Jump to content

Αρχάριος Με Μονομάχους


Stauros K.

Recommended Posts

Έχει ανοίξει ένα καινούριο. Ούτε χρόνο δεν έχει που το έχουν 2 παιδιά νεαρά σε ηλικία που είναι πολύ καλοί και εξυπηρετικοί.

Το έχεις δοκιμάσει το φίλτρο? Είναι καλό? Τιμή μήπως ξέρεις? Δεν θέλω να περάσω τα 20 ευρώ σε φίλτρο. 

Θερμοστάτη και εγώ εκεί υπολόγιζα 50 βατ. Ναι κρίνοντας από το φόρουμ έχω κατασταλάξει στο prime για αντιχλώριο. Βακτήρια και βιταμίνες δεν ξέρω ποια μάρκα είναι καλή. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια? Βασικά εκτός από το αντιχλώριο, τις βιταμίνες και τα βακτήρια θα χρειαστώ κάποιο άλλο σκεύασμα?

Δεν είναι ότι δεν το έχω με το κόψε-ράψε ίσα ίσα τρελαίνομαι να μαστορεύω και τέτοια. Αλλά το καπάκι μας την κάνει την ζημιά. Είναι κάπως παράξενο για να το φέρεις στα μέτρα σου (να το κόψεις να το τρυπήσεις κ.τ.λ.π.) και δεν μου έχει έρθει κάποια πατέντα στο μυαλό. 

pozera13 μια φώτο από την πατέντα με την γλάστρα θα την εκτιμούσα βαθύτατα :thumbsu:

Ναι είναι ωραίο φυτό και περίπου έχει τις ίδιες ανάγκες με την anubia. Για τα λίτρα μου αν βάλω ένα  Ceratophyllum και μια anubia θα είναι πολλά λέτε? Αν δεν βάλω anubia και βάλω μόνο  Ceratophyllum πρέπει να βάλω πάνω από ένα? 

Προβληματίστηκα με τον φίλο rastafarian και το χαλίκι. Που είπε ότι κατά την άποψή του δεν πολυκάνει για φύτεμα και δεν θα φτάσει το 1.5 κιλό και ότι είναι και χοντρό χαλίκι. Δεν ξέρω. Στο πετ επίσης μου είπαν ότι όταν φυτεύεις ή βάζεις σκέτο χαλίκι και φυτεύεις απλά μετά πρέπει να ρίχνεις ταμπλέτες λιπάσματος ή ρίχνεις χώμα για φύτεμα και από πάνω χαλίκι και φυτεύεις. Σωστά μου τα λένε? 

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για την βοήθεια σας. 

Πραγματικά με έχετε καθοδηγήσει πολύ  :jig:  :usd: 

Εχω δυο τετοια γι αυτο στα προτεινω. Απο 8-11 ευρω θα το βρεις αναλογα το μαγαζι.

Βακτηρια δεν ξερω να σου προτεινω, φανταζομαι ολα του εμποριου κανουν καλη δουλεια αλλα το καλυτερο θα ηταν να βρεις μπολι.

Απο βιταμινες οι fishtamin της sera νομιζω ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

σου ξαναλεω μην τρελενεσαι με τις πατεντες, βγαλτο τελειως το καπακι,βαλε μια σιτουλα 'η ενα τζαμι καθαρο και για φωτισμο βαλε ενα φωτιστικο γραφειου.

 

Μια χαρα θα ειναι τα φυτα που θες να βαλεις. κ  περισσοτερα να βαλεις μονο καλο θα κανεις, αρκει βεβαια να ειναι "ευκολα" χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.

1,5 λιτρο χαλικακι ναι λογικα δεν νομιζω να σου φτασει.

Χωμα για φυτεμα κηπου?σε καμια περιπτωση.

'η θα βαλεις ενα ψιλοκοκο χαλικακι και με τον καιρο θα συντηρει απο μονο του τα φυτα 'η θα βαλεις υποστρωμα και απο πανω χαλικι (εκτος απο συγκεκριμενα υποστρωματα που πανε μονα τους).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους απο πανω....

