Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

Βεβαίως αγγούρι μπορείς να δοκιμάσεις ψιλοκομένο.Διάβασε και ΟΛΟ αυτό εδώ σε παρακαλώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30400

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους...λοιπον μετα απο νεα επισκεψη στο w.i και νεες μετρησεις εχουμε τα εξης.

ph 7,2

gh 7

kh 6

no2 0

no3 10

nh3/nh4 0.

ο πωλητης μου ειπε οτι το ph επρεπε να ητανε 8,2 το gh 8-10 και το kh 10..απο οτι καταλαβα δεν ειναι και τοσο καλες οι μετρησεις...ο πωλητης μου προτεινε να βαζω το buffer αντι για 1 φορα το μηνα που εβαζα 2 φορες την εβδομαδα...να βαλω σημερα μια δοση και αυριο να ξαναμετρησω και αναλογως να πραξω..βαλινσιερα μου ειπε να μην βαλω ακομα...για πειτε μου και εσεις τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο αξιοτιμος κυριος πωλητης σου ειπε να μη βαλεις ακομη valisneria;

Το αιτιολογησε;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...λοιπον μετα απο νεα επισκεψη στο w.i και νεες μετρησεις εχουμε τα εξης.

ph 7,2

gh 7

kh 6

no2 0

no3 10

nh3/nh4 0.

ο πωλητης μου ειπε οτι το ph επρεπε να ητανε 8,2 το gh 8-10 και το kh 10..απο οτι καταλαβα δεν ειναι και τοσο καλες οι μετρησεις...ο πωλητης μου προτεινε να βαζω το buffer αντι για 1 φορα το μηνα που εβαζα 2 φορες την εβδομαδα...να βαλω σημερα μια δοση και αυριο να ξαναμετρησω και αναλογως να πραξω..βαλινσιερα μου ειπε να μην βαλω ακομα...για πειτε μου και εσεις τι να κανω?

Το ph θα μπορούσε να ήταν πιο ψηλά δηλ.8.0 - 8.2.Λοιπόν αν θα βάλεις Buffer θα το κάνεις ΜΟΝΟ στη διάρκεια των αλλαγών.Ενυδρειακό αλάτι μπορείς και αυτό κατά την διάρκεια των αλλαγών να προσθέσεις για να ανέβει το gh μεταξύ 8-10 ή και 12.Βαλισνέρεια να βάλεις και σήμερα άμα θέλεις.

Τώρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μαγειρική σόδα για να ανέβουν Kh και ph.Tη δόση ας την πεί ο Dias που την ξέρει καλά ( εγώ την ξεχνώ :thumbup: ) ή κάποιος άλλος φίλος που την θυμάται.Εγώ θα έλεγα να μην κάνεις ακόμα αλλαγή ας περιμένουμε ακόμα ειναι φρέσκο το ενυδρείο.Την επόμενη Κυριακή τα λέμε πάλι για την αλλαγή.

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε δεν βαζω buffer..αν μπορει ο κυριος στρατος να μου πει τι πρεπει να κανω με την σοδα αν ειναι να βαλω και ποσο...οσο για την valinsiera μου ειπε να μην την βαλω απλα για να την βαλω οταν με το καλο φτιαξουν οιτιμες του ενυδρειου..

1 κατα τα αλλα σημερα πρεπει να βαλω και μια δοση βακτηρια..την βαζω κανονικα?

2 βακτηρια εχω αυτα που ειχα και στην αρχη..να βαλω η να παω να παρω safestart?

3 να περιμενω να καθαρισω τον βυθο κατα την αλλαγη να φανταστω ετσι?

4 ποτε να ξανακανω μετρησεις?(αυτη την φορα θα τις κανω μονος)

ευχαριστω

φιλικα

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε δεν βαζω buffer..αν μπορει ο κυριος στρατος να μου πει τι πρεπει να κανω με την σοδα αν ειναι να βαλω και ποσο...οσο για την valinsiera μου ειπε να μην την βαλω απλα για να την βαλω οταν με το καλο φτιαξουν οιτιμες του ενυδρειου..

1 κατα τα αλλα σημερα πρεπει να βαλω και μια δοση βακτηρια..την βαζω κανονικα?

2 βακτηρια εχω αυτα που ειχα και στην αρχη..να βαλω η να παω να παρω safestart?

3 να περιμενω να καθαρισω τον βυθο κατα την αλλαγη να φανταστω ετσι?

4 ποτε να ξανακανω μετρησεις?(αυτη την φορα θα τις κανω μονος)

ευχαριστω

φιλικα

γιωργος

Μην βάζεις πια άλλα βακτηρίδια δεν χρειάζεται.Το βυθό ναι κατα τη διάρκεια της αλλαγής.

Αν θέλεις την επόμενη Κυριακή ανκαι δεν πιστεύω οτι θά έχουμε κάποια εκπληξη και κάνε τις μόνος σου.

Αφού έχεις τα τεστ το σπίτι κάνε και εσύ να τις συγκρίνεις με αυτές που έγιναν στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ειναι τοσο τραγικη η τιμη του ph και μεχρι την επομενη κυριακη να ειναι τελεια..ισχυει αυτο που μου ειπε ο πωλητης οτι αν ανεβει το ph αλλαζουνε καπως και τα χρωματα των ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ειναι τοσο τραγικη η τιμη του ph και μεχρι την επομενη κυριακη να ειναι τελεια..ισχυει αυτο που μου ειπε ο πωλητης οτι αν ανεβει το ph αλλαζουνε καπως και τα χρωματα των ψαριων?

