Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

μην σε περνει απο κατο βασιλη! κακοτυχειες λιγο πολυ ολοι εχουμε! εαν σε εχουν γεμισει αυτες οι ψαρουκλες και θες να πας σε κατι διαφορετικο θα περιμενουμε να ανυπομονησια να δουμε! με οτι και να ασχολιθεις ειμαι συγουρος πως θα γινει υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφτασε η στιγμη της αποχωρησης λοιπον?Οι απανωτες ατυχιες σε απογοητευσαν.Ολοι εχουμε αναγκη απο ανανεωση καποια στιγμη...Σου ευχομαι να επανελθεις συντομα ανανεομενος με οτι αποφασισεις!Για τα ζωντανα σου τα σχολια περιτευουν...

Link to comment
Share on other sites

Εύγε!! Ωραία τερατακια έχεις! Όποιος τα πάρει μάλλον θα χρειαστεί πισίνα. Κρίμα που θες να τα αποχωριστεις!

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω Βασίλη,απο την μια στεναχωριέμαι για το ενυδρείο σου,που απο την αρχή του παρακολουθήσαμε,απο την αλλή θεωρώ,ότι κατέληξες μετά απο σκέψη στην αποφάση σου.Καθε ενυδρείο κάνει κάποια στιγμή τον κύκλο του και ανοίγει πλέον νέα πόρτα στο χόμπυ για το ενυδρείο σου!

Προσοχή που θα πάνε τα ψάρια και όπου μπορούμε να βοηθήσουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όμορφα ζώα...αλλά Κιχλιδάτε, είμαι μαζί σου, δώστα και πάμε για άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη χαλαρά φίλε. Κάποια στιγμή αυτά συμβαίνουν ειδικά όταν για κάποιο λόγο διαταράσσεται η ιεραρχία σε τόσο κυριαρχικά ζωντανά. Για κάτσε σκέψου τώρα κάτι καινούργιο που θα σε ψήσει να ασχοληθείς με κέφι όπως έκανες με αυτό στην αρχή ;)

Περιμένω να δω το καινούργιο να ξεκινάει :)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις τώρα είδα το θέμα και στεναχωρήθηκα πολύ για τη κατάληξη , αν και είχε προβλεφθεί απο το παλιό δάσκαλό .


Αγαπητέ Kixlidatos καλημέρα ,πολύ καλό το ενυδρείο εξειρετικές διαστάσεις για την Αφρική ,ωραίο aquascaping , πολύ καλή φίλτρανση .Για τον φωτισμό ήδη έγραψαν οι φίλοι πιο πάνω και απάντησες και συμφωνούμε.Αν θυμάμαι καλά είχες πετάξει το σεντόνι.

Εμένα η γνώμη μου είναι να δεις ξανά ποιά ψάρια θα κρατήσεις και ποιά οχι, και βέβαια χαρέμια και όχι ζευγάρια.Είναι κρίσιμο οπως ξέρεις η παρουσία χαρεμιών για να είναι και πιο ήρεμα τα αρσενικά.
Οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι πολλοί.

Πάντα σε χαρέμια

1. Μόνο Mbuna
2.Mόνο Haps
3.Δίνεις όλα τα υπόλοιπα και κρατάς την φροντόζα και προσθέτεις άλλες έξι.

Μπορούμε να γράφουμε όλη μέρα τι μπορείς να κάνεις σε τέτοιου επιπέδου ενυδρείο.

Βλέπω οτι έχεις venustus μεγάλο Haps αυτά που ανήκουν κατά τον Konings sτους λεγόμενους
Μεγάλους θηρευτές ( Large Predators) οι λέξεις μιλάνε από μόνες τους.Οι μεγάλοι θηρευτές προτείνεται να μην μπαίνουν με μικρές mbuna ή ψάρια απο την ομάδα των Aulonocara.

Τα γράφω αυτά για να τα 'εχεις υπόψιν σου και να σκεφτείς τι θα μπορούσες να κάνεις εξάλλου τα έχουμε συζητήσει ξανά και είμαι σίγουρος και από τα γραφόμενα σου οτι προβληματίζεσαι και εσύ.

Ολο το Hardware έιναι εξαιρετικό οπότε για να μην έχεις ποροβλήματα συμπεριφορών των ψαριών σου θα αποφασίσεις με την ησυχία σου την σύνθεση των ψαριών σου.


Εγώ πάντως θα σε παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον γιατί έχεις ένα ενυδρείο στο οποίο μπορείς να κάνεις οτι θέλεις στη Αφρική.


Καλή επιτυχία ,περιμένουμε νέα και φωτογραφίες :):thumbup:

Μην πτοείσαι όμως βάλε μέσα Γκάμπυ μη κάνεις τίποτα και χαλάρωσε . ( αν θέλεις έχω παραγγείλει για Γενάρη Φλεβάρη απο Σιγκαπούρη κατι θηλυκά Γκάμπυ τέρατα , αν θέλεις να σου στείλω στον Ηλία μερικά να στα κάνω δώρο )

Όταν θα σου έρθει η όρεξη θα δείς πόσα θα έχουν γίνει .

Πάντως μη κάνεις το λάθος και το αδειάσεις από νερό το ενυδρείο .....

Για ότι αποφασίσεις ... καλή συνέχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...