 

Βγαλε τελειως το καπακι,κοψε και βαλε ενα κοματι τζαμι ή πλεξιγλας ή σιτα και βαλε το φωτιστικο του γραφειου σου αν δεν το χρειαζεσαι να φεγγει πανω απο το ενυδρειο....με χρονοδιακοπτη 8 ωρες και λαμπα οικονομιας 7-11 watt 6500 kelvin.....

 

Το κερατοφυλλο επιπλεει στην επιφανεια και η ανουμπια δενεται σε ξυλο ή πετρα αρα αν δεν εχεις σκοπο να φυτεψεις τιποτα μην αγχωνεσαι για το χαλικι.....αν ομως αργοτερα θα θες να φυτεψεις κανα ευκολο φυτο δεν θα μπορεις να ξεστησεις αρα καλυτερα να παρεις απο τωρα αλλο χαλικι και να εισαι κομπλε.....

 

Δεν θες κατι αλλο εκτος απο αντιχλωριο,βακτηρια και καμια τροφουλα....

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pozera13 ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες να βγάλεις φώτο. 

Στην ουσία έχεις πάρει ένα απλό καλώδιο με υποδοχής λάμπας στο τέλος και την έβαλες στην γλάστρα. Κατάλαβα. Αυτό το γκρι από την έξω πλευρά πάνω και κάτω τι είναι?

Δεν το ήξερα αυτό για το κερατόφυλλο. Νόμιζα φυτεύεις και αυτό μεγαλώνει και φουντώνει στην κορφή του (δεν έχω ψάξει λεπτομερώς αυτά τα 2 φυτά) 

Αλλά επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καλύτερα να κάνω αυτό που λες georgerocks. Να πάρω δηλαδή ψυλόκοκκο χαλίκι.

Το μπόλι το φοβάμαι για αρρώστιες και τέτοια και δεν έχω ακούσει κανέναν να ασχολείται κιόλας εδώ. Και αγγελία να βάλεις δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο του άλλου.

Να βγάλω το καπακι και να βάλω τζάμι έχετε δίκιο απλά έχω άλλο θέμα με αυτό. Το ενυδρείο μου δεν είναι σαν του pozera13. Δηλαδή στις φώτο αν δείτε γύρω από το τζάμι που έχει για καπάκι έχει πλαστικό. Εμένα δεν έχει με αποτέλεσμα να τρώγεται σιγά σιγά το τζάμι. Το είχα αυτό το θέμα και με το καπάκι πόσο μάλλον αν το βγάλω. Κάπως δηλαδή πρέπει να καλύψω το χείλος του ενυδρείου γύρω γύρω για να μην τρίβεται το γυαλί.  

Όχι χώμα κήπου. Χώμα για φυτά ενυδρείου. Δικό μου λάθος δεν το διατύπωσα σωστά. Το φίλτρο αν του πω στο πετ να μου τα παραγγείλουν ελπίζω να το βρουν και να υπάρχει ακόμα στην αγορά. Θα σκεφτώ τότε να βάλω και τα 2 φυτά που σας είπα. 

Από τεστ νερού θα χρειαστώ κάτι άλλο εκτός από ph, gh, no2, no3? Θέλω να κάνω τώρα μια σούμα και να αρχίσω να παίρνω αρχικά τα σκευάσματα. Βακτήρια τεστ νερού θερμόμετρα και τέτοια και μετά να πάω στα πιο ακριβά όπως θερμοστάτες και φίλτρα κ.τ.λ.π. 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pozera13 ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες να βγάλεις φώτο. 

Στην ουσία έχεις πάρει ένα απλό καλώδιο με υποδοχής λάμπας στο τέλος και την έβαλες στην γλάστρα. Κατάλαβα. Αυτό το γκρι από την έξω πλευρά πάνω και κάτω τι είναι? Άκυρο τελείως αυτό το γκρι είναι μονωτική που την είχα όταν δεν είχα το αλουμινόχαρτο μέσα για να μην φωτίζει πολύ η λάμπα το υπόλοιπο δωμάτιο και το άφησα... :thumbsu:

 

Αλλά επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καλύτερα να κάνω αυτό που λες georgerocks. Να πάρω δηλαδή ψυλόκοκκο χαλίκι. Σκούρο για να μην στρεσσάρεται ο ψάρις!

