Jump to content

Αρχάριος Με Μονομάχους


Stauros K.

Recommended Posts

Θα μπορούσα να πάρω το ψάρι με την απόχη και μετά να τον ξεπλύνω στον νιπτήρα με νερό από το ενυδρείο? Το ίδιο πράγμα δεν είναι?

Αυτό για την τύρφη το υπέθεσα γιατί παντού διαβάζω ότι τα ψάρια πρέπει να αλλάζουν σταδιακά ph στο περιβάλλον του γιατί πεθαίνουν σοκ ή ακόμα μπορούν και να πεθάνουν. Πολύ σταδιακά όμως 0,2 την φορά διάβασα. 

Κάτι άσχετο που απλά θέλω την γνώμη σας. Για το καπάκι για να μην έχω πολύ μεγάλο θέμα με την εξάτμιση του νερού και γενικά γιατί θέλω το καπάκι να είναι σταθερό, σκέφτηκα να κόψω το εσωτερικό του. Δηλαδή θέλω να το πάω σε κάποιον ειδικό και να κόψει το εσωτερικό από το καπάκι αφήνοντας 1-1,5 εκατοστό από το πλαστικό ώστε να κολλήσω plexiglass και θα κόψω λίγο στην γωνία για το κρεμαστό φίλτρο και μια τρύπα κάπου για αέρα και την ταίστρα. Έτσι θα κλείνει καλά το καπάκι και φως θα περνάει στα φυτά. Φυσικά αυτό θα γίνει τελευταίο αφού έρθει το φίλτρο για να δούμε πόσο θα κόψουμε.

Από τις ταίστρες πιο πάνω που είπα ποια πιστεύεται είναι η καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πάρω το ψάρι με την απόχη και μετά να τον ξεπλύνω στον νιπτήρα με νερό από το ενυδρείο? Το ίδιο πράγμα δεν είναι?

Αυτό για την τύρφη το υπέθεσα γιατί παντού διαβάζω ότι τα ψάρια πρέπει να αλλάζουν σταδιακά ph στο περιβάλλον του γιατί πεθαίνουν σοκ ή ακόμα μπορούν και να πεθάνουν. Πολύ σταδιακά όμως 0,2 την φορά διάβασα. 

Κάτι άσχετο που απλά θέλω την γνώμη σας. Για το καπάκι για να μην έχω πολύ μεγάλο θέμα με την εξάτμιση του νερού και γενικά γιατί θέλω το καπάκι να είναι σταθερό, σκέφτηκα να κόψω το εσωτερικό του. Δηλαδή θέλω να το πάω σε κάποιον ειδικό και να κόψει το εσωτερικό από το καπάκι αφήνοντας 1-1,5 εκατοστό από το πλαστικό ώστε να κολλήσω plexiglass και θα κόψω λίγο στην γωνία για το κρεμαστό φίλτρο και μια τρύπα κάπου για αέρα και την ταίστρα. Έτσι θα κλείνει καλά το καπάκι και φως θα περνάει στα φυτά. Φυσικά αυτό θα γίνει τελευταίο αφού έρθει το φίλτρο για να δούμε πόσο θα κόψουμε.

Από τις ταίστρες πιο πάνω που είπα ποια πιστεύεται είναι η καλύτερη?

 

Να μην ακουμπήσει στο νηπτίρα όμως το ψάρι, αντί για κουβά από κάτω να έχεις νηπτήρα εντάξει. Αλλά μην το κάνεις, θα τραυματίσεις το ψάρι... Γενικά αν πάρεις ψάρι από ενυδρείο που δεν ξέρεις γίνεται αυτό. Αν  ο μονομάχος είναι σε ποτηράκι... απλά τον πιάνεις με την απόχη μετα την προετοιμασία και μέσα στο ενυδρείο σου.

Για το καπάκι καλή η ιδέα σου, κερδίζεις και λίγο χώρο για τον αέρα και μπορείς να το κόψεις μόνο εκεί που θα είναι το φίλτρο και η ταίστρα. Απλά μετά που θα φύγει η ταίστρα κάτι θα πρέπει να βάλεις εκει....

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν είναι να το τραυματίσω άστο καλύτερα. Θα το πάρω με την απόχη (10 cm απόχη καλά δεν είναι ή θέλει μεγαλύτερη ? ) και τσουπ στο ενυδρείο.

