Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Δεν παίρνεις έναν πλαστικό (ή έναν εξωτερικό) Βασίλη, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/thermansi-psyksi/easy-heater-150w-detail?Itemid=0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαλε το θερμοστατη λοιπον οριζοντια στον πατο Βασιλη,ωστε να λιγοστεψεις τις πιθανοτητες να τον σπασει :)

Καλοοοοοοοο.αυτο θα κανω,

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις έναν πλαστικό (ή έναν εξωτερικό) Βασίλη, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/thermansi-psyksi/easy-heater-150w-detail?Itemid=0

Αυτος ειναι εξωτερικο Κλεοβουλε?Σε 300 βατ υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν είναι δυνατόν βρες άλλη βάση να του βάλλεις ή πάρε άλλον θερμοστάτη! :D

Πάντως έχε και έναν καβάτζα γιατί ποτέ δεν ξέρεις... ;)

Φωτός πότε θα δούμε? Σαν πολύς καιρός πέρασε!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν είναι δυνατόν βρες άλλη βάση να του βάλλεις ή πάρε άλλον θερμοστάτη! :D

Πάντως έχε και έναν καβάτζα γιατί ποτέ δεν ξέρεις... ;)

Φωτός πότε θα δούμε? Σαν πολύς καιρός πέρασε!!! B)

Εχω και δευτερη αλλα και αυτη εχει σπασμενη βαση.Ειναι η jager,θα βρω λες ανταλακτικη βαση?

Ασε τωρα ειναι χαλια το ενυδρειο,μεγαλωσαν πολυ,και αναγκαστικα να αφαιρεσω πολλες πετρες,Τον νοεμβρη θα το φτιαξω κουκλη,και θα το επαναπαρουσιασω σε ματακιδες σαν και εσενα :P

Αυτός που φαίνεται είναι πλαστικός-δεν ξέρω αν βγαίνει στα 300.

Δες όμως της hydor τον εξωτερικό 300άρη.

Σευχαριστω πολυ ,θα το ψαξω,γιατι στα πολυ κρυα εχει τυχει να βαλω και δευτερη 300αρα,γιατι με μια δεν την εβγαζε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και δευτερη αλλα και αυτη εχει σπασμενη βαση.Ειναι η jager,θα βρω λες ανταλακτικη βαση?

Ασε τωρα ειναι χαλια το ενυδρειο,μεγαλωσαν πολυ,και αναγκαστικα να αφαιρεσω πολλες πετρες,Τον νοεμβρη θα το φτιαξω κουκλη,και θα το επαναπαρουσιασω σε ματακιδες σαν και εσενα :P

Δεν νομίζω να βρεις εύκολα ανταλλακτικό. Δεν νομίζω να πουλάνε βασικά.

Άντε να έρθει ο νοεμβρης να δουμε και ποσο μεγάλωσαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοι φιλοι Αφρικανοι,προσοχη στους λαθρεπιβατες,δεν ειναι και τοσο αθωοι οσο νομιζουμε για μας.

Ειχα να κανω τεστ στο ενυδρειο μου εδω και 1,5 χρονο.Υπηρχε ενα χθεσινο θεμα ,με το αν τα τεστ ληγουν.Οταν πηγα σπιτι βλεπω οτι ληγουν τωρα,οποτε λεω ας κανω ,και να παρω καινουργια.Κανω ολα τα τεστ,εκτος ΡΗ για οσοι ζουμε σε νησια,ξερουμε οτι εχουμε νερο μπαρουτι,και ηταν μια χαρα.Λεω δν κοιταω και στην βρυση τι εχω?και εκει παντα με νιτρικα 10,και ΡΗ 8,4.Παω να τα πεταξω,θυμηθηκα οτι δεν μετρησα το ΡΗ του ενυδρειου,και βρηκα 7,2.Και δεν ξερω αν ειναι σωστο,γιατι μετραω την κατωτερη κλιμακα στην ΑΡΙ.

Εχω χιλιαδες λαθρεπιβατες,και επικρατουσε η αποψη στο φορουμ οτι ,οσα γεννιουνται ,τοσα πεθαινουν,οποτε δεν αλλαζει κατι.Αμ δε,ριχνει το ΡΗ ο υπερβολικος πληθισμος ,και σου κανει το νερο καταληλο για αμαζωνιο.

Θα ηθελα να μοιραστω το παθημα μου μαζι σας,για να το εχετε υποψιν ,αδελφια Αφρικανοι.Για να θυμομαστε και τα παλια :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι Αφρικανοι,προσοχη στους λαθρεπιβατες,δεν ειναι και τοσο αθωοι οσο νομιζουμε για μας.

Ειχα να κανω τεστ στο ενυδρειο μου εδω και 1,5 χρονο.Υπηρχε ενα χθεσινο θεμα ,με το αν τα τεστ ληγουν.Οταν πηγα σπιτι βλεπω οτι ληγουν τωρα,οποτε λεω ας κανω ,και να παρω καινουργια.Κανω ολα τα τεστ,εκτος ΡΗ για οσοι ζουμε σε νησια,ξερουμε οτι εχουμε νερο μπαρουτι,και ηταν μια χαρα.Λεω δν κοιταω και στην βρυση τι εχω?και εκει παντα με νιτρικα 10,και ΡΗ 8,4.Παω να τα πεταξω,θυμηθηκα οτι δεν μετρησα το ΡΗ του ενυδρειου,και βρηκα 7,2.Και δεν ξερω αν ειναι σωστο,γιατι μετραω την κατωτερη κλιμακα στην ΑΡΙ.