 

Να βγάλω το καπακι και να βάλω τζάμι έχετε δίκιο απλά έχω άλλο θέμα με αυτό. Το ενυδρείο μου δεν είναι σαν του pozera13. Δηλαδή στις φώτο αν δείτε γύρω από το τζάμι που έχει για καπάκι έχει πλαστικό. Εμένα δεν έχει με αποτέλεσμα να τρώγεται σιγά σιγά το τζάμι. Μπορείς να βάλεις μονωτική ταινία στην κόψη του τζαμιού περιμετρικά και να κόψεις στο τζάμι ένα ορθωγόνιο πίσω για να μπαίνει το κρεμαστό φίλτρο

 

Όχι χώμα κήπου. Χώμα για φυτά ενυδρείου. Δεν χρειάζεται για εύκολα φυτά

 

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Για το καπακι μπορεις να βρεις δυο γωνιες να βαλεις κ εκει πανω να παταει το τζαμι, κ εμενα ετσι ειναι.

Για υποστρωμα θα σκεφτεις απο τωρα τι μορφη θες να δωσεις στο ενυδρειακι σου και αναλογως θα πραξεις.

Αν δεν προκειται να βαλεις πολλα φυτακια βαλε ενα απλο ψιλοκοκο χαλικακι σκουροχρωμο και εισαι κομπλε.

Εγω θα προτεινα και υποστρωμα βεβαια γιατι οπως σου ειπε κ ο george αν αλλαξεις γνωμη θα ειναι μεγαλη μανουρα να ξεστηνεις. και πιστεψεμε ο μονομαχος σου θα το εκτιμησει το φυτεμενο.

το φιλτρο και να μην το φερνει το μαγαζι καντο παραγγελεια απο ιντερνετικο. Εχει πολλα καταστηματα εδω στο αντιστοιχο τοπικ.

Τεστ στην αρχη θα χρειαστεις no2,no3 και nh4. Αυτα ειναι τα βασικα για να παρακολουθησεις την πορεια του στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκούρο χαλίκι ήθελα να πάρω έτσι και αλλιώς. Για φωτισμό σκέφτομαι κάποιο λαμπατέρ γραφείου και λάμπα όπως μου είπατε 8-11 βατ και 6500 κέλβιν.

Και για καπάκι ένα τζάμι και γωνίες, αυτές που βάζουν στα τραπέζια για να μην χτυπάνε τα μωρά για να μην φαγώνεται το τζάμι. Είχα σκεφτεί να κόψω το ύψωμα στο καπάκι και εκεί να βάλω το τζάμι αλλά η ιδέα του chinook με τις γωνίες μου ακούγεται καλύτερη. Θα έχει κιόλας ένα ύψος το τζάμι για να περνάνε τα καλώδια. Μπορεί να έχω κάποιο θέμα με την υγρασία που βγάζει επειδή δεν θα έχω καπάκι που ασφαλίζει απόλυτα? 

Για φυτά διάβασα πριν ότι το κερατόφυλλο τρώει πολύ νιτρικά και επίσης εμποδίζει το φως για τα υπόλοιπα φυτά του ενυδρείου γιατί είναι φυτό επιφάνειας. Μήπως να το αποφύγω ή να βάλω ένα αντί για δύο? Δηλαδή το ενυδρείο μου δεν θα θεωρείται φυτεμένο από την στιγμή η ανούμπια δένεται και το κερατόφυλλο είναι επιφάνειας παρόλο που θα έχει μέσα ζωντανά φυτά? Έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό και οικονομικό υπόστρωμα να το βάλω μαζί με το χαλίκι?

Δυστυχώς το φίλτρο το έψαξα και δεν το έχει κάποιο κατάστημα στο ίντερνετ. Μπορεί να πάρω το εξωτερικό που είπαν τα παιδιά πάνω αν δεν το βρω πουθενά. Ρυθμιστή ροής έχει έτσι παιδιά? 

Τεστ ph και gh θα χρειαστώ λίγο πριν μπει το ψάρι?

Για τις αλλαγές νερού μπορώ να έχω το παλιό μου φίλτρο με τύρφη μόνο μέσα και να το χρησιμοποιώ μόνο για τις αλλαγές? Είναι αρκετό σε μέγεθος?

