Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Μία βοήθεια παρακαλώ απ τους γνώστες, πως κλαδεύονται η κρυπτοκορίνα η πράσινη και η java fern; Η κρυπτοκορίνα έχει μεγαλώσει και μου έχει καλύψει το οπτικό πεδίου του δεύτερου κυκλοφορητή και της φτέρης έχουν πυκνώσει και φτάσει στην επιφάνεια τα φύλλα, όταν έκοψα ένα φύλλο φαίνοταν άσχημα και άφηνε και σημάδι ότι σάπιζε στο κόψιμο κι έχει μπουκώσει τώρα όλη τη ρίζα και την αριστερή πλευρά του ενυδρείου, ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία βοήθεια παρακαλώ απ τους γνώστες, πως κλαδεύονται η κρυπτοκορίνα η πράσινη και η java fern; Η κρυπτοκορίνα έχει μεγαλώσει και μου έχει καλύψει το οπτικό πεδίου του δεύτερου κυκλοφορητή και της φτέρης έχουν πυκνώσει και φτάσει στην επιφάνεια τα φύλλα, όταν έκοψα ένα φύλλο φαίνοταν άσχημα και άφηνε και σημάδι ότι σάπιζε στο κόψιμο κι έχει μπουκώσει τώρα όλη τη ρίζα και την αριστερή πλευρά του ενυδρείου, ευχαριστώ. 

Για την fern σου ειπα.

Την κρυπτοκορινα την κλαδευω με τα χερια...

Αν εναι καλα ριζομενο το φυτο , απλα τραβαω οσα θελω να βγαλω.

Αν το κλαδεψεις με ψαλιδακι τοτε αυτο που θα μεινει ειναι λογικο να σαπισει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update μετά την εβδομάδα των παθών που ήρθε νωρίτερα για μένα, δεν ξέρω για σας αλλά έτσι μ αρέσει καλύτερα, πρωταγωνιστές είναι τα ψάρια, βλέπω κίνηση ίσως να φταίει και γι αυτό ότι έφυγαν τα λέμον και περιμένουν στο 15λιτρο τον επόμενο πατέρα τους (avraamp), είναι πολύ πιο μίνιμαλ αλλά είναι τέλειο, οι φωτό πραγματικά το αδικούν, το βλέπω να μην αφήσω τα φυτά να πηγαίνουν πάνω απ τη μέση, μ αρέσει που είναι πρωταγωνιστής η ρίζα, με μια τελευταία ματιά η μος που είναι δεμένη πάνω πάνω στη ρίζα θα φύγει όπως θα φύγει κι αυτή που είναι πιασμένη στη φωλιά, δεξιά έχω βάλει κάποια πολύσπερμα αλλά όταν αποκτήσω κάποιο καινούριο φυτάκι θα φύγει κι αυτό από κει, επίσης επιμένω ότι καλύτερος φωτισμός από μία grolux δεν υπάρχει, με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω και μία δεύτερη λάμπα να βάλω να δω πως θα πάει, έχω ερωτευθεί το χρώμα που παίρνει όλο το ενυδρείο, στις φωτό φαίνεται ροζ αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι, έχει ένα χρώμα που δεν περιγράφεται, τέλος πάντων θέλω τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας.

 

6wLXJcO.jpg

 

UlhV6Th.jpg

TqbMDwK.jpg

tkUOJaP.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κωστα! Πολυ καλο,η πλατη ολα τα λεφτα.Φαινεται πεντακαθαρο φτου-φτου.Το μονο που θα αλλαζα,θα εβαζα την καρυδα πισω απο την ριζα να μην φαινεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1000 Για το μινιμαλίστικο χαρακτήρα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αλλα οντως πολυ μινιμαλ. Ενα κατι τις για πλατη το θελει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το παλιό Juwel!!

 

Έχει γίνει πολύ ωραίο και μόλις μεγαλώσουν λίγο και τα φυτά θα γίνει ακόμα καλύτερο.

