Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

Ομορφο...

Οσο αναφορα το Background θα μπορουσες να δοκιμασεις και ενα μπλε οχι πολυ σκουρο...

Η καποιο πρασινο σκουρο...Δοκιμασε τα και δες πιο σου αρεσει πιο πολυ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι θερμοκρασια ειναι ιδανικη για τις κιχλιδες?εγω τις εχω στους 26..

Μια χαρα εισαι :blush:

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια ειναι ιδανικη για τις κιχλιδες?εγω τις εχω στους 26..

Τις αποτομες μειωσεις-αυξησεις της θερμοκρασιας πρεπει να προσεξεις,καθως ειναι σημαντικος παραγοντας προκλησης στρες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης...εχω αγορασει στις κιχλιδες μου 3 διαφορετικες τροφεσ..

1.super veggie(small pellets) της omega one

2.cichlid gran της tropical

3.cichlid vegi flakes της ocean nutrition

καθε ποτε να βαζω την καθε τροφη?εγω συνηθως τους βαζω καθε μερα και διαφορετικη.μηπως δεν κανω καλα?

υγ τα πρωτα γεννητουρια τελικα εγιναν(δεν ξερω το ποτε ομως)..απο χτεσ κυκλοφορει γυρω απο τις πετρες ενα pseudotropheus baby και ειναι περιπου 1-1,5 εκατοστο..ελπιζω να μην ειναι το μοναδικο και να εχουνε επιβιωσει και αλλα..οπως ελπιζω να επιβιωσουνε και οσα ειναι τωρα στο ενυδρειο..πρεπει να κανω κατι?οσο για το ταισμα τουσ τι πρεπει να κανω για να τρωνε και αυτα?

ευχαριστω

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης...εχω αγορασει στις κιχλιδες μου 3 διαφορετικες τροφεσ..

1.super veggie(small pellets) της omega one

2.cichlid gran της tropical

3.cichlid vegi flakes της ocean nutrition

καθε ποτε να βαζω την καθε τροφη?εγω συνηθως τους βαζω καθε μερα και διαφορετικη.μηπως δεν κανω καλα?

υγ τα πρωτα γεννητουρια τελικα εγιναν(δεν ξερω το ποτε ομως)..απο χτεσ κυκλοφορει γυρω απο τις πετρες ενα pseudotropheus baby και ειναι περιπου 1-1,5 εκατοστο..ελπιζω να μην ειναι το μοναδικο και να εχουνε επιβιωσει και αλλα..οπως ελπιζω να επιβιωσουνε και οσα ειναι τωρα στο ενυδρειο..πρεπει να κανω κατι?οσο για το ταισμα τουσ τι πρεπει να κανω για να τρωνε και αυτα?

ευχαριστω

γιωργος

Yπαρχουν τροφες για μωρα.

Εγω χρησιμοποιουσα την TetraMin Baby.

Link to comment
Share on other sites

και αυτη την τροφη δεν θα την κατασπαραζουν τα αλλα οταν την ριχνω?αυριο λογικα θα παω να την παρω..κατι αλλο που πρεπει να κανω και δεν ξερω..πχ τιποτα βιταμινες-πιο συχνες μετρησεις η αλλαγες νερου κλπ κλπ :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ας πουμε αλλαζω το 20% καθε Κυριακη.Μετρησεις πριν απο την αλλαγη νερου.

Απο βιταμινες sera fishtamin μπορεις να παρεις.Τις ριχνεις στις αλλαγες.

επειδη δεν βρηκα τις συγκεκριμενες βιταμινες ποιες αλλες θα μου προτεινατε?της tetra+της jbl ειναι καλες?

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν βρηκα τις συγκεκριμενες βιταμινες ποιες αλλες θα μου προτεινατε?της tetra+της jbl ειναι καλες?

Νομιζω οτι ολες το ιδιο προσφερουν..!!

Παρε οποιες θες :blush:

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες εχω χασει το μικρο που εμφνανιστηκε στο ενυδρειο μου πριν καποιες μερες..ελπιζω να μην φαγωθηκε και απλα να ειναι κρυμμενο..κατα τα αλλα σημερα θα κανω νεα καθορισμενη αλλαγη νερου και θα καθαρισω το ενυδρειο μου μηπως και το βρω..