Επίσης σκέφτηκα αντί να κάνω το νέο νερό τούμπα μέσα στο ενυδρείο μπορώ να βάλω ένα σωληνάκι στο παλιό φίλτρο που θα είναι στον κουβά και στο τέλος του ένα spray bar το οποίο θα το βάζω μέσα στο ενυδρείο για να γίνεται ομαλά η αλλαγή του νερού. Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?? Στις αλλαγές πόσα λίτρα πρέπει να βγάζω περίπου? Θα χρειαστώ αντλία για τόσα λίγα λίτρα παιδιά? 

Έβλεπα τα υγρά τεστ. Πολύ τσιμπημένα στις τιμές ρε παιδιά. Έτσι όπως τα υπολογίζω 25 ευρώ θέλω μόνο για τα τεστ :wacko:  :blink:

Συγνώμη για τα τεράστια μηνύματα. Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός  :mellow:  :waaa:

 

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Υγρασια εννοεις στον χωρο? κανενα απολυτως προβλημα δεν θα εχεις, μιλαμε για πολυ μικρο μεγεθος.

Με ενα κλαδεμα κερατοφυλλο και μια ανουμπια δεν θεωρειται ιδιαιτερα φυτεμενο...υπαρχουν πολλα φυτακια που μπορεις να βαλεις και θα γινει ομορφο.

Εχει ολοκληρη θεματικη ενοτητα το forum με φυτα ταξινομημενα κατα ευκολια οποτε μπορεις να παρεις μια εικονα!

Για υποστρωμα οι γνωμες διιστανται...

Νομιζω δεν εψαξες πολυ :P Θα σου στειλω pm μαγαζι που το εχει το φιλτρακι και γενικα να το εχεις υπ οψιν σου,εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

θα χρειαστεις ολα τα τεστ αλλα τα βασικοτερα ξαναλεω ειναι τα βασικα για αμμωνια νιτρωδη νιτρικα.

το ποσο νερο θα αλλαζεις θα το δεις απο τα τεστ σου αλλα ο εμπειρικος κανονας ειναι 30% μια φορα την εβδομαδα.

για τοσο μικρη αλλαγη που θα κανεις δεν χρειαζεσαι ιστοριες και επιπλεον εξοδα,ενα λαστιχο για να τραβας το "παλιο" και μετα με ενα κανατακι το φρεσκο σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ νομίζω δεν θα βγάλει υγρασία. Θα ψάξω και κάποια άλλα φυτά να δω μήπως αλλάξω γνώμη. Στο ίντερνετ βρίσκω πολλά κιλά στα χαλίκια. Εγώ πόσο μπορεί να θέλω, 2.5-3 κιλά? Ναι ξέρω ότι θέλω όλα τα τεστ απλά λέω ότι ph και gh δεν είναι αναγκαία στην διάρκεια του στρωσίματος. Έχω σκούπα βυθού για να βγάζω νερό από το ενυδρείο. Το σωληνάκι το σκέφτομαι για να βάζω το επεξεργασμένο νερό στο ενυδρείο ομαλά. Θερμοστάτη για τις αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικα ναι 2-3 κιλα θα ειναι αρκετα αλλα να εχεις επιπλεον δεν θα ναι κακο, ετσι ωστε να μπορεις να κανεις ανισοπεδο βυθο που οπτικα ειναι καλυτερο.

οχι, gh kh ph στην αρχη δεν ειναι αναγκαια. Αν το κανεις φυτεμενο δεν χρειαζεσαι σκουπα βυθου. Ενα λαστιχο θα χρησιμοποιεις και με την διαφορα πιεσης θα φευγει το νερο.

Εγω για τις αλλαγες χρησιμοποιω χλιαρο νερο αλλα δεν ενδεικνεται και πολλοι χομπιστες θα σου πουν οτι δεν ειναι κ οτι καλυτερο. Καλυτερα λοιπον να χρησιμοποιεις θερμοστατη για να φτανεις το νερο στην θερμοκρασια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου οι τιμές είναι στα 10 ευρώ για 5 κιλά χαλίκι και συνήθως βλέπω από 5 κιλά και πάνω έχει τουλάχιστον στο ίντερνετ. Αλλά αυτό που λες για το επιπλέον χαλίκι δεν είναι καθόλου λάθος. 

