Jump to content

Πιθανό Άστρωτο Φίλτρο Η Κακό Στρώσιμο


Recommended Posts

Κοιτα diy co2 ειχα και εγω παλια στο 180αρι μου και αν το μειγμα ηταν δυνατο συν τον θερμοστατη στο κουβα εβγαζε πολυ πραμα αλλα βεβαια τελιωνε και ποιο γρηγορα. Οπως και να εχει δεν ειναι το ριοξειδιο το κυριο προβλημα.Δεν προτεινα στο Γιαννη να βαλει μονο τον κυκλοφοριτη αλλα ολωκληρο το εσωτερικο φιλτρο μαμα που ειχε το ενυδρειο παλια κομπλε με τα υλικα του. Τωρα οσο για την αμμο αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι λιμνης πραμα που δεν με γεμιζει. Αν δεις στην δευτερη σελιδα εχει καποιες φωτο οπου στις δυο τελευταιες φαινεται καπως ο βυθος συν του οτι αν διακρινω σωστα εχουν ψιλοbga δηλαδη ανοξικο περιβαλλον.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου,.

Αλλα εφοσον ειχε αμμο, και το φιλτρο δεν δουλευε καλα δεν ειχε ροη , θα επρεπε να βλέπει πανω απο την αμμο στρωμα βρωμιας-οργανικων, δεν ξερω το ειχε αυτο?

 

Με την αμμο αφου μπουκωνει και ευκολα σιγουρα θα εχει προβλημα με αναεροβιες περιοχες , σε τι υψος ητανε η αμμος ?

Για το co2 που λες δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει κατι τετοιο... να τανε και μπουκαλα να πω οτι το παρακανε αλλα με το diy co2 τι να κανει...

 

Ναι για την κυκλοφορια που λες σε 200 αρι , δεν εχεις και αδικο, εγω εχω 2 εξωτερικα σε 180 λιτρα  750 νομιζω το καθενα σε ροη , ονομαστικα. Αλλα δεν πολυ κανουν δουλεια σε ροη .

 

Το υποστρωμα βυθος μου ειναι καθαρος, αλλα που και που βαζω σκουπα να τον ελαφρυνω λιγακι.

 

Με την σκουπα βυθου θα τραβουσε ολη την βρωμια , εξω ,απλα τωρα με τον κυκλοφορητη θα επιβαρυνει το φίλτρο.

Για να δώσω φως . Η άμμος στο μπροστινό μέρος φτάνει τα 2εκ. και όσο πάει πίσω φτάνει και τα 3εκ.

Σε πολλά ερωτήματα αρχάριων για σκουπα βυθού σε φυτεμένο ήταν πολλά έμπυρα μέλι που τους απέτρεπαν την σκούπα και έτσι έκανα και εγώ έχω να κάνω σκούπα βυθού 9 μήνες και ναι έβλεπα πολλά οργανικά να χάνονται μέσα στα φυτά όπου δεν επαρκούσε η ροΐ να τα παρασύρει και να απορροφηθουν απο το φίλτρο και πολύ φοβάμαι πος τα έχει παίξει η άμμος αν και εγώ πιρα μια άμμο θαλλασης σήμερα απο λεροη για παν ενδεχόμενο.ενο οσο αφορά την αμμωνία εκτός το μπολι έβαλα 2 μέρες βακτήρια και καθιμερινες αλαγες νερό 50%

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω δεν θα με χαλούσε να κάνω αλλαγή άμμου γιατί δεν έχει ένα μέγεθος κοκομετριας είναι ανάμικτη και με χαλάει γιατί είναι ψιλή μεσεα και χονδρή άμμος μαζί και όταν την ξέπλενα έβγαζε όχι απλά χωμα αλα λάσπη! Με λίγα λόγια αν δω πάλη τα σκούρα να το παω το στήσιμο απο την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικέ πρην 1 μήνα είχα τόσους λαθρεπιβάτες που τους χάριζα αποδώ και αποκεί και τώρα δεν βλέπω ούτε ένα παρα μόνον το Helena.

