Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Δεν παω καλα,καποιος μου ματιαξε το ενυδρειο μου (δεν τα πιστευω).

Στα 3 χρονια λειτουργιας του,μονο στην αρχη εχασα μια αλονοκαρα απο bloat,και τωρα σε 3 μερες εχασα τον φροντοζα και σημερα το πρωι ,την θηλυκια μπορλερνα.

Τα φωτα κλεινουν στις 10,και καθε βραδυ πριν παω για υπνο,ριχνω μια ματια στα ενυδρεια,αν λειτουργουν ολα σωστα.Αυτο εκανα ,και πηγα για υπνο στις 12.Ολα ηταν μια χαρα.Το πρωι που ξυπναω στις 6,βλεπω το ψαρι εξω ,και μπροστα στην οθωνη.

Αμεσως ετρεξα,αλλα ηταν στεγνο το ψαρι,αρα πεταχτηκε πριν πολλες ωρες.

Κριμα γιατι ηταν πολυ καλη και καρπερη μανα,Παντα τα κραταγε τα αυγα μεχρι τελος.

Ελπιζω να μην τριτωσει το κακο.

Αυτη ηταν

kanon059m.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτα ειναι τα ασχημα... δεν εχεις καπακι απο επανω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Βασίλη, μα τι έχει γίνει τώρα! Κρίμα ρε φίλε δυο απόλυες σε δυο μέρες, κάνε κανα ευκαιλεο!

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα ασχημα... δεν εχεις καπακι απο επανω?

Εχω ρε Σακη,αλλα τα αφηνω ανοιχτο,λογο ζεστης,

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ειχα ανοιχτο μεχρι που πεταχτηκε απεξω ο φροντοζιερης μου και στο τσακ τον προλαβε η μητερα μου..απο τοτε παντα κλειστο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sorry για το εκτος θέματος

μόλις διάβασα αυτό http://news.in.gr/sc...?aid=1231212477

να ανησυχούμε; κουνάει καθόλου;

Δεν μπορω να βαλω smile,αλλως θα το γεμιζα με δαυτα.χαχχαχαχαχαχχχαχαχ

Οχι ρε εσυ,η Σαντορινη ειναι απο τα πιο ελεγχομενα σεισμολογικα μερη του κοσμου παγκοσμιος.Εχουμε 30 μονιμους σεισμογραφους σε ολο το νησι και στην θαλασσα.Αιφνηδιος μεγαλος σεισμος μπορει να γινει σε ολη την Ελλαδα,παρα στην Σαντορινη.Η μοιρα αυτου του νησιου,ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με το ηφαιστιο.Τωρα εμεις απολλαμβανουμε τα οφελη του ηφαιστιου,αλλα καποτε θα ερθει η ωρα που θα πληρωσουμε και τους τοκους.

Τωρα που ψηλωσε κατα 14 ποντους το νησι,αυξηθηκαι και η αντικημενικη αξια των οικοπεδων μας,γιατι μεγαλωσαν κατα 14 ποντους περιμετρικα.

Χαχααχχαχχαχχααχχααχχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα και τα 5 αρσενικα στις καψες τους ταυτοχρονα.(Πρωτη φορα συνεβει κατι τετοιο και τρομαξα με αυτα που ειδα)

Βενουστους,μοντκα,τζακοπ,μπορλει,και φριερι.Γινοταν χαμος,και βεβαια επικρατησε στο κεντρο ο βενουστους.Αλλα το ξυλο επεφτε συννεφο,τα νερα πεταγοντουσαν στα 3 μετρα απο το ενυδρειο.Το σαββατο με περνει η γυναικα μου και μου λεει οτι γινετε χαμος,της εκαναν χαλια το σαλονι και εκλεισε τα καπακια,για να μην πιτσιλανε κατω.Το βραδυ που πηγα βλεπω τον τζακοπ ,να του εχουν βγαλει το ματι (μαλλον ο βενουστους,γιατι περισσοτερο με αυτον τα ειχε),Και το πρωι της κυριακης ,που ξεκινησα να βγαζω πετρες,βλεπω εξω ,ξεραμενη,την κιτρινη αλονοκαρα.Ειχε φθασει στους 17 ποντους μαμωτο.Και παλι απο βλακεια μου χανω δευτερο ψαρι,με τον ιδιο τροπο.(ειχε προηγηθει κ μπορλενα)

Η θερμοκρασιες εδω ακομα κρατανε στους 27 με 28 βαθμους μεσα,και γιαυτο τα ειχα ανοιχτα ακομα τα καπακια.

Υ.Γ Θα παρακαλουσα οποιος φιλος αφρικανος εχει αυτο το ψαρι πανω απο 12 ποντους,και θελει να το δωσει,ας μου στειλει πμ,να το αγορασω.Απο Αθηνα ,Πειραια η απο νησια που πιανουν λιμανι για Σαντορινη

http://www.cichlid-f...cies.php?id=632

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Kixlidatos πρέπει να ρυθμίσεις τον πληθυσμό το είχαμε πει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49994&view=findpost&p=681657 και δυστυχώς άρχισαν τα ευτράπελα ,οι αυλονοκάρες είναι πολύ καλά ψαράκια για να φιλοξενούνται με μεγάλα haps και ειδικά με venustus ή και borley.