Δεν το ήξερα αυτό ότι σε φυτεμένο δεν χρειάζεσαι σκούπα βυθού. Γιατί γίνεται αυτό? Για να μην χαλάσουν τα φυτά ή γιατί τα φυτά καθαρίζουν κάπως το ενυδρείο?

Αυτό με την διαφορά πίεσης δεν πολυκατάλαβα πως γίνεται. Ναι το σκέφτομαι για δεύτερο θερμοστάτη και θερμόμετρο για τις αλλαγές του νερού. 

Link to comment
Share on other sites

σε φυτεμενο δεν χρησιμοποιεις σκουπα (οχι συνεχεια τουλαχιστον) γιατι τα οργανικα υπολλειματα εμπλουτιζουν τον βυθο μας!

ειναι απλο (ισως βεβαια το θετω και εγω λαθος χαχαχα) και ειναι το κλασσικο πειραμα που καναμε στο σχολειο.

την μια ακρη του σωληνα την εχεις μεσα στο ενυδρειο και την αλλη στον κουβα/αποχετευση η οπου τελος παντων θα πηγαινει το νερο του ενυδρειου ΑΛΛΑ χαμηλοτερα. Ρουφας απο την κατω ακρη κ μολις τραβηξει μετα θα τρεχει μονο του!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και από εμένα!!

 

Δες και αυτό το πακετάκι με υγρά τεστ http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set είναι αρκετά οικονομικό.

Δες και τις προσφορές εδώ http://www.aquario.gr/

Γενικά μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές στα διαδικτυακά μαγαζιά. Πολλές φορές έχουν καλύτερες τιμές στο διαδίκτυο απ' ότι στα φυσικά καταστήματα.

Θερμοστάτη χρειάζεσαι 25w - 50w. Εγώ θα πρότεινα 50άρι γιατί αν σου αρέσει το χόμπι σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία θα πάρεις μεγαλύτερο. Από φίλτρο θα σου πρότεινα και εγώ το κρεμαστό που σου είπαν τα παιδιά. Αυτό που έχεις γέμισε το τύρφη και βάλτο στο δοχείο προετοιμασίας για να γυρίζει το νερό. Πιστεύω 5 - 7 λίτρα είναι καλά για τις αλλαγές του νερού. Τα θερμόμετρα έχουν γύρω στα δύο ευρώ ενώ οι θερμοστάτες στα watt που χρειάζεσαι γύρω στα 12 -15€ ίσως και λίγο λιγότερο. 

Όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα βακτήρια σε συνδυασμό με την τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Chinnok κατάλαβα σαν να κλέβεις βενζίνη από αυτοκίνητο χαχαχα

Λάστιχο αυτό που ποτίζουμε ή ένα χοντρό ενυδρειακό λάστιχο αυτό το διαφανές?

Mary74 το κατάστημα στο link που έστειλες είναι ανοιχτό? Ρωτάω γιατί έχω στείλει 2 mail για να ρωτήσω κάτι και δεν μου απάντησαν ποτέ.

Ναι 50 βατ θερμοστάτη θα πάρω και έναν πιο μικρό μάλλον για τις αλλαγές νερού. Μην δώσω τώρα 30 ευρώ για 2 θερμοστάτες και να χρησιμοποιώ το ένα μόνο για τις αλλαγές. Για 5-7 λίτρα στην αλλαγή μια μεγάλη κανάτα ή ένα μεγάλο μπολ καλά δεν είναι?

Πείτε βρε παιδιά θετικά και αρνητικά στα εσωτερικά και κρεμαστά φίλτρα γιατί με προβληματίσατε :P 

Περιληπτικά παιδιά για το ενυδρείο πλένουμε το χαλίκι το βάζουμε μέσα βάζουμε θερμοστάτη και φίλτρο και πρώτα τα φυτά και μετά το νερό και τα σκευάσματα (αντιχλώριο) σωστά τα λέω? 

