Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

15 θα εισαι μαζι με τα Espei ετσι οπως σου τα λεω.Μη φτανεις το ενυδρειο σου στα ορια του..

Να σου κάνω μία ερώτηση, λίγη "χαζή" ίσως:

Τα ψαράκια που πουλάνε στα pet-shop όπως πολύ καλά γνωρίζεις είναι σε "παιδική" ηλικία και πολύ μικρά σε μέγεθος... ενδέχεται να υπάρξει κάποιο πρόβλημα που τα δικά μου είναι ενήλικα και θα υπάρχει διαφορά μεγέθους??

Link to comment
Share on other sites

Ελααα...

Τουλαχιστον βαλε μας μια φωτο να παρουμε λιγο ματι!! :P

...σημερινές φωτογραφίες (επηρεάστηκε και το ενυδρείο από την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου :-P)

:bigemo_harabe_net-148: ματάκια Savou!!!! xexexe!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω μία ερώτηση, λίγη "χαζή" ίσως:

Τα ψαράκια που πουλάνε στα pet-shop όπως πολύ καλά γνωρίζεις είναι σε "παιδική" ηλικία και πολύ μικρά σε μέγεθος... ενδέχεται να υπάρξει κάποιο πρόβλημα που τα δικά μου είναι ενήλικα και θα υπάρχει διαφορά μεγέθους??

Μπα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα που τα υπολοιπα θα ειναι μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα που τα υπολοιπα θα ειναι μικρα.

Τέλεια τότε!!

Βρήκα ήδη αγοραστή για τα νέον και αύριο κιόλας θα αντικατασταθούν με τους 8 αρλεκίνους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! :)


Σχετικά με τη ρουτίνα του ταΐσματος αρακά (λόγω του ότι έχω λαβυρινθόψαρα, δηλαδή τα Gouramies), επειδή δεν τον άγγιξε κανένα ψάρι όταν τους είχα ταΐσει πριν καιρό, αποφάσισα και πήρα σήμερα την JBL Spirulina 40% http://www.jbl.de/en...1/jbl-spirulina σε μορφή flakes. Τα gouramies κλασικά ενώ όρμηξαν πρώτα στην τροφή, τη μασάγανε και τη φτύνανε, αλλά στο τέλος μάλλον επειδή πεινάγανε φάγανε ελάχιστη αλλά με το ζόρι (σαν ένα παιδάκι που τρώει με τα χίλια ζόρια φακές και σπανακόρυζο)... Τα υπόλοιπα ψάρια (Neon, Αρλεκίνοι) φάγανε κανονικά, μη σας πω και περισσότερο από άλλες τροφές αφού τις κατασπαράζανε πρώτα τα gouramies...

Μπορώ να τα ταΐζω 1-2 συνεχόμενες μέρες, σε συνδυασμό η μη με τη νηστεία? Η τροφή αυτή είναι ok για τα ψάρια μου??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στα άμεσα μελλοντικά σχέδια είναι:

  • Θα αφαιρεθεί το 1 από τα 3 σφουγγάρια του εσωτερικού φίλτρου της Juwel και θα προστεθεί στη θέση του Siporax σε κάλτσα ή σε δίχτυ.

    Μέχρι να μπει σε λειτουργία και το δεύτερο φίλτρο, η φίλτρανση γινόταν πολύ σωστά και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τη βιολογία μου, παρόλα αυτά το φίλτρο μέσα έχει "κενά" και αχρησιμοποίητο χώρο ο οποίος θα τιγκάρει όσο περισσότερο γίνεται με υλικά για τη μέγιστη απόδοση βιολογίας.

  • Τμηματική αντικατάσταση της ελαφρόπετρας του εξωτερικού φίλτρου με Siporax.
  • Προσθήκη 2 σαλιγκαριών Ramshorn snail
  • Μετά την ολοκλήρωση όλων των παραπάνω, προσθήκη 6 Yasuhikotakia Sidthimunki και 10 Harlequin Rasbora, για δημιουργία ολοκληρωμένων κοπαδιών και στις 2 ομάδες ψαριών.