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχαχα έχω λιώσει απο το πρωί να βλέπω το ενυδρείο που περνάνε μπροστά απο την έξοδο τουβεσοτερικου φίλτρου και κολυμπάνε σφεντόνα

Link to comment
Share on other sites

:) δεν παθαινουν τιποτα μην φοβασε αλλα εαν θες βαλε ενα σπρει μπαρ και βαλτο να βαραει ψιλα προς τοτζαμι. 2αν δεν εχεις σπρει μπορεις να παρεις ενα σωληνα η κομματι λαστιχου κηπου και να του κανεις τρυπες. Παντως οσο για την αμμο σου ακριβως επειδη εχει αναμικτει κοκκομετρια δεν βοηθαει μια που η ποιο ψιλη παει στον πατο ενω η ποιο χοντρη μενει στην επιφανεια δημιουργωντας μεγαλα κενα οπου ευκολα εγκλωβιζετε η βρωμια. Επισης λογο του οτι ειναι λιμνης εχει και αργιλικα και πυλωδες υλες οπου λογω του οτι ειναι κολλωδες δεν αφηνουν το νερο και το οξυγωνο να κυκλοφορη ευκολα και εαν με τον καιρο εισχωρισουν οργανικα αποβλυτα εγκλοβιζωνται δημιουργωντας αναεροβιες περιοχες οπου σε ενα ξερυζωμα η σκαψιμο ενος βυθοψαρου πχ γινεται το μπουμ σαν μια ναρκη που περιμενει να σκασει οποιαδηποτε στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω σπρέι μπαρ αλα οκ το αφήνω όπως έχει είναι πολύ καλύτερα ολλα, έκανα άλλα 50% αλλαγή έριξα 1καπακι πραημ και 1 καπάκι στρες κοατ και 1 καπάκι βακτήρια.

ΝΟ2 0

ΝΟ3 20

Αμμωνία 0

:D νικήσαμε την αμμωνία :D Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας :)

Όταν βρώ ευκαιρία θα αλλάξω την άμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλη συνεχεια.......... :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλη παιδιά χάρη σε εσάς σώθηκε το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Για να δώσω φως . Η άμμος στο μπροστινό μέρος φτάνει τα 2εκ. και όσο πάει πίσω φτάνει και τα 3εκ.

Σε πολλά ερωτήματα αρχάριων για σκουπα βυθού σε φυτεμένο ήταν πολλά έμπυρα μέλι που τους απέτρεπαν την σκούπα και έτσι έκανα και εγώ έχω να κάνω σκούπα βυθού 9 μήνες και ναι έβλεπα πολλά οργανικά να χάνονται μέσα στα φυτά όπου δεν επαρκούσε η ροΐ να τα παρασύρει και να απορροφηθουν απο το φίλτρο και πολύ φοβάμαι πος τα έχει παίξει η άμμος αν και εγώ πιρα μια άμμο θαλλασης σήμερα απο λεροη για παν ενδεχόμενο.ενο οσο αφορά την αμμωνία εκτός το μπολι έβαλα 2 μέρες βακτήρια και καθιμερινες αλαγες νερό 50%

 

Σαφώς φυτεμένο και σκούπα βυθού δεν πάνε μαζί και έχουμε εξηγήσει τους λόγους πολλές φορές.

Δεν είπαμε όμως πουθενά και ποτέ πως επειδή έχουμε φυτεμένο αφήνουμε τον βυθό μας να γίνεται

βούρκος για να έχουν φαγάκι τα φυτά μας.

Εννοειται πως σε όλα τα ενυδρεία κάνουμε σκούπα βυθού όταν απαιτείται και παντα με σωστές κινήσεις . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν υπαρχει καλη κυκλοφορια και φιλτρανση πραγματικα δεν χρειαζεται ποτε η σκουπα. Δεν μενει τιποτα στο βυθο, δεν πιανει πετσα στη λαικη που μπορει να δημιουργησει απο bga μεχρι επικυνδηνες αναεροβιες περιοχες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς φυτεμένο και σκούπα βυθού δεν πάνε μαζί και έχουμε εξηγήσει τους λόγους πολλές φορές.

Δεν είπαμε όμως πουθενά και ποτέ πως επειδή έχουμε φυτεμένο αφήνουμε τον βυθό μας να γίνεται

βούρκος για να έχουν φαγάκι τα φυτά μας.

Εννοειται πως σε όλα τα ενυδρεία κάνουμε σκούπα βυθού όταν απαιτείται και παντα με σωστές κινήσεις . . .

 

Aκομη και στο φυτεμενο μια σκουπα μια στο τοσο χρειαζεται.

Για να ελαφρυνουμε λιγο τον βυθο.

Αν ακολουθουμε μια καληυ λίπανση δεν χρειαζεται καν ο βυθος.

 

Παιδια, αν υπαρχει καλη κυκλοφορια και φιλτρανση πραγματικα δεν χρειαζεται ποτε η σκουπα. Δεν μενει τιποτα στο βυθο, δεν πιανει πετσα στη λαικη που μπορει να δημιουργησει απο bga μεχρι επικυνδηνες αναεροβιες περιοχες. ;)

Δεν πιανει στην επιφανεια ισως απο την ροη.

Εγω επειδη συνεχεια βγαζω τα φυτα και τα κοβω απο την κατω μερια,. ο βυθος μου σε ολα σχεδον τα εδυρεια ειναι καθαρος.

