Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Τώρα που το είδα έτσι σκέφτομαι να μη βάλω τίποτα και να αφήσω απλά να μεγαλώσουν αυτά που έβαλα, θέλω να υπάρχει άμμο για τα γατόψαρα, τα έβλεπα κάθε φορά που έριχνα φαί και γυρίζαν ανάποδα προσπαθώντας να χωθούν μέσα στο χορτάρι για να βρουν τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα λίγο χώρο τον θέλουν γενικότερα ελεύθερο. Μας πιάνει λίγο μούρλα να τα φυτέψουμε όλα αλλά θα εκτιμηθεί ο κενός χώρος για παιχνίδι κλπ. Καλή σκέψη Κωνσταντίνε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας, τα γατόψαρα χρειάζονται τον χώρο τους.  Μπορείς επίσης να τα δώσεις και να το γεμίσεις με γρασίδι μετά άφοβα... :P  :P

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ερώτηση κρίσεως κι εμπειρίας, υπάρχει περίπτωση η ceratopteris thalictroides που έχω στην επιφάνεια (μικρό κομμάτι), να αναπτύσσεται εις βάρος των άλλων φυτών κι ας έχω μετρήσιμα νιτρικά; Θέλω να πω υπάρχει περίπτωση παρόλο που ρίχνω την εβδομάδα 15ppm Νιτρικά και 15ppm Κάλιο και στο τέλος πριν την αλλαγή να μετράω 10 νιτρικά να μη μπορεί να απορροφήσει καθόλου το πολύσπερμα επειδή υπάρχει το επιφανείας; Γίνεται αυτό ή όλα απορροφάνε αυτό που χρειάζονται; Το λέω γιατί πριν 3 βδομάδες μέτρησα 0 νιτρικά κι είχε μεγαλώσει τρομακτικά το επιφανείας κι είχε αρχίσει να κάνει τρύπες το πολύσπερμα, το έδωσα το επιφανείας και κράτησα ένα μικρό κομματάκι, αύξησα λίγο τα νιτρικά και το κάλιο αλλά δε βλέπω να συνέρχεται το πολύσπερμα. Ποια είναι η γνώμη σας σ αυτό; Θέλει περισσότερο χρόνο ή πρέπει να αφαιρέσω εντελώς το επιφανείας;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ερώτηση κρίσεως κι εμπειρίας, υπάρχει περίπτωση η ceratopteris thalictroides που έχω στην επιφάνεια (μικρό κομμάτι), να αναπτύσσεται εις βάρος των άλλων φυτών κι ας έχω μετρήσιμα νιτρικά; Θέλω να πω υπάρχει περίπτωση παρόλο που ρίχνω την εβδομάδα 15ppm Νιτρικά και 15ppm Κάλιο και στο τέλος πριν την αλλαγή να μετράω 10 νιτρικά να μη μπορεί να απορροφήσει καθόλου το πολύσπερμα επειδή υπάρχει το επιφανείας; Γίνεται αυτό ή όλα απορροφάνε αυτό που χρειάζονται; Το λέω γιατί πριν 3 βδομάδες μέτρησα 0 νιτρικά κι είχε μεγαλώσει τρομακτικά το επιφανείας κι είχε αρχίσει να κάνει τρύπες το πολύσπερμα, το έδωσα το επιφανείας και κράτησα ένα μικρό κομματάκι, αύξησα λίγο τα νιτρικά και το κάλιο αλλά δε βλέπω να συνέρχεται το πολύσπερμα. Ποια είναι η γνώμη σας σ αυτό; Θέλει περισσότερο χρόνο ή πρέπει να αφαιρέσω εντελώς το επιφανείας;

 

Γενικα το ceratopteris thalictroides ειναι ρουφηχτρα, δεν ειναι ρε συ επιφανειας...κανει ριζωμα.

Παει πολυ γρηγορα, και ναι αν δεν εχεις πολλα λιπασματα μεσα θα τα ρουφηξει αυτο, στο εξωτερικο το λενε Sprite.. .

Δεν θα μπορεσουν τα φυτα που βρισκονται κατω απο σκια να αποροφησουν σωστα , μιας και θα αναπτυσονται αργα.

Τα νιτρικα τα μετρας, με τα αλλα ομως στοιχεια τι γινεται (po4, fe,) , το ειδες?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το ceratopteris thalictroides ειναι ρουφηχτρα, δεν ειναι ρε συ επιφανειας...κανει ριζωμα.