Νομίζω το παλιό φίλτρο των  5 βατ είναι καλό για να βάζω μέσα την τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ναι καπως ετσι

Το ιδιο λαστιχο ειναι οποιο και να παρεις αλλα καλο ειναι να εχεις ενα μονο για τις αλλαγες, και αφου θες να βαζεις το νερο με χαμηλη ροη καλο θα ηταν να παρεις και ενα αλφαδολαστιχο

Εγω κρεμαστο δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα συν του ειναι ο επιπλεον χωρος για βιολογικο υλικο και οτι κερδιζεις χωρο που θα σου ετρωγε το εσωτερικο..

 

Η διαδικασια ειναι απλη.

Ξεπλενεις αρκετες φορες το χαλικι με τρεχουμενο νερο μεχρι να βγαζει καθαρο,

φτιαχνεις τον βυθο ετσι λιγο ανισοπεδο για να δωσει βαθος,

βαζεις ξυλα και οτι αλλο φυσικο διακοσμητικο (μη ασβεστολιθικο) θες,

βαζεις τα φυτακια σου (τα οποια τα κρατας υγρα αμα σου παρει ωρα),

βαζεις φιλτρο θερμοστατη,

γεμιζεις με νερο,

συνδεεις τα μηχανηματα,

ριχνεις αντιχλωριο για ολη την ποσοτητα του νερου,

ακολουθεις ευλαβικα τις οδηγιες απο οποια μεθοδο στρωσιματος ακολουθησεις

οταν οι μετρησεις σου δειξουν οτι ειναι στρωμενο (nh4=0/no2=0/no3=5-20) κανεις μια μικρη αλλαγη

προσθετεις το νεο σου φιλο και μετα το χαζευεις!

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα πάρω αλφαδολάστιχο. Στα φίλτρα τώρα, και τα 2 κάνουν την ίδια δουλειά απλά νομίζω ότι το κρεμαστό μπορεί να ανταπεξέλθει  και σε πιο μεγάλο ενυδρείο (για το φίλτρο που πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω πιο πάνω μιλάω πάντα) Παιδιά γιατί τα τεστ του nh4 είναι τόσο ακριβά και επίσης δεν έχω βρει κανένα μόνο του. Συνήθως βλέπω πακέτο με nh3 στα 14 ευρώ. Επίσης, στην βρύση που πίνω νερό έχω βάλει φίλτρο. Μπορώ να γεμίζω νερό στο ενυδρείο από το φίλτρο αυτό ή να βάζω νερό βρύσης. Τύρφη βάζουμε στην πρώτη αλλαγή νερού πριν μπει το ψάρι σωστά? 

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....κατσε να τα ξαναπουμε λιγο γιατι πεσανε μαζεμενες οι ερωτο-απαντησεις και εγω προσωπικα μπερδευτηκα! :)

 

Για μενα,καλυτερα εξωτερικο κρεμαστο φιλτρο,το sun sun ειναι μια χαρα,θα γλυτωσεις πολυ χωρο και χωραει και περισσοτερα υλικα και ειναι και φθηνο.....αρκει βεβαια να καταργησεις ή να κοψεις το καπακι.

 

Την τυρφη ειπαμε θα την προετοιμαζεις στο νερο της αλλαγης στο οποιο θα εχεις και θερμοστατη,σωστα?

Αρα,Θα πρεπει να πειραματιστεις λιγο με την τυρφη πριν παρεις ψαρακι,οσο θα στρωνεις το ενυδρειο,για το ποση τυρφη θα βαζεις,ποσες μερες θα την εχεις στο δοχειο για να φτασει το ph που θελεις,ποσο ph θες,και ενα τεστ ph που το ξεχασαμε! 

Για παραδειγμα,αν θες ας πουμε να πας το ph στο 6.5....νομιζω το ιδανικο αν θυμαμαι για τον μονομαχο ειναι 6.5-7 θα πρεπει πρωτα απ'ολα να μετρησεις σε ph και το νερο της βρυσης σου για να ξερεις οτι ας πουμε απο 7.8 με το φιλτρακι που εχεις γεματο τυρφη θελει π.χ. 3 μερες να ''γυριζει'' το νερο για να ριξει το ph στο 6.5.......ετσι μετα θα ξερεις,με μια μικρη επαληθευση,οτι θα βαζεις το νερο να το φτιαχνεις 3 μερες πριν π.χ. 

