Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Υπομονή φίλε Βασίλη.

Είμαι σύγουρος ότι γρήγορα θα βάλεις το ενυδρείο σε σειρά :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να εισαι καλα Γιαννη μου

Δεν πανε καθολου καλα τα πραγματα,το ενα μικρο μαλλον το χανω.Και ακομα πιο χειροτερο , τωρα αρχισε να χτυπα και την μεγαλη θηλυκια,ενω ειναι μαζι σχεδον 5 χρονια,και παντα ηταν τρυφερος απεναντι της.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.Σανα τρελαθηκε,τι να πω δεν ξερω πια.Το ενυδρειο ομως εχει χασει ολη την αιγλη του,μετα απο ολα αυτα που εγιναν.

Σευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Αν δωσεις τον μεγαλο αρσενικο κ κρατησεις τον δευτερο σε ιεραρχια πιστευεις θα τον δεχτει η θυληκη για ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

1ον) που να τον δωσω τετοιο θηριο που ειναι,οπου παει αυτο αν εχει μικροτερους θα τους τσακισει ολους.Για 35+ποντους μιλαμε.

2ον)Το ενυδρειο ηταν στημενο γυρο απο αυτον και το βενουστους.

3ον)Η θηλυκια θα δεχτει και αλλον αρσενικο,αλλα εγω πλεον δεν εχω τα κουραγια να περιμενω αλλα 2 χρονια για να ερθουν τα πραγματα εδω που ειναι τωρα.(ποιος ζη ποιος πεθαινει εως τοτε)Ειναι ψαρια που θελεις την τριετια για να καταλαβεις τι πραγματικα εχεις.

4ον)πλεον εχω πολλες αμφιβολιες αν και τα 5 <<μικρα>>που τσακισε ηταν αρσενικα,δεν μπορει,τοτε ας επαιζα τζοκει.

5ον)Με ολα αυτα εχω ξενερωσει λιγο,γιατι πλεον εχω ενα κουτι με ομορφα ψαρια,αλλα δυχως καμια συμπεριφορα,που γιαμενα η πεμτουσια της αφρικης ειναι αυτο,και οχι το ομορφο ψαρι.Υπαρχουν και αλλου ομορφια ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα οντως.Να περιμενεις υπομονετικα χρονια να φτασεις σ ενα σημειο που θελεις κ μετα ξαφνικα κ χωρις να ξερεις το λογο να εχεις απωλειες απο θανατους κ τσακωμους.Το θεμα ειναι οτι δενεσε με τον καιρο με τα ψαρια κ δεν θες κ να τα δωσεις για να κανεις νεα αρχη.Αναμενουμε εξελιξεις...Σου ευχομαι να σου παν ολα καλα στο εξης!

Link to comment
Share on other sites

Υ.γ.:το μπορλει ξερεις τι ηλικια περιπου ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε μου,σευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δύσκολα τα πράγματα... Προσπάθησε να ηρεμήσεις, άσε λίγο χρόνο να περάσει και πάρε αποφάσεις για το τι θέλεις να κάνεις!

Κρίμα πάντως... :(

Link to comment
Share on other sites

Tωρα ειδα την ζημια κριμα κριμα κριμα,τι να πω για ενα τοσο ομορφο ενυδρειο,που το χαρηκαμε ολοι απο το ξεκινημα και ειδαμε την εξελιξη του...

Καταλαβαινω το ''ξενερωμα'' σου Βασιλη,δεν μπορω να σου πω κατι,ολοι μας καποτε ειχαμε μια μεγαλη απωλεια-ζημια και πικραθηκαμε.