Σκέφτομαι να πάρω την ταίστρα juwel auto feeder που έχει κάτι σαν βάση που μπαίνει μόνο στα ενυδρεία της juwel με ένα μικρό καπάκι οπότε δεν έχει θέμα να βάλω κάτι εκεί. Βασικά γιατί να το κλείσω. Λίγος αέρας δεν πρέπει να κινείται κάτω από το καπάκι? Εκτός και αν η τρύπα για το φίλτρο αρκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια...αλλα τι ξεπλυματα διαβαζω στο ψαρι και αλλα τετοια?

Φιλε μη κανεις κατι τετοιο!Και για ποιο λογο βασικα να το κανεις?

Βαζεις το ψαρι κανονικα στο ενυδρειο σου με το νερο που εχεις και μετα μαλακωνεις το νερο με την τυρφη σιγα σιγα με το ψαρι μεσα!

Να ξερεις οτι δε θα χρειαστει μονο μια αλλαγη με τυρφη.Αν ξεκινησεις με τυρφη θα πρεπει να κανεις αλλαγες με επεξεργασμενο νερο με τυρφη παντα.

Διαβασε εδω για την τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο φίλε rasta. 

Υποτίθεται για να μην έχει κάτι το ψάρι από το ενυδρείο που ήταν πριν μπει στην σακούλα. Το έχω διαβάσει και αλλού αυτό αλλά και πάλι μου ακούγεται περίεργο (χωρίς παρεξήγηση pozera13 ) Νομίζω θα προκαλέσει πολύ στρες στο ψάρι. 

Ναι διάβασα το άρθρο για την τύρφη απλά ήθελα να ρωτήσω αυτό για τον άνθρακα που είπα πιο πριν. Για την τύρφη ήξερα για τις αλλαγές που θέλει ανα 20 μέρες περίπου θέλει το νερό να τρέξει ώρα με το φίλτρο και την τύρφη ότι μπορεί να βγάλει αμμωνία στο νέο νερό. Απλά δεν ήξερα αν μπορείς να κρατήσεις την τύρφη που χρησιμοποίησες ή την πετάς. Αλλά τα παιδιά είπαν πάνω ότι την κρατάς. Το θέμα είναι να βρω την ποσότητα τύρφης που πρέπει να βάζω κάθε φορά. Μια ερώτηση. Τα υποστρώματα που έχουν τύρφη μέρα μετά από κάποιο καιρό χάνει την δράσει της η τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο φίλε rasta. 

Υποτίθεται για να μην έχει κάτι το ψάρι από το ενυδρείο που ήταν πριν μπει στην σακούλα. Το έχω διαβάσει και αλλού αυτό αλλά και πάλι μου ακούγεται περίεργο (χωρίς παρεξήγηση pozera13 ) Νομίζω θα προκαλέσει πολύ στρες στο ψάρι. 

Καμία παρεξήγηση, σου είπα σε ένα ποστ τι μπορείς να κανεις (από αυτά που έχουν γραφτεί κατα καιρούς...) και σε 3 ποστ να μην το κανεις! Δε βλεπω να διαφωνουμε και οι τρεις....

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά δεν θέλω αν αμφισβητήσω κανέναν και να φανώ αγενής. Προφανώς όλοι εδώ έχετε περισσότερη εμπειρία από εμένα.  Ίσα ίσα τόσο καιρό χαρά στου κουράγιο σας. Σας έχω ζαλίσει.

Εσένα δεν σου φαίνεται περίεργο να ξεπλένουμε τα ψάρια? Και να είχε κάτι στο ενυδρείο πριν μπει το ψάρι στην σακούλα πάνω του πόσο μπορεί να έχει μείνει.

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά δεν θέλω αν αμφισβητήσω κανέναν και να φανώ αγενής. Προφανώς όλοι εδώ έχετε περισσότερη εμπειρία από εμένα. Ίσα ίσα τόσο καιρό χαρά στου κουράγιο σας. Σας έχω ζαλίσει.

Εσένα δεν σου φαίνεται περίεργο να ξεπλένουμε τα ψάρια? Και να είχε κάτι στο ενυδρείο πριν μπει το ψάρι στην σακούλα πάνω του πόσο μπορεί να έχει μείνει.

