Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Επειδη για αρχη θα μαζευτει ενα ποσο μπορω να το παρω στην πορεια , σε υγρο τεστ για αρχη υπαρχει κατι αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επειδη σιγα σιγα φτανουμε στην ωρα του στησίματος (μενουν για αγορα τα τεστ και ο αραγωνιτης) και περιμενω το wavemaker να φτασει , θα ηθελα να ρωτησω εχω τον βραχο 6 και κατι κιλα νεκρο της D-D με μωβ χρωμα (για νεκρο τον πηρα αν και μοιαζει για τεχνητός) αποτι βλεπω ειναι αρκετα καθαρος αλλα θελω να τον ξεπλυνω πριν μπει στο ενυδρειο, να το κανω απλα με νερο βρυσης ? Να βαλω σε εναν κουβα νερο βρυσης και ξυδι ? Η καποια αλλη διαδικασια ? 

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα για το στήσιμο καθως περιμενω να γινει το νερο μερικες γρηγορες ερωτησεις ,τελικα πηρα ζωντανο αραγωνιτη της caribsea δεν βρηκα νεκρο σε κοκκομετρια που ηθελα , το wavemaker δεν εχει ερθει ακομα οποτε για ροη εχω τα 580lt/h του φιλτρου και ακομα 600lt/h απο μια μικρη αντλια που εχω  ξεκιναω με τα biodigest σε συνδιασμο με το special blend (για ποσο καιρο?) Και μετα θα συνεχισω με το special blend και το microbacter, τωρα το φιλτρο που εχω ειναι το fluval c3 κρεμαστο τα κεραμικα που εχει μεσα δεν θα τα βαλω και στην θεση που μπαίνουν θα μπει ανθρακας και αντιφωσφορο το σφουγγαρακι που εχει μεσα να το βγαλω η το αφηνω ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, μπορείς να αφήσεις το σφουγγάρι η να βάλεις ενυδρειακο βαμβάκι που κρατάει τα πιο λεπτά, το σφουγγάρι κρατάει συνήθως τα χοντρά μόνο, αλλά αν βάλεις η το ένα η το άλλο θα πρέπει να το καθαρίζεις κ να το αλλάζεις τακτικά αλλιώς θα κάνει κακό αντί για καλο

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ θα βαλω ενυδρειακο βαμβακι αν ειναι μελλοντικά , επισης φως κλειστο η αναμμένο για μερικες ωρες ? Και αν ναι σε τι φασμα ? Λευκο η μπλε , ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Οσο το στρωνεις και δεν θα εχεις κοραλια κ ψαρια να το εχεις κλειστο καλυτερα

Το φασμα (οταν θα ειναι ανοιχτο μολις στρωσει κτλ) θα ειναι προς το μπλε οσο γινεται για να αποφυγεις αλγες και γιατι τα κοραλια αναπτυσονται καλυτερα σ αυτο το φασμα

Για την ενταση του φωτισμου εξαρταται απο το τι κοραλια θα εχεις

Μαλακά κ LPS δεν χρειαζονται δυνατο φως ουτε πολυ δυνατη κυκλοφορια edit ειδα τωρα οτι θα εχεις μαλακά οποτε θελεις μετριο φωτισμο μετρια κυκλοφορια

Βαλε κ καμια ephylia ειναι ωραιο κοραλι και δεν ειναι τοσο απαιτητικο  (ειναι το αγαπημενο μου!)

Επισης υπαρχουν μικρα σκιμερακια nano οπως το boyu που εχω εγω τωρα ειναι φτηνο κ δεν πιανει χωρο στο ενυδρειο

Δεν κανει τρελο skimming βεβαια, πιο πολυ για οξυγωνωση του νερου το εχω

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα ανεβασω και φωτο μολις με το καλο γεμισω (για αυριο το βλεπω) με την ταχυτητα που εχει η α/ο

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα βαλε νερο κ βραχο κ μετα την αμμο (βρεγμενη) σιγα σιγα με ενα μπολακι για να μην θωλωσει το νερο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ζωντανος αραγωνιτης και καλα οποτε ειναι υγρος και μετα το νερο θα το βαλω με αντλια και την ροη θα την εχω πανω στον βραχο ωστε να βγαλει οσο το δυνατον λιγοτερη θολουρα ,σκεφτόμουν να ακουμπησει ο βραχος πανω στον αραγωνιτη και να μην θαφτει το κατω μερος

Link to comment
Share on other sites

Για τον βραχο εξαρταται ,αν θα βαλεις κανενα goby κ σκαβει την αμμο θα μετακινηθει ο βραχος οταν το κανει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Για ενα ζευγαρακι clownfish  και ισως καποιο goby η blenny ακομα δεν εχω αποφασίσει παντως γενικα σε συνολο 3 ψαρακια εχω σκοπο να βαλω 

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και αφου τελειωσαμε με το νερο το ενυδρειο γέμισε, απο βακτηρια εριξα τα biodigest καθως και  special blend με περιπου 50% μεγαλυτερη δοσολογια οπως ελεγε και στο μπουκαλι επισης εριξα και ενα μικρο φυλλαρακι τροφης, να συνεχισω να ριχνω μια φορα στις 3 μερες ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκινημα !

Κατι δεν μου αρεσει με το στησιμο του βραχου. Βεβαια ειναι 2 κομματια κ δεν εχεις επιλογες στο στησιμο

Εγω η θα εσπαγα τον ενα βραχο να γινει 2 κομματια κ να κανω καλυτερο στησιμο , θα εβαζα τ 2 σπασμενα κατω κ το ολοκληρο πανω να παταει στα αλλα 2

Η θα επαιρνα αλλο ενα κομματι για να γινει καλυτερο στησιμο

Βεβαια οταν γεμισουν με κοραλια δεν θα εχει κ τοση σημασια το πως φαινεται τωρα ο βραχος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ευχομαι να παει καλα,το σκεφτηκα και εγω να σπασω το ενα κομματι αλλα απο την αλλη μου αρεσε που ειναι αερατο το κατω μερος και παταει ελαχιστα στον αραγωνιτη θα φανει ετσι κιαλλιως μεχρι να κανει τον κυκλο του δεν θα μπει κατι μεσα οποτε υπαρχει περιθώριο βελτίωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μια γρηγορη ερωτηση καθως ειπα να κανω μερικες μετρησεις σημερα

PH: 8 ( ηλεκτρονικο κινεζικο)

Αλατοτητα :1027

θερμοκρασια :29 (ισως παρω ανεμιστηρακια συντομα)

Αμμωνία : αναμεσα απο 0 και <0,15 (salifert)

Νιτρωδη:0

Νιτρικα: ενα ενδιαμεσο χρωμα απο 10 και 25 ppm  

Ολα τα τεστ με salifert

Και η ερωτηση μου ειναι η εξης δεν θα επρεπε να εχω ανεβασμενη αμμωνια και τα νιτρωδη και νιτρικα στο 0 ? 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις μετρησεις το ενυδρειο εστρωσε....Μεσα σε 3-4 ημερες; κατι δεν κολλαει......

Τροφη εχεις ριξει μεσα; πόσο και πότε;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο ειπα οτι κατι δεν κολλαει εριξα 1 φυλλαρακι την παρασκευη αλλα επειδη μου φανηκε λιγο εριξα χθες ακομα 2 τα εχω βαλει στην αποχη ωστε να μην πανε στο υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Παίζει τον ρόλο του ο ζωντανός αραγωνίτης.   Εβαλες μεσα βιολογία που καλύπτει μεγάλη επιφάνεια και μπορεί και αντιμετωπίζει την αύξηση ΝΗ3 σαν να ειναι στρωμένο. 

 

Παρακολουθα το γιατι παίζει να θες τις μισές μέρες σχεδον για στρώσιμο λόγω του αραγωνίτη.   :)  Γιαυτό και κοστίζει περισσότερο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχισω κανονικα το ταισμα και την προσθηκη βακτηρίων και σε 2-3 μερες θα κανω ξανα τεστ να δω τις μετρησεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρεα και επιστρεφω με μερικες ερωτησεις παλι ( δεν κανω και τιποτα αλλο) στο φιλτρο υπαρχει σφουγγαρι βασικα ειναι το μισο σγουγγαρι και το μισο βαμβακι αυτο το κραταω η το αφαιρω ? Ειδα οτι εχει πιασει λιγη βρωμια αν το κραταω το ξεπλενω με νερο οσμωσης η βρυσης ? Και τωρα σε οτι αφορα τον φωτισμο , στρωσιμο με ανοιχτα φωτα η κλειστα ? Σας ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα Reef δεν βάζουμε σφουγγάρι , αλλά περιστασιακά μπορείς να βάζεις για να μαζεύει πραγματάκια απο την στήλη του νερού. Για μένα βγάλε το βαμβάκι, και ασε μονο το σφουγγάρι.  Εγω θα το επλενα με νερό βρύσης.  

 

Για τα φώτα όταν θα είσαι στην μέση του στρωσίματος θα έλεγα να τα ανοίξεις. Νομίζω τώρα δεν εισαι κάπου στην μέση ? Καμια 15 μέρες πχ. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα για ενυδρειακο βαμβακι και αλλαγη καθε 3 μερες, οποτε δλδ στο φιλτρο μονο ανθρακα και αντιφωσφορο ? Εχω παρει το seagel να βαλω η οχι ακομα ? φωσφορικα δεν εχω μετρήσει ακομα αν και εχω και φακελακι με ανθρακα που ειχε η συσκευασια του φιλτρου μεσα χωρις να το εχω χρησιμοποιησει εως τωρα.Ειμαι στην 6η μερα σημερα οποτε προς το τελος της αλλης βδομαδα θα τα ξεκινήσω με 4 ωρες και θα ανεβαζω μιση ωρα καθε βδομαδα μεχρι να φτασω το 8ωρο .Μετρησεις που εκανα χθες 

PH:8

Αλατοτητα :1027 μαλλον λεω να το κατεβασω στα 1025

θερμοκρασια 30,4 (απο βδομαδα θα εχω ανεμιστηρακια αν και δεν ξερω κατα ποσο θα χρειαστουν γτ μεχρι να μπει καποιος οργανισμος μεσα θα εχει πεσει και η θερμοκρασια)

Αμμωνια : 0- <0,15 (μαλλον προς το 0 παει)

Νιτρωδη: 0,5-1

Νιτρικα: 10-25 ( καπου αναμεσα)

 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Μονο ανθρακά και αντιφώσφορο. σωστα. 

 

Παρε ενα τεστ για φωσφορικά , να δεις πόσο ειναι και μετα βάζεις αν χρειαστει το seagel 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...