Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Οποτε παιρνεις ενα μπαλαστ 2*24W (ή καποιο multiwatt που παιρνει κ αλλες λαμπες) πχ http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/exartimata-lampas/metaschimatistes-fthorismou/fthorismou-ilektronikoi/elt-m-s-elt-hl-kos-be-236-2-2x18-24-36-39w_45344/ και καθαρισες.

Αν κολλησεις καπου στειλε ενα pm.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εχουμε εξελίξεις!

Το ενυδρείο το έβαλα μπρος την Πέμπτη 31 Αυγούστου. Την επόμενη ημέρα έβαλα μικρή ποσότητα τροφής στο ενυδρείο, ισοδύναμη με 3 περίπου φυλλαράκια, αμέσως μετά έβαλα βακτήρια της Aquaforest. Σήμερα, Κυριακή μέτρησα Αμμωνία 0, Νιτρώδη 0 και μετρήσιμα αλλά λίγα Νιτρικά. Στο ενυδρείο υπάρχει αντιφωσφορο και άνθρακας της Grotech, πιστεύω θα είχα περισσότερα νιτρικά χωρίς αυτά. Θεωρητικά υπάρχουν βακτήρια που μετέτρεψαν NH3 σε ΝΟ2 και ΝΟ3, άρα ο κύκλος ολοκληρώθηκε; Να θυμίσω πως είναι να μπει και ζωντανός βράχος μέσα στην εβδομάδα. Τι προτείνετε να κάνω; Να προσθέσω τροφή ή βακτήρια;

 

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα δεν το πιστεύω να ολοκληρώθηκε.   

 

Πρώτα απο όλα θα βάλεις τον βράχο.

 

Μετά εγώ θα έβαζα κάθε μέρα τροφή (λίγη ποσότητα) και μόλις θα έβλεπα οτι πάει να τσιμπήσει αμμωνία θα έβαζα τροφή μια φορά στις 2-3 μέρες(αναλόγως και τι αμμωνία θα είχα). 

 

Βακτήρια ότι λένε οι οδηγίες τους.   

 

Αλλά πρώτα απο όλα  το ενυδρειο πρέπει να έχει βράχο,αραγωνίτη και φυσικά κυκλοφορία, και μετά τροφή και βακτήρια. 

 Για αλατότητα και θερμοκρασία και ΡΗ εννοείται οτι πρέπει να είναι στα σωστά επίπεδα.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το γράφω και εγώ, επειδή μου έκανε εντύπωση το ότι έμεινα μόνο με νιτρικά τόσο γρήγορα. Τα βακτήρια δεν λενε συγκεκριμένες οδηγίες όπως πχ τα sera nitrivec.

 

Τα νιτρικά ήταν μεταξύ 5-10. Το ενυδρείο τρέχει κανονικότατα από την Πέμπτη, απλά χωρίς φωτισμό.  Μέσα έχω 2.3 κιλά νεκρό βράχο, το ecco pro 130 είναι γεμάτο με άνθρακα και αντιφωσφορο, ο κυκλοφορητης βαράει τον βράχο και η αλατοτητα είναι στο 1025.

 

Το νωρίτερο την Τρίτη θα πάω να πάρω το κομματάκι ζωντανό βράχο, λογικά αύριο θα μπει ο φωτισμός. Μέχρι τότε λέω να ρίχνω 1-2 μπιλακια την ημέρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ΝΟ3 ρίχνε τροφούλα 1-2 μπιλάκια ανα 2 - 3 μέρες. οχι κάθε μέρα. 

Σήκωσε λιγάκι τον κυκλοφοριτή να πιάνει και λίγο επιφάνεια. Μην ειναι 100% ο κυκλοφορητής στον βράχο.    (εκτος και αν εχεις 2. οπότε ο ενας θα κοιτάει πάνω και ο άλλος στον βράχο)

 

Οταν σου τελιώσουν τα βακτήρια θα σου πρότεινα να πας σε άλλη μάρκα. Π.χ special blend, prodibio.  

 

Με τα βακτήρια περίπου σε εναν μήνα λειτουργίας πιστεύω θα είσαι οκ. ;) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης εφοσον δεν κουραρες τον βραχο σε λιγες μερες θα γινει τρελο ξεσπασμα σε φωσφορικα και νιτρηκα. υπομονη τωρα να στρωσει σιγα σιγα. ο ζωντανος βραχος θα σε βοηθειση παρα πολυ τωρα στην αρχη. μερα παρα μερα τεστ στις βασικες παραμετρους να δεις πως παει το θεματακι.

