Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Εγω θα ανεβαζα την ποσοτητα του γενικου στα κανονικα επιπεδα.

Επισης,το γενικο εχει πολυ μικρη ποσοτητα σιδηρου μεσα και λογικα δεν σε φτανει.

Εξελ παντα ριχνουμε οτι λεει η δοση,ειναι οργανικος ανθρακας,δεν ειναι λιπασμα,οπωτε δεν εχεις να φοβηθεις αλγες και τετοια.

Εγω θα εριχνα και σιδηρο τη μιση δοση.

Αν εχεις νιτρικα 0,ειναι λογικο να εχεις και ελειψεις,τα φυτα σου πεινανε και οσο βαζεις φυτα που ρουφανε νιτρικα,θα εχεις παντα ελειψη.Ξεκινα nitrogen αν συνεχισεις να μετρας 0

Να ξερεις,οτι χωρις μπουκαλα co2,θα εχεις παντα θεματα,στο λεω πληροφοριακα αυτο και παντα θα παλευεις με αλγες.

Εγω στο δικο εκτος απο την spot στα τζαμια και στις πετρες,δεν εχω καμια αλλη αλγη και ριχνω τα παντα απο λιπασματα εκτος απο φωσφορικα.

Στα τζαμια εχεις σποτ και μαλλον και στην αμμο απ οτι μπορω να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλιστα, το γενικό λέει για τα 100 λίτρα 2ml δύο φορές τη βδομάδα δηλαδή 4ml συνολικά, να ακολουθήσω αυτόν τον κανόνα ή να το χωρίσω δια 6 ημέρες από 0,6 ml? Επίσης έχω αυξήσει εδώ και μία βδομάδα το κάλιο από 2ml την ημέρα στα 5ml ημερησίως το οποίο θα προσθέσει συνολικά 15ppm κάλιο στο νερό, είναι καλά; Για co2 το χω ξαναπεί Κώστα είναι πολύ δύσκολο στην παρούσα φάση, ίσως του χρόνου. Για τις άλγες κοίτα να δεις,  έχω δύο γνωστούς που χωρίς διοξείδιο μετά από λίγους μήνες και στους δύο οι άλγες έφυγαν όπως ήρθαν, μάλιστα ο ένας έχει υπερβολικό φωτισμό, κοντά στο 1watt/lt αλλά και πάλι είναι μια χαρά με τις άλγες, είχε στην αρχή αλλά σε λίγους μήνες μου είπε έφυγαν μόνες τους αλλά επέμενε σε σταθερό πρόγραμμα λίπανσης, αυτό μου είπε, αποφάσισε ένα πρόγραμμα λίπανσης και η σταθερότητα θα διώξει τις άλγες κυρίως όταν σταθεροποιηθείς στη φυτομάζα κι είσαι τακτικός στα κλαδέματά σου οπότε και θα ξέρεις σταθερά τις απαιτήσεις των φυτών σου. Εγώ έχω δρόμο μπροστά μου το ξέρω, θα δω πως θα πάει και με το εξέλ και του χρόνου πρώτα ο Θεός βλέπουμε και για μπουκάλα. Τη σποτ την καθάρισα απ το τζάμι με τον μαγνήτη, στην άμμο θα φύγει μόνη της, είχε η αριστερή πλευρά και έφυγε, θα γίνει πιστεύω το ίδιο και με τη δεξιά πλευρά που είδες στη φωτό. Κατά τα άλλα έχεις κάποια άλλη πρόταση - συμβουλή; Βάζω και δύο φωτό με τη σεσιφλόρα και την ανάπτυξή της μέσα σ ένα μήνα, πραγματικά μ έχει εντυπωσιάσει αυτό το φυτό, αύριο θα την κλαδέψω γιατί θέλει 5 πόντους να φτάσει στην επιφάνεια κι ήδη τη χτυπάει η έξοδος του φίλτρου, μάλιστα οι κορυφές της έχουν κοκκινίσει ελαφρώς, πολύ ωραίο φυτό. 

