Jump to content

Φυτεμενο ενυδρειο


stathis spithas

Recommended Posts

Είχα ασχοληθεί παλιότερα Στάθη, χωρίς όμως να μπω σε πολύ βαθιά νερά. Είναι όντως άλλη η ομορφιά του φυτεμένου. Ο χρόνος που ζητούσε αλλά και το ότι το χόρτασα, οδήγησαν στην αλλαγή του στησίματος. Θέλω ν' ασχοληθώ με δύο νέα είδη (αμερικάνικα βέβαια  :D )που πάνε σε φυτεμένο, αλλά αντιμετωπίζω όπως κι εσύ το πρόβλημα της διαθεσιμότητας. Ελπίζω να σταθούμε και οι δύο τυχεροί.

Όσον αφορά το ψάξιμο, είναι να μη μας μπει το σκουλήκι...  :nurse:

Ετσι....

nice and clean

Ευχαριστω!!!

To κλαδεμα ειναι ο μπελας  του φυτεμενου, αλλα κ η ομορφια του. Βασανο ειναι για τα ψαρακια. Σκεψου να εισαι ενα τοσοδουλι neon και να βλεπεις μια χερουκλα με ενα σιδερενιο ματσουκι να μπαινει μεσα στο νερο κ να αρχιζει τα χρατσα χρουτσα... :D

Χαχαχαχα....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια η ζουγκλα Σταθη,θελει λιγο συμμαζεμα βεβαια κατα τη γνωμη μου και αν κουρευτει σωστα θα δειξει ακομα καλυτερα.

Να το χαιρεσαι φιλε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η ζουγκλα Σταθη,θελει λιγο συμμαζεμα βεβαια κατα τη γνωμη μου και αν κουρευτει σωστα θα δειξει ακομα καλυτερα.

Να το χαιρεσαι φιλε! :)

Εσυ εισαι μανα σε αυτα!!

Εννοειται οτι θα ακολουθησω την συμβουλη σου....

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες ρωτα ρε συ,εδω ειμαστε.

Απλα να ξερεις πχ οτι το ερεκτους για να φαινεται ωραιο πρεπει να το κλαδευεις απο κατω και οχι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες ρωτα ρε συ,εδω ειμαστε.

Απλα να ξερεις πχ οτι το ερεκτους για να φαινεται ωραιο πρεπει να το κλαδευεις απο κατω και οχι απο πανω.

Τι εννοεις Κωστα;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις Κωστα;

Send from the Heart of Amazonas

Εννοω οτι καποια φυτα οπως το ερεκτους ειναι καλυτερα να κλαδευονται απο κατω και οχι απο πανω.

Δηλαδη ξηλωνεις,κλαδευεις απο κατω και ξαναφυτευεις.

Αν κλαδεψεις απο πανω,θα βγαλει παρακλαδι εκει που κλαδεψεις και δεν θα φαινεται ωραιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντοτε μου άρεσαν οι ζούγκλες και τα πιο φυσικά, άγρια scape, χωρίς πολλούς περιορισμούς διαμόρφωσης.

Ομορφιά μόνο όπως τη βλέπει το μάτι και όχι μέσα από κανόνες. Μου αρέσει το φυτεμένο σου Στάθη. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντοτε μου άρεσαν οι ζούγκλες και τα πιο φυσικά, άγρια scape, χωρίς πολλούς περιορισμούς διαμόρφωσης.

Ομορφιά μόνο όπως τη βλέπει το μάτι και όχι μέσα από κανόνες. Μου αρέσει το φυτεμένο σου Στάθη. :)

Σε ευχαριστω Σωτηρη..

Γιαυτο και το κρατησα και ακουρευτο για λιγο καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι καποια φυτα οπως το ερεκτους ειναι καλυτερα να κλαδευονται απο κατω και οχι απο πανω.

Δηλαδη ξηλωνεις,κλαδευεις απο κατω και ξαναφυτευεις.

Αν κλαδεψεις απο πανω,θα βγαλει παρακλαδι εκει που κλαδεψεις και δεν θα φαινεται ωραιο.

