Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι ό,τι πιο κοντινό σύμφωνα με τις φωτό κι αυτό που εγώ βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ΄βενταλιες' στα μπροστινα ποδια,τοτε ειναι αυτη Κωστα.

Αλλιως υπαρχει περιπτωση να ειναι και caridina babaulti

 

post-26285-0-09185500-1456661168_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αυτή μοιάζει ακόμα πιο πολύ, δεν υπάρχει αυτή στο προφίλ γαρίδων; 

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κωστα,δεν υπαρχει αυτη ακομα στα προφιλ μας.

Αλλα γενικα ειναι ευκολες γαριδες απ οτι ξερω.

Ποσες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κωστα,δεν υπαρχει αυτη ακομα στα προφιλ μας.

Αλλα γενικα ειναι ευκολες γαριδες απ οτι ξερω.

Ποσες εχεις?

 

Μία χαχααχχαχαχαχααχ μου την έδωσε ένας τύπος που του έδωσα φυτά για δοκιμή να δούμε πως θα πάει κι αν μπορώ να βάλω, όπως είπα έχει ήδη κλείσει μήνα αλλά απ την άλλη δεν θέλω να το πήξω το ενυδρείο, θέλω να δώσω και τα lemon να μείνουν λίγα είδη μέσα. Εβγαλα άλλες δύο φωτό τώρα που τη βρήκα γιατί 2 βδομάδες την είχα χάσει, για δες κι αυτές μήπως βγάλεις άκρη. Επίσης απ τα 3 ανκιστράκια που έχω, το ένα έχει πολύ έντονες άσπρες βούλες σε σχέση με τα άλλα δύο που ίσα που διακρίνονται, τι μπορεί να σημαίνει αυτό; 

post-60981-0-91555000-1456662766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτο αν εχει τις βενταλιες στα μπροστινα ποδια της η οχι.

Αυτο πρεπει να το δεις εσυ και να μου πεις.

Αν δεν εχει,τοτε ειναι η δευτερη που σου εβαλα.

Οι γαριδες παντως να ξερεις οτι δεν επιβαρυνουν πολυ το συστημα.

Τα τα ανσιστρους δεν ξερω να σου πω.Ανοιξε καλυτερα ενα θεμα στα ψαρια βυθου,αυτοι εκει θα ξερουν :P

Link to comment
Share on other sites

Την παρατήρησα σήμερα από κοντά δεν έχει τίποτα που να θυμίζει σε βεντάλια, υπάρχει περίπτωση να είναι red cherry κι επειδή είναι μόνη της έχει πάρει άλλο χρώμα; Ρώτησα τον φίλο που μου την έδωσε και μου είπε αυτή είχε στο ενυδρείο του και red nose, δεν έχει άλλα είδη. Το χρώμα που έχει είναι κυριολεκτικά ολόιδιο με τη ρίζα σα να θέλει να προσαρμοστεί, έχουν οι γαρίδες τέτοιες δυνατότητες;

Link to comment
Share on other sites

Cherry δεν ειναι σιγουρα.

Μαλλον ειναι η δευτερη που σου εβαλα και απ οτι ξερω αυτες αλλαζουν και χρωμα.

http://shrimpwiki.com/store/index.php?route=product/product&product_id=78

http://www.planetinverts.com/Babaulti%20Complex.html

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η Babaulti (τι όνομα κι αυτό) είναι, με μία αναζήτηση στο διαδίκτυο οι περισσότερες φωτό τη δείχνουν ακριβώς όπως κι η δική μου, πειράζει που είναι μόνη της;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό να κρατάμε ζωντανό το θέμα:

 

Με φόντο το προβόλι η πρώτη χααχχααχαχαχαχαχ!

 

7ehyld2l.jpg

YY87L42l.jpg

Ck2DRFfl.jpg

kduep1wl.jpg

fhJmW1rl.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εχει γινει αλλα μο ο που βλεπω τα ματζουνια απο κατω με πιανει απελπισια. Χαχαχα

Τα πρασινα και κοκκινα λαμπιονια τι ειναι;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα είναι πολύ ωραίο.

 

Η ludwigia έχει πάρει πολύ ωραίο χρώμα.

Το φυτό που δε μου αρέσει πολύ είναι αυτό που έχεις μπροστά.  Ίσως να θέλει λίγο κλάδεμα, μου φαίνεται πολύ ψηλό για μπροστινό.