Καλησπέρα σε όλους :D :D

Εξέλιξεις από το μέτωπο:

1) Η φύση στο ενυδρείο μου έχει οργιάσει!! Προγραμματίστηκε γερό κλάδεμα για την επόμενη εβδομάδα που θα έχω χρόνο...

oj41mq.jpg

30uakgx.jpg

2) Προστέθηκαν στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, 2 λίτρα (κάλτσες) Sera Siporax, και πλέον το εσωτερικό φίλτρο είναι τίγκα στο βιολογικό υλικό ;), αφού για να χωρέσει όλη η ποσότητα των υλικών που έχω (παλιότερο υλικό + καινούργιο υλικό) αφαιρέθηκαν τα 2 μαμίσια σφουγγάρια της Juwel και παραμένει μόνο το ένα, και όλη η μηχανική φίλτρανση μεταφέρθηκε προς τα πάνω στα πρώτα στρώματα που συναντάει το νερό όπως μπαίνει στο φίλτρο... Συγκεκριμένα από βιολογικό υλικό έχω στο φίλτρο (από πάνω προς τα κάτω, όπως δηλαδή πάει και η ροή του νερού):

  • Υαλοβάμβακας της Fluval (υπήρχε ήδη)
  • Σφουγγάρι ψιλόκοκκο της Juwel (υπήρχε ήδη)
  • Κάλτσα Cirax της Juwel (υπήρχε ήδη)
  • Κάλτσα Siporax της Sera
  • Bio-Chem Stars της Fluval (υπήρχαν ήδη)
  • Κάλτσα Siporax της Sera

Το εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 δεν το άγγιξα καθόλου, το αφήνω να ωριμάσει και να "βρωμίσουν" τα σφουγγάρια και οι ελαφρόπετρες, μέχρι να αντικατασταθεί σταδιακά η ελαφρόπετρα με Substrat Pro και θα αφαιρεθεί το ένα από τα 2 σφουγγάρια της Eheim.

3) Από ζωντανά, πρσοστέθηκαν 10 Harlequin Rasbora (Αρλεκίνοι) και μεγάλωσε το υπάρχον κοπάδι, δώθηκε όλο το κοπάδι των Cardinal Tetra (εκτός από ένα ψαράκι το οποίο δεν κατάφερα να πιάσω μέχρι σήμερα :angry:), και θα δοθούν την επόμενη βδομάδα και τα 2 apple snails που έχω. Άρα η ψαροσύνθεση έχει αυτή τη στιγμή ως εξής:

  • 4 x Pearl Gourami
  • 15 x Harlequin Rasbora
  • 2 x Rasbora Espei
  • 4 x Yasuhikotakia Sidthimunki

θα φύγουν τα:

  • 1 x Cardinal Tetra
  • 2 x Apple Snails

στο κοντινό μέλλον θα προστεθούν:

  • 3 x Rasbora Espei
  • 6 x Yasuhikotakia Sidthimunki
  • 2 x Ramshorn Snails
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχει γίνει ζούγκλα τώρα Πάνο δεν ρίχνεις μέσα και κανέναν κροκόδειλο για να μας πεις συμπεριφορές...... :hysterical::hysterical:

Έχει γίνει απίστευτα όμορφο το ενυδρείο σου φιλαράκι :bigemo_harabe_net-122: Με το καλό και τα καινούργια ψαράκια !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις κάνει εκεί ρε άνθρωπε….είπαμε να φυτέψεις, εσύ το παράκανες!

Τα ψάρια κολυμπανε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προ-παρουσίαση της ζούγκλας έπρεπε να είναι ο τίτλος τώρα ! :)

Πολύ όμορφο Πάνο και είμαι σίγουρος ότι με το κλάδεμα θα γίνει κουκλάκι !

Να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλαράκι. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Μιλάμε για δάσος, όχι αστεία. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο αστραπιαία μεγαλώνει το Stargrass και το Polysperma, ειδικά το Stargrass αφού πιάνει και μεγαλύτερη επιφάνεια έχει τρελαθεί, εδώ πήγε να πνίξει την κόκκινη τη Ludwigia! Η αλήθεια είναι ότι έχουν "περιοριστεί" τα ψάρια αλλά δεν τα βλέπω να ενοχλούνται αφού ή κολυμπάνε ανάμεσα στα φυτά ή κάθονται στη μέση του ενυδρείου καθώς εκεί υπάρχει κενός βυθός, ο οποίος θα φυτευθεί την επόμενη βδομάδα..

