Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

2 hours ago, niknik said:

Coral rx για το ντιπ όπως λέει ακριβώς.Ναι κατέβασε τα αραγωνιτη άμεσα.

Περνώντας από φάρμες Ποιος είπε ότι δεν έχουν παράσιτα?

Για αυτό ντιπ πάντα και προσοχή και ψάρια Μέσα τα οποία δουλεύουν για μας.

Ναι θα τα φάει το Wrasse αλλά θέλει και την βοήθεια σου.Το μεγάλο θέμα είναι τα αυγά αυτών γιατί τα ενήλικα συνήθως το ντιπ τα τελειώνει.(Συνηθως).

Θα τα κατεβασω να δούμε τι θα γίνει. Τώρα που έχει πολλές ώρες κλειστό το φως θα ψαξω να δω αν κινείται τίποτα.

Θελω ζωντανά από φάρμες για να μην τα πάρω από την φύση, όχι επειδή δεν έχουν παράσιτα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μια φωτογραφία με κλειστά φώτα και κύκλωσα δυο πολύποδες που άρχισαν να έχουν θέμα. Οι προηγούμενοι που πέθαναν άρχισαν ακριβώς έτσι.

 

@niknik @revolution1925 @Skoti @submarine1981 Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, bbetta said:

Έβγαλα μια φωτογραφία με κλειστά φώτα και κύκλωσα δυο πολύποδες που άρχισαν να έχουν θέμα. Οι προηγούμενοι που πέθαναν άρχισαν ακριβώς έτσι.

 

@niknik @revolution1925 @Skoti @submarine1981 Τι πιστεύετε;

73461D05-0767-445F-B586-DB5520B0D2CC.thumb.jpeg.fdcd24ea2669668bdf4bee50a532a76f.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Γενικά επειδή διάβασα όλο το θέμα σου νομίζω πως βιάστηκες να βάλεις κοράλλια μέσα. Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να μην τα πειράζει κάποιο ζωντανό τα zoanthus, απλά οι τιμές σου ακόμα να μην είναι οι κατάλληλες.

 

Επειδή τώρα ξεκίνησες και μέχρι πριν μερικές μέρες είχες NH3, NO2 ανιχνεύσιμα και όχι μηδενικά κι επίσης τα Kh, Mg, Ca υπάρχει πιθανότητα να είναι αρκετά ψηλά ακόμα πιθανά να σου επηρεάζουν το σύστημα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτ'ην την αντίδραση είχαν και τα δικά μου οταν είχα πρόβλημα με nudis  μέχρι που έκλεισαν όλα εντελώς και δεν ξανάνοιξαν για 2-3 βδομάδες μέχρι που ολοκλήρωσα τα dips και μπήκε ο χλωρόπτερος, μετά ξανανοιξαν και ήταν όλα άσπρα, σιγά σιγά έπαιρναν το χρώμα τους και τώρα είναι όλα τέντα και ο χλωρόπτερος 5 φορές πιο χοντρός από τα υπόλοιπα ψάρια.Σίγουρα η παράμετρος ¨νέο ενυδρείο¨ μπορεί να παίζει ρόλο και τα αμφίποδα απλά να μην παίζουν κάποιο σοβαρό ρόλο στο στρες των ζώας αλλά δεν σταματάω να πιστεύω οτί αν έφταιγαν οι συνθήκες το πρώτο που θα στράβωνε θα ήταν η εφύλια. Για μένα 'οσο η εφύλια πάει καλά (την έχω σαν δείκτη στο ενυδρείο μου) κάτι άλλο επηρεάζει τα ζωανθάκια!!

Βασίλη όπως και να χει τα dips θα πρέπει να τα συνεχίσεις, το κακό είναι οτι αυτό σκοτώνει μόνο τα ενήλικα και τα αυγά δεν τα επηρεάζει γιαυτό λέμε εκεί θα χρειαστείς μια "ζωντανή βοήθεια"!

