Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Σε ότι αφορά το φίλτρο Κώστα επειδή έχω το ίδιο μου είχε γίνει μία πρόταση σε σχετική μου ερώτηση να το αντικαταστήσω με το μακαρόνι της Sera για καλύτερο, αυτό έκανα λοιπόν.  Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλύτερο αυτό που έβαλα ή αν θα έπρεπε να κρατήσω το δικό του.  Πάντως θεωρώ ότι και το υλικό που έχει μέσα η Eheim θα είναι σίγουρα πολύ καλό καθώς θεωρώ με τη μικρή μου εμπειρία ότι είναι από τις καλύτερες εταιρείες στο χώρο, άρα δε θα είναι και τυχαίο το υλικό που έχουν βάλει.  Περιμένω πάντως και εγώ μια απάντηση από τους πιο έμπειρους καθώς δεν ξέρω αν αυτό που έχω κάνει είναι και πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημερα Κωστα! Εγω στην θεση σου θα το εβγαζα τελειως το φιλτροκουτι(οπως εκανα).Δεν χρησιμευει πουθενα και πιανει χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Κωστα! Εγω στην θεση σου θα το εβγαζα τελειως το φιλτροκουτι(οπως εκανα).Δεν χρησιμευει πουθενα και πιανει χωρο.

Καλημέρα Κοσμά το θέμα είναι ότι το φιλτροκούτι μόλις πριν μία εβδομάδα κολλήθηκε μαζί με το ενυδρείο που είχε ανοίξει και τότε δεν το είχα το εξωτερικό, τώρα δεν μπαίνω πάλι στη διαδικασία να βγάζω ψάρια και νερό για να ξεκολλήσω φιλτροκούτι. Η όλη κατάσταση είναι για προσωρινά καθώς είμαι σε αναζήτηση γυάλας μεγαλύτερη κατά 10 εκατοστά στο πλάτος απ την παρούσα, άμμο μπεζ, φωτιστικό, το φίλτρο το πήρα και να ξεκινήσω ένα καινούριο ενυδρείο απ την αρχή χωρίς φιλτροκούτια που πιάνουν χώρο, με την άμμο πιο φυσική να μη λερώνει κι όλας ανοιχτό ενυδρείο μόνο με φωτιστικό, απλά θέλω για ένα μικρό διάστημα να μπολιάσω το εξωτερικό, δεν θα είναι μόνιμη κατάσταση γι αυτό ρωτάω, μπορεί να λειτουργήσει έτσι όπως είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Το substrat ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα που παιζουν,το χρησιμοποιω χρονια στα ενυδρεια μου χωρις κανενα προβλημα.

Αστο μεσα στο φιλτρο και απο κατω βαλε και σιποραξ.

Για μηχανικο φιλτραρισμα ετσι και αλλιως εχεις και τα σφουγγαρια του φιλτρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το substrat ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα που παιζουν,το χρησιμοποιω χρονια στα ενυδρεια μου χωρις κανενα προβλημα.

Αστο μεσα στο φιλτρο και απο κατω βαλε και σιποραξ.

Για μηχανικο φιλτραρισμα ετσι και αλλιως εχεις και τα σφουγγαρια του φιλτρου.

Κώστα σ ευχαριστώ, για το σιποράξ που λες το θεωρείς απαραίτητο; Εννοώ φαντάσου τώρα η ποσότητα βιολογικού που έχει το εσωτερικό της juwel είναι το 1/4 της ποσότητας που έχει το εξωτερικό και δεν είναι η ποιότητά του ανάλογης του substrat οπότε μήπως είναι υπερβολή; Η θεωρείς ότι έτσι μπορώ στο μέλλον να ανταπεξέλθω σε μία ιχθυοφόρτωση ή σε μία έξαρση αμμωνίας; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υπερβολη Κωστα να εχεις αρκετο βιολογικο.

Αν θα θελεις να βαλεις και αλλα ψαρακια θα μπορεις να τα υποστηριξεις αλλα και σε καποια εξαρση αμμωνιας αν τυχει και εχεις,θα εισαι πιο καλυμενος με το πολυ βιολογικο υλικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έκαναν πάλι τα κορύδορας, 15 αυγά μέτρησα όπως θα δείτε στη φωτό κι άλλα 5 στο μικρό κυκλοφορητή του διοξειδίου, δεν τα πειράζω, θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλιά της όποια κι αν είναι αυτή. 