Σε παλιότερο ποστ μου αναρρωτιόμουν με ποιο τρόπο να "μπουστάρω" τα φυτά, και η απάντηση μου ήρθε με το που έβαλα μπουκάλα διοξειδίου, ξεκίνησα λίπανση και ειδικότερα με το που αναβάθμησα τις λάμπες σε Sylvania Grolux ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανο πολυ μου αρεσει η ζουγκλα σου αλλα μην φυτευσεις την μεσαια ζωνη αφησε λιγο ελευθερο χωρο για τα ψαρια σου.Μην ξεχνας το ενυδρειο το εχουμε κατα κυριο λογο για τα ψαρια και μετα για

τα φυτα.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Πανο πολυ μου αρεσει η ζουγκλα σου αλλα μην φυτευσεις την μεσαια ζωνη αφησε λιγο ελευθερο χωρο για τα ψαρια σου.Μην ξεχνας το ενυδρειο το εχουμε κατα κυριο λογο για τα ψαρια και μετα για

τα φυτα.

Xaxaxaxa εγώ να σου πω την αλήθεια τείνω περισσότερο προς τα φυτά :D :D

Όταν έγραψα μεσαία ζώνη, εννοούσα το βυθό στο κέντρο και στη μέση του ενυδρείου ο οποίος είναι κενός... δε διακρίνεται καθόλου από τα φυτά

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxa εγώ να σου πω την αλήθεια τείνω περισσότερο προς τα φυτά :D :D

Όταν έγραψα μεσαία ζώνη, εννοούσα το βυθό στο κέντρο και στη μέση του ενυδρείου ο οποίος είναι κενός... δε διακρίνεται καθόλου από τα φυτά

Το καταλαβα.Κατι τετοιο παω να κανω και εγω με την πολυσπερμα και ψαχνω stargrass,βεβαια δεν

ξερω εαν το πετυχω γιατι δεν θα χρησιμοποιησω Co2.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα.Κατι τετοιο παω να κανω και εγω με την πολυσπερμα και ψαχνω stargrass,βεβαια δεν

ξερω εαν το πετυχω γιατι δεν θα χρησιμοποιησω Co2.

Κοίτα, μιλώντας από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου που έχω με τα συγκεκριμένα φυτά... το Polysperma και το Stargrass θα σου πάνε καλά χωρίς διοξείδιο, απλά μην περιμένεις να δεις αυτή την ανάπτυξη όπως σε μένα που είναι σαν ντοπαρισμένα xaxa :D:P

Εμένα προσωπικά αυτό που με "χαλάει" στο Polysperma είναι ότι δεν είναι τόσο πυκνό όσο τα άλλα φυτά... Πάνω στο κλωνάρι του βγάζει φύλλα σε απόσταση εκατοστών από τα προηγούμενα και δε αναπτύσσεται ως θάμνος και με πυκνό φυλλωμα όπως π.χ. το Stargrass.

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καπου εκει μεσα θα πεταχτει αι ο Ταρζαν?:P

Πανο τα τουμπανιασες ρε τα φυτα!αχαχαχαχχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου εκει μεσα θα πεταχτει αι ο Ταρζαν? :P

Πανο τα τουμπανιασες ρε τα φυτα!αχαχαχαχχαχ

Έχουνε συνέχεια αναμμένες τις μηχανές!! Το πιστεύεις ότι μεγαλώνουνε και βράδυ? :bigemo_harabe_net-59:

Σας ανέβασα φώτο να δείτε πως είναι τώρα, διότι από βδομάδα θα πιάσει δουλειά η πολιτεία xexexe!!

Link to comment
Share on other sites

Να πιάσει, να πιάσει ! Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό ! :)

Link to comment
Share on other sites

Να πιάσει, να πιάσει ! Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό ! :)

Ναι θα σας βάζω 2-3 να έχετε να βλέπετε ....και μετά είναι καιρός να μπει πλέον η επίσημη παρουσίαση σε νέο θέμα (γιατί θα φάω κι άλλο κράξιμο από τον Κώστα και τον Χρήστο αν την καθυστερήσω κι άλλο xexe :P :P)

Υ.Γ. και εννοείται θα κάνω και παρουσίαση του μικρού μου ενυδρείου και αυτού της Margie :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο φιλαρακι!

Καταπληκτικη δουλεια!

Με το καλο και το κλαδεμα!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αλλαγή νερού...

a3jvns.jpg

w2c4cl.jpg

dnin3s.jpg

να και που αράζουν τα ψαράκια...

2v0mjrm.jpg

Welcome to my jungle!! :buttrock: :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πραγματικη ζουγκλα!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...