Πριν ένα μήνα δεξιά πίσω απ το ξύλο:

 

M1dGin1l.jpg

 

Και πως έχει γίνει σήμερα:

 

hj8YEAEl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο στις αλγες ειναι η σταθεροτητα του co2,αν εχεις σταθερη παροχη co2,δεν εχεις και αλγες.Ειναι αναλογα και τι φυτα εχεις και αυτο βοηθα επισης,αν δηλαδη εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης σε βοηθουν στην καταπολεμιση της αλγης.Ομως,δυστοιχως χωρις co2 δεν γινεται δουλεια,πιστεψε με,εχω δουλεψει και ενυδρειο χωρις co2 και μολις το εβαλα ειδα αλλο ενυδρειο απο αυτο που ειχα.Ακομα και τωρα εχω ενυδρειο χωρις co2 αλλα δεν...

Αν αγοραζεις για 1 χρονο εξελ,σε παρακαλω υπολογισε ποσα μπουκαλια θα εχεις χαλασει και ποσα λεφτα θα εχεις δοσει για ολα αυτα στο τελος.Ετσι να δουμε ποσο σου πηγε.Γιατι αν σταματησεις να ριχνεις εξελ η καποιο αλλο co2,τα φυτα σου δεν θα πανε καλα μετα γιατι εχουν συνηθισει να περνουν μια δοση απο co2,εστω και απο το εξελ.Ειμαι σιγουρος πως θα εχεις χαλαει για ολα αυτα τα εξελ για ενα χρονο περισσοτερα λεφτα απ οτι θα ειχες δοσει για μπουκαλα.Εγω δεν σου λεω να παρεις μπουκαλα,απλα σου λεω τι γινεται μιας και τα εχω περασει και εγω αυτα.Καλως η κακως ολα τα φυτα θελουν co2,αλλιως φωτοσυνθεση και αναπτυξη δεν γινεται.

Για τα λιπασματα,το γενικο να το σπασεις,καλιο καλα εκανες και ανεβασες.Βαλε στο προγραμμα και σιδηρο και νιτρικα.

Ομως καλο ειναι να φτιαξεις ενα προγραμμα λιπανσης για να μην τα ριχνεις ολα την ιδια μερα.

πχ θα σου πω εγω τι προγραμμα εχω φτιαξει.

 

1η μερα 1μλ γενικο,1μλ σιδηρο,2μλ καλιο

2η μερα 1μλ γενικο,2μλ καλιο,2μλ ιχνοστοιχεια

3η μερα 1μλ γενικο,1μλ σιδηρο,2μλ καλιο

4η μερα 1μλ γενικο,2μλ καλιο,2μλ ιχνοστοιχεια

5η μερα 1μλ γενικο,1μλ σιδηρο,2μλ καλιο

6η μερα 1μλ γενικο,2μλ καλιο,2μλ ιχνοστοιχεια

7η μερα αλλαγη νερου νερου 50%

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν αντιλέγω για το εξέλ, απλά πως το έχω σκεφτεί: το εξέλ που έχω τώρα μου το χάρισε το παλληκάρι που πήρε τον πλέκο, ήταν σχεδόν γεμάτο εγώ ακόμα δεν έχω χαλάσει λεφτά για εξέλ. Αν πάρω το 500άρι όταν μου τελειώσει αυτό, θα μου στοιχίσει 16 ευρώ διαδικτυακά. Για τα λίτρα μου θέλω 100ml περίπου μηνιαίως άρα 3 ευρώ το μήνα, δηλαδή με 32 ευρώ θα την βγάλω για ένα χρόνο, να πάρω μπουκάλα τώρα θα μου στοιχίσει πάνω από 100 ευρώ, δηλαδή θα πρέπει να παίρνω για 3 χρόνια για να πω ότι πέταξα λεφτά για εξέλ αντί για μπουκάλα, δεν θα το κρατήσω τόσο το εξέλ αλλά δεν μπορώ με τίποτα στην παρούσα φάση να χαλάσω 120 ίσως και παραπάνω λεφτά για μπουκάλα εκτός αν ξέρεις κάποιον που μπορώ να την πάρω με δόσεις τότε το συζητάμε. Οσο για το πρόγραμμα, να σου πω να μου πεις τη γνώμη σου;

Δευτέρα: 12ml excel, 0,5 γενικό και 5ml κάλιο

Τις υπόλοιπες μέρες εκτός Κυριακής που μεσολαβεί αλλαγή νερού 30%, 2ml excel, 0,5 γενικό και 5ml κάλιο μιας και δεν έχω άλλα λιπάσματα. Για τα νιτρικά θα δω αύριο που θα πάρω μετρήσεις μιας και τα φυτά επιφανείας που είχα κι ήταν ρουφήχτρες νιτρικών αφαιρέθηκαν κι έχω διπλασιάσει την ψαροσύνθεσή μου άρα και την τροφή οπότε πιστεύω θα έχω την άνοδο που θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν σου ειπα να παρεις μπουκαλα τωρα,απλα σου λεω οτι καμια σχεση το εξελ με το αεριο co2.