Εχω χιλιαδες λαθρεπιβατες,και επικρατουσε η αποψη στο φορουμ οτι ,οσα γεννιουνται ,τοσα πεθαινουν,οποτε δεν αλλαζει κατι.Αμ δε,ριχνει το ΡΗ ο υπερβολικος πληθισμος ,και σου κανει το νερο καταληλο για αμαζωνιο.

Θα ηθελα να μοιραστω το παθημα μου μαζι σας,για να το εχετε υποψιν ,αδελφια Αφρικανοι.Για να θυμομαστε και τα παλια :P

Μάλλον Βασίλη δεν είναι σωστό το αποτέλεσμα της μέτρησης του ph μια και όπως λές το νερό σου είναι πάνω από 8,0 ( αλκααλικό ) και το τέστ σου είναι για μικρότερη κλίμακα .

Ξεφύλισα ένα προσπέκτους της Api που έχω και το είδα και εγώ αυτό .

Έχει διαφορετικά τέστ για ph .

Την καλημέρα μου Βασίλη και να σου πώ και εγώ ότι έχεις ένα πανέμορφο ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυο μπουκαλακια βαγγελη,το ενα μετρα εως 7,2,και το αλλο πανω απο 7,2,εγω εχω το δευτερο,γιαυτο πολυ φοβαμαι οτι μπορει να ειναι και λιγοτερο,γιατι δεν μπορω να μετρησω κατω απο 7,2

Σευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυο μπουκαλακια βαγγελη,το ενα μετρα εως 7,2,και το αλλο πανω απο 7,2,εγω εχω το δευτερο,γιαυτο πολυ φοβαμαι οτι μπορει να ειναι και λιγοτερο,γιατι δεν μπορω να μετρησω κατω απο 7,2

Σευχαριστω πολυ :)

Τότε δεν το κατάλαβα σωστά εγώ αυτό που είπες :)

Εγώ στην μελλοντική μου απόπειρα σκέφτομαι για labido :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν το κατάλαβα σωστά εγώ αυτό που είπες :)

Εγώ στην μελλοντική μου απόπειρα σκέφτομαι για labido :)

Ολοι καταληγουμε στο τελος στην Αφρικη :P

Πλακα κανω,καθε ηπειρο,εχει την ομορφια της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι καταληγουμε στο τελος στην Αφρικη :P

Πλακα κανω,καθε ηπειρο,εχει την ομορφια της.

Πλάκα πλάκα όλοι όμως εκεί καταλήγουμε! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Βασίλη έχει βάση αυτό που λες, αφού τα ασβεστολιθικά καβούκια των λαθρεπιβατών, από κάπου πρέπει να "τραφούν" για να φτιαχτούν και να μεγαλώσουν. Και απο που θα πάρουν τα απαραίτητα στοιχεία? Φυσικά από το νερό μας.

Η ποσότητα συνήθως είναι αμελητέα, αλλά φαντάζομαι ένας ικανός αριθμός λαθρεπιβατών θα μπορούσε να επηρεάσει τις τιμές μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα εχω Σταθη,εχω και βαρυ χερι στο ταιζμα,και εγιναν μιλιουνια,δεν με ενοχλουν εμενα αισθητικα,αφου ο βλακας τα εβαλα με τα ιδια μου τα χερια.Αλλα δεν περιμενα τετοια ζημια,γιατι ολοι πιστευαμε οτι μονο καλο κανουν.Να ομως για μας που κανουν κακο.Τωρα ριχνω σοδα και το πρωι καπως ανεβηκε,αλλα δεν ειναι η λυση.Εχω προβλημα με τους γατους,αλλιως θα αδιαζα ολη την αμμο,και θα την περναγα με χλωρινη,αλλα δεν μπορω να το κανω .

Link to comment
Share on other sites

Θελουν στρομενο βυθο Σταθη,παλια οταν αλλαξα απο χαλικη σε αμμο,και οι 3 ,τα μουστακια τους ασπρισαν ,και σε μερικους ειχε πεσει τμημα τους.Αν δεν βρω λυση,εχω καβαμτζα ενα μικρο ενυδρειο,θα τους βαλω εκει για καμια 20αρια μερες,και θα κανω αυτο που σου ειπα.Αυριο κανω αλλαγη νερου,και θα μετρησω ποσο θα ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό μπορεί να συμβεί σε κάθε ενυδρείο Bill.

Η σόδα δεν είμαι μόνιμη. Ανεβάζει απότομα το πεχά σε συνδιασμό με το κεχά. Αλλά μόνο το κεχά παραμένει ανεβασμένο. Το πεχά μετά απο ίγη ώρα επανέρχεται εκεί που ήταν.

