα θεωρητικά Ιούλιο-Αύγουστο λείπουμε. Εγώ για παράδειγμα το προηγούμενο καλοκαίρι ήμουν Θεσ/νίκη 2 εβδομάδες και όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι το πέρασα στο νησί. Είναι εφικτό να κατέβει τόσο πολύ η στάθμη (κάτω από τα μηχανήματα)? Εμένα για να γίνει αυτό πρέπει να αδειάσεις το το μισό νερό!

Έψαξα για αυτόματες ταίστρες. Βρήκα 2. Την dophin af-007 και με μια πατέντα στο καπάκι την juwel food timer (πατέντα γιατί απευθύνεται μόνο σε ενυδρεία juwel)

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πάω σε κάτι πιο εξεζητημένο από την στιγμή που μιλάμε για ένα ψάρι μόνο. Δεν έχω σκοπό να φεύγω και να αφήνω το ενυδρείο στην τύχη του. Γι αυτό άλλωστε ρώτησα τι πρέπει να κάνω όταν φεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις βγει η αντλια του φιλτρου εκτος νερο η ο θερμοστατης,τα εχεις καψει ολα.

Οπως σου ειπα σκεψου και τις αλλαγες νερου.

Επισης οπως σου ειπα και πιο πανω,δεν μπορεις να αφησεις ενα ενυδρειο για 2 εβδομαδες χωρις να το τσεκαρει κανεις,μπορει να κολλησει κατι..Δεν λυνεις τα προβληματα σου δηλαδη μονο με μια  ταιστρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω. Απλά απορία έχω. Δεν είναι λίγο δύσκολο να βγει η αντλία εκτός νερού ή ο θερμοστάτης? Θέλω να πω ότι πρέπει να χαθεί πολύ νερό για να συμβεί αυτό. Ιδικά σε εμένα που το ύψος του ενυδρείου είναι 30 εκατοστά. Αν κάνω λάθος διορθώστε με φυσικά. 

Ναι δεν το λύνω το πρόβλημα με μια ταίστρα εννοείται αυτό. Απλά προσπαθώ να λύσω σιγά σιγά το πρόβλημα με την βοήθειά σας. Άτομα για να τσεκάρουν το ενυδρείο έχω κάποια στο μυαλό μου. Το δύσκολο είναι πως θα τους το πω χεχε 

Όσο για το timer στα φώτα νομίζω ότι έχουμε ένα στην Θεσ/νίκη του κουτιού. 

Περίπου πόσο κάνει ένα timer? Οι ταίστρες πως σας φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω. Απλά απορία έχω. Δεν είναι λίγο δύσκολο να βγει η αντλία εκτός νερού ή ο θερμοστάτης? Θέλω να πω ότι πρέπει να χαθεί πολύ νερό για να συμβεί αυτό. Ιδικά σε εμένα που το ύψος του ενυδρείου είναι 30 εκατοστά. Αν κάνω λάθος διορθώστε με φυσικά. 

Ναι δεν το λύνω το πρόβλημα με μια ταίστρα εννοείται αυτό. Απλά προσπαθώ να λύσω σιγά σιγά το πρόβλημα με την βοήθειά σας. Άτομα για να τσεκάρουν το ενυδρείο έχω κάποια στο μυαλό μου. Το δύσκολο είναι πως θα τους το πω χεχε 

Όσο για το timer στα φώτα νομίζω ότι έχουμε ένα στην Θεσ/νίκη του κουτιού. 

Περίπου πόσο κάνει ένα timer? Οι ταίστρες πως σας φαίνονται?

 

Δεν χρειαζεται να βγει ολο το φιλτρο η ο θερμοστατης εκτος νερου για να κανουν.

Μολις βγει η αντλια του φιλτρου εξω,που ειναι το πανω μερος του φιλτρου και δουλεψει εκτος νερου,την εκαψες. Ποιο φιλτρο εχεις?