Με 120 ευρω παιρνεις 2κιλη,μονο μανομετρο με μικρομετρικη,μετρητη φυσαλιδων και διαχυτηρα. Οταν εισαι ετοιμος,παιρνεις αυτο και καθαρισες,εκτος αν βρεις απο καμια αγγελια πιο φθηνο.

Εξελ να ριχνεις οσο λεει για τα λιτρα σου,δηλαδη 2.5 καθε μερα και την ημερα της αλλαγης 12μλ.

Τωρα για τα αλλα λιπασματα σου ειπα πως να το κανεις,μπορεις να φτιαξεις προγραμμα και μονος σου.

Οσον αφορα τα φυτα που εβγαλες,δεν ειναι τα μονα που εχεις και τραβανε πολλα νιτρικα,ειναι και αλλα.

Τα ψαρια ποσες φορες τα ταιζεις την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

2 φορές την ημέρα, ξεχωριστά ταμπλέτες για τα γατόψαρα και μέρα παρά μέρα και ταμπλέτα βυθού για το ανκίστρους αλλά το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

Για μετρα και αυριο πριν την αλλαγη νερου ποσα νιτρικα εχεις.

Παντως πρεπει να εχεις και αλλα φυτα ρουφιχτρες νιτρικων μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω τώρα είναι limnophila sessiflora, bacopa caroliniana, echinodorus bleheri, hygrophila polysperma, hygrophila corymbosa, ludwigia perenis, valisneria gigantea, cryptocorine green, sagitaria subulata και pistia stratiotes ένα λουλούδι μόνο απ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχες και ντοματια (hygrophila difformis) ?

Οχι 100% ceratopteris thalictroides είχα, το έβγαλα και το έδωσα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Οχι 100% ceratopteris thalictroides είχα, το έβγαλα και το έδωσα. 

 

Νταξει το ιδιο φυτο ειναι σχεδον απλα το περασα για ντοματια,και αυτο τραβαει πολλα νιτρικα αλλα αφου το εδωσες οκ,νομιζα οτι το ειχες ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα τεστ νιτρικών, είναι ανάμεσα στο 0 και το 10 ο χρωματισμός, ούτε κίτρινο ανοιχτό που ήταν την προηγούμενη βδομάδα ούτε ακριβώς στο πορτοκαλί που είναι το 10, κάπου στο 5 πρέπει να είμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Και παλι λιγα ειναι,αυριο που θα κανεις αλλαγη νερου θα εχεις 0.