Παει πολυ γρηγορα, και ναι αν δεν εχεις πολλα λιπασματα μεσα θα τα ρουφηξει αυτο, στο εξωτερικο το λενε Sprite.. .

Δεν θα μπορεσουν τα φυτα που βρισκονται κατω απο σκια να αποροφησουν σωστα , μιας και θα αναπτυσονται αργα.

Τα νιτρικα τα μετρας, με τα αλλα ομως στοιχεια τι γινεται (po4, fe,) , το ειδες?

Νίκο σ ευχαριστώ για την απάντηση, προτείνεις δηλαδή να το δώσω; Φώσφορο και σίδηρο ρίχνω στις ενδιάμεσες τιμές της ΕΙ, μάλιστα σίδηρο ρίχνω λίγο παραπάνω, για να συνέλθει το πολύσπερμα θα πρέπει να φύγει εντελώς το ceratopteris; Στο προφίλ φυτών λέει ότι χρησιμεύει και στην επιφάνεια για κρυψώνα γόνου, τώρα έχω αφήσει ένα μικρό κομμάτι ούτε 10χ10 εκατοστά δεν είναι, μπορεί ακόμα κι έτσι να αδικεί το πολύσπερμα; Εχω την εντύπωση πως από τότε που έχω αυτό το φυτό στην επιφάνεια έχει εκμηδενίσει το πρωτεινικό φιλμ, ή απλά είναι σύμπτωση;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σ ευχαριστώ για την απάντηση, προτείνεις δηλαδή να το δώσω; Φώσφορο και σίδηρο ρίχνω στις ενδιάμεσες τιμές της ΕΙ, μάλιστα σίδηρο ρίχνω λίγο παραπάνω, για να συνέλθει το πολύσπερμα θα πρέπει να φύγει εντελώς το ceratopteris; Στο προφίλ φυτών λέει ότι χρησιμεύει και στην επιφάνεια για κρυψώνα γόνου, τώρα έχω αφήσει ένα μικρό κομμάτι ούτε 10χ10 εκατοστά δεν είναι, μπορεί ακόμα κι έτσι να αδικεί το πολύσπερμα; Εχω την εντύπωση πως από τότε που έχω αυτό το φυτό στην επιφάνεια έχει εκμηδενίσει το πρωτεινικό φιλμ, ή απλά είναι σύμπτωση;

Αν ειναι ρε συ τοσο μικρο δεν το νομιζω.

Βαλε το σε μια γωνια με λιγο φωτισμο, να πηγαινε πιο αργα.

Φυτεψε το ωστε να μην σκιαζει αλλα φυτα, και κλαδευε το  συχνα να το κρατας μικρό.

Εχε υποψι οτι οσο ειναι στην επιφανεια παει και γρηγοροτερα , γιατι τραβαει co2 απο τον αερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χώρος για φύτεμα δεν υπάρχει, έχει κι αυτό το μειονέκτημα το ενυδρείο που έχει μόνο 30 εκατοστά πλάτος 28 καθαρό, ούτε βάθος δεν μπορώ να δώσω στα φυτά, ένα ένα στη σειρά στοιχισμένα είναι, απ την άλλη δεν υπάρχει γωνία σκοτεινή, είναι ακριβώς κάτω απ τη λάμπα, όπου και να το βάλω το ρεύμα το στέλνει ακριβώς απέναντι, αν είναι και τόσο μικρό να μου αδικεί τα υπόλοιπα φυτά θα φύγει, λες να απορροφάει και το διοξείδιο και γι αυτό επιμένει η bba?

 

Ακυρο λες για το διοξείδιο απ τον αέρα. Πάντως στην πλευρά που έχει πάει απλά σκιάζει τη java fern, την οποία αλήθεια πως την κλαδεύω; Τα φύλα της έχουν βγει εκτός επιφάνειας και αν τα κόψω αφήνει μία σαπίλα στην άκρη η οποία δε φτιάχνει. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα την επεξεργασία, θυμήθηκα κάτι και ποστάρω και φωτό, αυτή τη βδομάδα λόγω της bba δεν βάζω φώσφορο αλλά ρίχνω εξέλ, σήμερα παρατήρησα το νερό έχει μια απίστευτη διαύγεια που δεν έχω ξαναδεί, υπάρχει περίπτωση το enema kooper να δημιουργεί θολούρα στο νερό; Υπάρχει περίπτωση το εξέλ να ευθύνεται για τη διαύγεια, ή κατά τύχη πέτυχα να κάτσει καλά το σωληνάκι του co2 πίσω απ το φίλτρο στο εξωτερικό κυκλοφορητάκι και δεν κυκλοφορεί σκουπίδια; Ποστάρω φωτό να δείτε, δεν το έχω ξαναδεί έτσι το ενυδρείο. Πατήστε πάνω στη φωτό να το δείτε πιο μεγάλο και θα καταλάβετε τι εννοώ, σα να μην υπάρχει νερό είναι μέσα. 