 

καλη αρχη και απο μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ για την τροφούλα, θα ρίχνω πιο αραιά.

 

Ο κυκλοφορητής νομίζω είναι τοποθετημένος εκεί που πρέπει σε σχέση με βράχο και επιφάνεια. Έχω βάλει μια λάμπα της πλάκας πάνω, θα βγάλω φωτογραφία να το δειτε.

Ισως χρειαστώ έναν δεύτερο μικρό (αυτός που έχω είναι 2000l/h + 500l/h του φίλτρου) μελλοντικά. Προτιμώ να μαζέψω πρώτα χρήματα για σκιμμερ να πω την αλήθεια. Θελουμε κάτι μικρό και όσο πιο αθόρυβο.  Αναγκαστικά πάμε σε 9001;

Ειδικά όσο το ενυδρείο θα είναι FOWLR δεν σκέφτομαι να βάλω  σκιμμερ, βέβαια. 

 

Ολο το σύστημα φωτισμού με τις 2 Τ5 μου βγήκε 35€ περίπου.

 

Ψαρια θα φτάσουν έναν μήνα μετά την έναρξη περίπου, παρήγγειλα 2 Ocellaris μέγεθος small από De Jong! 

Τροφή πήραμε την Formula 1 της ON, καμία άλλη πρόταση σε ξηρή; Έχω 5 κατεψυγμενες επίσης.

 

@submarine1981 δεκτό αυτό για τα βακτήρια, είναι πραγματικά πολύ πιο οικονομικά της Aquaforest και επειδή έχω αλάτι της ίδιας εταιρίας, είπα να δοκιμάσω.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akridas66 said:

επισης εφοσον δεν κουραρες τον βραχο σε λιγες μερες θα γινει τρελο ξεσπασμα σε φωσφορικα και νιτρηκα. υπομονη τωρα να στρωσει σιγα σιγα. ο ζωντανος βραχος θα σε βοηθειση παρα πολυ τωρα στην αρχη. μερα παρα μερα τεστ στις βασικες παραμετρους να δεις πως παει το θεματακι.

 

καλη αρχη και απο μενα!!!

Όταν λες κουραρες;

Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω μια χαρά ειναι το 9001. Αν ξερει και κανένα άλλο παιδί κάποιο άθόρυβο σκίμερ ας μας το προτείνει γιατι εγώ δεν έχω δοκιμάσει άλλο.

 

Απο τροφές εγω χρησιμοποιώ αυτη που ειπες, και την τρώνε όλα τα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, submarine1981 said:

Ε νομίζω μια χαρά ειναι το 9001. Αν ξερει και κανένα άλλο παιδί κάποιο άθόρυβο σκίμερ ας μας το προτείνει γιατι εγώ δεν έχω δοκιμάσει άλλο.

 

Απο τροφές εγω χρησιμοποιώ αυτη που ειπες, και την τρώνε όλα τα ψάρια.

Αν μπορεί να προτείνει κάποιος κάτι άλλο καλά θα ήταν. Το 9001 έχει και το πλεονέκτημα του μικρού μεγέθους, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά/φωσφορικά είναι από τον βράχο ο αποίος ακουράριστος θα συνεχίσει να βγάζει για καιρό (σκέψου εγώ πριν τον βάλω τον είχα επί 3 μήνες σε βαρέλι με νερό Α/Ο και κυκλοφορία και άλλαζα το νερό 2 φορές την εβδομάδα ή και πιο συχνά. Ακόμα ξερνάει νιτρικά/ φωσφορικά.). Οπότε ανελλιπώς αντιφώσφορο. Για άνθρακα δεν ξέρω να βοηθάει στα νιτρικά/φωσσφορικά. Ίσως κιόλας να προσθέτει φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην συσκευασία το έλεγε, για αυτό το έγραψα..

