Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

το ψαρακι συνεχιζει να ειναι αναμεσα στις πετρες και να κολυμπαει.....λογικα το απογευμα που θα τα ταισω δεν θα βγει απο κει?παντως πριν παρω το ενυδρειο δεν περιμενα να εχω τοο αγχος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς να τα δεχτείς :P

Αυτό σημαίνει Αφρική

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

αν τελικα ειναι εγκυμοσυνη η αληθεια ειναι οτι με γεμιζει με περισσοτερο αγχος..εκει που διαβαζα γενικα για την ομαλη συμβιωση και γενικα για τις αφρικανες τωρα πρεπει να αρχιζω να διαβαζω για γεννητουρια..

μολισ τα ταισα..η εγκυμονουσα ουτε καν βγηκε..πειραζει?υπαρχει περιπτωση να ειναι στο τελικο σταδιο?

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα ειναι εγκυμοσυνη η αληθεια ειναι οτι με γεμιζει με περισσοτερο αγχος..εκει που διαβαζα γενικα για την ομαλη συμβιωση και γενικα για τις αφρικανες τωρα πρεπει να αρχιζω να διαβαζω για γεννητουρια..

μολισ τα ταισα..η εγκυμονουσα ουτε καν βγηκε..πειραζει?υπαρχει περιπτωση να ειναι στο τελικο σταδιο?

Παρακολουθεις την κατασταση μονο.Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.

αλλα διαβαζε εσυ, μονο καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

η εγκυμονουσα :thumbup: βγηκε λιγο απο την φωλια της προσπαθησα να την ταισω αλλα τα αλλα δεν την αφησανε...αυριο θα προσπαθησω να την ταισω και αυτην..

1 απο την εμπειρια σας τι πιστευετε?ειναι στο αρχικο σταδιο της εγκυμοσυνης η οχι?(τα ψαρια ειναι στο ενυδρειο πανω απο 20 μερες)

2 αν γεννησει πως θα καταφερω να σωσω τα περισσοτερα απο τα μικρα.?ποσα περιπου γεννανε και ποσα περιπου επιζουν?

3 τα σκαμπανεβασματα του ph στο ενυδρειο μου δεν θα επηρεασουν αρνητικα?

4 σημερα εκανα αλλη μια μετρηση με τα στικακια και μου εβγαλε ph 7.2-7.4..οποτε χρειαστει και ειναι αναγκαιο πειτε μου για να το ανεβασω με σοδα η με μια αλλαγη νερου κ bufferκαλο βραδυ σε ολους...τα λεμε παλι αυριο με νεοτερα

φιλικα

γιωργος

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε...........

Σου ειπα δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.Μην προσπαθησεις να το ταισεις το ψαρι.Δεν μπορει να φαει με τα αυγα στο στομα.

Αφησε τα πραγματα να εξελιχθουν μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

η εγκυμονουσα :P βγηκε λιγο απο την φωλια της προσπαθησα να την ταισω αλλα τα αλλα δεν την αφησανε...αυριο θα προσπαθησω να την ταισω και αυτην..

1 απο την εμπειρια σας τι πιστευετε?ειναι στο αρχικο σταδιο της εγκυμοσυνης η οχι?(τα ψαρια ειναι στο ενυδρειο πανω απο 20 μερες)

2 αν γεννησει πως θα καταφερω να σωσω τα περισσοτερα απο τα μικρα.?ποσα περιπου γεννανε και ποσα περιπου επιζουν?

3 τα σκαμπανεβασματα του ph στο ενυδρειο μου δεν θα επηρεασουν αρνητικα?

4 σημερα εκανα αλλη μια μετρηση με τα στικακια και μου εβγαλε ph 7.2-7.4..οποτε χρειαστει και ειναι αναγκαιο πειτε μου για να το ανεβασω με σοδα η με μια αλλαγη νερου κ buffer..

καλο βραδυ σε ολους...τα λεμε παλι αυριο με νεοτερα

φιλικα

γιωργος

1.Πρέπει να είναι στην αρχή.

2.Τα μικρά θα κρυφτούν μέσα στις πέτρες για προστασία.Κάποια δυστυχώς δεν θα τα καταφέρουν.

3.Δεν θα ασχοληθούμε προς το παρόν με το ph.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε...........

Σου ειπα δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.Μην προσπαθησεις να το ταισεις το ψαρι.Δεν μπορει να φαει με τα αυγα στο στομα.

Αφησε τα πραγματα να εξελιχθουν μονα τους.

:thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..λοιπον μια ερωτηση..τωρα πηγαινω να παρω ενα φυτο για το ενυδρειακι μου..επι ευκαιριας θα βαλω και τον θερμοστατη μιας κα ιη θερμοκρασια επεσε στους 25,5 βαθμους..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν επηρεαζει που θα τον βαλω πισω απο τις πετρες και διπλα στην εισαγωγη του φιλτρου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..λοιπον μια ερωτηση..τωρα πηγαινω να παρω ενα φυτο για το ενυδρειακι μου..επι ευκαιριας θα βαλω και τον θερμοστατη μιας κα ιη θερμοκρασια επεσε στους 25,5 βαθμους..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν επηρεαζει που θα τον βαλω πισω απο τις πετρες και διπλα στην εισαγωγη του φιλτρου..