Ψυχραιμία λοιπόν αγαπητέ και κανε μια προσπάθεια να ρυθμίσεις τα χαρέμια σωστά αλλά και τις συμβατότητες.

:) ψυχραιμία λοιπόν και σωστές κινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα να φτιάξεις ένα προστατευτικό πλέγμα και να γλιτώσεις απο τους επίδοξους άλτες...

Link to comment
Share on other sites

αρε βασιλη με της γκαντεμιες σου...κριμα ρε σι...

Link to comment
Share on other sites

…και να προσθέσω και εγώ ότι ένα chiller πρέπει να το βάλεις στο πρόγραμμα σιγά σιγα για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο από σαλτους αλλά και από την εξάτμιση που ξέρω ότι σε πιλατεύει όλο το καλοκαίρι.

Πάντως κρίμα για την κιτρινουλα σου ρε φίλε….

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα να φτιάξεις ένα προστατευτικό πλέγμα και να γλιτώσεις απο τους επίδοξους άλτες...

αρε βασιλη με της γκαντεμιες σου...κριμα ρε σι...

…και να προσθέσω και εγώ ότι ένα chiller πρέπει να το βάλεις στο πρόγραμμα σιγά σιγα για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο από σαλτους αλλά και από την εξάτμιση που ξέρω ότι σε πιλατεύει όλο το καλοκαίρι.

Πάντως κρίμα για την κιτρινουλα σου ρε φίλε….

Ολα ωραία αυτά που γράφονται αγαπητοί φίλοι αλλά η ουσία δυστυχώς είναι αλλού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49994&view=findpost&p=713148 και το επαναλμβάνω χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα αλλά να μου επιτραπεί να επιμένω γιατί πρίν πολλύ καιρό ήμουνα και παθώς και μαθώς

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι παρατηρησεις που κανετε σωστες.

Ξεχνατε ομως πως το ψαρι σαλταρε για να μην το κοψει στα δυο ο βενουστους.

Αρα αλλου ειναι το προβλημα και το επισημαινει ο Σωκρατης και οχι τα ανοιχτα καπακια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό δεν είχες βάλει μπρος την απομάκρυνση των haps Βασίλη;;Τελικά δεν σου πήγε η καρδιά;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

βασιλη πως πανε οι ψαρουκλες σου! δωσε καινουριες φωτο στον λαο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα βαινουν καλως Σακη.Σε λιγες μερες θα δωσω αναφορα στην παρεα για τα καλα και τα κακα νεα του ενυδρειου μου.Ενα πραγμα σου λεω,το βενουστους ξεπερασε τους 27 ποντους και εγινε γομαρι.Οταν με το καλο ερθεις θα τον δεις :)

Link to comment
Share on other sites

ναι φετος να με περιμενεις! ανηπωμονω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα αδελφια Αφρικανοι τα φωτα σας.Ετσι για να θυμηθω τις παλιες καλες εποχες :rolleyes:

Χθες εκανα τις καθιερωμενες ρουτινες,εβγαλα καπακια,και εκανα μια γενικη καθαριοτητα παντου.Και επειδη πλησιαζει ο χειμωνας,εβαλα και την αντισταση μεσα,να ειμαι ετοιμος.Αφου τελειωσα και απολαμβανα το κρυσταλινο ενυδρειο μου,αρχισω να ακουω απο μεσα τακτικους δυνατους θορυβους,στην αρχη νομισα οτι επεσε καμια πετρα ,αλλα μετα ανακαλυψα οτι ο βουκεφαλας :D (φροντοζας) να βαραει την αντισταση με δυναμη.Μου εσπασε την βαση,και τωρα την βαραει συνεχεια.Αν την δεσω στο μπαστουνι του φιλτρου,θα εχω προβλημα με την θερμοκρασια λετε?Καμια πατεντα,Φροντοζακιδες,σας εχει συμβει αυτο ?Η ο δικος μου τρελαθηκε? :P

Link to comment
Share on other sites

To εχει ξεσυνηθησει Βασιλη,και το θεωρει ξενο σωμα,και γι αυτο το κουτουλαει για να το διωξει,αλλα σιγα μη φυγει.Θα σταματησει καποια στιγμη,αλλα ελπιζω μεχρι τοτε να μην το εχει σπασει :P

Link to comment
Share on other sites

To εχει ξεσυνηθησει Βασιλη,και το θεωρει ξενο σωμα,και γι αυτο το κουτουλαει για να το διωξει,αλλα σιγα μη φυγει.Θα σταματησει καποια στιγμη,αλλα ελπιζω μεχρι τοτε να μην το εχει σπασει :P

Αυτο φοβαμαι Στρατο,γιατι αγρια βαραει ο ατιμος :D εσπασε την πλαστικη βαση,βεβαια ηταν παλια και ισως να ειχε ξεραθει.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το θερμοστατη λοιπον οριζοντια στον πατο Βασιλη,ωστε να λιγοστεψεις τις πιθανοτητες να τον σπασει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...