 

Λεω να παρεις αυτο το πολυτεστ που σου ειπε η Μαιρη πιο πανω που εχει και ph νομιζω και ειναι και φθηνο.....και ενα μονο του τεστ αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4 μαζι ειναι αυτα.....

Καλως ή κακως.....τα τεστ ειναι ενα απαραιτητο κατα την γνωμη μου αρχικο εξοδο γιατι αλλιως δεν μπορεις να ξερεις αν θα εχει στρωθει το ενυδρειο σου....δεν χρειαζονται βιασυνες....μαζεψε πρωτα λεφτα και μετα τα παιρνεις και ξεκινας.....

 

Οσο για το φιλτρο της βρυσης σου...δεν ειμαι και σιγουρος αλλα νομιζω οτι μπορεις να βαζεις νερο απο εκει κανονικα....ξερουν μερικους που το κανουν......

 

Οσο για την τυρφη....ισως και να μπορεις να βαλεις το ψαρακι σε νερο βρυσης αρχικα και μετα να το μαλακωσεις σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου που θα κανεις.....αλλα γι'αυτο καλυτερα να μας πουν καποιοι πιο εμπειροι γιατι εγω με την τυρφη δεν εχω εμπειρια.....

 

Εχεις μιλησει με κανα ενυδρειακο μαγαζι μεσω ιντερνετ?Στελνουν στην Λευκαδα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Chinnok κατάλαβα σαν να κλέβεις βενζίνη από αυτοκίνητο χαχαχα

Λάστιχο αυτό που ποτίζουμε ή ένα χοντρό ενυδρειακό λάστιχο αυτό το διαφανές?

Mary74 το κατάστημα στο link που έστειλες είναι ανοιχτό? Ρωτάω γιατί έχω στείλει 2 mail για να ρωτήσω κάτι και δεν μου απάντησαν ποτέ.

Ναι 50 βατ θερμοστάτη θα πάρω και έναν πιο μικρό μάλλον για τις αλλαγές νερού. Μην δώσω τώρα 30 ευρώ για 2 θερμοστάτες και να χρησιμοποιώ το ένα μόνο για τις αλλαγές. Για 5-7 λίτρα στην αλλαγή μια μεγάλη κανάτα ή ένα μεγάλο μπολ καλά δεν είναι?

Πείτε βρε παιδιά θετικά και αρνητικά στα εσωτερικά και κρεμαστά φίλτρα γιατί με προβληματίσατε :P

Περιληπτικά παιδιά για το ενυδρείο πλένουμε το χαλίκι το βάζουμε μέσα βάζουμε θερμοστάτη και φίλτρο και πρώτα τα φυτά και μετά το νερό και τα σκευάσματα (αντιχλώριο) σωστά τα λέω? 

Νομίζω το παλιό φίλτρο των  5 βατ είναι καλό για να βάζω μέσα την τύρφη.

 

Αυτο δεν καταλαβα......γιατι να χρησιμοποιεις μονο τον ενα για τις αλλαγες?Και τον αλλον δεν θα τον εχεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

το σετ της aquili ειναι πολυ οικονομικο και τα εχει ολα και εγω στην αρχη αυτο ειχα.

για τυρφη οτι σου πουν τα παιδια,εγω τον δικο μου σε νερο βρυσης τον εχω.

george γιατι να μην στελνουν Λευκαδα?

και στο δευτερο φανταζομαι εννοει οτι για θερμοστατη που θα χρησιμοποιει μονο για αλλαγες δεν χρειαζεται να ειναι της ιδιας ποιοτητας με αυτον που εχει στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

george γιατι να μην στελνουν Λευκαδα?

και στο δευτερο φανταζομαι εννοει οτι για θερμοστατη που θα χρησιμοποιει μονο για αλλαγες δεν χρειαζεται να ειναι της ιδιας ποιοτητας με αυτον που εχει στο ενυδρειο!

 

Δεν ξερω....επειδη ειναι νησι....δηλαδη αν παραγγειλεις κατι που εχει π.χ. 5 ευρω στο στελνουν κανονικα?Δωρεαν?