Αυτό μπροστά δεξιά είναι hydrophila polysperma;  Έχει πάρει πολύ ωραίο σχήμα.  Το έκανες εσύ με το κλάδεμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εχει γινει αλλα μο ο που βλεπω τα ματζουνια απο κατω με πιανει απελπισια. Χαχαχα

Τα πρασινα και κοκκινα λαμπιονια τι ειναι;

Send from the heart of the Amazonas

 

Ευχαριστώ, εμένα δε με πιάνει, μ αρέσει να κάνω το χημικό. Τα λαμπιόνια είναι τρόπον τινά ένας πίνακας ελέγχου που μου δείχνει πότε δουλεύει ψύξη, πότε θέρμανση κι έχω και δύο πριζάκια με διακόπτη αν παρατήρησες (βασικά μόνο ο διακόπτης φαίνεται) για αεραντλία ή κυκλοφορητή για έκτακτη ανάγκη, γυρνάω το διακόπτη και τσουπ, έχω ρεύμα. Φυσικά είναι κι ο κοντρόλερ εκεί που τα ελέγχει όλα αυτά. 

 

Μπράβο Κώστα είναι πολύ ωραίο.

 

Η ludwigia έχει πάρει πολύ ωραίο χρώμα.

Το φυτό που δε μου αρέσει πολύ είναι αυτό που έχεις μπροστά.  Ίσως να θέλει λίγο κλάδεμα, μου φαίνεται πολύ ψηλό για μπροστινό.

Αυτό μπροστά δεξιά είναι hydrophila polysperma;  Έχει πάρει πολύ ωραίο σχήμα.  Το έκανες εσύ με το κλάδεμα;

 

Μάκη το φυτό μπροστά είναι sagitaria subulata, γρασίδι μεγάλωσε απότομα και δεν το πρόλαβα να το κλαδέψω θα το κάνω όμως την Κυριακή. Βασικά το θέλω λίγο ψηλό για να κρύβει τα ριζίδια απ το κόκκινο φυτό. Δεξιά ναι πολύσπερμα είναι, όσο το κλαδεύω τόσα παρακλάδια βγάζει, έχω φυτέψει και κορύμποσα αλλά ακόμα δεν έχει ξεπεταχτεί, σκέφτομαι διάφορα για αλλαγή, ακόμα δεν έχω αποφασίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, εμένα δε με πιάνει, μ αρέσει να κάνω το χημικό. Τα λαμπιόνια είναι τρόπον τινά ένας πίνακας ελέγχου που μου δείχνει πότε δουλεύει ψύξη, πότε θέρμανση κι έχω και δύο πριζάκια με διακόπτη αν παρατήρησες (βασικά μόνο ο διακόπτης φαίνεται) για αεραντλία ή κυκλοφορητή για έκτακτη ανάγκη, γυρνάω το διακόπτη και τσουπ, έχω ρεύμα. Φυσικά είναι κι ο κοντρόλερ εκεί που τα ελέγχει όλα αυτά. 

 

 

 

 

Το εχεις παρουσιασει καπου αυτο; Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες σε παρακαλω. 

Και κατι που παρατηρησα τωρα που ξανακοιταγα τις φωτο, μηπως εχεις πολυ παχος βυθου;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη ζουγκλα Κωστα!!! :)

Τι αλλαγες σκεφτεσαι να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

4 Πράγματα.

 

1) Το ενυδρείο Κώστα έχει γίνει πολύ όμορφο και περιποιημένο, μπράβο σου.

2) Τα ματζούνια μου προκαλούν και εμένα απελπισία και τα κρύβω ώστε να μην τα βλέπω παρά μόνο όταν είναι να ρίξω :P

3) Bλέπω σε κάποιες φωτογραφίες λίγη πράσινη άλγη (πάνω στο ξύλο) αλλά και στον βυθό. Με χαροποιεί πολύ αυτό που βλέπω αχαχχαχα σόρρυ κιόλας αλλά το λέω επειδή είναι όμοια με την δικιά μου και μάλλον δεν έχω κυανοβακτήριο αλλά αυτή.

4) Παίρνω ροζ λάμπα τέλος.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις παρουσιασει καπου αυτο; Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες σε παρακαλω. 

Και κατι που παρατηρησα τωρα που ξανακοιταγα τις φωτο, μηπως εχεις πολυ παχος βυθου;

 

Τι να παρουσιάσω, τον πίνακα ελέγχου του Star Trek?  :bigemo_harabe_net-163:

Στις πρώτες σελίδες νομίζω του θέματός μου κάτι λέω γι αυτό αλλά δεν έδωσα και πολλή σημασία. Πιο πολύ εφέ είναι έτσι για να ψαρώνει ο κόσμος όταν μπαίνει και βλέπει το ενυδρείο, με βοηθάει βέβαια ότι μεγάλωσα ως λαμαρινοκατασκευαστής και αργότερα μέχρι και τώρα η ιδιότητά μου ως ψυκτικός - ηλεκτρολόγος αυτοματισμών εφαρμογών βιομηχανικής ψύξης και το εκμεταλλεύομαι κατά το δοκούν όπου μπορώ. Είναι λαμαρίνα την οποία τη στράτζαρα στο εργοστάσιο που δούλευα με μία στράτζα 50 χρόνων που μου έβγαλε το λάδι, την προσάρμοσα ανάμεσα στα κάθετα ξύλα που έχει το έπιπλο της juwel, εννοείται το είχα βάψει πριν και το είχα προτρυπήσει, έβαλα λαμπάκια που χρησιμοποιούμε στους πίνακές μας, όργανο που βρήκα να κάθεται αφού χρησιμοποιούμε και eliwell κι από κει και πέρα οι συνδέσεις ήταν παιχνιδάκι για μένα. Βρήκα δύο φωτό και στις επισυνάπτω. Αν έχεις δει το άλλο θέμα μου και το καπάκι εγώ το έφτιαξα, η 3η και 4η φωτό. Για το βυθό έχεις δίκιο ναι είναι 6 εκατοστά μπροστά και φτάνει τα 10 πίσω. 