Για να αποψυγεις την μεταφορα βλαβερων ουσιων η τυχων βακτηριων/ ασθενειων απο το προηγουμενο νερο, (καταστημα η συγχομπιστας),

Α) Αγοραζεις ψαρια απο καταστηματα που τους εχεις εμπιστοσυνη (ρωτας και μαθαινεις) και

Β) Δεν αδειαζεις ολο το σακουλι με το νερο μεσα στο ενυδρειο σου ακομη και αν εχεις κανει την καλυτερη προσαρμογη... αποχη και το ψαρακι με γρηγορες κινησεις απο σακουλα στο ενυδρειο, σβελτα και απαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσείς παιδιά που έχετε μεγάλα ενυδρεία και μερικές φορές αγοράζετε από το ίντερνετ δεν είναι λίγο ρίσκο αυτό?

Θέλω να πω ότι δεν έχετε δει τα ψάρια ούτε τις συνθήκες που τα έχουν. Στην ουσία βασίζεστε στα σχόλια και σε αυτά που ακούτε.

Μια απόχη 10 εκατοστών καλά δεν είναι παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αποχη.

Και παλι παιζει ρολο το καταστημα. Κατα ποσο ειναι εμπιστοσυνης κτλ

Δε νομιζω καποιος να αγοραζει στα κουτουρου.....

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία για την απόχη. Υπέθεσα επειδή οι μονομάχοι έχουν μεγάλες ουρές κτλπ μπορεί να θέλουν μεγάλες απόχες για να μην τραυματιστούν.

Όχι απλά λέω ότι δεν έχεις δει τα ψάρια κτλπ 

Εγώ δεν μπορώ να παραγγείλω ζωντανά από το ίντερνετ. Αγχώνομαι ότι κάτι δεν θα πάει καλά. Βλακεία το ξέρω αλλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου βλακεια. Μια χαεα σκεπτεσαι! Εχει ενα ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο φίλε rasta. 

Υποτίθεται για να μην έχει κάτι το ψάρι από το ενυδρείο που ήταν πριν μπει στην σακούλα. Το έχω διαβάσει και αλλού αυτό αλλά και πάλι μου ακούγεται περίεργο (χωρίς παρεξήγηση pozera13 ) Νομίζω θα προκαλέσει πολύ στρες στο ψάρι. 

Ναι διάβασα το άρθρο για την τύρφη απλά ήθελα να ρωτήσω αυτό για τον άνθρακα που είπα πιο πριν. Για την τύρφη ήξερα για τις αλλαγές που θέλει ανα 20 μέρες περίπου θέλει το νερό να τρέξει ώρα με το φίλτρο και την τύρφη ότι μπορεί να βγάλει αμμωνία στο νέο νερό. Απλά δεν ήξερα αν μπορείς να κρατήσεις την τύρφη που χρησιμοποίησες ή την πετάς. Αλλά τα παιδιά είπαν πάνω ότι την κρατάς. Το θέμα είναι να βρω την ποσότητα τύρφης που πρέπει να βάζω κάθε φορά. Μια ερώτηση. Τα υποστρώματα που έχουν τύρφη μέρα μετά από κάποιο καιρό χάνει την δράσει της η τύρφη?

 

Αλλαγες νερου θα κανεις καθε εβδομαδα,οπωτε θα επεξεργαζεσαι το νερο της αλλαγης με τυρφη καθε φορα που θα κανεις αλλαγη νερου.Δηλαδη καθε εβδομαδα.

Για τον ανθρακα τα ειπαμε και πιο πανω,το βαζεις για τις 3-4 πρωτες μερες και μετα τον πετας.

Την ιδια τυρφη μπορεις να την χρησιμοποιησεις το πολυ 3 φορες,μετα την πετας γιατι χανει τις ιδιοτητες της,δεν τις εχει για παντα.

Τα υποστρωματα που λες,δεν ειναι ενυδρειακα,ειναι για φυτα εξωτερικου χωρου.Αν το βαλεις θα γινει βουρκος το ενυδρειο σου.