Ο θερμαστατης εχει πανω ενα σημαδι που πρεπει να ειναι το κατωτερο σημειο του νερου,μολις πας πιο κατω και ο θερμοστατης ειναι στην πριζα,τον εκαψες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι της resun  5 βατ. Έχω και φώτο στις πιο πίσω σελίδες του θέματος. Αλλά δεν θα έχω αυτό για μέσα στο ενυδρείο, θα το κρατήσω για την τύρφη αυτό. Μέσα θέλω να βάλω το κρεμαστό φίλτρο sunsun hbl-501.  Γι αυτό σκάλωσα λίγο γιατί κοίταζα το φίλτρο που θέλω και λέω πως θα βρει η αντλία έξω πρέπει να χάσεις πολύ νερό. Γι αυτό σε ρώτησα. Μου φάνηκε περίεργο. Με αυτό το φίλτρο που λέω θα έχω πρόβλημα ?

Για να γίνει κάτι τέτοιο όμως δεν πρέπει να έχεις για αρκετό καιρό το ενυδρείο χωρίς να προσθέσεις νερό ? 

Έχουμε τελικά timer για τα φώτα. Οπότε το θέμα με τα φώτα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ισχυει το ιδιο και στο κρεμαστο φιλτρο.Μολις η σταθμη του νερου κατεβει κατω απο το μπαστουνι εισοδου του φιλτρου,ο καδος του φιλτρου θα αδειασει μεσα στο ενυδρειο και το φιλτρο θα δουλευει χωρις νερο και θα καει η αντλια του.

Η εξατμιση μπορει να ειναι μεγαλη,αναλογα με τη ζεστη που θα υπαρχει μεσα στο σπιτι.

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι δεν υπάρχει πιο μεγάλος κίνδυνος με την εξάτμιση σε σχέση με την άνοιξα και τον χειμώνα ?

Δεν λέω ότι δεν ισχύει το ίδιο στο κρεμαστό φίλτρο. Απλά κοιτούσα στο κρεμαστό φίλτρο που σου είπα πριν την αντλία του και έβλεπα ότι είναι μεγάλη. Δηλαδή στο δικό μου ενυδρείο που είναι μικρό φτάνει αρκετά βαθιά. Φτάνει σχεδόν στα μισά περίπου (με το μάτι έτσι, δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου να το δω)

Εσύ ας πούμε σε ζεστές μέρες το καλοκαίρι έχεις δει μεγάλη απώλεια νερού στα ενυδρεία σου? Υπάρχει διαφορά στην εξάτμιση του νερού ανάμεσα σε μεγάλα και μικρά ενυδρεία? Δηλαδή για παράδειγμα στα μικρά το νερό να εξατμίζεται πιο εύκολα από ότι στα μεγάλα ας πούμε.  

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι δεν υπάρχει πιο μεγάλος κίνδυνος με την εξάτμιση σε σχέση με την άνοιξα και τον χειμώνα ?

Δεν λέω ότι δεν ισχύει το ίδιο στο κρεμαστό φίλτρο. Απλά κοιτούσα στο κρεμαστό φίλτρο που σου είπα πριν την αντλία του και έβλεπα ότι είναι μεγάλη. Δηλαδή στο δικό μου ενυδρείο που είναι μικρό φτάνει αρκετά βαθιά. Φτάνει σχεδόν στα μισά περίπου (με το μάτι έτσι, δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου να το δω)

Εσύ ας πούμε σε ζεστές μέρες το καλοκαίρι έχεις δει μεγάλη απώλεια νερού στα ενυδρεία σου? Υπάρχει διαφορά στην εξάτμιση του νερού ανάμεσα σε μεγάλα και μικρά ενυδρεία? Δηλαδή για παράδειγμα στα μικρά το νερό να εξατμίζεται πιο εύκολα από ότι στα μεγάλα ας πούμε.  

 

Ναι το καλοκαιρι το προβλημα ειναι μεγαλητερο.

Δεν ξερω ποσο μεσα μπαινει η εισοδος αλλα αν λειψεις 2 εβδομαδες 99% θα το καψεις το φιλτρο γιατι θα εχει κατεβει η σταθμη πολυ κατω.

Επισης να σου πω,οτι με μονομαχο και χωρις καπακι,δεν μπορεις να εχεις το ενυδρειο τερμα γεματο γιατι θα πηδηξει ο μονομαχος εξω.

Εμενα σε 40 λιτρα,ανα 2 μερες βαζω περιπου 2 λιτρα νερο και μιλαω για τωρα..το καλοκαιρι ειναι περισσοτερο.