Δωσε χρονο στο ενυδρειο,να δεις τι μπορει να σταθει με ασφαλεια εκει και σταδιακα αρχισε να σκεπτεσαι την εξελιξη του.Προσωπικα στις στραβες,εδινα παντα χρονο,και για να μου περασει καπως η στεναχωρια και να ηρεμησω και για να σταθεροποιηθει το ενυδρειο.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα φιλοι μου.Και την μεγαλη θηλυκια την ρημαξε,την εχω και αυτην σε καραντινα για θεραπεια.Διστυχως το ενα μικροτερο δεν την εβγαλε,και πεθανε.Μου εμειναι μονο η μεγαλη και ενα μικροτερο σε κακα χαλια.Θα δουμε.Τωρα δεν μπορω να κανω και πολλα,Ισως τον χειμωνα αλλξω καποια πραγματα,να ειμαστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια που εχουμε ησυχια ,και οι περισσοτεροι ειναι παραλιες,να σας πω τι ειδα χθες,για πρωτη φορα.

Μετα την απωλεια του αρσενικου βενουστους,χθες μετα την αλλαγη νερου,βλεπω την μια να κανει κατι τρελα,να γυρνα γυρο γυρο,να περνει στι στοματης αμμο και να την φτηνει,να περνει ακομα και λιγο μπλε χρωμα στο κορμιτης,να δαγκωνει οποιος πλησιαζε την γωνια της,δηλ ολα τα συμπτωματα ενος αρσενικου που ζευγαρωνει.Παω απο κοντα και βλεπω οτι πραγματι ηταν αυγωμενη,και το παλευε.Στο τελος δεν αντεξε,και γεννησε τα αυγατης,και ολοι οι λιγουριδες εφαγαν μια καλη ομελετα :D

Εχω και αλλη μια θηλυκια baenzi αλονοκαρα μονητης 1,5 χρονο,και ποτε δεν μου αυγοθηκε.

Υ.Γ

η καραντινα καλα παει,η μεγαλη θηλυκια την γλυτωσε,το μικρο καλα ειναι αλλα συνεχιζει να τρωει πολυ λιγο,δεν τολμω να τα βαλω μεσα,Αν τα βαλω μεσα,φοβαμαι οτι θα εχω τα ιδια.Και σκεφτικα μια ιδεα,αλλα μην βαρατε.

Να βαλω λεω τους αναρωσαντες μεσα στο μεγαλο,και να βαλω στην καραντινα το γομαρι για μια 10αρια μερες,μπας και τρομαξει και γινει καλοζ συζηγος,τι λετε,Την ειπα? :bigemo_harabe_net-128:

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι απίστευτη η φύση!! Ανεμογγάστι! χαχαχααχαχαχαχαχαχα!!

Όσο για την "ιδέα" σου Βασίλη, πιστεύω οτι και να στρεσαριστεί λίγο ο αρσενικός και να του σπάσει ο τσαμπουκάς, θα γίνει για λίγο καιρό.

Μόλις πάρει τα πάνω του, πάλι θα αρχίσει τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε,να μην πιασει το κολπο?Δεν ξερω τι να κανω,Το να μεινει σε μικρο ενυδρειο 20 ποντους ψαρι ,δεν λεει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το.Δεν εχεις να χασεις κ τιποτα.Λογικα δεν θα πιασει αλλα κ να μεινει λιγο ο μεγαλος στην καραντινα δεν θα παθει κ τιποτα.Ισως νιωσει νεοεισερχομενος κ εν το μεταξύ τα αλλα θα χουν προσαρμοστει στο χωρο κ αλλαξουν καπως οι ισσοροπιες προς το καλυτερο οταν τον ξαναβαλεις!

Μου χει τυχει κ μενα να μπουκωνονται μονες τους οι θυληκες ειδικα μετα την απωλεια του αρσενικου τους.Τα κρατανε λιγες μερες στο στομα τους κ μετα τα φτυνουν.Ισως να αρχιζουν να αποσυντιθονται επειδη ειναι ασπορα κ να τους δημιουργειτε δυσφορια κ να το κανουν.Ισως παλι επειδη τα νιωθουν νεκρα.Μετα απο λιγο καιρο σταματανε να μπουκωνονται απο μονες τους.Ισως βεβαια κ να συνεχιζουν να γεννανε απλα να μην τα παιρνουν καθολου στο στομα οποτε δεν το καταλαβαινω καν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι Αφρικανοί, όλο προβλήματα έχουν! Γύρνα το σε Αμαζόνιο! Χαχαχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι Αφρικανοί, όλο προβλήματα έχουν! Γύρνα το σε Αμαζόνιο! Χαχαχα!!!