Το θεμα της ποσοτητας,θα πρεπει να πειραματιστεις και να βρεις μονο σου τις ποσοτητες,αυτο θα γινει με τις μετρησεις που θα κανεις συνεχεια.Μετρησεις για ph,kh,gh συν τις κλασσικες που θες για το ενυδρειο αμμωνιας,νο2 και νο3.Εννοειται ολα υγρα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, απο την μια το μεγαλύτερο ποσοστό ψαριών που υπαρχουν στην αγορά (για να μην πω ολα) προέρχονται απο εισαγωγές. Οποτε πως καταλαβαινεις εχουν περάσει ήδη την διαδικασία αυτη. Αν αυτος που θα στα στειλει ειναι γνωστής και κανει απλα πραγματάκια για να ελαχιστοποιηθούν τα προβλήματα δεν ειναι και τοσο τραγικό.

Απ την αλλη ομως εχει ρίσκο στο ποιο ψάρι θα διαλέξει απο την δεξαμενή του, τι συσκευασία θα κανει κλπ. Γι αυτο οταν θα έρθει η ωρα και ΑΝ επιλέξεις να πάρεις απο ιντερνετικό κατάστημα, θα κανεις έρευνα αγοράς μεχρι να βρεις αυτόν που θα εχει δώσει τα καλυτερα σημεία γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Rasta δεν λέω για φυτά εξωτερικού χώρου. Είχα δει στο ίντερνετ ένα μαγαζί που είχε ένα υπόστρωμα και έλεγε "Υπόστρωμα για φυτά ενυδρείου μπλα μπλα μπλα και στο τέλος έλεγε περιέχει τύρφη". Γι αυτό ρώτησα.

Όταν βάλω τύρφη και όλα καλά με το νερό κτλπ την τύρφη που χρησιμοποίησα πρέπει κάπως να την στεγνώσω? Να την αφήσω στον ήλιο ας πούμε ή δεν υπάρχει θέμα?

Το νερό πρέπει να τρέξει με την τύρφη καμιά ώρα ή εξαρτάται από τις τιμές που θέλουμε εμείς (όσο πιο κάτω οι τιμές τόσο πιο πολύ ώρα να γυρίζει το νερό)?

Όταν στρώνουμε το ενυδρείο κάθε πόσο κάνουμε τεστ στο νερό ? Μέρα παρά μέρα, μια φορά την εβδομάδα? Θα πάρω τα τεστ πρώτα για να κάνω τεστ και στο νερό της βρύσης για να ξέρω περίπου που βρίσκομαι.

Ναι έχεις δίκιο. Επίσης όσο πιο ευαίσθητο το ψάρι τόσο πιο ριψοκίνδυνη η μεταφορά έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

Rasta δεν λέω για φυτά εξωτερικού χώρου. Είχα δει στο ίντερνετ ένα μαγαζί που είχε ένα υπόστρωμα και έλεγε "Υπόστρωμα για φυτά ενυδρείου μπλα μπλα μπλα και στο τέλος έλεγε περιέχει τύρφη". Γι αυτό ρώτησα.

Όταν βάλω τύρφη και όλα καλά με το νερό κτλπ την τύρφη που χρησιμοποίησα πρέπει κάπως να την στεγνώσω? Να την αφήσω στον ήλιο ας πούμε ή δεν υπάρχει θέμα?

Το νερό πρέπει να τρέξει με την τύρφη καμιά ώρα ή εξαρτάται από τις τιμές που θέλουμε εμείς (όσο πιο κάτω οι τιμές τόσο πιο πολύ ώρα να γυρίζει το νερό)?

Όταν στρώνουμε το ενυδρείο κάθε πόσο κάνουμε τεστ στο νερό ? Μέρα παρά μέρα, μια φορά την εβδομάδα? Θα πάρω τα τεστ πρώτα για να κάνω τεστ και στο νερό της βρύσης για να ξέρω περίπου που βρίσκομαι.

Ναι έχεις δίκιο. Επίσης όσο πιο ευαίσθητο το ψάρι τόσο πιο ριψοκίνδυνη η μεταφορά έτσι? 

 

Οταν θα χρησιμοποιεις την τυρφη,μετα θα την αφηνεις εκτος νερου να στεγνωνει.

Σε 1 ωρα το νερο αποκλειεται να ερθει εκει που το θες.Θα παιρνει απο 1 μερα εως μερικες μερες,αναλογα τη ποσοτητα της τυρφης,ποσο καινουρια ειναι,τι μετρησεις εχει η βρυση σου και που θες να πας το νερο σου.

