Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Το flourish phosphorus........ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το flourish phosphorus........ :bigemo_harabe_net-64:

και το Potassium και το Flourish τι μικροστοιχεία παρέχουν ακριβώς αν θυμάσαι??

Link to comment
Share on other sites

Πάνο , θα σε μαλώσω ! :)

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!! :blush: :blush:

εχω διαβάσει αρκετά μα αρκετά πολλά που έχω χάσει τη μπάλα και αρχίζω να μη θυμάμαι ότι τα έχω διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Άρα παίδες για να ανακεφαλαιώσω μην κάνω κανένα λάθος??

Seachem Flourish

Seachem Potassium

Seachem Iron

θα είμαι ok και θα έχω όμορφα και επιθυμητά αποτελέσματα από όταν ξεκινήσω να χρησιμοποιώ τα παραπάνω με το καλό μέσα-τέλη Γενάρη ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Παιζουν πολλα ρολο για να πετυχεις το αποτελεσμα που θελεις,οχι μονο τα λιπασματα!

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν πολλα ρολο για να πετυχεις το αποτελεσμα που θελεις,οχι μονο τα λιπασματα!

Σαφώς φίλε μου, όπως μου είπε και ο Ebenos αν θέλω να έχω φυτεμένο ενυδρείο και όχι απλά ενυδρείο με φυτά πρέπει να πάρω κι ένα άριστο σύστημα CO2! :thumbup:

Αλλά μέχρι τότε θα ήθελα όσο καλύτερη και σωστότερη ανάπτυξη είναι εφικτή με χρήση των λιπασμάτων και των συνθηκών που παρέχω (συμπεριλαμβανομένης και της αγάπης μου :wub: ), για αυτό και σας ρωτάω τους έμπειρους να μου πείτε αν θα πράξω σωστά να επιλέξω αυτά τα συγκεκριμένα λιπάσματα που έγραψα παραπάνω??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πανο,λαθος δεν θα κανεις αν παρεις αυτα τα λιπασματα,αλλα απο μονα τους μην περιμενεις να κανουν θαυματα!

Το τριγωνο για ενα καλο και υγειε φυτεμενο ενυδρειο ειναι φως-co2-λιπασματα και μετα υποστρωμα.

Αν δεν τα εχεις και τα 3 τοτε μην περιμενεις τρελα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι επαυξάνω για τον καλό εξοπλισμό αλλά δυστυχώς είναι ένα τεράστιο κόστος... :( και ειδικά για έναν άνεργο...

γι αυτό προσπαθώ να πετύχω όσο το δύνατόν καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με μικρότερο κόστος...

Άρα δηλαδή θα χρειαστώ μικρή αύξηση του σιδήρου και των φωσφορικών... για σίδηρο είναι το Seachem Iron για τα φωσφορικά και τα άλλα μικροστοιχεία είναι το Potassium ή το Flourish ??

Nα εχεις στον νου σου οτι η αποτομη αυξηση περα του φυσιολογικου σε ''κατεστρεψε''!

Την εχω πατησει!

Μετα εμαθα και αγορασα τεστ!

Χωρις τεστ δυσκολα θα κρατησεις την αλγη μακρια!

Link to comment
Share on other sites

Nα εχεις στον νου σου οτι η αποτομη αυξηση περα του φυσιολογικου σε ''κατεστρεψε''!

Την εχω πατησει!

Μετα εμαθα και αγορασα τεστ!

Χωρις τεστ δυσκολα θα κρατησεις την αλγη μακρια!

Καλημέρα φίλε μου!

Ποια τεστ εννοείς ??