Πωωωω ρε φιλε βαρεμαρα! Και ποσο κλαδευεις ας πουμε; το κλαδεμα το ξαναφυτευεις;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω ρε φιλε βαρεμαρα! Και ποσο κλαδευεις ας πουμε; το κλαδεμα το ξαναφυτευεις;

Send from the Heart of Amazonas

Αν έχεις χώρο και θες να αυξήσεις τη συστάδα του συγκεκριμένου φυτού το φυτεύεις.  Αυτό που θα φυτέψεις θα βγάλει δύο κλαδάκια τα οποία μόλις μεγαλώσουν μπορείς να τα κόψεις και να τα φυτέψεις και έτσι να αυξηθούν πιο γρήγορα, αλλιώς αν δεν θέλεις να τα αυξήσεις αυτό που έχεις κόψει από κάτω το πετάς.  Εναλλακτικά μπορείς να κλαδέψεις από πάνω για να αυξήσεις τα φυτά και να μεταφυτέψεις.  Όταν κλαδεύεις από κάτω το κάνεις για να πετάξεις αυτό που θα βγάλεις και όχι για να το φυτέψεις ξανά.

Ένας άλλος βασικός λόγος για να κλαδεύεις από κάτω είναι για να μη χαλάς την κορυφή του φυτού που είναι ωραία γιατί μετά μέχρι να πετάξει νέες κορυφές θα βλέπεις ένα κλαδί κομμένο, κάτι το οποίο δείχνει άσχημα...

Τι εννοείς πόσο κλαδεύεις;  Όσο πιο πολλά φυτά και λίτρα τόσο πιο πολύ.  Εγώ με φουλ λίπανση, διοξείδιο και δυνατό φωτισμό είχα αρχίσει να κλαδεύω τα περισσότερα φυτά μου κάθε εβδομάδα.  Μαζί με τις καθιερωμένες μετρήσεις, την αλλαγή του νερού, το καθάρισμα του φίλτρου και τα κλαδέματα (τα περισσότερα από κάτω) ήθελα για τα 120 λίτρα πάνω από 2 ώρες για 120 λίτρα ενυδρείο...

Πολύ ωραίο το φυτεμένο, αλλά όταν αποφασίσω να φτιάξω ένα ξανά θα κάνω ένα κύβο με γαρίδες περίπου 30 λίτρα...άντε με το ζόρι να φτάσω στα 50...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ορεξη να εχεις να κλαδευεις και να ξαναφυτευεις με λιγα λογια...

Εγω παντως εχω παθει πλακα με την αναπτυξη που εχουν(ειδικα τις τελευταιες βδομαδες)...

Μου τα λεγαν αλλα τα θεωρουσα υπερβολες γιατι ειχα κρατησει φυτα και δεν μπορουσα να φανταστω οτι η διαφορα θα ηταν τοσο μεγαλη με διοξειδιο...

Και δεν με λες και ενθουσιωδη τυπο...

Καλα μην μιλησουμε για χρωματα και υγιες φυλλωμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το φυτεμένο είναι μεγαλο κόλλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωωωω ρε φιλε βαρεμαρα! Και ποσο κλαδευεις ας πουμε; το κλαδεμα το ξαναφυτευεις;

Send from the Heart of Amazonas

Προσωπικα το κλαδεμα το πεταω γιατι αν το ξαναφυτεψω θα βγαλει παρακλαδια,τα οποια θα πρεπει να ξανακοψω,να πεταξω το πρωτο κλαδεμα και να κρατησω μονο τα παρακλαδια που θα πρεπει να ξαναφυτεψω.Οπωτε τα φυτα που κλαδευω απο κατω,οτι κοβω το πεταω.

Αν εννοεις ποσο κομματι κλαδευεις,αυτο δεν μπορω να στο πω,το υπολογιζεις,οπως υπολογιζεις ποσο βαθια θα ξαναφυτεψεις το φυτο που κλαδεψες.

Δυστοιχως,μερικα φυτα μονο οταν κλαδευονται ετσι φαινονται ωραια γιατι οταν τα κλαδευεις απο πανω γινεται αυτο που εγραψε ο Μακης πιο πανω,μενει το κομμενο κομματι και πεταει παρακλαδια και δεν φαινεται ωραιο.