 

5n1fGbBl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την έκαναν πάλι τα κορύδορας, 15 αυγά μέτρησα όπως θα δείτε στη φωτό κι άλλα 5 στο μικρό κυκλοφορητή του διοξειδίου, δεν τα πειράζω, θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλιά της όποια κι αν είναι αυτή. 

 

5n1fGbBl.jpg

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις Κωστή. Βρίσκει τον δρόμο της πάντα ίσως και καλύτερα απ'όταν βάλουμε το χέρι μας.

 

Έχω και παραδείγματα με τις δικές μου γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν μία ώρα τα αυγά δεν υπήρχαν, πριν λίγο έγινε η "δουλιά".

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις Κωστή. Βρίσκει τον δρόμο της πάντα ίσως και καλύτερα απ'όταν βάλουμε το χέρι μας.

 

Έχω και παραδείγματα με τις δικές μου γέννες.

Τα κορυ δεν ειναι κριμπ...

Χρειαζονται λιγο σπρωξιμο..

Παντως αν δεν υπαρχουν επιδοξοι θηρευτες ισως καταφερουν να σωθουν μερικα αν δεν φουκιασουν τα αυγα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ δεν ειναι κριμπ...

Χρειαζονται λιγο σπρωξιμο..

Παντως αν δεν υπαρχουν επιδοξοι θηρευτες ισως καταφερουν να σωθουν μερικα αν δεν φουκιασουν τα αυγα...

Στάθη δεν ξέρω διαδικασία να τα σώσω, τώρα ποιοι είναι οι επίδοξοι θηρευτές δεν ξέρω, να φουκιάσουν δύσκολο γιατί τα έκαναν πολύ κοντά σχεδόν πάνω στη ροή του φίλτρου. 

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ δεν ειναι κριμπ...

Χρειαζονται λιγο σπρωξιμο..

Παντως αν δεν υπαρχουν επιδοξοι θηρευτες ισως καταφερουν να σωθουν μερικα αν δεν φουκιασουν τα αυγα...

Ναι εντάξει σίγουρα έχεις δίκιο σε αυτό. Τα κριμπ όπως είδα αυτούς τους μήνες έχουν φοβερά γονεικά ένστικτα. Παρόλα αυτά σε γενικότερες γραμμές παρατηρείς πως ακόμα και όταν δεν κάνεις τίποτα βρίσκει η φύση τον δρόμο της.

 

Πάρε παράδειγμα της ιστορίας ενυδρείου που έμεινε χωρίς θερμοστάτη φως και τροφή για 5 μήνες και το αφεντικό γυρνώντας να το ξεστήσει βρέθηκε μπροστά από 9 ζωντανά ψαράκια. Η ιστορία είναι πολύ παλιά και μου είχε προξενήσει φοβερό ενδιαφέρον.

 

Υγ. Σε 45 λεπτά αποχωρίζομαι τα κριμπς μου...:/

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Κώστα

Μακάρι να πάνε ολα καλα!!! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δε νομίζω να γίνει τίποτα, 99% κάποια στιγμή απλά τα αυγά θα εξαφανιστούν, εξάλλου είναι κι άδειο το ενυδρείο να πεις ότι θα μπορούσαν να μείνουν κρυμμένα. Δεν ανησυχώ όμως, σιγά μη κάθομαι κάθε φορά να κυνηγάω αυγά, άμα είναι η μοίρα τους και γεννηθούν έχει καλώς, δεν μπορώ να μπαίνω σε διαδικασία να βάζω τη καραντίνα να δουλεύει, να ξεκολλάω τα αυγά και μετά να ψάχνομαι αν έχω σωστές παραμέτρους στο μικρό τη στιγμή που θα λείπουμε όλοι απ το σπίτι, ό,τι προστάξει η φύση παιδιά, τ αφήνω στην τύχη τους κι ο Θεός βοηθός. 

Link to comment
Share on other sites

Κόπος και ευρώ.. Ετοιμοπόλεμη απόχη..

 

Έγιναν λάθη αλλά έχει γοητεία..

