Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Με ενα χαλι απο ζωανθους ή μανηταρια και κανα ευκολο σκληρο θα γινει σουπερ!!

 

Φωσφορικα μετρας; και Kh να μετρησεις καποια στιγμη να εχεις μια εικονα που εισαι πριν πας σε κοραλλια.

 

Μια χαρα εκανες και ακουμπησες το κομματι του ζωντανου με τον υπολοιπο βραχο. Τωρα υπομονη οπως ειπε ο Ευγενιος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

EB8F2353-7742-4D09-B8B9-3A8CD9D72D07.jpeg.be8d583d62d801590a2976b81125becf.jpeg

 

 

Είχαμε μια διαφορετική εικόνα σήμερα.

Το ενυδρείο έκλεισε δυο εβδομάδες. Σκεφτόμουν να κάνω αλλαγή 30% ώστε να αποσυμφορήσω το σύστημα από τυχόν ουσίες που ξέβρασε ο βράχος. Το σκεπτικό αυτό το είχα πριν κάνω τις μετρήσεις. Προχωράω ή όχι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

EB8F2353-7742-4D09-B8B9-3A8CD9D72D07.jpeg.be8d583d62d801590a2976b81125becf.jpeg

 

 

Είχαμε μια διαφορετική εικόνα σήμερα.

Το ενυδρείο έκλεισε δυο εβδομάδες. Σκεφτόμουν να κάνω αλλαγή 30% ώστε να αποσυμφορήσω το σύστημα από τυχόν ουσίες που ξέβρασε ο βράχος. Το σκεπτικό αυτό το είχα πριν κάνω τις μετρήσεις. Προχωράω ή όχι λέτε;

Μην κάνεις αλλαγή συνέχισε τα βακτήρια μόνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε πολύ καλή τιμή το Orbit Marine Pro LED της Current USA, σχεδόν καινούργιο και το πήρα. Άπειρες επιλογές με τηλεκοντρόλ μόνο 12W και χωρίς να καίει το ενυδρείο από τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι Τ5.

Το παληκάρι που μου το έδωσε, μου χάρισε μια μεγάλη Euphyllia Divisa με 4 κεφάλια, μια αποικία Zoas (Purple People Eater) και ένα κομμάτι βράχο με Actinodiscus και Discosoma.

Πρόχειρες φωτογραφίες...

 

G4SvGRZ.jpg

 

pzmv1LQ.jpg

2ozspI0.jpg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άντε να σου ζήσουν τα πρώτα ζωντανά!! Το σύστημα φαίνεται να ξεκίνησε τον κύκλο του αλλά παρακολούθα τα γτ είναι πολύ νωρίς ακόμη!!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα χαρείς όπως τα θέλεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας τα ζωανθακια είδα αρκετά πραγματάκια σαν τα παρακάτω πάνω τους. Περπατάνε και νομίζω ότι είναι αμφιποδα. Τα αφήνω η όχι;

 

 

 

Διαβασα διάφορες γνώμες στο ιντερνετ.

669E8264-B4CF-473D-927B-8F5B1213832A.thumb.jpeg.18b92448ff9a4cd580db90dabd7ece51.jpegD9787BC1-D5E6-4815-9D34-E0A484CCC2E6.thumb.jpeg.3f64ffee8bffdb028603af92202e4546.jpeg32C2B12E-BDA8-4C52-A52A-179DAC526AA6.jpeg.bafa5c2e0ac0d95c8027d9ca524217c1.jpeg

 

οι 2 πρώτες «φωτογραφίες» (ο θεός να τις κάνει είναι δικες μου) 

 

 

Εχω χάσει τις τελευταίες μέρες 2-3 πολύποδες. Όλα τα αλλά κοραλια δεν έχουν τέτοια πάνω τους και είναι οκ.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζουν τα κοράλλια αυτά μην ανησυχείς. 