Μαλλον πρεπει να αρχισεις nitrogen

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Αλλο έξοδο κι αυτό, ευτυχώς απ ό,τι είδα με 9 ευρώ μ αυτό τη βγάζω για πάνω από ένα χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μία ανακατάταξη σήμερα ταυτόχρονα με την εβδομαδιαία συντήρηση και διαπίστωσα μερικά πραγματάκια, πρώτα απ όλα η βαλισνέρια είχε πετάξει ένα δρομέα κάτω απ την επιφάνεια 15 εκατοστά κι άλλους 3 στα 6-7 εκατοστά οπότε μάλλον πάει καλά, αυτό που με υποψίασε όμως για την κορύμποσα και το πρόβλημά της, δεν ξέρω αν είναι όντως έλλειψη καλίου, πάντως ο εχινόδωρος που είναι εκεί είχει πιάσει όλη την περιοχή ριζικά, τον τράβηξα και βγήκε μία ρίζα μισό μέτρο και πολύ χοντρό ένα κομμάτι σαν ντοματίνι και σκληρό γεμάτο ριζίδια, μήπως φταίει αυτό για τον μαρασμό της κορύμποσα; Το έβγαλα αυτό απ τον εχινόδωρο και άφησα μόνο ένα μικρό κομμάτι με τρία φύλλα πάνω να δω πως θα πάει, επίσης κλάδεψα σεσιφλόρες γιατί είχαν φτάσει μέχρι την επιφάνεια σχεδόν κι άρχισα να φυτεύω σε όλα τα σημεία γύρω της να γίνει ομοιόμορφο και να απλώσει. Κλάδεψα και την ludwigia perenis που είχε ψηλώσει κι αυτή και τα έβαλα μπροστά απ αυτά που έκοψα τα καινούρια κλαδέματα, φύτεψα και δύο κλαδεματάκια από πολύσπερμα το ροζ, να δούμε πως θα πάει κι αυτό. Νιτρώδη 0 και νιτρικά κάπου ανάμεσα στο 0 και το 10 παρόλο την ιχθυοφόρτωση και το τάισμα, μάλλον θέλω nitrogen να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: προφανώς και πλέον έχω λίγα νιτρικά σχεδόν 0 ή και εντελώς 0, αν αρχίσω να κάνω τις προγραμματισμένες αλλαγές κάθε δεύτερη βδομάδα κι όχι κάθε εβδομάδα ώστε να μπορούν να αυξηθούν τα νιτρικά, είναι λογικό; Ή θα μου πείτε ότι με τις εβδομαδιαίες αλλαγές βάζω πολύτιμα ιχνοστοιχεία τα οποία φαγώνονται στη βδομάδα οπότε είναι απαραίτητο να γίνονται έτσι; Με το nitrogen γίνεται δουλιά; Το χρησιμοποιεί κάποιος εδώ να μου πει τη γνώμη του; 

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ριχνεις λιπασματα θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.Ετσι και παραπανω λιπασμα να σου εχει θα το τραβιξεις και δεν θα εχεις προβληματα.

Η περισσια λιπασματων φερνει αλγες,εγω δεν θα το ρισκαρα κανοντας αλλαγες ανα 15 μερες.

Συν οτι μονο καλο κανεις,κανοντας αλλαγες ανα εβδομαδα σε ενα φυτεμενο ενυδρειο.

Το nitrogen αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει,ξερω οτι κανει δουλεια αλλα θελει υπομονη μεχρι να βρεις ποσο πρεπει να ριχνεις.

Επισης,μπορεις να ταιζεις και περισσοτερο τα ψαρια σου για να ανεβουν και αλλο τα νιτρικα σου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε παραδέχομαι, πάντα στις επάλξεις, έτοιμος για βοήθεια, σε βαπτίζω πνευματικό πατέρα του φόρουμ.  :bow:  Την περίμενα - φοβόμουνα την απάντηση να πω την αλήθεια, απ την άλλη καλό είναι αυτό αφού σημαίνει ότι μαθαίνω κι εγώ λίγα πράγματα εδώ μέσα. Βασικά θα πρέπει να πετύχω τέτοια δοσολογία ώστε να μετράω πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νερού κάπου στα 10mg/lt να υποθέσω; Που θα σημαίνει ότι υπάρχει περίσσεια τροφής για τα φυτά κι είμαι ταυτόχρονα σε ανεκτά για τα ψάρια όρια έτσι; Το τάισμα το έχω αυξήσει, από μία φορά την ημέρα σε δύο και μάλιστα περισσότερη ποσότητα, μήπως να ταϊζω και 3 φορές την ημέρα; Εννοείται ότι μέρα παρά μέρα ρίχνω και ταμπλέτες βυθού πορτοκαλί υποτίθεται για τα γατόψαρα και πράσινη για τον πλέκο το βράδυ αλλά και τα δύο είδη τρώνε και τις δύο τροφές!! Θα περιμένω κι αυτή τη βδομάδα να κάνω μετρήσεις και βλέπουμε, αυτή η Κυριακή θα είναι κρίσιμη για την αγορά νιτρικού λιπάσματος. 

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχααχ,νταξει βρε συ,οπου μπορω και ξερω βοηθαω :)

Κοιτα,τα ψαρια δεν εχουν προβλημα ακομα και αν τα νιτρικα σου πανε στο 25,για μια εβδομαδα δεν θα καταλαβουν τιποτα,αν και πιστευω οτι δεν θα προλαβουν να πανε τοσο.

Θα πρεπει να βρεις την ισορροπια και στα νιτρικα,γιατι τα πολλα νιτρικα φερνουν και αλγες,αλλα αν μετρας νιτρικα 10-15 εισαι μια χαρα για ολα.Κανεις και μια αλλαγη νερου και πεφτεις στα 5 περιπου.