Ίσως να προστεθεί και κανένα μικρό για μπροστά.:P

Link to comment
Share on other sites

Πετα την καρύδα οπως ειναι και βαλε ενα κοκκινο φυτο στη θεση της που να γίνεται ψηλό και να κλαδεύεται οπως την ludwigia repens rubin νομιζω..... θα κανει την διαφορα και θα παθεις πλακα με το φυτο αυτο αν κοκκινισει πολυ κιολας ειναι υπέροχο...

Link to comment
Share on other sites

Η καρύδα μου θυμίζει λίγο το Fido Dido;:)

Αν κλαδευτεί λίγο διαφορετικά και της δώσεις λίγο σχήμα ίδια θα είναι!!!χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αλλα οντως πολυ μινιμαλ. Ενα κατι τις για πλατη το θελει.

Send from the heart of the Amazonas

Μπα μ αρέσει να φαίνεται αυτό το βραχώδες κι αρέσει και στα ανκιστράκια, εξάλλου αρκετό θα καλυφτεί όταν μεγαλώσουν τα φυτά, ευχαριστώ. 

 

Καλορίζικο το παλιό Juwel!!

 

Έχει γίνει πολύ ωραίο και μόλις μεγαλώσουν λίγο και τα φυτά θα γίνει ακόμα καλύτερο.

Ίσως να προστεθεί και κανένα μικρό για μπροστά. :P

Το πιασα το υπονοούμενο!

 

Πετα την καρύδα οπως ειναι και βαλε ενα κοκκινο φυτο στη θεση της που να γίνεται ψηλό και να κλαδεύεται οπως την ludwigia repens rubin νομιζω..... θα κανει την διαφορα και θα παθεις πλακα με το φυτο αυτο αν κοκκινισει πολυ κιολας ειναι υπέροχο...

 

Κόκκινα έχω βάλει τη ludwigia glandulosa 3 κλαδέματα αριστερά κι άλλα 3 δεξιά απ τη ρίζα, ακόμα δε φαίνονται, είναι να μου έρθει κι ένα μίνι, ο πιο πάνω γράφων ξέρει. 

 

Η καρύδα μου θυμίζει λίγο το Fido Dido; :)

Αν κλαδευτεί λίγο διαφορετικά και της δώσεις λίγο σχήμα ίδια θα είναι!!!χαχαχαχαχα

Ναι χααχαχαχχααχαχαχαχαχαχαχαχαχ.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το παλιο. .. :)

Μετακινησε την αριστερη ριζα ωστε να μην φαινεται το κοψιμο της.

Παλι την αμμο εβαλες ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, τι εννοείς την αριστερή ρίζα, την πολύκλωνη; Ποιο κόψιμο τη βάση εννοείς; Να τη βυθίσω δεν έχει πολύ βάθος, περίσσεψε μία σακούλα άμμο καθώς την προηγούμενη φορά είχα όντως βάλει πολύ. Πιστεύω τα φυτά σιγά σιγά θα την καλύψουν. Ναι την ίδια άμμο έβαλα κι έθαψα κάτι στρογγυλές ταμπλέτες της JBL για δοκιμή, μ αρέσει Νίκο η άμμος αυτή, την είχαμε απωθημένο κι εγώ κι η γυναίκα μου και αρέσει και στα γατόψαρα πολύ και βασικά σ όλα τα ψάρια καθώς την ψαχουλεύουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, τι εννοείς την αριστερή ρίζα, την πολύκλωνη; Ποιο κόψιμο τη βάση εννοείς; Να τη βυθίσω δεν έχει πολύ βάθος, περίσσεψε μία σακούλα άμμο καθώς την προηγούμενη φορά είχα όντως βάλει πολύ. Πιστεύω τα φυτά σιγά σιγά θα την καλύψουν. Ναι την ίδια άμμο έβαλα κι έθαψα κάτι στρογγυλές ταμπλέτες της JBL για δοκιμή, μ αρέσει Νίκο η άμμος αυτή, την είχαμε απωθημένο κι εγώ κι η γυναίκα μου και αρέσει και στα γατόψαρα πολύ και βασικά σ όλα τα ψάρια καθώς την ψαχουλεύουν. 