Επίσης στο πάνω το ζωανθάκι αν διακρίνω σωστά υπάρχει φάγωμα στη μία πλευρά..

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χρειάζεσαι κάποια τεστ νερού. Mg, Kh, Ca. 

Ότι λέμε τώρα είναι λόγια του αέρα απ την στιγμή που δεν έχουμε τιμες! 

Μπορεί οι τιμές σου να μην είναι οκ και να στρεσαρουν τα ζωντανά. 

Απο αμμωνία νιτρώδη νιτρικά πως είσαι? Αλατοτητα? Θερμοκρασία? 

Τι αλάτι δουλεύεις? 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.  

 

-Αρχικά αν μπορείς απο κάποιο φίλο να προμηθευτείς μερικά τέστ να δεις το νερό τι τιμές έχει.

-Δεύτερον μπορείς να κάνεις προληπτικό DIP. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω κατά πάσα πιθανότητα αύριο μετρήσεις και θα ενημερώσω αναλυτικά.

Θα κάνω ντιπ αμέσως μόλις προμηθευτώ το κατάλληλο σκεύασμα.

Το αλάτι μου είναι το Sea Salt της Aquaforest, το είχα πάρει με το σκεπτικό ότι δεν θα κρατήσω κοράλλια ακόμα. Μόλις τελειώσει θα πάω στο Reef Salt.

Αυτό που λέει ο @Skoti για τις Euphyllia το έχω διαβάσει αρκετες φορές, νομίζω δεν αντιμετωπίζει κανένα θέμα. Δείτε και φωτο σημερινή 3B290106-A4BC-40AA-AA6B-41B66721D880.thumb.jpeg.dcaa5acc81c2f758f9ad388c402ec0cd.jpeg

 

 

Τεστακια δεν μπορώ να αγοράσω αλλα αυτήν την στιγμή, θα προσπαθήσω να βρω άτομο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κατέβασε τα ζωανθακια στον αραγωνιτη σε μια γωνία. Το ενυδρείο που ήταν μπορεί να είχε πιο χαμηλό φωτισμό και τα ζωντανά να ζορίζονται. Γενικά τα Led είναι δυνατά φώτα και πάντα τα ζωντανά που θα βάζεις θα τα ξεκινάς από κάτω και σιγά σιγά θα τα ανεβάζεις στις θέσεις που τα θες. 

 

Όσο για την εφιλια έχει μια βάση αυτό σίγουρα. Αλλά νομίζω ότι οι εφιλιες επιρεαζονται πιο πολύ απ το KH. Δηλαδή πες ότι έχεις Kh 8 και μαγνήσιο 1150 θεωρώ ότι η εφιλια σου θα ήταν μια χαρά ενώ τα ζοανθακια με 1150 μαγνήσιο θα είχανε πρόβλημα. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το ενυδρείο σου είναι φρεσκοστημενο και όπως και να έχει οι τιμές σου θα είναι λίγο περίεργες στην αρχή. 

 

Βάλε σε προτεραιότητα να πάρεις τεστακια οπότε μπορείς και άρχισε να παιρνεις τιμές σε τακτά χρονικά διαστήματα. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να καταλάβεις πώς αντιδράει το σύστημα σου. Θα αρχίσεις και εσύ να καταλαβαίνεις με τον καιρό την λειτουργία του παίρνοντας τιμές. Θα βλέπεις τις τιμές σου και τις αντιδράσεις των ζωντανών σου. Αν οι τιμές σου είναι σωστές τότε θα αρχίσεις να ψάχνεις τι φταίει αν κάτι δεν σου πάει καλά. :)

 

Δεν μπορείς πχ να πάρεις μια αφρικανική κιχλιδα να την βάλεις σε υφάλμυρο νερό και να ψάχνεις τι φταίει που δεν περνάει καλά το ζωντανό. (υπερβολή αλλά για να καταλάβεις τι σου λέω) :)

 

Γενικά οι τιμές σου πρέπει να είναι σωστές και όσο το δυνατον πιο σταθερές. Έτσι τα ζωντανά σου θα είναι πιο καλά και πιο δυνατά! 