Το έχω υπ' όψιν μου για το θέμα της άλγης, μη φανταστείς ότι θα λούζω και το ενυδρειο στα λιπάσματα xexe :lol:

Θα ξεκινήσω τη λίπανση όταν με το καλό ξεκινησω, με το μισό της προτεινόμενης δόσης, μη σου πω και με το 1/3 αυτής να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

τα πολυ βασικα τεστ και μιλαμε παντα για υγρα για να τσεκαρεις αν εισαι μεσα σε λογικα πλαισια στο φυτεμενο ειναι κατα τη γνωμη μου τεστ για νιτρικα και φωσφορικα της API.ισως σου φανουν ιδιαιτερα ακριβα,αλλα κερδιζεις σε διαρκεια(αριθμο τεστ) και σχετικα καλη ακριβεια.το αναφερω γιατι δυστυχως αρκετες εταιρειες εχουν αρκετα μεγαλη αστοχια υλικου σε τεστ φωσφορικων,και ετσι μετραμε αλλα περνουμε οτι ναναι μετρησεις.

με την ευκαιρια ,την καλημερα μου και καλη χρονια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

τα πολυ βασικα τεστ και μιλαμε παντα για υγρα για να τσεκαρεις αν εισαι μεσα σε λογικα πλαισια στο φυτεμενο ειναι κατα τη γνωμη μου τεστ για νιτρικα και φωσφορικα της API.ισως σου φανουν ιδιαιτερα ακριβα,αλλα κερδιζεις σε διαρκεια(αριθμο τεστ) και σχετικα καλη ακριβεια.το αναφερω γιατι δυστυχως αρκετες εταιρειες εχουν αρκετα μεγαλη αστοχια υλικου σε τεστ φωσφορικων,και ετσι μετραμε αλλα περνουμε οτι ναναι μετρησεις.

με την ευκαιρια ,την καλημερα μου και καλη χρονια σου ευχομαι.

Φίλε καλημέρα και χρόνια πολλά επίσης!

Τεστ νιτρικών (ομοίως αμμωνίας και νιτρώδων) έχω τα υγρά της Sera, τεστ φωσφορικών δεν έχω...

λες της API εε?? έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια γενικά γι αυτήν ως εταιρία σε ό,τι βγάζει!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις νιτρικα της σερα.......παρε και απο καποιον αλλον μετρησεις με αλλη μαρκα τεστ.ισως βρεθεις προ εκπληξεως.

δεν γραφω αλλο...χεχε παω για νανι.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις νιτρικα της σερα.......παρε και απο καποιον αλλον μετρησεις με αλλη μαρκα τεστ.ισως βρεθεις προ εκπληξεως.

δεν γραφω αλλο...χεχε παω για νανι.

xexe ok, τώρα θα πάω κι εγώ σε λιγάκι, επίσης καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι ενυδρειόφιλοι (ή αλλιώς συνχομπίστες ψαροκαμμένοι :P) καλή σας μέρα!

Το ενυδρείο μου "My Secret Cave" προχωράει ακάθεκτο και με βήμα γοργό!! :bigemo_harabe_net-180:

Πριν λίγες εβδομάδες έκανα τα πρώτα κλαδέματα... στην Rotala Rotundifolia επειδή είχε ψηλώσει αρκετά περισσότερο σε σχέση με τα διπλανά φυτά και δε μου κόλλαγε όμορφα οπτικά / στα Polygonum sp. Sao Paolo, Ludwigia Repens Rubin & Ludwigia Αrcuata για να πάρουν περισσότερο "τα πάνω τους"!

Προστέθηκαν φυτά επιφάνειας: Limnobium Laevigatum από τον φίλο vagelis87 και Κερατόφυλλο δωρεά του φίλου polyagkistro! Για να μην κάνουν το γύρο του ενυδρείου παρασυρρόμενα από τη ροή του φίλτρου και για να μη στερούν το φωτισμό από συγκεκριμένα απαιτητικά φυτά, χώρισα ζώνες στην επιφάνεια με καλαμάκια (κλασικά από αυτά που πίνουμε τα ροφήματα), ιδέα-πατέντα του vagelis87.. Οι ρίζες των Limnobium Laevigatum έχουν μακρύνει τόσο πολύ που φτάνουν σε μήκος και μορφολογία αυτές της Pistia, έχοντας προσθέσει απίστευτη φυσικότητα στο τοπίο και έχουν δημιουργήσει αρκετά φυσικά περάσματα με απαλό-φυσικό φως (τα Gourami τα έχουν τιμήσει υπέρ του δέοντως!!)