 
 
 
VePSFN4.jpg
Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το ceratopteris thalictroides ειναι ρουφηχτρα, δεν ειναι ρε συ επιφανειας...κανει ριζωμα.

Παει πολυ γρηγορα, και ναι αν δεν εχεις πολλα λιπασματα μεσα θα τα ρουφηξει αυτο, στο εξωτερικο το λενε Sprite.. .

Δεν θα μπορεσουν τα φυτα που βρισκονται κατω απο σκια να αποροφησουν σωστα , μιας και θα αναπτυσονται αργα.

Τα νιτρικα τα μετρας, με τα αλλα ομως στοιχεια τι γινεται (po4, fe,) , το ειδες?

Εκτός απο no3 τι άλλο θα ήταν καλό να μετράμε σχετικά με το προγραμμα λίπανσης; ph, gh, kh, po4, fe, mg;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ pH, kh, gh, μετράω, για τα άλλα δεν έχω τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χώρος για φύτεμα δεν υπάρχει, έχει κι αυτό το μειονέκτημα το ενυδρείο που έχει μόνο 30 εκατοστά πλάτος 28 καθαρό, ούτε βάθος δεν μπορώ να δώσω στα φυτά, ένα ένα στη σειρά στοιχισμένα είναι, απ την άλλη δεν υπάρχει γωνία σκοτεινή, είναι ακριβώς κάτω απ τη λάμπα, όπου και να το βάλω το ρεύμα το στέλνει ακριβώς απέναντι, αν είναι και τόσο μικρό να μου αδικεί τα υπόλοιπα φυτά θα φύγει, λες να απορροφάει και το διοξείδιο και γι αυτό επιμένει η bba?

 

Ακυρο λες για το διοξείδιο απ τον αέρα. Πάντως στην πλευρά που έχει πάει απλά σκιάζει τη java fern, την οποία αλήθεια πως την κλαδεύω; Τα φύλα της έχουν βγει εκτός επιφάνειας και αν τα κόψω αφήνει μία σαπίλα στην άκρη η οποία δε φτιάχνει.

 

Δυστυχώς χώρος για φύτεμα δεν υπάρχει, έχει κι αυτό το μειονέκτημα το ενυδρείο που έχει μόνο 30 εκατοστά πλάτος 28 καθαρό, ούτε βάθος δεν μπορώ να δώσω στα φυτά, ένα ένα στη σειρά στοιχισμένα είναι, απ την άλλη δεν υπάρχει γωνία σκοτεινή, είναι ακριβώς κάτω απ τη λάμπα, όπου και να το βάλω το ρεύμα το στέλνει ακριβώς απέναντι, αν είναι και τόσο μικρό να μου αδικεί τα υπόλοιπα φυτά θα φύγει, λες να απορροφάει και το διοξείδιο και γι αυτό επιμένει η bba?

 

Ακυρο λες για το διοξείδιο απ τον αέρα. Πάντως στην πλευρά που έχει πάει απλά σκιάζει τη java fern, την οποία αλήθεια πως την κλαδεύω; Τα φύλα της έχουν βγει εκτός επιφάνειας και αν τα κόψω αφήνει μία σαπίλα στην άκρη η οποία δε φτιάχνει. 

Η java fern δεν κλαδευεται, απλα κοβεις τα μεγαλα φυλα ή κοβεις απο την ριζα και αφηνεις ενα κοματι να ξαναμεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πρόλαβα την επεξεργασία, θυμήθηκα κάτι και ποστάρω και φωτό, αυτή τη βδομάδα λόγω της bba δεν βάζω φώσφορο αλλά ρίχνω εξέλ, σήμερα παρατήρησα το νερό έχει μια απίστευτη διαύγεια που δεν έχω ξαναδεί, υπάρχει περίπτωση το enema kooper να δημιουργεί θολούρα στο νερό; Υπάρχει περίπτωση το εξέλ να ευθύνεται για τη διαύγεια, ή κατά τύχη πέτυχα να κάτσει καλά το σωληνάκι του co2 πίσω απ το φίλτρο στο εξωτερικό κυκλοφορητάκι και δεν κυκλοφορεί σκουπίδια; Ποστάρω φωτό να δείτε, δεν το έχω ξαναδεί έτσι το ενυδρείο. Πατήστε πάνω στη φωτό να το δείτε πιο μεγάλο και θα καταλάβετε τι εννοώ, σα να μην υπάρχει νερό είναι μέσα. 