Εννοειται οτι παιζουν ρολο τα λιτρα,σε ενα μικρο ενυδρειο το νερο εξατμιζεται πολυ πιο γρηγορα απο οτι σε ενα μεγαλητερο.Οπως και οταν δεν υπαρχει καπακι σε σχεση με ενα ενυδρειο που εχει καπακι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Άμα βαλεις ένα πλέξι ή τζάμι για καπάκι σώζεις αρκετά αλλά 2 βδομάδες είναι πολύ γενικά....

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα έχω καπάκι στο ενυδρείο. Θα κάνω μια πατέντα και θα βάλω plexiglass στο είδη υπάρχον καπάκι και θα κόψω μια μια άκρη για να βάλω το κρεμαστό φίλτρο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελαττώσουμε την εξάτμιση του νερού χωρίς αυτό να αποκλείει την συμπλήρωση νερού?

Το ενυδρείο σου δεν έχει καπάκι και βάζεις νερό ανα 2 μέρες? 

Κάτι άσχετο για το φίλτρο. Το συγκεκριμένο φίλτρο έχει μέσα άνθρακα. Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να έχεις άνθρακα στο φίλτρο αν χρησιμοποιείς τύρφη. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα τον βάζεις σε νεοσύστατο ενυδρείο και μετα τον πετάς ή μετά από αρρώστιες, έτσι έχουν πει σε συζητήσεις στο φορουμ. Μπορεί να βγάλει πίσω ο άνθρακας αυτά που μαζεύει.... (κάτι τέτοιο έχει υποθεί). Με την τύρφη να μην έχεις άνθρακα.

 

Εγώ έχω καπάκι... ποτέ όμως δεν συμπληρώνω νερό, γιατί έχω μία άποψη ότι εφόσον εξατμίζεται καθαρό (απιονισμένο θα λεγαμε) νερό άμα συμπληρώσεις με βρύσης δεν θα αυξήσεις  τις σκληρότητα??? οπότε στην αλλαγή νερού συμπληρώνω... ή θα μπορούσες να βάζεις νερό από ΑΟ

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας στο φιλτρο προσφερει χημικο φιλτραρισμα στο νερο. Μαζευει οτι χημικο κυκλοφορει στο ενυδρειο, φαρμακα (γι'αυτο χρησιμοποιειτε μετα απο θεραπειες), λιπασματα (γι'αυτο φυτεμενο και ανθρακας δεν πανε μαζι) κ.α.

Εχει ορισμενο χρονο ζωης, δλδ μπουκωνει καποια στιγμη και ο, τι εχει μαζεψει απο πριν το απελευθερωνει παλι σιγα σιγα.

Τωρα η τυρφη δεν προσθετει κατι χημικο στο νερο, απλα επηρεαζει τις σκληροτητες των υδατων γενικα....δεν ξερω αν την επηρεαζει ο ανθρακας. Ας περιμενουμε και αλλες γνωμες. Παντως σαν γενικος κανονας ισχυει οτι ο ανθρακας εχει συγκεκριμενη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα ενυδρεια μου δεν εχουν καπακι.

Ομως το καλοκαιρι σε 2 εβδομαδες παλι μπορει να εχεις προβλημα ακομα και αν εχεις καπακι.

Ανθρακα θα βαλεις για τις 3-4 πρωτες μερες,μετα τον πετας.

Οπως σου ειπε και ο pozeras ποιο πανω,αν αναπληρωνεις το νερο απο την εξατμιση απο την βρυση θα ανεβαινουν οι σκληροτητες,οπωτε τζαμπα η δουλεια με την τυρφη..

Link to comment
Share on other sites

Για τον άνθρακα ρώτησα παιδιά γιατί νομίζω ότι το κρεμαστό φίλτρο έχει άνθρακα που μπαίνει συρταρωτά στην έξοδο του νερού. Οπότε θα αφήσω τον άνθρακα μέσα για τις πρώτες μέρες και μετά δεν χρειάζετε να ξαναπάρω παρά μόνο σε περίπτωση θεραπείας?