 

Ο βράχος αφού πλύθηκε πολύ καλά με πιεστικό και αφαιρέθηκαν άμμος, στρείδια μ και διαφορά αλλά που είχε πάνω, έμεινε για περίπου 12 μέρες σε Α/Ο και άλλαζα το νερό. Πιστεύεις ότι τα λίγα νιτρικά που μέτρησα ήταν από τον βράχο; Ξερνάει νιτρικά, ή μήπως βγάζει αμμωνία και αυτή μετατράπηκε στα νιτρικά που μέτρησα; Γενικά είναι μικρή η ποσότητα και δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Το κομματι το καινούργιο που θα βάλω είναι αρκετούς μήνες «ζωντανό» όποτε δεν νομίζω να ξεράσει κάτι (εκτός από bristleworms, aptaisia κλπ :zoro:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Πάνω στην συσκευασία το έλεγε, για αυτό το έγραψα..

 

Ο βράχος αφού πλύθηκε πολύ καλά με πιεστικό και αφαιρέθηκαν άμμος, στρείδια μ και διαφορά αλλά που είχε πάνω, έμεινε για περίπου 12 μέρες σε Α/Ο και άλλαζα το νερό. Πιστεύεις ότι τα λίγα νιτρικά που μέτρησα ήταν από τον βράχο; Ξερνάει νιτρικά, ή μήπως βγάζει αμμωνία και αυτή μετατράπηκε στα νιτρικά που μέτρησα; Γενικά είναι μικρή η ποσότητα και δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Το κομματι το καινούργιο που θα βάλω είναι αρκετούς μήνες «ζωντανό» όποτε δεν νομίζω να ξεράσει κάτι (εκτός από bristleworms, aptaisia κλπ :zoro:)

 

Ναι έτσι πιστεύω. Ξερνάει και νιτρικά και φωσφορικά. Είναι φυσιολογικό αυτό ειδικά αν προέρχεται από παλιό ενυδρείο. Για αυτό αποσδήποτε αντιφώσφορο ίσως και σε μεγαλύτερη ποσότητα από την προβλεπόμενη. Το νου σου για απταίζιες. Αν κολλήσεις, τα πράγματα θα είναι πολύ πολύ δύσκολα. Εγώ το καινούργιο F/O το ξεκίνησα με 100% νεκρό βράχο για αυτό το λόγο. Πραγματικά είναι μάστιγα. Πολύ καλή παρατήρηση στο κομμάτι του βράχου. Χωρίς να θέλω να γίνω υπερβολικός, θα το έβαζα μερικές μέρες καραντίνα πρώτα και μετά στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ανθρακα θα προσθεσεις λιγο σε μια καλτσα στο κουραρισμα του βραχου θα βοηθησει σε οτιδηποτε εχει μεσα ο νεκρος οπως βαρεα μέταλλα τοξινες που σιγα σιγα θα αρχισουν να ξεπροβαλουν.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, niknik said:

Και ανθρακα θα προσθεσεις λιγο σε μια καλτσα στο κουραρισμα του βραχου θα βοηθησει σε οτιδηποτε εχει μεσα ο νεκρος οπως βαρεα μέταλλα τοξινες που σιγα σιγα θα αρχισουν να ξεπροβαλουν.

Το ενυδρείο έχει πάρει μπρος από την Πέμπτη, δεν κάνω κουραρισμα. Άνθρακα έχω μέσα στο φίλτρο, σε μεγάλη ποσότητα 

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβαν τα παιδια στην ερωτησει σου :thumbsu:

 

Μιας καλη ποιοτητας ενεργος ανθρακας, οπως της grotech που εχεις, δεν βγαζει σχεδον καθολου φωσφορικα, απ την αλλη ομως ο βραχος θα βγαζει αλλα μην τρελενεσαι, η θαλασσα θελει υπομονη ετσι και αλλιως. Κουραρισμα τωρα δεν γινεται, πρεπει να το σταματησεις για καιρο οποτε συνεχεισε ετσι οπως πας, απλα θα παρει λιγο παραπανω να σταθεροποιηθει.

 

Και το 9002 που εχω ειναι πολυ καλο και αθορυβο, αλλα νομιζω το σταματησε πλεον. Στα 120+ λιτρα που το ειχα εκανε πολυ καλη δουλεια.

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ προσπάθεια και 8 διαφορετικούς συνδυασμούς, επέλεξα την Actinic Blue της Eheim με την Reef White 10K της AquaMedic. Τα χρωματα από το κινητό μου δεν αποδίδονται καλά, χρωστούσα όμως μια φώτο με τον βράχο μέσα και το ενυδρείο «βρεγμένο».