Πλέον δεν υπάρχει κενός βυθός και γυμνό μη φυτεμένο σημείο (εκτός από τις πέτρες και το ξύλο, μόνο προσωρινά όμως!...). Όλη η μούρη του ενυδρείου έχει καλυφθεί με Stargrass σε ύψος ελαφρώς ανεπτυγμένου γρασιδιού (το 1/3 παραγωγής δικής μου προερχόμενο από τα "προβληματικά" φυτά που τα κατάφερα να ανακάμψουν με τα σωτήρια κλαδέματα που τους έκανα και τα υπόλοιπα 2/3 νεοεισερχόμενα φυτά Stargrass). Φυτεύθηκαν ψηλά stems 10-15cm από Stargrass στο πίσω μέρος της σπηλιάς, το μοναδικό μέχρι πρότινος σημείο του φόντου του ενυδρείου που φαινόταν κενό από φυτά. Προστέθηκαν επιπλέον ένας Echinodorus Kleiner Bar, ένας Echinodorus Tornado και ακόμα μια Anubias Barteri var. Nana σφηνωμένη σε μια βαθιά κουφάλα μεγάλης πέτρας άνω της σπηλιάς. Οι 4 ρίζες Hygrophila Corymbosa Siamensis έχουν αρχίσει και ψηλώνουν αισθητά, προσφέροντάς μου νέα καταπράσινα φύλλα, του πιο έντονου ζωντανού πράσινου χρώματος που έχω στο ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή!

Σήμερα πριν λίγες ώρες στα ξαφνικά μου τη βάρεσε και αφαίρεσα μια μεγάλη πέτρα που μου κάλυπτε έναν τελείως ανεκμετάλλευτο γωνιακό χώρο 10x11 (cm), η πέτρα αυτή βρισκόταν μπροστά-μπροστά στην αριστερή γωνία του ενυδρείου όπως φαίνεται στις φωτογραφίες... Ίσα-ίσα που πρόλαβα να διαμορφώσω το χαλίκι από την αφαίρεση της ογκώδης πέτρας, καθώς έφθασε η ώρα που σβήνανε τα φώτα... (θα συνεχίσω αύριο το απόγευμα!). Υπάρχουνε 2 σενάρια για φυτά σε εκείνο το σημείο: ή Stargrass, να καλύφθεί εξ' ολοκλήρου η φάτσα του ενυδρείου 80 εκατοστών μήκους από το συγκεκριμένο φυτό ή να βάλω κάποιον πράσινο Εχινόδορο...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Εχινοδορο στο μπροστινο μερος δεν θα το συνηστουσα γιατι γινετε πολυ ογκοδες σαν φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχινοδορο στο μπροστινο μερος δεν θα το συνηστουσα γιατι γινετε πολυ ογκοδες σαν φυτο.

το ξέρω φίλε μου, αλλά όσο και να ψηλώσει δε μπορώ να πω ότι θα με χαλάσει κιόλας οπτικά μιας και θα βρίσκεται ακριβώς στη γωνία του ενυδρείου.. anyway θα το δω πάντως ο Εχινόδορος είανι η τελυταία επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι ψηλωνει μονο Πανο,γινετε και ογκοδες,αυτο ειναι για μεση η πισω.

ΥΓ Καμια φωτογραφια θα δουμε?:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι ψηλωνει μονο Πανο,γινετε και ογκοδες,αυτο ειναι για μεση η πισω.

