Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Θυμάσαι κάποτε που σε έπρηζα να βάλεις αραγωνίτη ή άμμο θαλάσσης που θα σε βοηθούσε να φτάνεις ψηλά τις σκληρότητες και το πιο σημαντικό να τις κρατήσεις σταθερές;

Προσπάθησε να απομακρύνεις τα σαλιγκάρια με όποιο τρόπο μπορείς, αλλά κυρίως για αισθητικούς λόγους. Μην σκάς για το ph. Δεν έχουμε αφρικάνικο για να καθόμαστε να μετράμε, αυτά είναι βάσανα άλλων ;):) :)

απαντησα στον κωστη για την σκληροτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά ποιά σκληρότητα εννοείς αγαπητέ κουμαν μιλώντας για σκληρότητα από την σόδα στο πόστ 347 γιατί προσωπικά μου αρέσει να ακριβολογούμε γαιτί μας παρακολουθούν και αρχάριοι και τα φόρουμ κατα βαθος έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα

:)

Link to comment
Share on other sites

με την σοδα δεν ανεβενει και η σκληροτητα και το ph? αυτο ενοω...

Link to comment
Share on other sites

με την σοδα δεν ανεβενει και η σκληροτητα και το ph? αυτο ενοω...

O Σωκράτης μάλλον σε ρωτάει για ποια απο τις 2 εννοείς. Την γενική ή την ανθρακική.

Πάντως το πεχά δεν ανεβαίνει με την σόδα μόνιμα. Μόνο για κάποιες ώρες. Έπειτα επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

με την σοδα δεν ανεβενει και η σκληροτητα και το ph? αυτο ενοω...

Λοιπόν για να βοηθήσουμε λίγο οι σκληρότητες είναι η gh η λεγόμενη ολική σκληρότητα και η KH η λεγόμενη ανθρακική σκληρότητα αυτή είναΙ που εμπλέκεται με τα buffers ή την σόδα και ανεβαίνοντας αυτή ανεβαινει και το ph ,ενω ή gh έχει να κάνει με το λεγόμενο cichlid lake salt που ανεβάζει την ολική σκληρότητα ,υπάρχει διαφορά .Εφόσον διατηρείται σταθερό το KH δηλαδή η ανθρακική σκληρότητα δεν επιτρέπουμε στο ph να προς το όξινο.Αυτα με απλά λόγια χωρίς λεπτομέρειες ,αλλά οι παραμέτροι αυτοί έχουν ουσία γιαυτό γράφω κάποτε να ακριβολογούμε χωρίς να υπάρχει καμμιά διάθεση προσβολής αντίθετα οτι γράφουμε είναι για να βοηθήσουμε

:)

Link to comment
Share on other sites

O Σωκράτης μάλλον σε ρωτάει για ποια απο τις 2 εννοείς. Την γενική ή την ανθρακική.

Πάντως το πεχά δεν ανεβαίνει με την σόδα μόνιμα. Μόνο για κάποιες ώρες. Έπειτα επανέρχεται.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι,προχθες εβαλα αγγουρι σε μια ιδιοκατασκευη με πλαστικο μπουκαλι νερου,και μαζεψα αρκετα,οποτε χθες εφτιαξα 5 παγιδες,και σημερα θα αρχισει η τακτικη συγκομιδη σαλιγγαριων,γιατι ειδα σχετικα καλο αποτελεσμα.

Δημητρη για να το λες ετσι θα ειναι,αλλα εγω τα ψυλοφοβαμαι λιγο αυτα τα ζουμια.Οποτε θα τα αφαιρεσω σιγα σιγα.Τωρα εχω χρονο πλεον.

Κωστη αισθητικα δεν με ενοχλουσε καθολου,και ενα δεν μου εριχναν το ΡΗ δεν θα εκανα τιποτα,ας ηταν και υπερβολικα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Toτε υπομονη Βασιλη,θα σου παρει καιρο να αδειασεις το θηριακη σου απο τα σαλιγκαρια.Ελαχιστα καπου θα ξεμενουν και θα τα βρισκεις παλι μπροστα σου,ολοι καποτε πηξαμε απο αυτα :D

Οσο για το ph,ποση διαφορα ειδες προς τα κατω,απο τοτε που υπεραναπτυχθηκε ο αριθμος τους;

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη δεν ειχε καμια διαφορα το ΡΗ,ειχα να κανω πανω 1 χρονο τεστ,και βρηκα 7,2.Τωρα με αλλαγες και σοδα το εχω φθασει στο 7,8.Τωρα ξερεις φεεεεετα,οποτε να εχω με κατι να ασχολουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Bασίλη πάντως να ξέρεις ότι με την σόδα αυξάνεται μόνιμα η ανθρακική σκληρότητα. Οπότε αν δεν καταναλώνεται όσο θα ρίχνεις σόδα αυτή θα αυξάνεται. Θα το παρατηρήσεις και στις μετρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη δεν ριχνω πολυ.Στην αρχη εριξα 6 κουταλιες,και τωρα ανα 2 μερες ριχνω 1 κουταλια.Ετσι οπως τα ειδα με αγγουρακι,και με 5 παγιδες,πιστευω να αδειασω αρκετα σε κανα 15ημερο.Οποτε θα επανελθω στα φυσιολογικα μου νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα καταλαβα και γω ακριβως τι παιζει ... δεν το ηξερα πως ανεβαζει το ph για λιγες ωρες και μετα επανερχεται.....