Γενικά όταν βάζουμε νέο νερό δεν πρέπει να ρίξουμε αντιχλώριο ? Δεν υπάρχει πιθανότητα να μας επηρεαστεί και το ph αν βάλουμε νερό βρύσης?

Επίσης αν δεν κάνω λάθος την σκληρότητα την κατεβάζουν και τα φυσικά ξύλα έτσι?

Γι αυτό σκέφτηκα να μην βγάλω εντελώς το καπάκι. Για να εφαρμόζει καλά και απλά με ένα πλέξι να μπορεί το ενυδρείο να έχει φως αλλά επίσης να μην χάνω πολύ νερό από την εξάτμιση. Φυσικά θα κάνω μια τρύπα στο πλέξι για να μπορεί να υπάρχει αέρας και για να βάζω την ταίστρα όταν φεύγω. 

Επίσης ένα φίλτρο σαν το κρεμαστό που σας λέω πόσο siporax mini μπορεί να πάρει (ρωτάω γιατί βρίσκω μόνο συσκευασία 35 γραμμαρίων) ? Μήπως να πάρω κανονικό βιολογικό υλικό και όχι mini?

Link to comment
Share on other sites

Για τον άνθρακα ρώτησα παιδιά γιατί νομίζω ότι το κρεμαστό φίλτρο έχει άνθρακα που μπαίνει συρταρωτά στην έξοδο του νερού. Οπότε θα αφήσω τον άνθρακα μέσα για τις πρώτες μέρες και μετά δεν χρειάζετε να ξαναπάρω παρά μόνο σε περίπτωση θεραπείας?

Γενικά όταν βάζουμε νέο νερό δεν πρέπει να ρίξουμε αντιχλώριο ? Δεν υπάρχει πιθανότητα να μας επηρεαστεί και το ph αν βάλουμε νερό βρύσης?

Επίσης αν δεν κάνω λάθος την σκληρότητα την κατεβάζουν και τα φυσικά ξύλα έτσι?

Γι αυτό σκέφτηκα να μην βγάλω εντελώς το καπάκι. Για να εφαρμόζει καλά και απλά με ένα πλέξι να μπορεί το ενυδρείο να έχει φως αλλά επίσης να μην χάνω πολύ νερό από την εξάτμιση. Φυσικά θα κάνω μια τρύπα στο πλέξι για να μπορεί να υπάρχει αέρας και για να βάζω την ταίστρα όταν φεύγω. 

Επίσης ένα φίλτρο σαν το κρεμαστό που σας λέω πόσο siporax mini μπορεί να πάρει (ρωτάω γιατί βρίσκω μόνο συσκευασία 35 γραμμαρίων) ? Μήπως να πάρω κανονικό βιολογικό υλικό και όχι mini?

 

Το αντιχλωριο δεν επιρεαζει το ph.

Το νερο βρυσης σκετο χωρις επεξεργασια το επιρεαζει,το ανεβαζει.

Τα ξυλα δεν επιρεαζουν πολυ τις σκληροτητες και οσο το κανουν το κανουν για πολυ λιγο,μετα απο 2-3 αλλαγες νερου,πλεον εχεις νερο βρυσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι το αντιχλώριο επιρεάζει το ph. Ερώτηση ήταν για το αν το νερό βρύσης επιρεάζει το ph και αν θα πρέπει να βάζουμε αντιχλώριο στο νερό που προσθέτουμε στο ενυδρείο λόγο της εξάτμισης. Α για τα ξύλα νόμιζα ότι επιρεάζουν λίγο την σκληρότητα αλλά για πάντα. Δεν ήξερα ότι έχουν "όριο ζωής" να το πω έτσι. Επίσης η τύρφη της sera είναι καλή να την αγοράσω? Είναι η μόνη μάρκα τύρφης που βρίσκω.

Επίσης δεν ξέρω γιατί τα γράμματα είναι μπλε. 

 

post-60559-0-65037700-1427059831_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι το αντιχλώριο επιρεάζει το ph. Ερώτηση ήταν για το αν το νερό βρύσης επιρεάζει το ph και αν θα πρέπει να βάζουμε αντιχλώριο στο νερό που προσθέτουμε στο ενυδρείο λόγο της εξάτμισης. Α για τα ξύλα νόμιζα ότι επιρεάζουν λίγο την σκληρότητα αλλά για πάντα. Δεν ήξερα ότι έχουν "όριο ζωής" να το πω έτσι. Επίσης η τύρφη της sera είναι καλή να την αγοράσω? Είναι η μόνη μάρκα τύρφης που βρίσκω.