post-60981-0-41821900-1457068674_thumb.jpg

post-60981-0-81016100-1457068717_thumb.jpg

post-60981-0-83799600-1457068751_thumb.jpg

post-60981-0-80230700-1457068904_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα παρατήρησα ότι έχω βγάλει αρκετή bba προφανώς απ το ατύχημα με τo φώσφορο που έπεσε παραπάνω, έχει βγει στο διακοσμητικό βράχο πολλές τούφες σε διάφορα σημεία και σήμερα είδα και στο ξύλο και σε κάποια φυτά, την Κυριακή έχω προγραμματισμένη αλλαγή 50%, να ξεκινήσω και διπλάσια δόση εξέλ να το βοηθήσω; 2,5ml είναι η κανονική με 5ml για 7-8 μέρες θα κάνω δουλιά; 

Link to comment
Share on other sites

Το excel σε μενα εκανε δουλεια αλλα το εριχνα στοχευμενα με συριγγα....

Διπλασια δοση απο αυτην που ριχνεις τωρα,ναι....

Ακομα καλυτερο ειναι το οξυζενε αλλα δεν ξερω να σου πω ποσο ριχνεις και για ποσο καιρο.....

 

Link to comment
Share on other sites

Το excel σε μενα εκανε δουλεια αλλα το εριχνα στοχευμενα με συριγγα....

Διπλασια δοση απο αυτην που ριχνεις τωρα,ναι....

Ακομα καλυτερο ειναι το οξυζενε αλλα δεν ξερω να σου πω ποσο ριχνεις και για ποσο καιρο.....

 

Α πα πα δεν ξαναρίχνω οξυζενέ, έχασα ένα ανσίστρους απ αυτό δεν το ξανακάνω, εξέλ δεν ρίχνω καθόλου το φυλάω πάντα για τέτοιες περιπτώσεις αλλά στη συγκεκριμένη τι να ρίξω με τη σύριγγα που έχει πιάσει όλη η πλάτη, θα χρειαστώ να στοχεύσω σε 20 διαφορετικά σημεία, εξάλλου πιστεύω πως επειδή βγήκε απ το ατύχημα του φωσφόρου με τις αλλαγές και για μια βδομάδα μέσα στο ενυδρείο να ρίχνω εξέλ θα φύγει που θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους, τι είναι αυτά ρε παιδιά; Μη μου πείτε αυγά απ τα κόρυς! Και στη δεύτερη φωτό πως μεγάλωσε η σχεδόν εξαφανισμένη ceratopteris thalictroides σε δύο εβδομάδες στο 100λιτρο, από ένα κλαδάκι που ήταν στο 15λιτρο!

post-60981-0-62724500-1458377505_thumb.jpg

post-60981-0-06037000-1458377512_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι κάνω Στάθη, τα βγάζω ή αφήνω τη φύση κι ό,τι γίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Τα περνεις τα βαζεις στο μικρο....

Τα κορυντορακια δεν θα τα προστατεψουν απο πιθανους θηρευτες..

Αεραντλια και φιλτρο που να ειναι ετσι στημενο ωστε να δημιουργει κινηση σε ολο το ενυδρειακι για να μην φουκιασουν...

Ειναι λιγα βεβαια και οι πιθανοτητες να επιβιωσουν ελαχιστες αλλα ποτε δεν ξερεις..

Μπλε του μεθυλενιου δυσκολα θα βρεις και δεν θα βοηθησει και παρα πολυ στο συγκεκριμενο ειδος...

Προσοχη στο ξεκολλημα...

Αυτες τις κινησεις θα εκανα κωστη...

Αν την βγαλουν τις τρεις (αν θυμαμαι)πρωτες μερες μετα πεταν ουρες αλλα και παλι μην νομιζεις οτι εχουν σωθει εχουν το θεματακια οτι πολλα "σκαλωνουν" στο αυγο..

Σε γεννα με εικοσι περιπου αυγα καταφερα να μεγαλωσω μονο πεντε...

Να υποθεσω οτι η θερμοκρασια σου επεσε γυρω στους 26;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...