 

Κώστα συγγνώμη για το off topic αλλά μιας και το ανέφερα..

post-61846-0-33435800-1462632093_thumb.jpg

post-61846-0-21744400-1462632115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει σίγουρα έχεις δίκιο σε αυτό. Τα κριμπ όπως είδα αυτούς τους μήνες έχουν φοβερά γονεικά ένστικτα. Παρόλα αυτά σε γενικότερες γραμμές παρατηρείς πως ακόμα και όταν δεν κάνεις τίποτα βρίσκει η φύση τον δρόμο της.

 

Πάρε παράδειγμα της ιστορίας ενυδρείου που έμεινε χωρίς θερμοστάτη φως και τροφή για 5 μήνες και το αφεντικό γυρνώντας να το ξεστήσει βρέθηκε μπροστά από 9 ζωντανά ψαράκια. Η ιστορία είναι πολύ παλιά και μου είχε προξενήσει φοβερό ενδιαφέρον.

 

Υγ. Σε 45 λεπτά αποχωρίζομαι τα κριμπς μου...:/

Υπαρχουν και αυτα τα σπανια φαινομενα...

Παντως τα κορυ δεν ειναι καν γονεις γιαυτο δεν συγκρινονται με τα κριμπ..

Στάθη δεν ξέρω διαδικασία να τα σώσω, τώρα ποιοι είναι οι επίδοξοι θηρευτές δεν ξέρω, να φουκιάσουν δύσκολο γιατί τα έκαναν πολύ κοντά σχεδόν πάνω στη ροή του φίλτρου.

Κωστα δεν ξερω πια την ψαροσυνθεση σου την "εχασα" μετα τις τελευταιες αλλαγες αλλα μικρα κοπαδοψαρα και γαριδες ισως να μην αποτελουν σοβαρο κινδυνο χωρις αυτο που σου λεω να ειναι στανταρ γιατι εγω τα δικα μου τα μεγαλωσα σε ξεχωριστο ενυδρειακι..
Link to comment
Share on other sites

Για πες την κι εδώ να έχουμε ένα μπούσουλα. Η ψαροσύνθεσή μου αυτή τη στιγμή είναι 25 cherry barb, 7 γατόψαρα και 3 μικρά ανκιστράκια, α μην ξεχάσω τη μοναδική γαρίδα εδώ και 3 μήνες, μάλλον bamboo και φυσικά σαλιγκάρια ramshorn και μαλαισιανά.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ρε εσυ να σου φέρω τη γεννηστρα να τα προστατέψεις όσο μπορείς;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι μου φαινονται οι συγκατοικοι για να την βγαλουν καθαρη 3-5 μερες που θελουν για να ξεμυτησουν τα μωρα(αν θυμαμαι καλα)...

Και μετα δεν ξερω πως θα αντιδρασουν τα cherry barb...

Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια σε γεννηστρα οπως αναφερθηκε ποιο πανω μονο και μονο για την εμπειρια...

Μετα το μεγαλωμα τους ειναι ευκολο σχετικα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, τα αυγά τα έβαλα στη γεννήστρα τελικά (ευτυχώς που είχαμε κανονίσει οικογενειακή μάζωξη με τον Avraamp στο σπίτι μου και μου έφερε μία). Σήμερα το πρωί είδα ότι έλειπαν 3-4 αυγά γι αυτό αν κι η αρχική σκέψη ήταν να μη τη βάλω τελικά σκέφτηκα να τη χρησιμοποιήσω κι ο Θεός βοηθός. Να μου πείτε αν έκανα σωστά, έβαλα μέσα στη γεννήστρα στην επιφάνεια του νερού δηλαδή ένα μικρό κλαδεματάκι ceratopteris thalictroides, καλώς ή κακώς; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γιατι;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γιατι;

Send from the heart of the Amazonas

Το γιατί που πάει Θοδωρή;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες το φυτακι; που αποσκοπει;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για σκιά μην πέφτει τόσο έντονο φως, να το βγάλω δηλαδή; Εν τω μεταξύ μόλις γέννησαν κι άλλα, πέφτει άγριο κυνηγητό στη θηλυκιά και αφήνει παντού αυγά, τι κάνω τώρα τα βγάζω όλα και τα βάζω στη γεννήστρα;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...