 

attachicon.giftirfi.jpg

 

Εννοείται αντιχλώριο πάντα στο νερό που προσθέτεις εκτός άμα το προετοιμάζεις πάνω από 48 ώρες που θα έχει εξατμιστεί. Καλή μου φαίνεται η τύρφη

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω χύμα τύρφη είναι κάπως επικίνδυνο? Τύρφη δεν θα πρέπει να βάλουμε στην πρώτη αλλαγή πριν μπει το ψάρι? 

Όμως δεν υπάρχει κίνδυνος για το ψάρι όταν μπει από την σακούλα στο ενυδρείο λόγο της διαφοράς του ph και της σκληρότητας ? 

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω χύμα τύρφη είναι κάπως επικίνδυνο? Τύρφη δεν θα πρέπει να βάλουμε στην πρώτη αλλαγή πριν μπει το ψάρι? 

Όμως δεν υπάρχει κίνδυνος για το ψάρι όταν μπει από την σακούλα στο ενυδρείο λόγο της διαφοράς του ph και της σκληρότητας ? 

 

Χύμα έχω δει σε άλλα θέματα να λένε πως μπορεί να έχει και άλλες ουσίες. Οπωσδήποτε καλή προσαρμογή όταν βάζεις το ψάρι... ξέρεις σακούλα μέσα στο ενυδρείο, μετά από 15 λεπτά ρίχνεις λίγο από το νερό του ενυδρείου μεσα, μετά από 15 πάλι και πάει λέγοντας για καμία ώρα (λέω πολύ -> καλό κάνει). Μετά πετάς όλο το νερό της σακούλας ξεπλένεις το ψάρι με νερό ενυδρείου και μπλουμ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλένω το ψάρι ? Δηλαδή? 

Για την τύρφη δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει όταν μπει το ψάρι να έχει ph 6 και gh 11 ή πρέπει στην πρώτη αλλαγή να κατεβάσω λίγο το ph μετά στην επόμενη ακόμα λίγο και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσω στο ιδανικό ph?

Αφού μπορεί να έχει άλλες ουσίες τότε συσκευασμένη.

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Ξεπλένω το ψάρι ? Δηλαδή? 

Για την τύρφη δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει όταν μπει το ψάρι να έχει ph 6 και gh 11 ή πρέπει στην πρώτη αλλαγή να κατεβάσω λίγο το ph μετά στην επόμενη ακόμα λίγο και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσω στο ιδανικό ph?

Αφού μπορεί να έχει άλλες ουσίες τότε συσκευασμένη.

 

Για την τύρφη δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται καλύτερα όπως το σκέφτεσαι σταδιακά γιατί ανάλογα με εκεί που ήταν θα πάθει σοκ το ψάρι.

Για το ξέπλυμα... μπορείς και να μην το κάνεις, αλλά θα σου πω πως το έχω κάνει εγώ. Για να μην περάσει νερό του ενυδρείου που το είχαν στο πετ και δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει. όταν αδειάζεις τη σακούλα με το ψάρι μέσα σε εναν κουβά, βάζεις μια απόχη ή τούλι πάνω στον κουβά. έχεις ένα ποτήρι με νερό του ενυδρείου σου δίπλα και με αυτό ξεπλένεις το ψάρι απαλά και το ρίχνεις στο ενυδρείο. Έτσι ΄΄ομως μπορεί να τραυματιστεί το ψάρι στη βλέννα που έχει...

Για το μονομάχο δεν πολυενδύκνυται αφού δεν το έχουν σε ενυδρείο στα πετ οποτε και δεν πολυφοβάσαι να περάσει στο ενυδρείο σου κάτι...

Τώρα αν το ψάρι έχει κάποια ασθένεια αυτή μπορεί να εκδηλωθεί και 15 μέρες μετά οπότε... δεν είσαι ποτέ σίγουρος....

Σημαντικός ο χρόνος που θα δαπανήσεις στην προσαρμογή....

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...