 

Γνώμη μου πάντα και χωρίς παρεξήγηση συζήτηση κάνουμε! :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αφού εβαλες κοράλια το συγκεκριμένο αλάτι άλλαξε το άμεσα!!!! εχει κάνει ζημιά σε κόσμο..

προμηθεύσου καποιο αξιόπιστο και κάνε μια καλή αλλαγή για αρχή.

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό να αλλάξω άμεσα αλάτι, επειδή είδα 4-5 μισοπεθαμένους πολύποδες. Δεν αντιμετωπίζουμε κάποια ανείπωτη καταστροφή, αλλά λιγότερο από το 10% ενός κοραλλιου που δεν έχει κλείσει βδομαδα στο ενυδρείο μου, φαίνεται να έχει θεματάκι, ενώ το υπόλοιπο ανοίγει κανονικά..  Οι κριτικές είναι ανάμεικτες όπως και για τα περισσότερα αλάτια, έχω ακούσει και πολύ καλά αλλά και κακά λόγια. Τα κοράλια που έχω είναι ελάχιστα, ελάχιστες είναι και οι καταναλώσεις τους, δεν υπάρχει σημαντικός ανταγωνισμός για την δέσμευση ιχνοστοιχείων από την στήλη του νερού για να θεωρήσω ότι κάποιο «πεινάει» και θα καταστραφεί μέχρι να αλλάξω αλάτι. Ειδικά όταν η εφυλια είναι οκ και τα μανιτάρια πολλαπλασιάζονται. Εννοειται πως αν προσπαθήσει κάποιος να συντηρήσει ένα πλήρως στοκαρισμενο ενυδρείο, ακόμα και με softies, χρησιμοποιώντας αλάτι τέτοιας δυναμικότητας, ίσως να έχει προβλήματα.  Προφανώς και το σύστημα μου δεν είναι σταθερό, προφανώς και δεν γίνεται να πάνε όλα 100% τέλεια από την αρχή, προφανώς θα έχω χαμηλότερα μαγνήσια και άσβεστια από το να είχα ένα αλάτι που προορίζεται για SPS.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, οι ζωανθοι είναι λίγο απρόβλεπτοι στο τι μπορεί να τους πάει στραβά. 

 

Διαβάζω όλες τις διαφορετικές απόψεις σας και τις φιλτράρω,  καταλαβαίνω ότι ζητάτε μετρήσεις για να κατανοήσετε το «φαινόμενο». Υπερβολικό το παράδειγμα του @revolution1925 , αλλά συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό του. Τα ζωανθακια σήμερα τα πήγα στον αραγωνιτη. Το φωτιστικο μου είναι πιο αδύναμο από T5, αν το θέμα μας ήταν αποκλειστικά το υπερβολικό φως, τότε και στο βυθό θα είχαν θέμα αν τελικά έβαζα Τ5. Αυτό όμως δεν νομίζω πως ακούγεται λογικό, αφού άπειρα ενυδρεία διαστάσεων σαν το δικό μου τρέχουν έτσι.

 

Νομίζω υπερβολική φαιά ουσία χρησιμοποιήθηκε για λίγους Καμμένους πολύποδες. Θα ντιπαρω και θα κάνω τεστ με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω. Σήμερα δυστυχώς είδα ένα αμφιποδο αρκετά μεγάλο, ίσως το μεγαλύτερο που έχω δει ως τώρα. Ήταν στα μανιτάρια και οχι στα ζωανθακια.

