Jump to content

Αρχάριος Με Μονομάχους


Stauros K.

Recommended Posts

Το έχω διαβάσει το άρθρο. Απλά απορία είχα. Αν η τύρφη κρατάει 20 μέρες γιατί να βάζεις σε κάθε αλλαγή. Αλλά οκ αφού μου λες σε κάθε αλλαγή τέλος.

Για το siporax mini θα πάρω καλού κακού ένα ακόμα πακετάκι των 35 γραμμαρίων να είμαι εντάξει. Κάτι άλλο εκτός από siporax? Το σφουγγαράκι να κρατήσω λίγο βάλω μέσα ή δεν υπάρχει θέμα και με το siporax μόνο είμαι οκ?

Έλεγα για ταμπλέτες γιατί ρε συ που να βρω αυτόματη ταίστρα που να ρίχνει τόσο λίγη ποσότητα για ένα μονομάχο. Αν είχα πιο πολλά ψάρια οκ αλλά με ένα θα υπάρχει θέμα.

Οι θερμοστάτες οι 2 πρώτοι που σας είπα πάνω είναι πλήρως βυθιζόμενοι. Ο τρίτος δεν λέει αν είναι. Απλά στον πρώτο, το sicce scuba στα 50 βατ έχω θέμα γιατί είμαι οριακά στο ύψος του οι άλλοι είναι οκ νομίζω είναι πιο μικροί, είναι 20-22 εκατοστά.

Εδώ το πετ μπορεί να μου φέρει μόνο τους elite που είναι πιο ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις jager αν βρεις.Πολύ καλύτεροι, ρυθμιζόμενοι και κλείνουν αν πέσει η στάθμη κάτω από ένα σημείο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ενδιαφέρον αυτό το "κλείνουν όταν πέσει η στάθμη κάτω από ένα σημείο". 

Απλά είναι πολύ πιο πάνω η τιμή τους νομίζω. Κάπου στα 18 πάνε αλλά έχω πάλι θέμα με το ύψος. Τους είδα χτες. Και ο 25βατ και ο 50βατ στα 25 εκατοστά. Οριακά είμαι όχι με την στάθμη κτλπ γενικά αν θα χωράει ο θερμοστάτης μέσα. Και το κακό είναι ότι θέλω έναν για τις αλλαγές και έναν για το ενυδρείο. Εσείς παιδιά έχετε δεύτερο θερμοστάτη για τις αλλαγές ή κάνετε κάτι άλλο για την θερμοκρασία του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις jager αν βρεις.Πολύ καλύτεροι, ρυθμιζόμενοι και κλείνουν αν πέσει η στάθμη κάτω από ένα σημείο.

 

Εισαι σιγουρος γι αυτο? Γιατι οι δικοι μου,δεν νομιζω οτι κανουν κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ενδιαφέρον αυτό το "κλείνουν όταν πέσει η στάθμη κάτω από ένα σημείο".

Απλά είναι πολύ πιο πάνω η τιμή τους νομίζω. Κάπου στα 18 πάνε αλλά έχω πάλι θέμα με το ύψος. Τους είδα χτες. Και ο 25βατ και ο 50βατ στα 25 εκατοστά. Οριακά είμαι όχι με την στάθμη κτλπ γενικά αν θα χωράει ο θερμοστάτης μέσα. Και το κακό είναι ότι θέλω έναν για τις αλλαγές και έναν για το ενυδρείο. Εσείς παιδιά έχετε δεύτερο θερμοστάτη για τις αλλαγές ή κάνετε κάτι άλλο για την θερμοκρασία του νερού?

Ναι οι συγγεκριμενοι θερμαντηρες ειναι πολυ καλοι κυριως λογω της αξιοπιστιας τους. Να κοιταξεις ομως να χωραει στο ενυδρειο σου. Υπαρχουν πλεον και σε μικροτερες διαστασεις για τα ιδια βατ. Καποιοι οντως σβυνουν οταν η σταθμη πεσει (πολυ ομως) πχ NEWA αλλα δεν ξερω αν ισχυει αυτο με τους. Jager.

Για το βαρελι ενας δευτερος θερμοστατης ειναι μονοδρομος. Οι περισσοτεροι απο εμας χρησιμοποιουμε καποιον φθηνοτερο (κινεζικο) γι' αυτη γη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ρίχνοντας μια ματιά στο ίντερνετ για τους jager είδα ότι ο πιο μικρός είναι στα 24 εκατοστά αλλά δεν είδα πουθενά αλλού να υπάρχουν σε πιο μικρό μέγεθος και στα ίδια βατ. Τους newa πρώτη φορά τους ακούω.

Αν δεις τα νούμερα χωράει, αλλά αν βάλεις το χαλίκι 2-3 εκατοστά και 2-3 εκατοστά και η στάθμη του νερού είναι πολύ οριακά. (24 εκατοστά ο θερμοστάτης και το ενυδρείο 30,5)

Έχω στο μυαλό μου να πάρω τον haquoss ecocal στα 50βατ και στα 16 εκατοστά για τις αλλαγές νερού 

Στο ενυδρείο ή τον sicce scuba στα 25βατ και 20 εκατοστά ή τον wave tropico στα 50βατ και στα 22 εκατοστά. Jager και τον μεγάλο τον  sicce scuba στα 50βατ δύσκολα.

Και οι 2 πλήρως βυθιζόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γι αυτο? Γιατι οι δικοι μου,δεν νομιζω οτι κανουν κατι τετοιο.

 

Τουλάχιστον οι thermocontrol είναι έτσι:

 

Benefits of the EHEIM JÄGER thermostatic heaters

  • Precise temperature adjustment from 18 up to 34 °C
  • Simple and safe recalibration (±2 °C)
  • Temperature control accuracy ± 0,5 °C
  • Heat kept at a constant level
  • Heating function is indicated by a control lamp
  • Completely submersible (watertight)
  • With automatic dry run shut-off (Thermo Safety Control)
  • A glass jacket increases the heating surface and ensures optimum even heat emission
  • Handy cable length ca. 170 cm
  • Including double suction cup holder
  • 9 sizes for aquariums from 20 up to 1000 litres
  • Suitable for fresh and salt water

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...