εγινε κα ιη τοποθετηση της βαλνισιερας και αυτος απο τον υδατινο κοσμο μου εδωσε και αυτο http://www.dupla.com/item_imgs_sml/80300.jpg για λιπασμα αν δεν κανω λαθος...πως το χρησιμοποιω?αυτος μου ειπε οτι πρεπει να βαζω 1 σταγονα καθε 50 λιτρα..χρειαζεται λιπασμα η τσαμπα το πηρα και αυτο οπως πολλα? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

εγινε κα ιη τοποθετηση της βαλνισιερας και αυτος απο τον υδατινο κοσμο μου εδωσε και αυτο http://www.dupla.com/item_imgs_sml/80300.jpg για λιπασμα αν δεν κανω λαθος...πως το χρησιμοποιω?αυτος μου ειπε οτι πρεπει να βαζω 1 σταγονα καθε 50 λιτρα..χρειαζεται λιπασμα η τσαμπα το πηρα και αυτο οπως πολλα? :P

Αυτό πρέπει να είνα υγρό λίπασμα.Ξέρω κάποιους αφρικάνους που χρησιμοποιούν υγρα λιπάσματα, βέβαια με προσοχή,και κάποιους άλλους όπως εγώ που δεν χρησιμοποιούν.Κρίνεις και κάνεις οτι θέλεις.Αν θέλεις να βάζεις θα έλεγα να ρίχνεις μόνο όταν κάνεις αλλαγές νερού.Εξάλλου το ενυδρείο δεν είναι φυτεμένο ενυδρείο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

α ωραια παλι με πιασανε κοτσο δηλαδη... :thumbup: παντως η βαλνισιερα εσπασε την μονοτονια της πετρας..αυριο λογικα θα επιστρεψω το λιπασμα και θα παρω κανενα υγρο τεστ.. :hysterical: ποσο εχουνε αληθεια τα υγρα τεστ της τετρα για ph no2 no3?οσο για την εγκυμονουσα νομιζω οτι παει καλα..το απογευμα που τα ταισα πηγε να φαει αλλα το στομα της δεν το ανοιξε :P λογικα ειμαστε σε καλο δρομο...ελπιζω να εχουμε και αισιο τελος..εβαλα κα ιτον θερμαντηρα σε καλο σημειο πισω απο τις πετρες και με μιση ωρα σε λειτουργια ανεβασα την θερμοκρασια απο τους 25,5 στους 27..

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους ...την παρασκευη θα κανω μια τελευταια μετρηση νερου για να μου πειτε σε τι κατασταση βρισκομαστε...το μονο που με απασχολει ειναι το ph μηπως ειναι κατω απο 7,5 οπου και εκει θα με βοηθησει ο κυριος στρατος γιανα το ανεβασουμε...την παρασκευη επισης θα βαλω και μια προκαθορισμενη δοση ιχνοστοιχειων..τα ψαρια ολα ειναι δραστηρια και η εγκυμονουσα αν και βγαινει απο την φωλια της δεν λεει να ανοιξει το στομα της..εχει να φαει 4-5 μερες τωρα.. :thumbup: σημερα συμπληρωσα και λιγο νερο με αντιχλωριο για να ανεβει η σταθμη του νερου..η βαλινσιερα ομορφυνε κατα πολυ το ενυδρειο και το λιπασμα δεν το χρησιμοποιησα ποτε αφου εμπιστευομαι απολυτα τον κυριο σωκρατη..αυτα τα λιγα..οταν με το καλο μπουμε σε μια ρουτινα θα προσπαθησω να εμπλουτισω τις διατροφικες τους συνηθειες..

καλο βραδυ σε ολους

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους ...την παρασκευη θα κανω μια τελευταια μετρηση νερου για να μου πειτε σε τι κατασταση βρισκομαστε...το μονο που με απασχολει ειναι το ph μηπως ειναι κατω απο 7,5 οπου και εκει θα με βοηθησει ο κυριος στρατος γιανα το ανεβασουμε...την παρασκευη επισης θα βαλω και μια προκαθορισμενη δοση ιχνοστοιχειων..τα ψαρια ολα ειναι δραστηρια και η εγκυμονουσα αν και βγαινει απο την φωλια της δεν λεει να ανοιξει το στομα της..εχει να φαει 4-5 μερες τωρα.. :P σημερα συμπληρωσα και λιγο νερο με αντιχλωριο για να ανεβει η σταθμη του νερου..η βαλινσιερα ομορφυνε κατα πολυ το ενυδρειο και το λιπασμα δεν το χρησιμοποιησα ποτε αφου εμπιστευομαι απολυτα τον κυριο σωκρατη..αυτα τα λιγα..οταν με το καλο μπουμε σε μια ρουτινα θα προσπαθησω να εμπλουτισω τις διατροφικες τους συνηθειες..

καλο βραδυ σε ολους

γιωργος

Ιχνοστοιχεία καλύτερα να βάζεις μόνο κατά τις αλλαγές νερού.Οταν επωάζουν αυγά δεν τρώνε ,λίγο μπορεί τις πρώτες μέρες και οχι πάντα.Οπότε μην ανησυχείς.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...ετοιμος να κανω νεες μετρησεις..πηγα και αλλαξα το λιπασμα που μου δωσανε προχτες για την βαλινσιερα και πηρα ενα υγρο τεστ της api για το ph..το μονο που παρατηρησα ηταν οτι μετραει τιμες απο 6-7,6..δεν το ειδα οταν μου το δινανε.τι να κανω να παω να το αλλαξω παλι η μου κανει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...