 

Αν ειναι ετσι,ναι! :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχουμε την παγκοσμια πρωτοτυπια να ειμαστε νησι που δεν χρειαζεσαι καραβι για να πας αλλα πλωτη γεφυρα...

 

gefira.jpg

 

αποσταση Λευκαδα-ηπειρωτικη Ελλαδα ~30μ...

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!!!

Ναι!!!Το ξεχασα αυτο!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά αυτό που ήθελα να πω για τον θερμοστάτη είναι ότι για να αποφύγω τα περιττά έξοδα σκεφτόμουν να πάρω έναν μικρό θερμοστάτη των 15 βατ και να τον έχω μόνο για τις αλλαγές του νερού. Μην δώσω τώρα 30 ευρώ για 2 θερμοστάτες και ο ένας μου είναι άχρηστος εν μέρει. Συγνώμη για την λάθος διατύπωση. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για την τύρφη. Μέχρι να στρώσει το φίλτρο είναι μια καλή ευκαιρία να πειραματιστώ λίγο. Σκέφτομαι μέχρι να στρώση το ενυδρείο να πειραματίζομαι με την τύρφη και αφού βρω ποσότητα κτλπ να κάνω την πρωτη αλλαγή νερού και να βάλω το ψάρι. Μου φαίνεται καλύτερα αυτό.  Μια ερώτηση για την τύρφη. Στην ουσία ο καθένας βλέπει τις μετρήσεις του ενυδρείου του και βάζει την ανάλογη ποσότητα τύρφης. Δηλαδή εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν υπάρχει στανταρ ποσότητα τύρφης π.χ. 20 λίτρα ενυδρείο τόσα λίτρα τύρφης. Σωστά? Ναι θα πάρω το τεστ που μου είπε η Μαίρη γιατί όντος είναι πολύ καλή η τιμή τους και μετά για τα nh4 θα πάρω το sera ammonium nh3/nh4. Για το φίλτρο της βρύσης απλά ρώτησα αν θα είναι καλύτερα στην ουσία ή είναι το ίδιο με σκέτο νερό βρύσης. Έχω 2 μαγαζιά στα υπόψη μου αλλά πρώτα θέλω να δω τι μπορεί να μου παραγγείλει το κατάστημα τις περιοχής μου και ότι μείνει από το ίντερνετ. Η διαφορά στα 2 μαγαζιά είναι μόνο ότι το ένα έχει το κρεμαστό φίλτρο και το άλλο το εσωτερικό και έχουν μια διαφορά στην τελική τιμή στα 2 ευρώ για τα ίδια πράγματα. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα για υπόστρωμα για φύτεμα και τύρφη? Σκέφτομαι να πάρω την τύρφη της sera.

 

Υ.Γ. chinnok στο "αποσταση Λευκαδα-ηπειρωτικη Ελλαδα ~30μ" πολύ κλάμα χαχαχαχα 

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ήξερα αν το κατάστημα που λέει η Μαίρη για τα τεστ λειτουργεί γιατί έστειλα mail και δεν απάντησαν και υπέθεσα ότι έχει κλήση η σελίδα. Γι αυτό ήμουν κάπως επιφυλακτικός.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά αυτό που ήθελα να πω για τον θερμοστάτη είναι ότι για να αποφύγω τα περιττά έξοδα σκεφτόμουν να πάρω έναν μικρό θερμοστάτη των 15 βατ και να τον έχω μόνο για τις αλλαγές του νερού. Μην δώσω τώρα 30 ευρώ για 2 θερμοστάτες και ο ένας μου είναι άχρηστος εν μέρει.

 

Καλυτερα να εχεις δυο ιδιους σε περιπτωση που χαλασει αυτος που θα βρισκεται μεσα

στο ενυδρειο,

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Αλλά το ενυδρείο είναι μικρό (20 λίτρα) και νομίζω ο 25Άρης (25 ήθελα να πω πάνω όχι 15) που θα έχω για τις αλλαγές θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε τόσα λίγα λίτρα. Δεν έχω ας πούμε 100 λίτρα 120. Οπότε τι 50 κατ τι 25. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...