 

Nαι αυτην λεω.

Μπορεις να την καλυψεις και μπροστα με φυτα.

Εμενα η αμμος αυτη δεν μου αρεσει για δυο λογους.

1) Δεν κανει αντιθεση μετα φυτα και ζωντανα

2) βρωμιζει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό δυστυχώς ξεγελούν, αντιθέτως θα έλεγα κάνει ωραία αντίθεση με τα κόκκινα cherry barb και τα μαύρα ανκίστρους, λιγότερο βέβαια με τα άχρωμα σχετικά γατόψαρα bronze απλά όλα αυτά οι φωτό δεν μπορούν να αποτυπώσουν αυτό που εγώ πραγματικά βλέπω με τα μάτια μου. Φυτά δεν θέλω πάλι να βάλω μπροστά, θέλω να φαίνεται η άμμος, το λίγο βρώμισμα το καθαρίζω μια φορά το μήνα με σκούπα βυθού αλλά πίστεψέ με τα σαλιγκάρια κάνουν καλή δουλιά σ αυτό. Βέβαια επειδή ξαναλέω οικονομικά είμαι πολύ χάλια δεν μπορούσα να κάνω οτιδήποτε για να το αλλάξω, η επόμενη αγορά σε βάθος χρόνου είναι ένα ενυδρείο με πλάτος 40 αντί για 30, άμμο μπεζ και φυσικά εξωτερικό φίλτρο να κερδίσω χώρο απ το ενυδρείο, προς το παρόν όμως θα πορευτώ ως έχει κι ελπίζω να κρατήσει το ενυδρείο για 1-2 χρόνια μέχρι να αναβαθμιστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Aφού σου αρέσει εσένα τότε φτάνει και περισσεύει.

 

Η αλήθεια είναι πως θα μπορούσες να εκμεταλευτείς αυτή την ατυχία και να βάλεις υπόστρωμα για φυτεμένο αλλά αφού έχεις ανάπτυξη ίσως και να μην χρειάζεται.

 

Σχετικά με τις ταμπλέτες θα σου πρότεινα να πας με μισή ταμπλέτα επειδή γενικά έχουν πολύ συμπυκνωμένα θρεπτικά συστατικά και ίσως αντιμετωπίσεις πρόβληματάκια. Ίσως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οικονομικό, δεν μπορούσα να μπω σε παραπάνω έξοδα, μη ξεχνάμε έσκασα κι ένα 60άρι για την επισκευή, επίσης είμαι ταμείο ανεργίας και κάνω μεροκάματα μόνο όταν έχει καθόλου δουλιά. Μια ερώτηση τώρα, μέτρησα σήμερα το pH και δείχνει 6.6, πρώτη φορά πέφτει τόσο πολύ και το drop checker είναι η αλήθεια έχει πάρει ανοιχτό πράσινο με μια ιδέα κίτρινο, είναι επειδή δεν υπάρχει πλέον αρκετή φυτομάζα; Θα είχε ουσία η πρόσθεση αεραντλίας και πρόσθεση οξυγόνου με χρονοδιακόπτη ας πούμε απ τις 11 το βράδυ έως τις 8 το πρωί; 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τα ψάρια.:)

Περάσαμε πολύ όμορφα με πολύ κουβέντα γύρω από ενυδρεία και όχι μόνο.  Θα κανονίσουμε ξανά για καφεδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αφού σου είπα, 4 μόνα τους δεν ήταν σωστό κι εγώ ήθελα να μείνω μόνο με ένα είδος, χάρη και σε μένα και στα ψάρια έκανες, καλύτερα θα είναι με άλλα 15 που έχεις εσύ κι έχουν παρόμοιο περιβάλλον να προσαρμοστούν οπότε ήταν καλή κίνηση. Η επόμενη θα είναι οικογενειακή συνάντηση, να παίξουν οι κοράκλες μεταξύ τους να μας αφήσουν ήσυχους να παίξουμε με τα ψάρια χαχααχαχχαχαχαχαχααχχααχαχ. 