Link to comment
Share on other sites

πηγα να παρω απο τον υδροκοσμο κα ιβιταμινες για να βαλω μετα την αλλαγη..και μου εδωσε της τετρα http://www.akvaristika.org/forum/uploads/f...tetra_vital.jpg ειναι καλες η οχι?αυτο που με απορησε ειναι η δοσολογια..λεει 5ml στα 10 λιτρα..δηλαδη για τα 250 καθαρα δικα μου θελω 125..πολλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πηγα να παρω απο τον υδροκοσμο κα ιβιταμινες για να βαλω μετα την αλλαγη..και μου εδωσε της τετρα http://www.akvaristika.org/forum/uploads/f...tetra_vital.jpg ειναι καλες η οχι?αυτο που με απορησε ειναι η δοσολογια..λεει 5ml στα 10 λιτρα..δηλαδη για τα 250 καθαρα δικα μου θελω 125..πολλα δεν ειναι?
Ειναι καθαρα βιταμινες ή περιεχει και καποιες βιταμινες? :P

Η δοσολογια αυτη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν καταλαβαινω τα γερμανικα που γραφει η συσκευασια...σε καθε αλλαγη πρεπει να βαζω βιταμινες η μια φορα τον μηνα πχ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...products_id=981

τελικα να την βαλω?ειναι καλη?

πληκτρολογησε tetra vital ή tetravital εδω στο πλαισιο search και δες οπου βρει με κιτρινο τη λεξη.

http://www.tetra.de/tetra/go/61B2055BF7B44...40E44AB6FA653AD

δες κι αυτα και βγαλε συμπερασμα

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA824079E3...2&lang_id=2

http://www.aquaristic.net/tetraaqua-tetravital.html?lang=1

http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinf...-TetraVital.htm

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Tetra Vital σε όλα τα ενυδρεία μου χρόνια τώρα.

Κάθε δεύτερη ή και τρίτη αλλαγή νερού βάζω τη μισή ή και λιγότερη δόση από αυτήν που λέει.

Συνήθως βάζω 5 ml στα 20 - 30 λίτρα.

Στα μικρά ενυδρεία αν ακολουθήσεις τη δοσολογία του θα σου κάνει το νερό κατακίτρινο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...θα κανω οτι και ο αντρεας..θα βαλω την μιση δοση τωρα και την αλλη στν παραεπομενη αλλαγη...ελπιζω να μην μου κιτρινισει το νερο μονο.. :P

Link to comment
Share on other sites

αφου εσβησα τα φωτα πριν μιση ωρα εβαλα το tetravital..απο αποροια ανοιξα τα φωτα και ειδα οτι το νερο εχει κιτρινισει αρκετα και οτι τα ψαρια δεν ανεβαινουν να κολυμπησουν αλλα καθονται στο βυθο...ειναι επειδη κοιμουνται η εχουν καποιο προβλημα με τις συγκεκριμενες βιταμινες?εχω αρχισει και ανησυχω.πληροφοριακα εβαλα την μιση δοσολογια απο οτι λεει το μπουκαλακι..ελπιζω αυριο που θα ξυπνησω πρωι να ειναι ολα καλα..το κακο ειναι οτι αυριο εχω υπηρεσια και δεν μπορω να το παρακολουθησω..

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε μη κανεις ετσι και αγχωνεσαι.

Το χομπυ ειναι για ηρεμια οχι για αγχος.

Ειναι δυνατον να τα πειραξει το βιταμονουχο υγρο που μαλιστα το εβαλες σε μιση δοση?

Αντε να πεσεις.

Καληνυχτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επειδη αυριο σκεφτομαι να καθαρισω το φιλτρο(2217) τι διαδικασια ακολουθω?πχ πρεπει να αλλαξω τον υαλοβαμβακα η το μακαρονι η το μπλε σφουγγαρι..το νερο που ειναι μεσα στον καδο και ειναι πολυ βρωμικο πρεπει να το απομακρυνω?

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυριο σκεφτομαι να καθαρισω το φιλτρο(2217) τι διαδικασια ακολουθω?πχ πρεπει να αλλαξω τον υαλοβαμβακα η το μακαρονι η το μπλε σφουγγαρι..το νερο που ειναι μεσα στον καδο και ειναι πολυ βρωμικο πρεπει να το απομακρυνω?
1. Κατ'αρχην ποσ καιρο εχεις να κανεις συνηρηση?

2. Εχει πεσει η ροη του πολυ? (πχ αν ειναι ονομαστικη ροη η αντλια του 1000 λιτρα/ωρα και οταν το πρωτοξεκινησες ειχε πχ 800/ωρα, τωρα ποσο υπολογιζεις οτι εχει?)

3. Τι υλικα εχεις μεσα και σε ποια σειρα (απο κατω προς τα πανω)?