To ph στη λίμνη είναι 7.4 - 8.4 περίπου ,υπάρχουν μικροδιαφορές στους συγγραφείς.Λογικά λοιπόν ενας μέσος όρος 8.0 - 8.2 είναι καλός.Λογικό είναι λοιπόν όσο πιο κοντά στα φυσιολογικά ειναι οι παράμετροι νερού τόσο πιο άνετα να αισθάνονται τα ψάρια με αποτέλεσμα να δείχνουν και πιο καλά τα χρώματα τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

ωραια περιμενουμε τοτε τον κυριο στρατο για να μας βοηθησει με το ph :) ευχαριστω για αρχη εσας...

Εγω πριν σου πω οτιδηποτε αλλο θα σου πω να αγορασεις εσυ τεστ υγρα και να κανεις μετρησεις.

Τις μετρησεις του πωλητη,εγω δεν τις εμπιστευομαι.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ποια υγρα τεστ μου προτεινετε να παρω?το μονο υγρο τεστ που εχω ειναι για την αμμωνια..της sera..οσο για τις αλλεσ μετρησεις χρησιμοποιω stickακια της esha...

Link to comment
Share on other sites

ποια υγρα τεστ μου προτεινετε να παρω?το μονο υγρο τεστ που εχω ειναι για την αμμωνια..της sera..οσο για τις αλλεσ μετρησεις χρησιμοποιω stickακια της esha...

Αν εχεις αμμωνια της Sera παρε και Ph,Gh,Kh.

Εμενα με εχουν βολεψει της Tetra

Link to comment
Share on other sites

και για no2 no3?να συνεχιζω να τα μετραω με αυτα τα stickakia?

Δεν το διευκρινησα μαλλον.

Ολα τα τεστ υγρα.Τα στικ ειναι αναξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σας κουρασα για σημερα..αυριο παλι :)

υγ εχω παρατηρησει οτι ενα απο τα cynotilapia afra ειναι κρυμμενο μεσα στις τρυπες..κοντα στο φιλτρο..το παρατηρω και ενω οταν πλησιαζω στο τζαμι το χερι μου αυτο φευγει..αρα πιο πολυ φοβισμενο το βλεπω παρα κατι αλλο...το μονο που με ανησυχει ειναι οτι κατω απο το στομα ειναι ελαχιστα φουσκωμενο..εκτος και αν ειναι απο την αρχη ετσι και απλα τωρα το παρατηρησα.. :thumbup:

αν καταφερω αυριο θα ανεβασω και φωτογραφια

καλο βραδυ σε ολους

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

......το μονο που με ανησυχει ειναι οτι κατω απο το στομα ειναι ελαχιστα φουσκωμενο..
Αυτο μπορει να ειναι χαρες :)

Ειναι σαν μπουκωμενο?

ή βλεπεις εξανθημα ή κατι τετοιο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το βλεπω απο τα πλαγια και απλα κατω απο το στομα φουσκωνει οχι σαν σπυρακι αλλα σαν φουσκαλα.αλλα μην φανταζεστε τεραστια..ισα ισα που φαινεται η διαφορα με τα αλλα...δεν ξερω πως να σας το εξηγησω καλυτερα...ισως μια φωτογραφια να βοηθουσε..θα προσπαθησω να βγαλω

Link to comment
Share on other sites

το βλεπω απο τα πλαγια και απλα κατω απο το στομα φουσκωνει οχι σαν σπυρακι αλλα σαν φουσκαλα.αλλα μην φανταζεστε τεραστια..ισα ισα που φαινεται η διαφορα με τα αλλα...δεν ξερω πως να σας το εξηγησω καλυτερα...ισως μια φωτογραφια να βοηθουσε..θα προσπαθησω να βγαλω

Το εχεις δει τελευταια αν τρωει;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω και σημερα εφαγε..αλλα και να μην εφαγε σημερα σιγουρα εφαγε χτες..ειναι απο τα ΄΄αγριμια΄΄ του ενυδρειου...παντως σε μεγεθος ειναι απο τα μεγαλυτερα ψαρια του ενυδρειου..4-5 εκατοστα..ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο..σε περιπτωση που ειναι εγκυμοσυνη τι ενεργειες κανω?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω και σημερα εφαγε..αλλα και να μην εφαγε σημερα σιγουρα εφαγε χτες..ειναι απο τα ΄΄αγριμια΄΄ του ενυδρειου...παντως σε μεγεθος ειναι απο τα μεγαλυτερα ψαρια του ενυδρειου..4-5 εκατοστα..ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο..σε περιπτωση που ειναι εγκυμοσυνη τι ενεργειες κανω?

Παρακολουθεις την κατασταση μονο.Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που ειναι εγκυος ποτε γενναει?προσπαθω να το βγαλω φωτογραφια αλλα δεν τα καταφερνω..την μια κουνιεται την αλλαη εινα ιθολη... :)

νεοτερα ααυριο

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που ειναι εγκυος ποτε γενναει?προσπαθω να το βγαλω φωτογραφια αλλα δεν τα καταφερνω..την μια κουνιεται την αλλαη εινα ιθολη... :thumbup:

νεοτερα ααυριο

καλο βραδυ

Ο μέσος χρόνος εκκόλαψης είναι 21 μέρες.Ανάλογα όμως της θερμοκρασίας κυμαίνεται 18 - 24 μέρες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...