Οταν στρωνεις το ενυδρειο,θα πρεπει να κανεις ανα μερικες μερες μετρησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάλι βλακεία είπα για την τύρφη χαχα

Η τύρφη μάλλον θα ανθίσει παρά θα στεγνώσει εδώ που είμαστε γιατί έχουμε απίστευτη υγρασία χαχαχα

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Περιμένω αύριο τηλ από το pet shop για να μου πουν τι μπορούν να μου παραγγείλουν και τι όχι ώστε να τα παραγγείλω τα υπόλοιπα από το ίντερνετ. Αν θέλετε θα σας κρατώ ενήμερους :) 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην τελαινεσαι! Δεν υπαρχουν ερωτησεις - βλακειες! Καλα κανεις και ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός. Για 2 απορίες ξεκινήσαμε και φτάσαμε τα 117 μηνύματα και τις 6 σελίδες θέμα και από ότι βλέπω έχουμε και άλλο χαχαχα

Όσο και να διαβάσεις βρε παιδί μου αυτές οι απορίες δεν τελειώνουν ποτέ!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Συγνώμη που δεν έγραψα τίποτα στο θέμα αυτές τις μέρες απλά δεν είχα κάποιο νέο από το πετ, δεν με έχουν πάρει τηλ ακόμα.

Επίσης από τότε που συζητάγαμε για το τι θα κάνω όταν φεύγω έψαχνα στο ίντερνετ να βρω κάποια λύση και απλά θα ήθελα την γνώμη σας λίγο.

Αρχικά, κάτι άσχετο. Μαζί με όλα τα πράγματα θα ήταν καλό να πάρω προληπτικά κάποιο φάρμακο όπως melafix, streas coat, pimafix ή δεν υπάρχει λόγος και άμα λήξουν τζάμπα λεφτά? Ένα αυτό.

Δεύτερον τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο. Ταμπλέτες που διαλύονται αργά στο νερό ή αυτόματη ταίστρα ? Το λέω αυτό γιατί είναι δύσκολα μια αυτόματη ταίστρα να ρίξει την ημερήσια ποσότητα που θέλει ένας μονομάχος ρίχνει παραπάνω για πιο πολλά ψάρια. 

Φυσικά αυτό δεν απορρίπτει το γεγονός ότι θα έρχεται κάποιος 2-3 φορές την εβδομάδα να τσεκάρει αν όλα είναι καλά.

Τέλος, έψαχνα να βρω στο ίντερνετ συμβουλές και tips για το τι μπορούμε να κάνουμε όταν φεύγουμε  και βρήκα ένα θέμα από το φόρουμ εδώ για την αυτόματη αναπλήρωση νερού http://www.aquazone.gr/forums/topic/49725-aiadhethnuoc/ αυτό. 

Αρχικά κάτι τέτοιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περιόδους που φεύγουμε από το σπίτι για την αντιμετώπιση της εξάτμισης του νερού?

Δεν υπάρχει θέμα με το νερό το οποίο στην ουσία είναι στάσιμο? 

Αν θέλετε και μπορείτε πείτε μου την γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχουμε νέα από το πετ. Για την ακρίβεια έχουμε μπέρδεμα με το πετ.

Πήγα μια λίστα με κάποια πράγματα για να μου πουν ποια από αυτά έχουν την δυνατότητα να μου τα παραγγείλουν και ποια να πάρω εγώ από το ίντερνετ.

Τελικά μου τα παράγγειλαν ήδη αυτά που μπορούσαν ενώ εγώ δεν είπα να μου παραγγείλουν κάτι. Δεν πειράζει όμως μικρό το κακό γιατί μου έφεραν siporax mini και μοπάνι ξύλο που έτσι και αλλιώς δεν μπορούσαν βρω πουθενά. Οπότε το ποσό που θα δώσω θα είναι μικρό.

Τώρα από τα άλλα πράγματα αρχίζω να κατασταλάζω σε μάρκες κτλπ

Ένα μικρό θέμα έχω με το μέγεθος του θερμοστάτη μόνο και ή θα πρέπει να πάρω τον πιο μικρό στα 25βατ ή να πάω σε άλλη μάρκα και να πάρω 50βατ. 

Μάλλον οι παραγγελίες θα γίνουν από το aquario και το aquavivere.