 

Τελευταια φορά που έκανα μετρήσεις είχα NH3/NO2:0 και νιτρικά 15 περίπου. Αλατοτητα μετράω αρκετες φορές και είναι σταθερά 1025, έχω βάλει ένα σημαδι και συμπληρώνω όσμωση κάθε 2-3 μέρες. Θερμοκρασία 25-26.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις 

NH3: 0

NO2: <0.05 (είναι σίγουρα κάτω από 0.1 αλλά αν το κοιτάξω από πλαγιά δεν είναι τελείως διαφανές, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κιόλας)

NO3: 10-15

PO4: <0.03

Temp: 25°C

Salinity: 1025sg

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε εναλλακτικές από μικρά ψαράκια που θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου. Ξέρω πως τα αναπαραγωγής δεν είναι πολλά.

 

Μου έχει αρέσει ιδιαίτερα το Neon Goby (Elacatinus Oceanops) και διαβάζω πως είναι αρκετά χρήσιμο ψαράκι, αφού τρωει διαφορά παράσιτα, αμφίποδα και Ick στο πρώτο του στάδιο. Θα ήθελα να κρατήσω ζευγάρι από αυτά αλλά πρέπει να πετύχω αρσενικο θηλυκό για να μην μαλώνουν, δεν με πειραζει να έχω ένα βέβαια. Έχει κανεις προσωπική εμπειρία;

 

B8D07774-4F18-4D98-8D42-B735C55A218F.jpeg.ddf223b65d71ee4bdd5512d38a244b4a.jpeg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και πολύ ωραίο το φωτιστικό σου! Διαβάζω συνέχεια για τη πρόοδο που κάνεις και μαθαίνω πολλά από όλους όσους γράφουν εδώ. Δεν σε πειράζει να μιμηθω λίγο το στήσιμο του βράχου σου ε? Έχω μακρόστενο ενυδρείο και πιστεύω θα του ταιριάζει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, shadow man said:

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και πολύ ωραίο το φωτιστικό σου! Διαβάζω συνέχεια για τη πρόοδο που κάνεις και μαθαίνω πολλά από όλους όσους γράφουν εδώ. Δεν σε πειράζει να μιμηθω λίγο το στήσιμο του βράχου σου ε? Έχω μακρόστενο ενυδρείο και πιστεύω θα του ταιριάζει 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Ειναι λίγο διαφορετικά τα μακρόστενα Nano από τους κύβους, πρέπει να κάνουμε διαφορετική προσέγγιση. Ανυπομονώ να δω και το δικό σου.

 

Σήμερα έβαλα τρία Trochus Histrio στο ενυδρείο, καθώς η έξαρση καφέ άλγης αρχίζει να οργιάζει. Μακάρι να πάνε καλά και να αρχίζουν να δουλεύουν.

92D96788-621E-4FE1-A71D-A6E69DF09DA7.thumb.jpeg.93d1ed6890ba4bb287ad75168b873e68.jpeg

 

 

Ένα θέμα που έχω με το καινούργιο Ecco Pro από τότε που το θυμάμαι είναι ότι από κάπου παίρνει αέρα και μου πετάει συχνά micro bubbles με την έξοδο. Δουλεύω την συγκεκριμένη σειρά οκτώ χρόνια. Θεωρήστε πως το βάζω σε λειτουργία σωστά, κάνω σωστή συντήρηση και δεν έχει παγιδευμένο αέρα. Από που τον παίρνει όμως και τι μπορώ να κάνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βασιλη πανεμορφο. Συνεχισε ετσι ρε συ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update!

Τα Algae Wars έχουν ξεκινήσει για τα καλά... Τα 3 Trochus κάνουν εξαιρετική δουλειά αλλά νομίζω πως πρέπει να τα αυξήσω...

 

Όσο περνάει ο καιρός και βλέποντας πόσους ρύπους βγάζουν τα κοράλλια (κυρίως η Euphyllia) σκέφτομαι πιο σοβαρά το σκίμμερ.

 

Άλλαξα λίγο θέση τις πέτρες και τα κοράλλια.

 

EciOFQc.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2017 at 7:17 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Update!