 

Ντιπαρες με κάτι τα ζοανθακια πριν τα βάλεις στο ενυδρείο? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακριά Βασ'ιλη 'οσο είναι καιρός,

το καλύτερο είναι δύο-τρία ντιπαρίσματα με ειδικό υγρό που θα βρεις στα πετ σοπς.

Προσωπικα επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα με ζωανθους έκανα 3 ντιπαρίσματα από 30 δευτερόλεπτα το καθένα σε απλό γλυκό νερό βρύσης και αυτό με βοήθησε μέχρι να βάλω κατάλληλο ψαράκι μέσα που αυτά τα χει για λιχουδιές,

για μένα ο πιο φυσικός τρόπος είναι να τα κρατήσεις στη ζωή ντιπάρωντάς τα μέχρι να έχει τις κατάλληλες συνθήκες να βάλεις κι ένα κατάλληλο ψαράκι θηρευτή(wrasse).

Αυτό που έκανα εγώ γνώριζα οτι δε σκοτώνει τα αυγά παρα μόνο τα υπάρχοντα σκουλήκια πάνω στον βράχο.

Αν θέλεις όμως να πας σε κάτι χημικό για ντιπάρισμα υπάρχουν πολύ καλά σκευάσματα που κάνουν δουλειά και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά να σου πουν πώς λέγεται γιατί δε θυμάμαι,ίσως coral-x αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος σε παρακαλώ να περιμένεις και τα παιδιά!!! 

Μην σε αγχώνει τέτοια προβληματάκια θα τα χεις με το θαλασσινό!!

Καλή αρχή κι από εμένα λοιπόν και να το δεις όπως γουστάρεις!!

Υ.Γ. : όπως γράφει και ο φίλος @revolution1925 πιο πάνω τα συγκεκριμένα σκουλήκια ασχολούνται μόνο με αποικίες ζωάνθους και όχι με τα υπόλοιπα κοράλλια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα που βλέπουμε στις φώτο είναι αμφιποδα. Δεν πειράζουν κοράλλια και δεν τρώνε ζωανθους. Έχει παρατηρηθεί κάποια αμφιποδα να τρώνε ζοας αλλά μιλάμε για αμφιποδα μεγάλων διαστάσεων όχι σαν αυτά που βλέπουμε. 

 

Πολύ πιθανόν να υπάρχει κάτι άλλο που να σου τρώει τα ζοανθακια. Καλό θα ήταν να κάνεις ένα ντιπαρισματα με κάποιο σκεύασμα. Πολύ καλά λόγια λένε για το coral x. 

 

Όταν λες έχασες πολύποδες τι εννοείς? Έλιωσαν? Είναι φαγωμενοι?  Μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φώτο με την αποικία σου? 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@revolution1925 και @Skoti ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έκανα πρωί πρωί ντιπαρισμα σε όσμωση και είδα τουλάχιστον 5-6 τέρατα  να φεύγουν. Κάποια από αυτά είχαν τουλάχιστον μισό πόντο μέγεθος. Είδα ένα βίντεο (θα βάλω λινκ παρακάτω) όπου τα αμφιποδα που φαίνονται είναι ακριβώς ίδια με τα δικά μου. Στο βίντεο λέει πως του τρωει τα ζωανθακια. Κάποιοι πολύποδες, όντας ανοιχτοί άσπρισαν λίγο στο εσωτερικό τους σε κάποιο σημείο, σαν να είχαν κάποιον μύκητα. Μετά έκλεισαν μαζεύτηκαν και άσπρισαν ολόκληρα. Μιλάμε για 4-5 κεφάλια μόνο από τα 40-50.  Δεν ξέρω αν τα τρωει κάτι ή αν φταίνε οι συνθήκες του νεοσύστατου ενυδρείου, μάλλον το δεύτερο. Στα μανιτάρια και στην εφυλια δεν διακρίνω πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα. Για αυτόν τον λόγο σας ανεφερα τα αμφιποδα, δεν τα βλέπω πουθενά στο ενυδρείο εκτός από τα ζωανθακια που δεν πάνε τέλεια.