Όποιος μπορεί και θέλει ας απαντήσει και στις ερωτήσεις στο πιο πάνω μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης δεν είναι ανάγκη να μπει κάθετα, γιατί λογικά σε τόσο μικρό ενυδρείο θα περισσεύει κάποιο κομμάτι του εκτός νερού και είναι λίγο επικίνδυνο.Μπορείς να τον βυθίσεις και όλο μέσα οριζόντια ή και διαγώνια.

Που αλλού κόλλησες;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμοστατης δεν ειναι πληρος βυθηζομενος και τον βαλεις διαγωνια..τον εκαψες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 

Κάπου είχα δει ότι πρέπει ο θερμοστάτης να είναι διαγώνια αλλά δεν κατάλαβα γιατί και δεν ήξερα κιόλας ότι εξαρτάται αν είναι πλήρως βυθιζόμενος ή όχι

Δεν έχω κολλήσει πουθενά. Μικρο απορίες έχω. Ας πούμε siporax mini βγαίνει σε 35 γραμμάρια θα μου φτάσει για το φίλτρο sun sun HBL-501? (το κρεμαστό που λέγαμε) Επίσης μαζί με όλα τα πράγματα θα ήταν καλό να πάρω προληπτικά κάποιο φάρμακο όπως melafix, streas coat, pimafix ή δεν υπάρχει λόγος και άμα λήξουν τζάμπα λεφτά? 

Για την τύρφη πρέπει να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού ? Ρωτάω γιατί διάβασα ότι η τύρφη χάνει τις δυνατότητες τις μετά από 20 μέρες. Άρα βάζω τύρφη σε κάθε αλλαγή νερού ή μια φορά στις 20 μέρες που εξασθενεί?

Την γνώμη σας για τις ταμπλέτες που διαλύονται αργά στο νερό θέλω. Αν είστε υπέρ ή κατά.

Τέλος, έψαχνα να βρω στο ίντερνετ συμβουλές και tips για το τι μπορούμε να κάνουμε όταν φεύγουμε  και βρήκα ένα θέμα από το φόρουμ εδώ για την αυτόματη αναπλήρωση νερού http://www.aquazone....5-aiadhethnuoc/ αυτό. 

Αρχικά κάτι τέτοιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περιόδους που φεύγουμε από το σπίτι για την αντιμετώπιση της εξάτμισης του νερού?

Δεν υπάρχει θέμα με το νερό το οποίο στην ουσία είναι στάσιμο?

Για τους θερμοστάτες παιδιά βρήκα: sicce scuba 50w 25cm ( ο 25w είναι 20cm)

wave tropico 50w (ίδιες διαστάσεις και ο 25w) και haquoss ecocal 50w 16cm. Το ενυδρείο μου έχει 30.5cm ύψος και σκεφτόμουν να πάρω τον sicce στα 50 βατ αλλά αν σκεφτείς 1-2 πόντους το χαλίκι και η στάθμη του νερού θα έχω θέμα με τα 25 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Για την τυρφη σου εδωσα αρθρο πιο πανω να διαβασεις,ναι την βαζεις σε καθε αλλαγη νερου στο φιλτρο που θα εχεις στο βαρελακι.

Για το σιποραξ,δεν ξερω ποσο χωραει το φιλτρο που λες,κανεις βασικα δεν μπορει να σου πει στανταρ.

Καλυτερα ταμπλετες να μη βαλεις,αν δεν φαει ο μονομαχος και μεινουν μεσα,θα εχεις θεμα με αμμωνια.

Για την αναπληρωση,δεν ξερω να σου πω,δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου.

Για τους θερμοστατες,οπως σου ειπα καποιοι ειναι πληρως βυθιζομενοι και καποιοι οχι.Αυτοι που δεν ειναι εχουν ενδειξη για την ελαχιστη σταθμη του νερου,αν αυτη ειναι πιο κατω τον εκαψες.Καποιοι εχουν την ανωτερη σταθμη αν τον εχεις πιο πανω παλι τον εκαψες.Οπωτε καλυτερα ειναι να δεις τον θερμοστατη απο κοντα και να το υπολογισεις αυτο.

Για τα φαρμακα,μπορεις να παρεις ενα μελαφιξ να το εχεις στο ντουλαπι σου,κακο δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...