Τα Algae Wars έχουν ξεκινήσει για τα καλά... Τα 3 Trochus κάνουν εξαιρετική δουλειά αλλά νομίζω πως πρέπει να τα αυξήσω...

 

Όσο περνάει ο καιρός και βλέποντας πόσους ρύπους βγάζουν τα κοράλλια (κυρίως η Euphyllia) σκέφτομαι πιο σοβαρά το σκίμμερ.

 

Άλλαξα λίγο θέση τις πέτρες και τα κοράλλια.

 

EciOFQc.jpg

Και σωστά σκεφτεσε. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. 

 

• Το ενυδρείο περνάει κάποια σκαμπανεβάσματα, οι άλγες από τον βράχο έχουν εξαφανιστεί στο 95% από τα 3 τροχους, τα τζάμια πρέπει όμως να τα καθαρίζω καθημερινά. Νομίζω ότι πιάνει λιγότερη άλγη τις τελευταίες μέρες από ότι έπιανε πριν 2 εβδομάδες.

• Με τα κοράλλια είχαμε κάποια θέματα, σύντομα θα αλλάξω αλάτι και πιστεύω να στρώσουν.

• Έχουμε αλλαγές στον εξοπλισμό. Κατήργησα το προβληματικό Ecco Pro. Άφηνε άπειρες micro bubbles και μου έσπαγε τα νεύρα. Προς το παρόν ο άνθρακας κάθεται δίπλα στον κυκλοφορητη. Θέλω να αγοράσω ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ αθόρυβο εσωτερικό φίλτρο ίσα ίσα για αυτήν την δουλειά, περιμένω προτάσεις.

 

Παρηγγειλα το Skimmer Bubble Magus QQ1 και θα έρθει σε 20-30 μέρες. Το βρήκα 57€.

 

Λετε να πάω σε ATI Coral Salt ή σε Aquaforest Reef Salt?

 

 

Και το σημαντικότερο για το τέλος. Η θερμοκρασία μου είναι ελάχιστα πάνω από 24°C, έπεσε σταδιακά αυτές τις μέρες και την κρατάει εκεί ο θερμοστάτης. Από τότε που έπεσε, παρατηρώ μεγάλη μείωση στην ορεξη τον ψαριών για φαγητό. Πριν 10 μέρες έτρωγαν σχεδόν 10 μπιλακια την ημέρα. Έχει σχέση η θερμοκρασία; Μήπως να την ανεβάσω στους 26°C?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη γιατι δεν δοκιμαζεις το tropic marine pro reef;;

Εγω οσο καιρο το χρησιμοποιω δεν εχω θεματα..

Θερμοκρασια κρατα πανω απο 25.5 αν μπορεις!!

Πιστευω οτι fluval ή exeim ειναι οι εταιρειες που ψαχνεις για εσωτερικο..:D

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα για χειμωνα το 25,5ειναι μια χαρα βασιλη θα τρωνε κανονικα για να παρπυν και μπόι!!! Ρο αλατι που σου λεει ο Στάθης ειναι καλο εγω χρησιμοποιούσα της red sea coral pro salt και ημουν πολυ ευχαριστημένος!!! 

Μπα Στάθη @stathis spithasαπο eheim εχει καεί!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάστηκα ότι κάτι παίζει με την θερμοκρασία για αυτό και ρώτησα. Όταν άρχισε να κρυώνει ο καιρός άρχισα να παίζω με τον θερμοστάτη, ήθελα να την πάω στους 25 αλλά δεν μπορούσα να τον ρυθμίσω σε κάτι διαφορετικό από 26+ και 24, όποτε διάλεξα το 24 με το σκεπτικό ότι βοηθάω να φύγουν οι αλγες. Ήδη τον ανέβασα λίγο και ελπίζω να είναι εντάξει τώρα. 

 

Σταθη λόγω κόστους δεν πήγα στα αλάτια που λες... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...