Τωρα δοσολογιες για να πετυχεις αυτα τα 10-15 δεν ξερω να σου πω,αλλα αν παρεις λιπασμα σε σκονη θα την βρεις με τον υπολογιστη.

Μπορεις να δοκιμασεις να ταιζεις και 3 φορες την ημερα,απο την στιγμη που οι μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων δεν επιρρεαζονται που σημαινει οτι η βιολογια σου ειναι μια χαρα,μπορεις να το δοκιμασεις και να δεις αν θα ανεβουν τα νιτρικα,αν οχι τοτε πας σε λιπασμα για νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ το σκεφτόμουνα κι αυτό το σενάριο, μετά σκεφτόμουνα ότι οι τροφές θα τελειώνουν στο άψε σβήσε και θέλω να κάτσω να υπολογίσω που έχω τη μικρότερη χασούρα ο γεροσκρουτζ!!!! 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ριχνεις λιπασματα θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.Ετσι και παραπανω λιπασμα να σου εχει θα το τραβιξεις και δεν θα εχεις προβληματα.

Η περισσια λιπασματων φερνει αλγες,εγω δεν θα το ρισκαρα κανοντας αλλαγες ανα 15 μερες.

Συν οτι μονο καλο κανεις,κανοντας αλλαγες ανα εβδομαδα σε ενα φυτεμενο ενυδρειο.

Το nitrogen αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει,ξερω οτι κανει δουλεια αλλα θελει υπομονη μεχρι να βρεις ποσο πρεπει να ριχνεις.

Επισης,μπορεις να ταιζεις και περισσοτερο τα ψαρια σου για να ανεβουν και αλλο τα νιτρικα σου.

 

H περισια δεν φερνει αλγες, αλλα ο λαθος φωτσιμος και το co2.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα ξέρω αν έχω λάθος φωτισμό; Εχω στα 100 λίτρα καθαρά μία λάμπα 30watt T8 grolux κι ένα μέτρο λεντοταινία που φωτίζει ισοδύναμα με τη grolux αν την αφήσω μόνη της κι είναι λευκό κάπου στα 6500Κ, co2 όπως ξέρετε δεν έχω παρά μόνο υγρό άνθρακα excel.

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

H περισια δεν φερνει αλγες, αλλα ο λαθος φωτσιμος και το co2.

 

Ναι συμφωνω,αλλα οταν δεν εχεις παροχη co2 και ριχνεις εξελ και λιπασματα,αν δεν κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου για να τραβας οτι εχει περισεψει δεν υπαρχει πιθανοτητα να εχεις αλγες?

Απο το θεμα οτι τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν σωστα λογο μη παροχης co2,οπωτε δεν τραβανε και ολα τα λιπασματα οπως θα επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα ξέρω αν έχω λάθος φωτισμό; Εχω στα 100 λίτρα καθαρά μία λάμπα 30watt T8 grolux κι ένα μέτρο λεντοταινία που φωτίζει ισοδύναμα με τη grolux αν την αφήσω μόνη της κι είναι λευκό κάπου στα 6500Κ, co2 όπως ξέρετε δεν έχω παρά μόνο υγρό άνθρακα excel.

 

Η λεντοταινια και ειδικα η ετοιμη δεν κανει για φυτα.

Αν θες να ασχοληθεις με λεντ,θα πρεπει να φτιαξεις κατι μονο σου και παλι με πειραματα.

Στις λεντοταινιες πεφτει το φως και δεν το καταλαβαινεις και γενικα αυτα τα λεντ δεν εινα καλα.

Για μενα δηλαδη 1000 φορες να εκανες μια πατεντα στο καπακι και να εβαζες μια λαμπα φθοριου ακομα στα 6500Κ και να πεταγες τη λεντοταινια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συμβαίνει κάτι στο ενυδρείο που δεν πίστευα ποτέ ότι θα δω, αυτή τη στιγμή που γράφω το γρασίδι και η σεσιφλόρα επιδίδονται σε ένα τρελό pearling το οποίο ξεκίνησε δύο ώρες αφότου έκανα την προγραμματισμένη αλλαγή νερού αλλά όχι 30% όπως πάντα αλλά 40%, έπαιξε καθόλου ρόλο αυτό; Τι σημαίνει τώρα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...