Συν οτι μ αυτον τον τροπο κρατας παντα το καλο κομματι στο ενυδρειο σου που ειναι το πανω μερος του φυτου.

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα σπιτι και βρηκα καμμια 50-60 λιτρα νερο στο σαλονι....

Το σαλονι μπανιερα  :bigemo_harabe_net-125:  :hehe  :hehe

Ευτηχως αδειασε το φιλτρο και σταματησε να ριχνει νερο....

Η αννα σε νευρικη κριση....

Τωρα τελειωσαμε το μαζεμα..

Το ατιμο το σωληνακι τις ανεπιστροφης βγηκε... :bigemo_harabe_net-63:

Καθε Σαββατο κανω αλλαγη και παρασκευη δεν ριχνω τιποτα απο λιπασματα βαση προγραματος....

Σκεφτομαι να το ακολουθησω και να ξανακανω κανονικα αλλαγη το Σαββατο....

Σαν να μην εγινε τιποτα....

Εσεις τι θα κανατε?

Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα σφικτηρα στο σωληνακι της ανεπιστροφης η' θα αγοραζα sleeping bang για να κοιμηθω στο μπαλκονι την επομενη που θα πλημμυριζα :hehe :hehe :hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ο καταλληλος ανθρωπος για συμβουλες αυτη την ωρα ρε Βασιλη... :cigar:  :cigar:

 

Θα εβαζα σφικτηρα στο σωληνακι της ανεπιστροφης η' θα αγοραζα sleeping bang για να κοιμηθω στο μπαλκονι την επομενη που θα πλημμυριζα :hehe :hehe :hehe

Εγω περιμενα οτι θα μου πεις για βελονισμους για διαλογισμους διαβασμενους απο το θιβετ και για ξωτικα ματζουνια που θα ξαναεφερναν το τσι σε ισοροπια  παλι στο σπιτι μου..... :hehe  :hehe  :hehe  :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα σφικτηρα στο σωληνακι της ανεπιστροφης η' θα αγοραζα sleeping bang για να κοιμηθω στο μπαλκονι την επομενη που θα πλημμυριζα :hehe :hehe :hehe

Μαλλον στην αποθήκη τον βλέπω, για να μη σου πω μέσα στο ενυδρείο... και επειδή δεν θα χωράει στο μικρό, τον βλέπω να κοιμάται αγκαλιά με δίσκους!!!:P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον στην αποθήκη τον βλέπω, για να μη σου πω μέσα στο ενυδρείο... και επειδή δεν θα χωράει στο μικρό, τον βλέπω να κοιμάται αγκαλιά με δίσκους!!!:P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπραβο ρε ωραιοι φιλοι ειστε!!

Βρε αφηστε την καζουρα....

Και πεστε μου να παω οπως το σκεφτομαι βαση προγραματος ή να μην κανω αλλαγη το Σαββατο αφου εγινε απο μονη της;;;χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πήγαινα βάση προγράμματος! Πολλοί κάνουν και δεύτερη αλλαγή μέσα στην εβδομάδα... χωρίς να αλλάζουν τη λίπανση... με τη μόνη διαφορά ότι δεν αδειάζουν τα νερά στο σαλόνι.:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πήγαινα βάση προγράμματος! Πολλοί κάνουν και δεύτερη αλλαγή μέσα στην εβδομάδα... χωρίς να αλλάζουν τη λίπανση... με τη μόνη διαφορά ότι δεν αδειάζουν τα νερά στο σαλόνι.:)Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδη δεν ξερουν απο φενγκ σουι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα τραπεζι εξω κ θα ερθουν ολα οπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

attachicon.gif received_940479752746469.jpeg

Και μια χτεσινη στην προσπαθεια που γινεται να συμαζευτει λιγο η ζουγκλα...

Αυτή είναι μετά το μάζεμα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μετά το μάζεμα;;;;

Ναι!!!

Χαχαχα..

Αν δεν γινουν enersed δεν κλαδευω ...

Χαχαχα..

Μεχρι να μπορεσω να τα ομαδοποιησω...

Μετα θα προσπαθησω να φτιαξω σκαμπανεβασματα σε υψος..

post-49400-0-64510200-1476257670_thumb.jpg

Καπως ετσι ειναι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...