Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εβγαλα με μία λεπίδα τα 7 αυγά και τα έβαλα με νερό του ενυδρείου στο 15λιτρο, έβαλα τον κυκλοφορητή να δουλεύει και τον θερμαντήρα στους 26 βαθμούς κι είδωμεν. Λογικά θα έχει αφήσει και σε άλλα σημεία αυγά, το κουφό είναι ότι είδα 2 γατόψαρα γκαστρωμένα, μιλάμε σα γκάπυ έχουν γίνει οι κοιλιές τους! 

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα με μία λεπίδα τα 7 αυγά και τα έβαλα με νερό του ενυδρείου στο 15λιτρο, έβαλα τον κυκλοφορητή να δουλεύει και τον θερμαντήρα στους 26 βαθμούς κι είδωμεν. Λογικά θα έχει αφήσει και σε άλλα σημεία αυγά, το κουφό είναι ότι είδα 2 γατόψαρα γκαστρωμένα, μιλάμε σα γκάπυ έχουν γίνει οι κοιλιές τους!

Πηραν φορα τα αρσενικα κορυ και γκαστρωνουν οποιο ψαρι βρουν στο δρομο τους...χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Kαιρός σου ήταν Κωνσταντίνε να γίνεις και ψαρομπαμπάς. Άντε γιατί από πειράματα σκίζεις! Με τα μωρά να σε δω!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια έξαρση στον πληθυσμό των melanoides turbeculata παρόλο που ταίζω φειδωλά μία φορά την ημέρα, τα helena αν απομακρύνω για μερικές μέρες τα ramshorn τα έχουν τα μαλαισιανά ή δεν; 

Link to comment
Share on other sites

Mπα δεν τα ακουμπανε...

Αυτα τρεφονται και απο τον βυθο, οποτε παντα βρισκουν κατι να φανε.

Η καλυτερη λυση ειναι αφαιρεση χειροκινητα.

Οταν κλεισουν τα φωτα πηγαινε και δες ποσα θα ειναι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμ δε που χρειαζεται να κλεισω φωτα τα βλεπω ολη την ημερα και βλεπω και πολλα μικρα, να κανω κατι η να τ αφησω;

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψε οσα μπορεις με το χερι  γιατι αν αρχισεις να τα βλεπεις σε τετοιο βαθμο παει να πει οτι πολαπλασιαζονται σε μεγαλες ταχυτητες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια, ξέρει κανείς που μπορώ να αναγομώσω ΣΗΜΕΡΑ τη μπουκάλα του διοξειδίου; Από κει που την πήρα (OLYMPIA) σήμερα είναι κλειστά κι έχει αρχίσει και κατεβαίνει η στάθμη από χθες και δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, εν τω μεταξύ εγώ Δευτέρα ξημερώματα φεύγω ταξίδι δεν το προλαβαίνω το κατάστημα να πάω για αναγόμωση και να γυρίσω, θέλω κάποιος που να ξέρει που μπορώ Αθήνα και άμεσα να τη γεμίσω, ευχαριστώ. Αν μείνει αύριο από διοξείδιο και εγώ την πάω Τετάρτη για αναγόμωση που πιθανόν θα γυρίσω, πειράζει; Θα γεμίσω bba απ την έλλειψη για 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Οπως όλοι έτσι κι αυτός πρέπει να το δώσει αλλού και θα μου το φέρουν Δευτέρα, μου είπε ότι έχει μια 300άρα για να με βολέψει αλλά θα πρέπει να πάω και τη 2κιλη η οποία θα μου στοιχίσει 7 ευρώ το γέμισμα, αλλά ποιος θα το πάρει όταν θα λείπω και ποιος να το βάλει; Ξέρει κανείς αν τώρα που άρχισε να πέφτει η βελόνα για πόσο θα κρατήσει; Δηλαδή τη βγάζω μέχρι Τετάρτη πρωί και τι θα γίνει αν τελειώσει Δευτέρα ή αύριο για παράδειγμα κι εγώ ξαναβάλω διοξείδιο την Τετάρτη; 

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασα την δικια μου απο olympia μου ειπε ο Πανος να μην δινω τοση σημασια στο μανομετρο.Ειναι απλος για να εχω στο περιπου μια ιδεα.Ο καλυτερος τροπος για να ξερεις αν αδειαζει ειναι το ζυγισμα.Μου ειχε πει και τα κιλα ακριβως αλλα δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ για κάποιο λόγο η δύο μος που έχω και η java fern έχουν πιάσει bba, έριξα χθες διπλή δόση εξέλ στοχευμένα με σύριγγα πάνω στα δύο φυτά και βλέπουμε, κάθε τόσο εμφανίζεται αυτή η bba, τι μπορεί να φταίει; 

Link to comment
Share on other sites

Η bba συνηθως βγαινει απο λιγο co2.