Link to comment
Share on other sites

Η σοδα θεωρητικα τσιμπαει προς τα επανω το kh και ετσι επηρεαζει το ph.Στην πραξη αποδεικνυεται οτι η επιδραση της σοδας εχει πολυ μικρη χρονικη διαρκεια και ετσι δεν περιμενουμε καποιο θεαματικο αποτελεσμα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δυστυχως χθες εχασα το αφεντικο του ενυδρειου μου.Βαζω φωτο,στο θεμα μου,για να υπαρχει αρχειο.

Alpharhoomegasigmatauiotaalpha010_zps264

Alpharhoomegasigmatauiotaalpha011_zpsbbe

Alpharhoomegasigmatauiotaalpha012_zps0a5

Alpharhoomegasigmatauiotaalpha017_zpsacc

Alpharhoomegasigmatauiotaalpha022_zps904

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τον αρχηγό Βασίλη ! :(

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Βασιλη; Συνεβη κατι;

sending from... hell.......

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Βασίλη. Ξέρουμε το γιατί;

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επεσε η κεφαλη!ωρα για νεο chief!!

Link to comment
Share on other sites

ηταν τουμπανο αυτο το βενουστους!!! δεν πειραζει βασιλη εμεις να ειμαστε καλα και απο ψαρια θα ερθουν και θα φυγουν αρκετα απο τα χερια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησας μερα φιλοι μου.

Δυστυχως τα προβληματα στο ενυδρειο μου συνεχιζονται.

Πριν 2 χρονια ειχα παρει 5 μικρα φροντοζακια,για να κανω μια ομαδα με το ζευγαρι που ειχα ηδη.Στην τυχη μου μαλλον ολα βγηκαν αρσενικα,και δυστυχως απο περσυ που ξεκινισε ο μεγαλος μου σκοτωσε τα δυο..Πριν 2 μηνες το επομενο,αυτο το γιατρεψα και το ξαναεβαλα μεσα,αλλα στο τελος μου το σκοτωσε .Την προηγουμενη εβδομαδα μου ζπαραλιασε το προτελευταιο,αλλα το εσωσα,και το εβαλα σε καραντινα.Ηταν ενα που δεν το πειραζε καθολου,και ηταν παντα διπλα στην θηλυκια παρεα,ημουν σχεδον βεβαιος οτι τουλλαχιστον αυτο ηταν θηλυκο.Δυστυχως ομως προχθες και αυτο το εκανε κουρελι.Το προλαβα και το εβαλα στην καραντινα μαζι με το αλλο,που ειχε κανει την θεραπαια και ηταν πολυ καλα.Με που το βαζω μεσα,αρχιζει ο γιατρεμενος να βαραει τον νεοεισελθοντα,τον βγαζω και τον ριχνω στο μεγαλο.Σε 3 ωρες μου τον κανει ζπαραλια ξανα.Τον παιρνω τον βαζω στην καραντινα,την χωριζω στα δυο,και τωρα εχω 2 πολυτραυματισμενους σε ενα 60αλιτρο.

Επειδη δεν μπορω να τα βαλω μεσα πλεον,γιατι ειμαι βεβαιος οτι θα μου τα σκοτωσει,και εαν καταφερω να τα επαναφερω.

Θα τα χαρισω σε φιλο-η που διαθετει τα καταλληλα λιτρα γιαυτα τα ψαρακια.Ειναι γυρο στους 14 ποντους,και εαν μα το καλο επνελθουν θα βγαλω αγγελια.Αλλα οποιος φιλος ενδιαφερεται,μπορει να μου στειλει πμ.Εξοδα μεταφορας σε λιμανια που πιανει απο Σαντορινη ειναι δικα μου.Αλλα αναλυτικοτερα θα τα πω στην αγγελια μου ,αν με το καλο σωθουν τα μαναρια μου.

Συμπερασμα για φιλους που θελουν να στησουν φροντοζαδικο ειναι οτι απο την αρχη ολα μαζι,αλλιως δεν θα την βγαλουν καθαρη και κριμα ο χρονος,αλλα και στις ψαρουκλες που θα ειναι μεγαλες πλεον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα για φιλους που θελουν να στησουν φροντοζαδικο ειναι οτι απο την αρχη ολα μαζι,αλλιως δεν θα την βγαλουν καθαρη και κριμα ο χρονος,αλλα και στις ψαρουκλες που θα ειναι μεγαλες πλεον.

Αυτο ειναι κανονας σχεδον για ολλες της κυχλιδες, Ειναι μεγαλο κριμα να εχεις τοσο καιρο και να μεγαλωνεις φροντοζες και να παθαινεις τετοια ζημια !!! Ελπιζω να μην αποθαρυνθεις .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω ρε Βασίλη.... Κρίμα πραγματικά.. Αν την παλέψουν τα μικρά και τα δώσεις, τι σκέφτεσαι να κάνεις μετά;

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε Σταθη,εγινα χαλια.Ο βασικος κορμος του ενυδρειου μου χαλασε.Κατι πρεπει να αλλαξω,αλλα δεν ειμαι σε τετοια φαση τωρα.

Εχασα πολλα ψαρια απο βλακειες που εκανα.Μονο ενα σωστο χαρεμι τα Borley εχω τωρα,ολα τα αλλα ειναι σακατεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...