Link to comment
Share on other sites

Με την ευγενική χορηγία δύο φυτών του φίλου Μάκη (avraamp) έγινε μια μικρή αλλαγή στο στήσιμο, την alternatherna reinecki mini αν θυμάμαι καλά την έβαλα αριστερά μπροστά απ το πολύσπερμα και το hydrocotyle leykokefala (του οποίου το προφίλ αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει στο φόρουμ) πήγε τέρμα δεξιά. 

 

CjMpWHy.jpgj286UWc.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update, προστέθηκαν 12 cherry barb κι έτσι έγιναν συνολικά 25 ενώ ταυτόχρονα αφαιρέθηκαν τα 4 lemon tetra που είχαν μείνει και δόθηκαν στον Avraamp να κοπαδιάσουν με τα υπόλοιπα 15 που έχει ώστε να ζήσουν πολύ καλύτερα και αυτά αλλά και τα δικά μου τα cherry barb μιας και πλέον είναι το μοναδικό είδος πλέον στο δικό του στρώμα κολύμβησης. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, έπεσε στα χέρια μου από αγγελία ένα Eheim eco pro 200, το πήρα με σκοπό όταν φτιάξω τη γυάλα που θέλω με μεγαλύτερο βάθος να το βάλω εκεί, θα μπορούσα να το βάλω και στο παρόν ενυδρείο αφαιρώντας όλα τα εντόσθια απ το εσωτερικό και να βάλω εκεί μέσα το μπαστούνι αναρρόφησης κρυμμένο στο φιλτροκούτι; Ποιον θεωρείτε καλύτερο τρόπο για να το μπολιάσω το εξωτερικό; Εγώ έλεγα στην Κυριακάτικη ρουτίνα απ τα 50 λίτρα που θα βγάλω να κρατήσω τα 10 μέσα σ ένα κουβά και να αφήσω το φίλτρο το εξωτερικό να δουλεύει εκεί μέσα για ένα 24ωρο, τι λέτε θα γίνει δουλιά έτσι; Εχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Bγαζεις βιολογικο  υλικο απο στρωμενο φιλτρο και βαζεις στο καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο δε γινεται γιατι ειναι κλεισμενο σε κουτι εκτος αν το σπασω, ειναι το sirax της juwel με την πλαστικη ασπρη θηκη. Αν το βαλω να δουλευει παραλληλα θα γινει δουλια; Ποιος ειναι ο χρονος αποικησης σε ικανοποιητικο βαθμο στο καινουριο φιλτρο; Μπορω να βαλω την αναρροφηση οπως ειπα μεσα στο φιλτροκουτι της juwel?

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το εξωτερικό φίλτρο, αφού είναι μεταχειρισμένο, το υλικό του θέλει βράσιμο; Διάβαζα σε κάτι άλλα θέματα ότι που και που βράζουν το βιολογικό υλικό. Ποια είναι η διαδικασία; Επίσης μέσα έχει σαν βιολογικό υλικό το substrat pro και κάτω κάτω ο κάδος έχει τα μαμά μαύρα πλαστικά κοφτά μακαρονάκια που είναι για μηχανικό φιλτράρισμα, να τα αφήσω όπως είναι ή επιδέχεται αναβάθμισης σε υλικά, ποσότητες αυτών και σειρά τοποθέτησης; Επίσης κανείς δεν μου έχει απαντήσει στο εξής: το παρόν ενυδρείο έχει πίσω δεξιά ένα φιλτροκούτι, με γρίλιες εισαγωγής που βλέπουν η μία το μπροστά τζάμι όπως βλέπω το ενυδρείο και πάνω ψηλά και η άλλη κάτω χαμηλά που κοιτάει στην άλλη μικρή πλευρά του ενυδρείου, ποια είναι η σωστή θέση εισαγωγής εξαγωγής; Εγώ λέω να βάλω την εξαγωγή πίσω αριστερά και να χτυπάει διαγώνια το ενυδρείο και η εισαγωγή μέσα στο φιλτροκούτι που είναι κι η αντίσταση εκεί ώστε να τραβάει και από κάτω και από πάνω, θα δουλέψει; Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...