 

οχι, δεν έκανα κανένα ντιπαρισμα πριν τα βάλω μέσα επειδή όπως είπα δεν ήμουν προετοιμασμένος για κοράλλια. Μου δωθηκαν δώρο με το φωτιστικο. Θα βγάλω κάποια καλή φωτο μόλις ανοίξουν επειδή τα στρεσσαρα με την όσμωση τώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια καθαρή φώτο πολύ θα βοηθούσε ακόμα και τώρα που είναι κλειστοί οι πολύποδες. 

 

Έχουν σημάδια άσπρα πάνω τους? Για γκουγκλαρε zoa pox και πες μας αν είναι κάτι τέτοιο. 

 

Επίσης κατά την γνώμη μου ένα καλό σκεύασμα για dip είναι απαραίτητο να υπάρχει στο συρτάρι σου.! 

 

 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, revolution1925 said:

 

Επίσης κατά την γνώμη μου ένα καλό σκεύασμα για dip είναι απαραίτητο να υπάρχει στο συρτάρι σου.! 

Έχεις δίκιο φίλε μου, απλώς το ενυδρείο το πήγαινα για FOWLR στην αρχή και δεν προμηθεύτηκα.

 

Δεν νομίζω οτι είναι pox. Βλέπω στο εσωτερικό του κεφαλιού κάτι άσπρο και μετά από μια δυο μέρες κλείνει και μαζεύεται.

Σε μια από τις φώτο βλέπουμε ένα αμφίποδο πάνω σε ζωανθάκι με πρόβλημα.

DSCN3383.thumb.JPG.32dc0b4d98a8475197ed947a1fc8c4fd.JPGDSCN3386.thumb.JPG.dc599b19ba77cea408eccde335eaafa4.JPGDSCN3387.thumb.JPG.c4afa8e5daaebf8cdacaed4c12aa885b.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι επιβλαβείς οργανισμοί για τα ζωανθάκια που μεταφέρθηκαν μαζί με την πέτρα τους..

Δύο λύσεις υπάρχουν κατά την άποψή μου!!

1) Ντιπάρισμα κάθε βδομάδα για 30 δευτερόλεπτα και τίναγμα του βράχου μέσα σε νερό όσμωσης, μέχρι το σύστημά σου να είναι έτοιμο να δεχθεί όπως είπα παραπάνω ψάρι θηρευτή για να τα εξοντώσει μέσα σε μια βδομάδα(αν διαλέξεις αυτή τη μέθοδο ρώτα μας όταν έρθει η ώρα για το ψαράκι ποιοι θηρευτές είναι κατάλληλοι γιαυτό το είδος nudis) ή

2) Ντιπάρισμα σε σκεύασμα αλλά δεν ξέρω κάθε πότε και για πόση ώρα διότι δεν το κάνω,θα σου πούνε τα παιδιά λεπτομέρειες για αυτή τη λύση αν και πιστεύω γράφει επάνω στο σκεύασμα οδηγίες!!

Κατά την άποψή μου πρόκειται για αμφίποδα-nudis που δυστυχώς είναι ζωανθοφάγα και φαίνεται από την τελευταία φωτό..

Δεν είναι σύμπτωμα νέου ενυδρείου,αν ήταν οι εφύλιες θα ήταν οι πρώτες που θα στράβωναν.

Τα νεκρά ζωανθάκια όταν θα σταματήσουν να ενοχλούνται θα ξανα φτιάξουν τον ιστό τους θα ανοίξουν πάλι σε άσπρο χρώμα και με τον καιρό θα επανέλθει και το χρώμα τους, αν παρακολουήσεις το δικό μου θέμα θα δεις το πρόβλημα που είχα και γω μόνο που είχα διαφορετικό είδος nudis!