 

Εισαι σιγουρος οτι η bba ειναι απο το φωσφορο?

Μηπως βγηκε οταν ξηλωσες τα φυτα μπροστα?

Η διαγεια λογικα οφειλεται απο το καθαρισμα.. :)

Εκανες 2 φορες αλλαγες αν δεν κανω λαθος, καπου το διαβασα.

Η bba εκτος απο το co2 οφειλεται και στα οργανικα, βρωμικος βυθος , σαπισμενα φυλλα, και βρωμικα φιλτρα. :)

Εμενα εσκαψε το ansictrus τον βυθο για να φτιαξει φωλια , και γεμισα bba.

Link to comment
Share on other sites

Η bba Νίκο είχε βγει πριν τον Κυριακάτικο καθαρισμό και η διπλή αλλαγή έγινε πριν 1 μήνα περίπου, εγώ πραγματικά δεν ξέρω κι απλά ρωτάω, τα υλικά των φίλτρων τα πλένω κάθε βδομάδα στον τελευταίο κουβά με νερό του ενυδρείου που βγάζω, τον κυκλοφορητή του φίλτρου κάθε μήνα μέσα στα εντόσθια δηλαδή φτερωτή και τα σχετικά και τον κυκλοφορητή του co2 κάθε βδομάδα και του καθαρίζω σε νερό βρύσης και το μικρό φιλτράκι που έχει μέσα. Πιο παλιά μου είχε βρωμίσει πολύ το ενυδρείο κι ανακάλυψα ότι ήταν επειδή είχα κρύψει το σωληνάκι του διοξειδίου πίσω απ το σφουγγαράκι που έχει μέσα το μικρό κυκλοφορητάκι και μόλις το σήκωσα πιο ψηλά καθάρισε, να το σήκωσα τέρμα σχεδόν στη φτερωτή την τελευταία φορά και να μη το κατάλαβα και να ήταν αυτό η αιτία που είναι γάργαρο το νερό; Να φταίει που δοκιμάζω μια καινούρια τροφή και δεν ρίχνω πλέον τόσο πολύ απ τα φυλλαράκια της sera γιατί βλέπω και το πρωτεινικό φιλμ έχει μειωθεί δραματικά, να φταίει το ceratopteris που είναι στην επιφάνεια; Πραγματικά δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αρχίσει να γεμίζω green spot. Στην αρχή είχα στο μπροστά τζαμί την αφαίρεσα, όση φαινόταν δηλαδή, τώρα έβγαλα και στο πίσω και αρχίζει να γεμίζει η bacopa caroliniana. Έχω αυξήσει και το enema cooper απο 0.8 ml σε 0.9 ml και σκέφτομαι να το πάω στο 1. Τι να κανω;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Η τροφή πολύ δύσκολα. 6 τροφές χρησιμοποιώ δεν είχα θέμα ποτέ. Κάποιες κατηγορούνται πως θολώνουν το ενυδρείο αλλά μέχρι εκεί.

 

Φωσφωρικά πριν βάλεις μετράς; 

Link to comment
Share on other sites

Το enema kooper όταν μου έπεσε πολύ μου εξαφάνισε κυριολεκτικά την green spot, εσύ αν θυμάμαι καλά Μάκη έχεις τα ίδια λίτρα με μένα οπότε τα 0,8 σου βάζουν στο ενυδρείο 1ppm φωσφορικά, χ3 φορές την εβδομάδα είσαι στα μέγιστα όρια της ΕΙ οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να αυξήσεις παραπάνω, ο Νίκος θα σου πει καλύτερα τι να κάνεις γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι αφού δεν έχω τεστ. 

Χμμ...βασικά εγώ δεν θα έβαζα φωσφωρικά χωρίς τεστ ρε συ. Μπορεί να κάνει χίλια δυο μετά. 