Αν οντως το φιλτρο θελει συντηρηση κανε τα εξης (τσεκαρε ομως και τους σωληνες μηπως εχουν βουλωσει)

Απο τα υλικα δεν πετας τιποτα παρα μονο αν "λιωσουν" μετα απο χρονια.

1. Βγαζεις (φυλας αν κανειε ταυτοχρονα και αλλαγη νερου) σε δοχειο νερο απο το ενυδρειο.

2. Ξεσυνδεεις σωληνες ετσι ωστε να μη τρεξουν νερα (εχει ελπιζω βανακια)

3. Πας το φιλτρο στην τουαλεττα (που εχεις το δοχειο με το νερο του ενυδρειου) και το ανοιγεις.

4. Καθαριζεις την κεφαλη απο γλυτσες κλπ και ανοιγεις το θαλαμο που ειναι η φτερωτη πολυ προσεκτικα να μη σπασει το αξονακι της. βγαζεις τη φτερωτη απο μεσα προσεκτικα και καθαριζεις το εσωτερικο με μια φτηνη οδοντοβουρτσα που εχει για τετοιες ενυδρειακες δουλειες. Ξεπλενεις με καυτο νερο με πιεση να περναει μεσα απο τη διοδο της κεφαλης. Επανασυναρμολογεις και την αφηνεις σε ασφαλες μερος.

5. Βγαζεις τα υλικα απο τον καδο. Τα βιολογικα υλικα (substrat siporax αναλογα τι εχεις) τα βαζεις μεσα στο δοχειο με το νερο του ενυδρειου και τα κουνας ελαφρα να φυγουν χοντρα ορατα σκουπιδια.

Δεν πρεπει να τα καθαρισεις τελειως, απλα τα χοντρα, πχ αν εχουν σαπια φυλλα απο φυτα κλπ

Ποσοτητα μπιχλας (σαν καφε ιζημα) πρεπει να παραμενει ποσοτητα πανω τους.

Τα μηχανικα υλικα (αναλογα τι εχεις μπλε σφουγγαρια ehfimech μηχανικο μακαρονι) τα καθαριζεις αν θες και με νερο βρυσης.Αν οχι βγαζεις κι αλλο νερο απο το ενυδρειο για να καθαρισεις και αυτα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να ξεβουλωσουν και να καθαρισουν πολυ καλα για να επανερθει η ροη και να κρατανε τα βιολογικα υλικα που τοποθετουνεται μετα απο αυτα στη ροη του φιλτρου, καθαρα.

Αν βαζεις μαμισιο ασπρο pad ("υαλοβαμβακα") πλενεται μερικες φορες πριν αλλαχτει με νεο.

Αν βαζεις filterwool πετα το και βαλε καθαρο, απλα ξεπλυνε το καλα να φυγουν τριχιτσες κλπ

Επισης προσεχε την ποσοτητα, μη βαλεις πολυ και στουμπωσει.

Για να καταλαβεις θελεις να το τραβηξεις να το ξεσεις να αραιωσει, μετα αυτο μεσα στο φιλτρο γινεται μασιφ μονο του.

6. Τους σωληνες τους καθαριζουμε με βουρτσα για σωληνες φιλτρων πχ http://images.google.gr/images?hl=el&u...jbl&start=0

ή πατεντα με μισινεζα και δεμενο βετεξ στην ακρη.

Κλεινεις και επανασυρμολογεις.

Το priming τωρα (γεμισμα με νερο και ξεκινημα του φιλτρου) ειναι μια υποθεση.

Κανε μια αναζητηση πως γινεται.

Ενας τροπος ειναι να γεμισεις το σωληνα με νερο απο το ενυδρειο για να αρχισει να κατεβασει νερο κλπ.

Παντως αν κανει θορυβο μετα την επαναλειτουργια σημαιναι οτι εχει αερα μεσα ακομα.

Γυρτο το αριστερα δεξια.

Ξεχασα κατι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επειδη αυριο σκεφτομαι να καθαρισω το φιλτρο(2217) τι διαδικασια ακολουθω?πχ πρεπει να αλλαξω τον υαλοβαμβακα η το μακαρονι η το μπλε σφουγγαρι..το νερο που ειναι μεσα στον καδο και ειναι πολυ βρωμικο πρεπει να το απομακρυνω?

Το φιλτρο να μην το πειραξεις ακομα.Ειναι νωρις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα μονο 2,5 μηνες τρεχουνε τα φιλτρα..να το καθαρισω η οχι ακομα?αν οχι ουτε τα σφουγγαρια-υαλοβαμβακα πχ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...