Μη σε αγχώνει απλά είναι κάτι που θέλει την βοήθειά σου για να γιατρευτεί το σύστημα!!

Σε γενικές γραμμές τα αμφίποδα δεν είναι κακά σε ένα σύστημα καθώς ελέγχουν σε μεγάλο βαθμό την ανάπτυξη της άλγης απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για ζωανθοφάγα!!

Πάντα άποψή μου !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου τα αμφίποδα ή Gamarrus που βλεπουμε δεν τρώνε τα ζωάνθους. (Στο βίντεο πιθανόν να υπάρχει κάτι απο κάτω απο την βάση του ζοανθού, και να τρωει, καθως τα gammarus ξέρω οτι τρώνε νεκρό φυτικό οργανικό υλικό.) Και δεν έχουν καμια σχέση με τα παρασιτικά γυμνοβράγχια ( Nudis. )

 

Αυτό που κάνουν είναι να θέλουν να κρυφτούν όπως κάνουν και στην φύση. Στην φύση, υπάρχουν μαρκοφύκοι, πέτρες, "μαλούπες" κλπ όπου μπορούν και κρύβονται για την προστασία τους απο τους θηρευτές. 

 

Στο Σύστημα του φίλου μας, ανάμεσα απο τους ζωανθούς, βρίσκουν τα αμφίποδα μια τέλεια προστασία, καθώς προσφέρουν, χαμηλό φωτισμό, χαμηλή ροή, και προστασία απο τους θηρευτές. Αν τρεφόντουσαν απο τους ζοανθούς αυτή την στιγμή θα είχες μια πληθυσμιακή έκρηξη απο αυτό το είδος και θα ήσουν γεμάτος απο Gammarus.

 

Κατα την παραμονή τους ανάμεσα απο τους ζωανθούς, τα gammarus, τους στρεσάρουν και κλείνουν. Όπως θα έκαναν αν τους άγγιζες με το χέρι ή αν τους σκουντήξει το οτιδήποτε.  Το "ανοιξε-κλείσε"  είναι ενα στρες που αναγκάζει τους ζοανθούς να ξοδεύουν ενα μεγάλο μέρος ενέργειας για να πετύχουν την κίνηση. Αυτό σε ακραία περίπτωση μπορεί να είναι άκρος εξαντλητικό μέχρι θανάτου, καθώς το ενεργειακό περιεχόμενο που ξοδεύει ο ζοανθός είναι μεγαλύτερο απο αυτό που προσλαμβάνει απο την τροφή και το φώς. Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά οτι αυτό είναι η αιτία θανάτου, αλλά σίγουρα είναι ενα στρες.  

 

Κατα την γνώμη μου κάτι άλλο συμβαίνει.

Απλά τα Gammarus σαν μεγαλόσωμοι οργανισμοί είναι πολύ ποιο ευδιάκριτοι  στο μάτι απο ότι ενα άλλο μικρότερου μεγέθους οργανισμό ο οποίος θα μπορούσε να είναι και παρασιτικός. 

 

Όπως και νά χει δοκίμασε το DIP έτσι ώστε ότι έχει πάνω είτε ωφέλιμο είτε επιβλαβές να το εξοντώσει, και άν ειναι αυτό η αιτία, ας  ελπίσουμε οτι οι ζοανθοί θα ανακάμψουν.

 

Όλα αυτά προσωπική μου άποψη. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν πιστεύω τόσο μικρά αμφιποδα να σου κάνουν αυτήν την ζημιά. Να έχουν χαλάσει οι πολύποδες και τα αμφιποδα να τρώνε τα γύρω γύρω μπορεί. 

 

Τώρα απ την μικρή μου εμπειρία και τις ατελείωτες ώρες διαβάσματος, ζωντανά που να τρώνε ζωανθους είναι τα  Sundial snail,τα zoa spider, τα zoa eating nudibranch, και κάποια είδη αστερινας. Φυσικά υπάρχουν και πιο μεγάλοι θυρευτες όπως τα bobbit worm κτλ.  

