Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Αν το θυμάσαι καλά τότε το τεστ είναι μια χαρά ,θα έλεγα να κάνεις καμμιά αλλαγη και να μετρήσεις πάντως δεν πρέπει προς το παρόν να προβληματίζεσαι και πολύ ,συνέχισε την προσπάθεια με τα αγγούρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι αγγουρια ρε παιδια τι εγινε??? :P

Link to comment
Share on other sites

τα διαβασα ολα και ενα εχω να πω.... βαλε χελενα και ασε να αλονισουν! βαλε 15 - 20 μεσα και θα τα ξεφτιλησουν..... το αγουρι να το βαλεις στην σαλατα! αχαχαααχ πλακα κανω συνεχισε να βαζεις αγουρι για να τα μαζευεις... ειναι καλη ιδεα αλλα δεν μπορεις να το κανεις συνεχεια... πρεπει να μπουνε χελενα!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μπορείς να καταπολεμήσεις τους λαθρεπιβάτες με τους τρόπους που σου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σε προβληματίζει το χαμηλό Ph. Τα ψάρια (αν δεν εχω χάσει κάτι) δεν είναι άγρια και μια χαρά θα είναι σε ph 7.2. Δεν λέω να μη το ανεβάσεις, αλλα χωρίς άγχος γιατί θα ψάρια δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

στα 100 λιτρα και 1 κουταλακη μαγηρικη σοδα και εισαι τουμπανο... αν μπορεις να προμηθευτεις και φτηνο epsom salt 1 κουταλακι και αυτο στα 100 λιτρα κανει θαυματα...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μπορείς να καταπολεμήσεις τους λαθρεπιβάτες με τους τρόπους που σου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σε προβληματίζει το χαμηλό Ph. Τα ψάρια (αν δεν εχω χάσει κάτι) δεν είναι άγρια και μια χαρά θα είναι σε ph 7.2. Δεν λέω να μη το ανεβάσεις, αλλα χωρίς άγχος γιατί θα ψάρια δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

:)

Συμφωνω κι εγω με τον Κωστη Βασιλη.

Οσο για τα σαλιγκαρια,υπαρχει κι αλλος τροπος καταπολεμησης.Επειδη ομως δεν εχει αναφερθει ξανα,καλυτερα να το συζητησουμε σε πμ

:)

Link to comment
Share on other sites

στα 100 λιτρα και 1 κουταλακη μαγηρικη σοδα και εισαι τουμπανο... αν μπορεις να προμηθευτεις και φτηνο epsom salt 1 κουταλακι και αυτο στα 100 λιτρα κανει θαυματα...

Σάκη έχεις μετρήσει την άλλη μέρα πόσο θα είναι το πεχά μετά την ρίψη σόδας? Πχ αν είναι σήμερα 7,5 και ρίξεις σόδα ξέρεις πόσο θα είναι αύριο? Το ίδιο... Το πολύ να πάει 7,6 ίσως επειδή δεν έχει διασπαστεί όλη η σόδα. Θέλει 10 -12 ώρες να διασπαστεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενοω να ριξει 1 κουταλακι στα 100 λιτρα που θα κανει αλαγη και οπως λες να κανει μια μετρηση την επομενη μερα... εαν θελει κιαλο θα το ξαναεπαναλαβει... ετσι θα ανεβει και σταδιακα για τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω με τον Κωστη Βασιλη.

Οσο για τα σαλιγκαρια,υπαρχει κι αλλος τροπος καταπολεμησης.Επειδη ομως δεν εχει αναφερθει ξανα,καλυτερα να το συζητησουμε σε πμ

:)

και γιατι δεν το αναφερεις εδω να μαθενουμε και εμεις?

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το αναφερεις εδω να μαθενουμε και εμεις?

Επειδη ο τροπος ο συγκεκριμενος ειναι ανορθοδοξος Σακη,(αν και δουλευει),και δε θελω με την καμια να γινω αιτια αβιαστα να γινει καποια ζημια.Αν σας ενοχλει που μιλησα για πμ στο Βασιλη,θα παρακαλεσω να διαγραφει το ποστ μου :)

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε τι να διαγραφει! απλα θα ηθελα να μαθω και γω! στηλε μου ενα πμ αν ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μπορείς να καταπολεμήσεις τους λαθρεπιβάτες με τους τρόπους που σου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σε προβληματίζει το χαμηλό Ph. Τα ψάρια (αν δεν εχω χάσει κάτι) δεν είναι άγρια και μια χαρά θα είναι σε ph 7.2. Δεν λέω να μη το ανεβάσεις, αλλα χωρίς άγχος γιατί θα ψάρια δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

:)

Καλημερα ασωτε :bigemo_harabe_net-145:

Εκτος τα modka που ειναι F1 ολα ειναι αναπαραγωγες.Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν βλεπω διαφορα συμπεριφορας η κατι αλλο παραξενο.Τρωνε και αναπαραγονται κανονικα

Συμφωνω κι εγω με τον Κωστη Βασιλη.

Οσο για τα σαλιγκαρια,υπαρχει κι αλλος τροπος καταπολεμησης.Επειδη ομως δεν εχει αναφερθει ξανα,καλυτερα να το συζητησουμε σε πμ

:)

Σου στελνω Στρατο,μηπως με μπαταρια? :bigemo_harabe_net-74:

Υ.Γ Χαιρομαι πααααρα πολυ που συμμετεχουν στο θεμα μου, μετα απο πααααρα πολυ καιρο, 2 εκ των δασκαλων μου στην Αφρικη.Μακαρι να μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω. :(

Συνεχιζουμε

Κυριε Σωκρατη ,τελικα 0411. :) αλλα και παλι εχω χρονο.