Αν και παλι στο 6μηνο επάνω, βγαζω ολα τα φυτα και τον καθαριζω.

Απλα και για μονο εναν λογο, δεν θελω ο βυθος να μου επηρεαζει το ph.

Εχετε ποτε παρατηρησει , τι βρωμια αφηνουν οι γαριδες και τα σαλιγκαρια, ?

Αν πουμε για τα ψαρια αστο..

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψα πος αν βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο δεν θα χρειαστεί να κάνω ξανά τέτοιες εργασίες στο ενυδρείο. Μου αρέσει να κάνω λάθος γιατί αν δεν κάνω δεν θα μάθω. Όπως και ο κάθε ένας στην ζωή μας αν δεν κάνουμε λάθη πος θα μάθουμε?

Link to comment
Share on other sites

Aκομη και στο φυτεμενο μια σκουπα μια στο τοσο χρειαζεται.

Για να ελαφρυνουμε λιγο τον βυθο.

Αν ακολουθουμε μια καληυ λίπανση δεν χρειαζεται καν ο βυθος.

Δεν πιανει στην επιφανεια ισως απο την ροη.

Εγω επειδη συνεχεια βγαζω τα φυτα και τα κοβω απο την κατω μερια,. ο βυθος μου σε ολα σχεδον τα εδυρεια ειναι καθαρος.

Αν και παλι στο 6μηνο επάνω, βγαζω ολα τα φυτα και τον καθαριζω.

Απλα και για μονο εναν λογο, δεν θελω ο βυθος να μου επηρεαζει το ph.

Εχετε ποτε παρατηρησει , τι βρωμια αφηνουν οι γαριδες και τα σαλιγκαρια, ?

Αν πουμε για τα ψαρια αστο..

Η προσεγγιση απο τον καθενα μας ειναι διαφορετικη και αναλογα τις απαιτησεις του καθε ενυδρειου. Εσυ Νικο ασχολισε επαγγελματικα μεσα σε εισαγωγικα. Δηλαδη ρυθμιζεις τα παντα εσυ απο το νερο και εχεις μια εν4ατικη ενασχολησει μηδενιζωντας καθε εβδομαδα το ενυδρειο σου και ξανα ρυθμιζεις την χημεια εξ αρχης. Εγω αφηνω λιγο την φυση να κανει το εργο της σε ποιο χαλαρους ρυθμους και με ποιο ευκολα φυτα και καταστασεις. Φιλε Γιαννη δεν χρειαζετε να απολογισε για τιποτα απλα οσο θα μαθαινεις αυτο ειναι που σε βαζει περισσοτερο και στο τρυπακι στο να κατανοησεις το τη και πως αυτου του χομπυ.
Link to comment
Share on other sites

Η προσεγγιση απο τον καθενα μας ειναι διαφορετικη και αναλογα τις απαιτησεις του καθε ενυδρειου. Εσυ Νικο ασχολισε επαγγελματικα μεσα σε εισαγωγικα. Δηλαδη ρυθμιζεις τα παντα εσυ απο το νερο και εχεις μια εν4ατικη ενασχολησει μηδενιζωντας καθε εβδομαδα το ενυδρειο σου και ξανα ρυθμιζεις την χημεια εξ αρχης. Εγω αφηνω λιγο την φυση να κανει το εργο της σε ποιο χαλαρους ρυθμους και με ποιο ευκολα φυτα και καταστασεις. Φιλε Γιαννη δεν χρειαζετε να απολογισε για τιποτα απλα οσο θα μαθαινεις αυτο ειναι που σε βαζει περισσοτερο και στο τρυπακι στο να κατανοησεις το τη και πως αυτου του χομπυ.

 

Aυτο το κανω μονο σε ενα ενυδρειο μου.

Αλλα οπως ειπα το υποστρωμα -βυθο τον προτιμω  καθαρο... :)

Ανα καιρο ολα τα ενυδρεια χρειαζονται ενα restart...