Κοίτα μετά από κάνα δυωρο αφού κλείσουν τα φώτα με ένα κόκκινο φακό μήπως εντοπίσεις κάτι απ τα παραπάνω. 

 

Επίσης εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει στο δικό μου, ότι ενοχλούνται και απ τα vermetid snail που μεγαλώνουν τριγύρω η ανάμεσα τους. 

 

Μήπως το φωτιστικό σου είναι δυνατό και στρεσαριστικαν τα ζωντανά? 

Οι τιμές σου πως είναι? 

 

Ένα χρόνο τώρα έχω καταλάβει ότι τα ζοανθακια είναι απ τα πιο σπαστικά ζωντανά. Μπορεί να έχεις 2 διαφορετικούς  ζωανθους δίπλα δίπλα και το ένα να γεννάει 4 κεφάλια τον μήνα και το άλλο να λιώνει έτσι ξαφνικά! 

 

Αν ήμουν στην θέση σου θα εσπανα καλά όλα τα vermetid που έχει τριγύρω, θα έκανα ένα καλό ντιπαρισμα σύμφωνα με τις οδηγίες του προϊόντος που θα διαλέξεις και θα τα έβαζα σε κάποιο μέρος του ενυδρείου με χαμηλότερο φωτισμό. 

 

Απλα η άποψη μου! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όπως σου είπαν τα παιδιά το βράδυ και οταν είναι έτοιμο το ενυδρειο βάζεις ενα chrysous μικρο που θα τα διαλυσει.Ευχομαι να μην είναι τίποτα χειρότερο από τα παραπάνω που σου είπε ο φίλος @revolution1925.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλές απόψεις διαβάζω... μάλλον αυτή είναι και η μαγεία του θαλασσινού.

 

 

  • Όσο και να μου αρέσουν τα wrasse, δεν θέλω να βάλω κάτι άγριο.. θα προσπαθήσω όσο μπορώ τουλάχιστον να βάζω κοράλλια και ψάρια από φάρμες. Άρα θα λύσω το θέμα μου με dip.
  • Παίζει να είναι αρκετά ψηλά τα ζωανθακια δεν ξέρω. Δείτε στην προηγούμενη φωτο την θέση τους και πείτε μου αν είναι να τα κατεβασω κάτω στον αραγωνιτη. Νομίζω πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, το φωτιστικο είναι το orbit marine pro της Current USA.
  • Έκλεισαν τα φώτα και δεν βλέπω τίποτα πάνω τους. Θεωρώ πως αν υπήρχε οποιοδήποτε outbreak αν ήταν δυνατόν να φανεί με γυμνό ματι θα το καταλάβαινα.
  • Vermetid Snails έχει πολλά πάνω στα ζωανθακια και αρκετούς σπιρογραφους. Λέτε να δημιουργούν πρόβλημα; 
  • Λέω να πάρω το Dip της Seachem (σε 1-2 βδομαδες). Αν δω κάτι ζωντανό πριν το πάρω θα ντιπαρω σε όσμωση.
  • Άρχισε η καφε άλγη να δείχνει τα δόντια της... Ποσα trochus να βάλω;

 

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Coral rx για το ντιπ όπως λέει ακριβώς.Ναι κατέβασε τα αραγωνιτη άμεσα.

Περνώντας από φάρμες Ποιος είπε ότι δεν έχουν παράσιτα?

Για αυτό ντιπ πάντα και προσοχή και ψάρια Μέσα τα οποία δουλεύουν για μας.

Ναι θα τα φάει το Wrasse αλλά θέλει και την βοήθεια σου.Το μεγάλο θέμα είναι τα αυγά αυτών γιατί τα ενήλικα συνήθως το ντιπ τα τελειώνει.(Συνηθως).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...