Την κυριακη ελειπα απο την παρεα ,και εαν εβλεπα του Κωστη το μνμ,δεν θα ειχα κανει την πατατια που εκανα.

Αγχωθηκα,εκανα την κλασσικη αλλαγη που κανω παντα 60%,αλλα εκανα και αυτο που ειπε ο Σακης,εβαλα 6 κουταλιες σοδα,με νερο στην βρυση 8,4+στα 600 λιτρα καθαρα.Περιμενα 4 ωρες περιπου,και μετραω 8.μου αυξηθηκε αποτομα .Οποτε αφαιρω αλλα 100 λιτρα και το βραδυ βρηκα 7,8,και καπως ησυχασα.Σημερα θα μετρισω ξανα,και θα δω αν θα προσθεσω η οχι σοδα.Ο σκοπος μου ειναι να το κρατω καπου εκει,γιατι ετοιμασα 5 παγιδες απο πλαστικα μπουκαλια νερου,αλλα στο χωριο μου δεν βρηκα να παρω αγγουρι :hysterical::hysterical: Σημερα θα αγωρασω και θα δω τι μαζευω με αυτες,αν ειναι αρκετη ποσοτητα,ετσι θα συνεχισω,αν οχι,θα κανω τον αλλον μηνα ,αυτο που ειπα πιο πανω,δηλ να αδειασω την αμμο,να βαλω τους γατους αλλου,και να τους αφαιρεσω με χλωρινη.

Πειραματικα σε μικρο ενυδρειο,θα κανω και αυτο που εμαθα ,απο τον φιλο μου,εδω,που εχει fish spa,με την μπαταρια,αλλα και εγω δεν θα ηθελα να αναφερω κατι,αν δεν δω αποτελεσματα.

Βρε μπελας που με βρηκε.

Καλη σας μερα ,και καλη εβδομαδα φιλοι μου :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου γραψα πιο αλλά όπως σου είπαν και τα παιδιά μην ασχολείσαι ιδιαίτερα με το Ph . από την αλλη η σόδα φοβάμαι οτι δεν κρατά για πολύ τις παραμέτρους σταθερές από την πείρα μου αυτό είδα ,προτιμώ αν χρειαστεί να βάλω buffer αλλά σου λέω μην ασχολείσαι ,δεν έχουν ανάγκη εξάλλου sto Ph που κυκλοφορούν υπάρχει εύρος .Οσον αφορά το τεστ πράγματι έχεις χρόνο αφού λήγουν σε τριετία κατά την api .Επίσησ θα έλεγα να μην ρίξεςι σόδα σήμερα αστο πράγμα να τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλά όταν ρίχνουμε buffers ή σόδα και αυτή είναι buffer να το συνδυάζουμε με αλλαγές νερού ,σε κάποιο βιβλίο που διάβαζα ,προσπαθω να το βρώ, αναφέρει οτι η πρόσθεση buffer χωρίς τον συνδυασμό με αλλαγή νερού ενέχει τον κίνδυνο απελευθέρωσης αμμωνίας το πως γίνεται ομολογώ δεν το θυμάμαι απλά είναι ζήτημα κάποιων χημικών αντιδράσεων που μπορεί να λάβουν χώρα, γιαυτό για να είμαστε σίγουροι ,μην μας βρεί καμμιά συμφορά είναι καλό να συδυάζεται η διαδικασία με αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τι έχουμε στον βυθό; Θυμάμαι ένα χοντρόκοκκο χαλίκι, το έχουμε αλλάξει; Κι αν ναι με τι υλικό;

:)

Καλα θυμασαι Κωστη,ειναι θα ελεγα χονδροκοκκη αμμος.Εχει καμια σχεση αυτο? και σε τι? :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι κάποτε που σε έπρηζα να βάλεις αραγωνίτη ή άμμο θαλάσσης που θα σε βοηθούσε να φτάνεις ψηλά τις σκληρότητες και το πιο σημαντικό να τις κρατήσεις σταθερές;

Προσπάθησε να απομακρύνεις τα σαλιγκάρια με όποιο τρόπο μπορείς, αλλά κυρίως για αισθητικούς λόγους. Μην σκάς για το ph. Δεν έχουμε αφρικάνικο για να καθόμαστε να μετράμε, αυτά είναι βάσανα άλλων ;):) :)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

κανει τοσο συχνα αλαγες νερου κωστη που και ολα ασβεστολιθικα να τα ειχε μεσα ,δεν θα προλαβεναν να βγαλουν την σκληροτιτα τους σαν υλικα.... με την σοδα ανεβαζει και σκληροτα και ph και ειναι οκ... 1 κουταλακι στα 100 λιτρα δεν ειναι κοπος....

Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε οι λαθρεπιβάτες ;

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να ξεφορτωθεις τα σαλιγκαρια Βασιλη δοκιμασε το algae fix.

http://www.4fishstuff.com/popup_image.php?pID=6728

To χρησιμοπιησα καποτε και δεν εμεινε ουτε ενα.Η χρηση βεβαια του προιοντος ειναι διαφορετικη απο αυτην που σου προτεινω,ομως ειδα αποτελεσμα χωρις καμμια επιπτωση στα ψαρια μου τοτε.

Ειμαι γενικα εναντια στην χρηση χημικων,ομως με τα σαλιγκαρια δεν ξεμπερδευεις ευκολα. :)

Link to comment
Share on other sites

κανει τοσο συχνα αλαγες νερου κωστη που και ολα ασβεστολιθικα να τα ειχε μεσα ,δεν θα προλαβεναν να βγαλουν την σκληροτιτα τους σαν υλικα.... με την σοδα ανεβαζει και σκληροτα και ph και ειναι οκ... 1 κουταλακι στα 100 λιτρα δεν ειναι κοπος....

Ποιά σκληρότητα εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...