 

Πήρα ένα τεστ είδα ότι είχα 0 και μετά άρχισα να βάζω σε εβδομαδιαία βάση.

 

Θα σου πρότεινα ένα τεστάκι είναι η αλήθεια παρ'ολο που λυπάμαι τα λεφτά. Απλά για να μην είσαι στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη πηγή φωσφορικών δηλαδή στο ενυδρείο που μπορεί να ισοδυναμεί με ό,τι εγώ ρίχνω οπότε να μην ρίχνω επιπλέον; 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...βασικά εγώ δεν θα έβαζα φωσφωρικά χωρίς τεστ ρε συ. Μπορεί να κάνει χίλια δυο μετά. 

 

Πήρα ένα τεστ είδα ότι είχα 0 και μετά άρχισα να βάζω σε εβδομαδιαία βάση.

 

Θα σου πρότεινα ένα τεστάκι είναι η αλήθεια παρ'ολο που λυπάμαι τα λεφτά. Απλά για να μην είσαι στα τυφλά.

Εσύ απο φωσφορικά τι ρίχνεις και τι μετρήσεις παίρνεις;

Link to comment
Share on other sites

Το enema kooper όταν μου έπεσε πολύ μου εξαφάνισε κυριολεκτικά την green spot, εσύ αν θυμάμαι καλά Μάκη έχεις τα ίδια λίτρα με μένα οπότε τα 0,8 σου βάζουν στο ενυδρείο 1ppm φωσφορικά, χ3 φορές την εβδομάδα είσαι στα μέγιστα όρια της ΕΙ οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να αυξήσεις παραπάνω, ο Νίκος θα σου πει καλύτερα τι να κάνεις γι αυτό.

Φλερτάρω με bba κι εγώ δηλαδή;

Νίκοοοοοοο.... Help

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη πηγή φωσφορικών δηλαδή στο ενυδρείο που μπορεί να ισοδυναμεί με ό,τι εγώ ρίχνω οπότε να μην ρίχνω επιπλέον; 

Ναι ρε συ βέβαια. Βασικά υπάρχει κάτι που λέγεται ο κύκλος του φωσφώρου αν θέλεις πάτησε μία αναζήτηση να δεις πως δημιουργούνται και πως απορροφούνται τα φωσφωρικά.

 

Οργανικά, υπολείματα, περιττώματα, σάπια φύλλα, είδη τροφών (συχνά κατεψυγμένη) δημιουργούν φωσφωρικά στο νερό.

 

Το αν πρέπει να συμπληρώνεις πρέπει κάπως να το τεστάρεις.

 

Σε ένα φυτεμένο λογικά δεν αρκούν γιατί τα φωσφωρικά απορροφόνται από τις ρίζες. Παρόλα αυτά το πόσο θα βάλεις όμως δεν το ξέρεις ποτέ χωρίς τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απο φωσφορικά τι ρίχνεις και τι μετρήσεις παίρνεις;

Bασικά εγώ μέτραγα 0 λόγω και χαμηλής ιχθυοφόρτισης και υψηλής φυτικής μάζας. Ξεκίνησα με την δόση αρχαρίου της seachem εδώ και 2 εβδομάδες. Με την συγκεκριμένη δόση δεν μετράω πολλά , ίσως μετραώ και λιγότερα απόσα θα ήταν το ιδανικό αλλά πχ διαφορά είδα όταν εξαφανίστηκε η έλειψη φωσφωρικών από τα φύλλα της ανούμπιας. 

 

Κανονικά υπάρχει μία αναλογία φωσφωρικών-νιτρικών που ακόμα δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω για να δω τι παίζει. Συνεχίζω έτσι 1ον γιατί τα φωσφωρικά τα φοβάμαι για τους γνωστούς λόγους και 2ον επειδή δεν βλέπω πουθενά να παρουσιάζεται έλειψη.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά απ ό,τι έχω διαβάσει πρέπει να είναι χ15 των φωσφορικών, εγώ πάντως δεν ταίζω πολύ κι έχω σχετικά μικρή ιχθυοφόρτωση, δεν πιστεύω ότι έχω φωσφορικά και μην ξεχνάμε κάθε Κυριακή κάνω 50% αλλαγή νερού. Η bba Μάκη μου βγήκε πριν 1 μήνα περίπου με το ατύχημα, δε νομίζω ότι φλερτάρεις με αυτήν επειδή αύξησες απ το 0,8 στο 0,9 ή και στο 1 μην τρελλαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...