Πέρασα αρκετές ώρες προσπαθώντας να πάρω απόφαση, και έχω στο νου μου πως στο μέλλον ίσως βάλω μια ακόμα λεντοταινία μπλε.

 

bbetta’s FULL TANK SHOT no. 001 !!!

3C4E24AF-B725-4C8C-B9A9-B21D3A379670.thumb.jpeg.ed8e34d8df27f13f0391fc01e9487cc0.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @revolution1925  !

 

Εχθές το απόγευμα:

1. Έβαλα κομμάτι ζωντανό βράχο, το μέγεθος του είναι περίπου όσο του μικρότερου από τα τρία κομμάτια που αποτελούσαν το στήσιμο μου. Αν και δεν πιστεύω ότι έχει μεγάλη σημασία, το τοποθέτησα πάνω στον νεκρό βράχο και όχι κάπου μόνο του για να διευκολύνω την διαδικασία.  Έκανα πραγματικά πολύ καλή παρατήρηση στον βράχο όπως πρότεινε ο @Akridas66 αλλά δεν είχε πάνω του κάτι. Ίσως «φταίει» το γεγονός ότι ήταν σε fish only με λίγο φωτισμό.

 

2. ´Έβαλα διπλή δόση βακτήρια.

 

Πριν λίγο έκανα μερικες μετρήσεις

FA027B90-2C2A-4863-B30D-72D88C1001DE.jpeg.6f335f7eead088c46c7f1d1b7996b706.jpeg

 

Όπως βλέπετε έχουμε ακριβώς τα ίδια.

Στο διάστημα μεταξύ των 2 μετρήσεων έχω βάλει τροφη 2 φορές και καθόλου βακτήρια ή οτιδήποτε άλλο. Είμαι σίγουρος πως τα νιτρικά είναι κάτω από 10, μάλλον πιο κοντά στο 5.

 

Ο νεκρός βράχος είναι μέσα σε νερό κάτι παραπάνω από 20 μέρες, δεν θα έπρεπε να είχε αρχίσει να ξεβράζει ουσίες, αν είχε πολύ πράγμα να ξεβράσει; Μπορεί να μην φαίνεται αλλά η ποσότητα του νεκρού (από την Aquarium Munster) είναι μόλις 2.3 kg, απλά είναι αρκετά ελαφρύς, ειδικά αν τον συγκρίνω με το κομματι ζωντανού που μου δόθηκε.

 

 

Πως λέτε να συνεχισω; Κανονικά με λίγο τροφη Ανα 2-3 μέρες;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, submarine1981 said:

Ε ναι...ανα 3-4 μερούλες ριχνε λιγο τροφουλα.  

 

20 μέρες ήταν ο νεκρός με κυκλοφορία?  σε τι αλατοτητα? 

12-13 μέρες σε Α/Ο

8 μέρες σε 1025.

Ίσως δεν το διατύπωσα ξεκάθαρα...

 

Σημερα είδα και τις πρώτες μορφές ζωής. Ένας σπιρογράφος, ένα σκουλίκι του οποίου φωτο ακολουθεί και κοραλινη σιγά σιγά πάνω στον νεκρό βράχο.... 

 

Το σκουλικι της φωτογραφίας να το αφαιρέσω;

 

39A48B12-94D3-49DE-8627-3DD32F0DCB3C.thumb.jpeg.3bcafa39af9e537135a6693eb8c85a20.jpeg

Link to comment
Share on other sites

άστο δεν πειράζει σε κατι. 

 

Απλα ρωτησα γιατι αν ηταν 20 μερες μεσα σε 1025 τοτε ισως κάποιο ποσοστο απο τον κυκλο να ειχε ολοκληρωθει στα συγκεκριμένα κομμάτια βράχου.

 

Παίρνε μετήσεις μια με δυο φορες την εβδομάδα να δεις τι γινεται και αναλόγος προχωράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, submarine1981 said:

άστο δεν πειράζει σε κατι. 

 

Απλα ρωτησα γιατι αν ηταν 20 μερες μεσα σε 1025 τοτε ισως κάποιο ποσοστο απο τον κυκλο να ειχε ολοκληρωθει στα συγκεκριμένα κομμάτια βράχου.

 

Παίρνε μετήσεις μια με δυο φορες την εβδομάδα να δεις τι γινεται και αναλόγος προχωράς.

Είναι spaghetti worm έτσι;

 

Φανταστηκα πως ρωτησες με αυτό το σκεπτικό για την αλατοτητα...