Δοκίμασε να βγάλεις όσα μπορείς, και δοκίμασε κάποιο buffer, ή συχνές αλλαγές νερού με υψηλό πεχά.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό μπορεί να συμβεί σε κάθε ενυδρείο Bill.

Η σόδα δεν είμαι μόνιμη. Ανεβάζει απότομα το πεχά σε συνδιασμό με το κεχά. Αλλά μόνο το κεχά παραμένει ανεβασμένο. Το πεχά μετά απο ίγη ώρα επανέρχεται εκεί που ήταν.

Δοκίμασε να βγάλεις όσα μπορείς, και δοκίμασε κάποιο buffer, ή συχνές αλλαγές νερού με υψηλό πεχά.

Γενικα ειμαι κατα των προσθετων.Εχω 8,5 στην βρυση και να βαζω μπουφερ μαμωτο.

Πιστευεις οτι με σοδα δεν θα βρω καποιο ρυθμο?για κανα μηνα.Γιατι τοτε θα εχω πολυ χρονο για να ασχοληθω με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειμαι κατα των προσθετων.Εχω 8,5 στην βρυση και να βαζω μπουφερ μαμωτο.

Πιστευεις οτι με σοδα δεν θα βρω καποιο ρυθμο?για κανα μηνα.Γιατι τοτε θα εχω πολυ χρονο για να ασχοληθω με το ενυδρειο.

Αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού με υψηλό πεχά(σαν της βρύσης σου) πιστεύω να το αντιμετωπίσεις χωρίς να ρίξεις πρόσθετα μπαφερς. Αυτό θα το δεις και στην πράξη. Ξεκίνα με 30% αλλαγή και μέτρα να δεις. Αλλά για να γίνει δουλειά πρέπει να βγουν τα σαλιγκάρια.

Η σόδα ανεβάζει την ανθρακική σκληρότητα(το γνωστό μας κεχά). Ανεβάζει και το πεχά, αλλάγια λίγη ώρα. Μετά πέφτει πάλι. Οπότε τσάμπα θα την ρίξεις.

Ένας καλός τρόπος να τα ξεφορτωθείς είναι να βάλλεις σε 2 πιατελάκια την νύχτα κομμένο αγγουράκι σε φέτες. Θα πέσουν με τα μούτρα. Έτσι θα μπορέσεις να αφαιρέσεις πολλά μαζί. Μια καλή λύση είναι και τα anetome helena(assassin snails).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού με υψηλό πεχά(σαν της βρύσης σου) πιστεύω να το αντιμετωπίσεις χωρίς να ρίξεις πρόσθετα μπαφερς. Αυτό θα το δεις και στην πράξη. Ξεκίνα με 30% αλλαγή και μέτρα να δεις. Αλλά για να γίνει δουλειά πρέπει να βγουν τα σαλιγκάρια.

Η σόδα ανεβάζει την ανθρακική σκληρότητα(το γνωστό μας κεχά). Ανεβάζει και το πεχά, αλλάγια λίγη ώρα. Μετά πέφτει πάλι. Οπότε τσάμπα θα την ρίξεις.

Ένας καλός τρόπος να τα ξεφορτωθείς είναι να βάλλεις σε 2 πιατελάκια την νύχτα κομμένο αγγουράκι σε φέτες. Θα πέσουν με τα μούτρα. Έτσι θα μπορέσεις να αφαιρέσεις πολλά μαζί. Μια καλή λύση είναι και τα anetome helena(assassin snails).

Κανω 60% καθε εβδομαδα ρε συ :D

Αυτο μα τα anetome,το σκεφτικα,αλλα τα γομαρακια μου θα τα αφησουν λες,η θα βγαλουν πιο πολυ σκατο? :P

Με το αγγουρι χθες εβαλα,αλλα μαζεψα λιγα Παναγιωτη. :(

Link to comment
Share on other sites

Κανω 60% καθε εβδομαδα ρε συ :D

Αυτο μα τα anetome,το σκεφτικα,αλλα τα γομαρακια μου θα τα αφησουν λες,η θα βγαλουν πιο πολυ σκατο? :P

Με το αγγουρι χθες εβαλα,αλλα μαζεψα λιγα Παναγιωτη. :(

Το αγγούρο συνέχισε το.

Κάποια στιγμή θα μείνουν λίγα. Φασούλί το φασουλι που λένε... :D

Τους λαθρεπιβάτες δεν τους πειράζουν καθόλου? Τα anetome Πιστεύω θα κάνουν δουλειά. Δεν χάνεις να τα δοκιμάσεις. Το πολύ πολύ να τα φάνε... :D

Link to comment
Share on other sites

Στο μπουκαλάκι με τίτλο high range ph test solution της api γράφει ενα LOT NO. αν θέλεις γράψε τον να τον δώ

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη θα το δοκιμασω,να δω ομως πως θα τα βρω.

Κυριε Σωκρατη την δευτρα θα σας το πω ,αλλα το ειδα,και αν θυμαμαι τα τελευται 4 νουμερα ηταν 0412

Με το ιδιο μπουκαλακι παντος ,στην βρυση μου εδειξε 8,4 θα ελεγα ειναι και +

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...