ΥΓ Καμια φωτογραφια θα δουμε? :P

Δηλαδή έναν μέτριου μεγάθους Echinodoro Kleiner Bar που έβαλα ακριβώς δεξιά στο χώρο που μεσολαβούσε μεταξύ της σπηλιάς του φίλτρου και του δεξιού τζαμιού (επισυναπτώμενη φωτογραφία εκεί που βρισκόταν αρχικά μια μικρή αποικία stargrass) δεν έκανα καλά? Ήδη εδώ και μια μέρα που φυτεύθηκε έχει "απλώσει" το φύλλωμά του αλλά δυστυχώς δεν είχα άλλο κενό σημείο να τον βάλω... :(

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι ψηλωνει μονο Πανο,γινετε και ογκοδες,αυτο ειναι για μεση η πισω.

ΥΓ Καμια φωτογραφια θα δουμε? :P

Εννοείται και θα προσθέσω υλικό απλά τώρα είναι λίγο ημιτελές και κενό από φυτά στα αριστερά και δε θέλω να εκτεθώ xexexe :P:D θα βάλω σε λίγες μέρες

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον δω φυτεμενο δεν μπορω να σου πω πολλα πραγματα,παντως γενικως οι εχινοδοροι θελουν απλα γιατι γινονται τουμπανα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον δω φυτεμενο δεν μπορω να σου πω πολλα πραγματα,παντως γενικως οι εχινοδοροι θελουν απλα γιατι γινονται τουμπανα!

Το ξέρω αυτό, από τη μία καλύτερα που τον έβαλα εκεί γιατί όσο να πεις έχει περιορισμένο χώρο να απλωθεί παρά μόνο προς τα πάνω έχει περιθώριο (το οποίο και θέλω εννοείται για να μου καλύψει όσο περισσότερο γίνεται το φίλτρο)... το μόνο που με πρόβλημάτισε κάπως είναι ότι σε εκείνο το σημείο δεν έχω βάλει υπόστρωμα και δεν ξέρω κατά πόσο θα ανταπεξέλθει (ευτυχώς ο συγκεκριμένος εχινόδορος παρ' όλο που είναι κόκκινος είναι υβρίδιο του Barthii δημιουργημένος σε εργαστήριο και τον έχουν προσαρμόσει χωρίς να θέλει πολλές απαιτήσεις)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και αυτο το ενυδρειο σου κουκλη και πολυ ωρεο στησιμο και ωρεα ψαρια ολα πολυ ωρεα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστει βαζεις μιση ταμπλετα κοντα στις ριζες και εισαι ετοιμος! :)

Δεν υπάρχει χώρος να μπει η ταμπλέτα, γιατί πλέον το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο και δεν έχει κενό βυθό (στην προηγούμενη φωτογραφία το κενό χαλίκι είναι όλο εδώ και 2 μέρες πυκνό Stargrass). Δεν κάνει να τοποθετηθεί ταμπλέτα κοντά σε ρίζες γιατί τις καίει έτσι δεν είναι?

Ο βυθός στο συγκεκριμένο σημείο θεωρώ ότι έχει μαζέψει αρκετά οργανικά εδώ και 2 μήνες που τρέχει το ενυδρείο (τα καμάρια μου εκεί πήγαιναν και αφοδεύανε, ήταν το αγαπημένο τους σημείο :P - εκεί όπως και πάνω στις πέτρες και στο ξύλο σε μέρη εμφανή που βγάζουν μάτι λες και το 'κάναν επίτηδες - τα αφήνανε και την κάνανε xexe!), παρόλο που έκανα όσο μπορούσα σιφωνιάρισμα με το λάστιχο και ρουφούσα τις περισσότερες από τις ακαθαρσίες με τις αλλαγές του νερού... άσε που εκεί ανακατευόταν συχνά το χαλίκι και η μπίχλα βυθιζόταν όλο και πιο κάτω (όταν παίζανε τα ψάρια και κυνηγιόντουσαν έβλεπα μετά άσπρο χαλίκι :P:D)... κατά κάποιο τρόπο δε θα υποκαταστήσει το "στρωμένο" χαλίκι την απουσία υποστρώματος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...