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα έχουν γραφτεί και μιας και ήρθαν τα πράματα έτσι πιστεύω πως είναι μια ευκαιρία για ενα νέο ξεκίνημα, θα βάλω νέα άμμο και θα αλλάξω και το aqua scape.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει σωστο βιοφορτιο σε ενα ενυδρειο, οχι σκουπα δεν χρειαζεται, αλλα ουτε τιποτα. Τρεχει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι εδω για να κατηγορώ οσους κανουν σκουπα μια που ο καθενας εχει τον τροπο και τον λογο του στο να συντηρεί το ενυδρειο σε μια ισοροποια. Απλα λογο καλης ροης τα πραγματα γινονται ποιο ευκολα μια που δεν ειχα ποτε BGA ουτε θεματα (ανοξικων περιοχων, bacterial bloom) με τον βυθο κλπ. Εγω στα φυτεμενα μου χρησημοποιω φιλοχωμα, κομποστ, τυρφη, μισο μισο με ζεολιθο, οποτε οπως καταλαβαινεται τον επιβαρυνω σκοπιμα για τα φυτα μου και απο εκει και περα η συντηρηση του συνεχιζει και τροφοδοτείτε με τα λυματα των κατοικων σε καποιο επιθυμητό βαθμο. το θεμα προσωπικα ειναι να μην υπαρχουν καποια ανεπυθημιτα υλικα οπως χοντρο χαλικι και χωματα που μπορουν να δημιουργησουν τα παραπανω προβληματα. Απο εκει και περα αυτο που κανω ειναι οταν θεωρω πως εχει μαζεψει το φιλτρο μου αρκετο πραμα να καθαριζω την μηχανικη φιλτρανση και να αλλαζω νερο.

Restart μπορει να κανω μονο επειδη θα θελω να κανω κατι καινουργιο στο ενυδρειο μου αλλιως δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος. Οπως καταλαβαινεις Γιαννη μην τα περνεις ολα της μετρητης και οσο θα την ψαχνεις θα βρεις το δρομο σου, αλλωστε ολοι μας καναμε τα πειραματα μας και καπου την πατησαμε. Αν η συγκεκριμενη αμμος που πειρες εχει μια λογικη κοκκομετρια θα εισαι οκ και θα κανεις την δουλεια σου με τα συγκεκριμενα ψαρια αλλα ξεπλυνετη πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συμφωνώ για αυτόν τον λόγο ειμαι εδώ για να μαθω :) δεν θα παρεξηγούσα κάτι συζητάμε και κάποιος να μου έλεγε πος ολλα όσα κάνω ειναι λάθος θα ήταν δεκτό μόνο και μόνο γιατί αυτή θα ήταν η άποψη του ( με βάση και κάποια όρια) :).

Αν εγώ δω πος ηρεμεί το ενυδρείο θα αφήσω το restart για το καλοκαίρι, προέκρινα πήρα μια άμμο μη ασβεστολιθική και αν πανε καλά τα πράγματα μέσα στον μήνα και πάρω απάντηση απο μια δουλειά με βλέπω αρχές Ιουνίου να κάνω τις αλλαγές :)

Link to comment
Share on other sites

Συζητηση κανουμε... :)

Δεν λέω πως ο δικος μου τροπος ειναι σωστος...

 

Εγω οπως ειπα εχω βρει τις ρουτινες μου στα ενυδρεια, χρησιμοποιωντας την σκουπα, το καθαριζω τοσο ωστε να μπορει το χαλικακι να δεχθει νεες βρωμιές .

 

Στα γαριδαδικα δεν θέλεις βρωμικο βυθο γιατι εκτος οπως ειπα επηρεαζει το ph σου , αναπτυσονται και οργανισμοι που δεν θελουμε , βακτηρια κτλ.

 

Αν δειτε στο εξωτερικο τις  γαριδες συνηθως τις κρατανε σε χαλικακι υψους 1  cm ,ή μπορει και χωρις χαλικάκι, τα ενυδρεια bare bottom tanks.

Eχουν στο μισο ενυδρειο το υποστρωμα  συνηθως με αερόφιλτρο αλλα το αλλο μισο ειναι μονο γυαλι, εκει ταιζουν κιολας.

 

Οσο αφορα το restart, το κανω γιατι σιγουρα απο την λιπανση καποιο στοιχειο δεν θα αποροφαται μεσα με αποτελεσμα την αυξηση στην συγκεντωση του.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι όπως βολεύει τον καθένα μας :) και ότι πιστεύουμε πος είναι το καλλίτερο για το ενυδρείο μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με νοιάζει αυτή την στιγμή είναι ότι με την καλή κυκλοφορία του νερού επιφανειακά ο βυθός καθάρισε, ενδιάμεσα απο τα φυτά όχι τελείως αλα είναι πολύ καλύτερα απο πριν και το νερό κρύσταλλο όπως όταν έβαλα τις πρώτες μέρες το εξωτερικό φίλτρο :) και μαζί με όσα έκανα απο όσα μου ύπατε σώθηκαν τα ψαράκια με λίγες απώλειες γιατί πιστεύω ότι αν δεν το αντιμετωπίζαμε όλοι μαζί ακόμα θα πεδεβομουν να βρω τι φταίει :) και πολύ πιθανό να είχα περισσότερες απώλειες η ακόμα και μαζικό θάνατο ολλων των ζωντανών. Αχχχχ ηρέμησε :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομε για σενα ;) απλα οταν ειναι να κανεις αλλαγη νερου ριξε ενα ξεπλυμα και τα σφουγγαρια και θα εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείτε αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...