:hysterical::hysterical::hysterical: Και εκει εχει αλλα Θοδωρη

Η δικιαμου δεν μπουκωσε,αλλα εκανε μονη της,ολο το τελετουργικο.Το εντυπωσικο ειναι οτι απο καφε,ειχε και πιτσιλιες απο μπλε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα φιλος τι εγινε?Τι εξελιξεις ειχαμε με τις φροντοζες?

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μικροτερες τις ρημαξε,Η μονη που γλυτωσε ειναι η θηλυκια του,αλλα και αυτην την εχω ακομα σε καραντινα.Οταν λατσκαρω λιγο,αυτον θα βαλω για καμια δεκαρια μερες στην καραντινα ,και την θηλυκια στο μεγαλο,μπας και αλλξει συμπεριφορα λιγο,αν και το βλεπω χλωμο

Link to comment
Share on other sites

Κριμα,τι να πω.Ειναι τελικα τοσο επιθετικες οι φροντοζες.Αν το γυρισω σε ταγκανικα με αποθαρυνουν λιγο αυτα που γραφεις.Το καλο βεβαια ειναι οτι θα μπουν ολες μικρες.Απο τη αλλη οι προκλισεις με εξιταρουν...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αν θα τα βαλεις στο ιδιο μεγεθος δεν θα εχεις προβλημα,γιαυτοσου ειπα να βαλεις καμια δεκαρια,για να εχεις περιθωρια αλλαγων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησας μερα φιλοι μου.

Εβγαλα τις τελευταιες φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου,και θα ηθελα να τις μοιραστω μαζι σας.

Ο κυκλος αυτου του ενυδρειου ολοκληρωθηκε,πλεον δεν μου δεινει καινουργια πραγματα,μετα τις ατυχιες-θανατους που ειχα στο ενυδρειο. 5 χρονια τα φροντισα σαν να ειναι παιδιαμου,ηρθε η ωρα ομως,οπως ολα τα ωραια πραγματα ,να κλεισει ενας κυκλος.

Τα ψαρια θα χαριστουν σε οποιον εχει λιτρα και πολυ αγαπη για το χομπι.Αργοτερα θα γραψω τι ψαρια εχω σημερα._MG_5814_zps17566763.jpg

_MG_5808_zps666ecde3.jpg

_MG_5804_zpsaa6f4b43.jpg

_MG_5795_zps2966780e.jpg

_MG_5793_zps88ed04c8.jpg

_MG_5790_zpsda8e0839.jpg

_MG_5783_zps8b3c932a.jpg

IMG_5758_zpsa04b6649.jpg

_MG_5741_zpsb5a4b999.jpg

_MG_5740_zpsb6551f68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια!!!! Πρώτη φορά τα βλέπω, που τα έκρυβες τόσο καιρο;

Οι ατυχίες και οι δυσκολίες θα υπάρχουν πάντα και παντού άρα και στο χόμπι μας. Μου αρεσει που δεν αφήνεις τα ψάρια σου "απογοητευμένος" αλλα δείχνεις οτι πραγματικά τα χάρηκες όσο τα είχες και το ενυδρειο σου ηταν κάτι σημαντικό για σένα, πράγμα που το εδειχνες και μέσα στο φόρουμ κατα καιρούς. Ευχομαι να βρουν ενα ισάξιο "σπίτι" και έναν χομπίστα που θα τα φροντίζει εξίσου καλά. Πάμε γι' αλλα λοιπόν!

Περιμένω να δω τι έχεις σκεφτεί για τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για άλλα φιλαράκι μου!

Ξέρω οτι το χάρηκες στο τέρμα το ενυδρείο σου και φαίνεται η αγάπη που το είχες.

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να δω τι ετοιμάζεις..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω φιλαρακια μου

Θελω να αποτοξινωθω για λιγο καιρο :D .

Θελω το κατι αλλο για τα δικαμου δεδομενα.

Ο χρονος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...