 

Σκεφτόμουν την επόμενη εβδομάδα, αν οι μετρήσεις μου είναι ίδιες, να βάλω (αν βρω) ένα Trochus σαλιγκάρι ή κάτι άλλο «εύκολο» που θα μου προτείνετε. Τα ψάρια θα αργήσουν και σκεφτόμουν να έχω «κάτι» να ζει μέσα το οποίο θα μπορούσα να ταισω και με μια απλή τροφη (αλήθεια, τρώνε κυανο τα τροχους;)  αν τελείωνε η άλγη του ζωντανού βράχου. Σε περίπτωση που βάλω κάτι, θα κάνω μια μικρή αλλαγη νερού πρώτα να ρίξω κι άλλο τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...

 

Αν σε άλλες 7 μέρες με την χορήγηση τροφής δεν δείς ΝΗ3/ΝΟ2 , και είναι μονο τα ΝΟ3 σταθερά, τότε ίσως δειλά δειλά , να έβαζες κανένα σαλιγκαράκι, και κανέναν ερημίτη.   

Αλλά να κλείσουν οι 7 μέρες.   ίσως τα βακτήρια να σου επιτάχυναν αρκετά τον κύκλο. Μπορεί να βοήθησε και ο βράχος.

 

Ψαράκια μην βιαστείς.   

 

Το κάθε ενυδρείο ειναι ξεχωριστό και για το κάθε ένα ισχύουν κάποια βασικά πράγματα τουλάχιστον στην αρχή. Μετά το ενυδρείο έχει την "προσωπικότητά" του.  Αλλιως θα συμπεριφέρεται το δικό μου, αλλιώς του φίλου σου, και αλλιώς το δικό μου.  Αυτό που θέλει ειναι να προσαρμοζόμαστε εμείς στις ανάγκες που ζητάει.  Το δικό σου....βιάζεται να αποκτήσει προσωπικότητα χεχε :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, submarine1981 said:

Κοίτα...

 

Αν σε άλλες 7 μέρες με την χορήγηση τροφής δεν δείς ΝΗ3/ΝΟ2 , και είναι μονο τα ΝΟ3 σταθερά, τότε ίσως δειλά δειλά , να έβαζες κανένα σαλιγκαράκι, και κανέναν ερημίτη.   

Αλλά να κλείσουν οι 7 μέρες.   ίσως τα βακτήρια να σου επιτάχυναν αρκετά τον κύκλο. Μπορεί να βοήθησε και ο βράχος.

 

Ψαράκια μην βιαστείς.   

 

Το κάθε ενυδρείο ειναι ξεχωριστό και για το κάθε ένα ισχύουν κάποια βασικά πράγματα τουλάχιστον στην αρχή. Μετά το ενυδρείο έχει την "προσωπικότητά" του.  Αλλιως θα συμπεριφέρεται το δικό μου, αλλιώς του φίλου σου, και αλλιώς το δικό μου.  Αυτό που θέλει ειναι να προσαρμοζόμαστε εμείς στις ανάγκες που ζητάει.  Το δικό σου....βιάζεται να αποκτήσει προσωπικότητα χεχε :) 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες με την «προσωπικότητα». 

 

Ετσι όπως το περιγράφεις το έχω στο μυαλό μου, αν όλα πάνε καλά θα μπει κάτι.  Τα trochus αφού είναι αλγοφαγα (τελικά τρώνε κυανο;) θα μπορέσουν να τραφούν (να τραφεί δηλαδή, αφού ένα θα βάλω αρχικα) από τον ζωντανό βράχο και θα αραιώσω και τα ταισματα του ενυδρείου.

 

Ψάρια και να θέλω να βιαστώ, δεν μπορώ αφού η εισαγωγή από de jong θα αργήσει. 

Ετσι και αλλιώς τα 2 κλοουνακια σε small μέγεθος δεν νομίζω να επιβαρύνουν πολύ. Υπομονή υπάρχει, όλα σιγά σιγά θα γίνουν ώστε να το χαρώ και εγώ. Δεν έχει νόημα να το γεμίσουμε από τον πρώτο μήνα.

 

Τα βακτήρια που βάζω είναι αρκετά συμπυκνωμένα και η μια σταγόνα είναι για 100 λίτρα. Όποτε έτσι και αλλιώς βάζω περισσότερα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...