Αλλα μπορει να ειναι και αλλοι λογοι,πχ πολλα φωσφορικα.

Εγω παντως,το ποτε αδειαζει η μπουκαλα το βλεπω απο το μανομετρο και παντα μεσα πεφτω,οταν δειχνει οτι εχει τελειωσει,τοτε οντως δεν βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την ελλειψη διοξειδιου η ΒΒΑ ερχεται και οταν δεν εχεις σταθερη παροχη. Τα σκαμπανεβασματα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να σου πω ότι εκτός από Ολύμπια έχει χαμηλά Πειράια άλλο 1 , αν γκουγκλάρεις θα το βρεις και στο Χαλάνδρι αλλά είναι πολύ μακριά σου 4 ευρώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως όλοι έτσι κι αυτός πρέπει να το δώσει αλλού και θα μου το φέρουν Δευτέρα, μου είπε ότι έχει μια 300άρα για να με βολέψει αλλά θα πρέπει να πάω και τη 2κιλη η οποία θα μου στοιχίσει 7 ευρώ το γέμισμα, αλλά ποιος θα το πάρει όταν θα λείπω και ποιος να το βάλει; Ξέρει κανείς αν τώρα που άρχισε να πέφτει η βελόνα για πόσο θα κρατήσει; Δηλαδή τη βγάζω μέχρι Τετάρτη πρωί και τι θα γίνει αν τελειώσει Δευτέρα ή αύριο για παράδειγμα κι εγώ ξαναβάλω διοξείδιο την Τετάρτη; 

 

Εξαρταται ποσο εχεις πεσει και ποσο ριχνεις...

Εμενα στην 6 κιλη οταν αρχισει και πεφτει κρατει περιπου 3 εβδομαδες με 3-4 φυσ μ/ δευτ.

 

Εν τω μεταξύ για κάποιο λόγο η δύο μος που έχω και η java fern έχουν πιάσει bba, έριξα χθες διπλή δόση εξέλ στοχευμένα με σύριγγα πάνω στα δύο φυτά και βλέπουμε, κάθε τόσο εμφανίζεται αυτή η bba, τι μπορεί να φταίει; 

 

Ισως απο το σκαμπανεβσμα του co2 ,οσο πεφτει η μπουκαλα δεν εχει σταθερη παροχη .

Ισως παλι και απο τα οργανικα ΄ή αν πειραξες τα φιλτρα .

Link to comment
Share on other sites

Οχι συνεχίζει και βγάζει, ελπίζω να την παλέψει μέχρι την Τετάρτη το πρωί που θα έχω γυρίσει να πάω μία στο τσακ μπαμ να την γεμιίσω στο Ολύμπια. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κώστα,

 

Αν νομίζεις ότι η μπουκάλα σου δεν θα σε βγάλει φέρε τη σε εμένα και πάρε τη δική μου που είναι καινούρια και αν εγώ δω ότι τελειώνει και ξεμένω θα την πάω για γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι Παρο τωρα απο Τεταρτη αλλα σε υπερευχαριστω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update, ξηλώθηκε εντελώς το γρασίδι που το είχα βαρεθεί και φώτισε όλο το ενυδρείο, δυστυχώς έχω πολλή bba, έβγαλα αρκετή με τα χέρια και την οδοντόβουρτσα, έριξα τοπικά στη μος εξέλ και μετά στο νερό διπλή δόση να δω πως θα πάει, θα το συνεχίσω μάλιστα το εξέλ διπλή δόση για όλη τη βδομάδα. 

post-60981-0-40464800-1460276331_thumb.jpg

post-60981-0-60410000-1460276373_thumb.jpg

post-60981-0-94924800-1460276416_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα,

 

Πολύ καλύτερο έτσι το ενυδρείο.  Σου είχα πει ότι αυτό το γρασίδι το χάλαγε λίγο.  Βρες να βάλεις κανένα φυτό για μπροστινό μέρος ή κανένα άλλο γρασίδι και θα γίνει ακόμα πιο ωραίο :bigemo_harabe_net-117:  :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στη μέση ακριβώς μία κρυπτοκορίνα πράσινη και αριστερά και δεξιά της από μία hygrophila corymbosa, μου φάνηκαν και πιο χαρούμενα τα γατόψαρα που βρήκαν περισσότερο χώρο για ψάξιμο. Εν τω μεταξύ οι φωτό το αδικούν, ακόμα δεν έχω βρει κινητό να βγάζει λίγο καλές φωτό, θα το ρίξω στο dslr χόμπι.  :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...