Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Εντάξει Κωνσταντίνε. Δε μπορείς νά 'σαι όλη μέρα πάνω απ' τη γυάλα. Η ανάγκη για φρέσκο νερό είναι μεγάλη όταν αρχίσουν τα ταΐσματα και βρομίζει το νερό, όπως είπε κι ο Στάθης προηγουμένως. Δεν υπάρχει κάποια μικρή γυάλα για να μεγαλώσουν; Η γεννήστρα δε θα ικανοποιεί τις ανάγκες σε λίγο καιρό. Είναι και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω ενα 15λιτρο διπλα ακριβως για καραντινα θα ηταν καλυτερα εκει; Τι προτεινετε για μενα που ειμαι πρωταρης στη συγκεκριμενη περιπτωση;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις; Έχει κάποιο φίλτρο;

40χ20χ20, έχει ένα φίλτρο κυκλοφορητή που χωράει λίγο βιολογικό και υαλοβάμβακα κι έχει spray bar, έχει θερμοστάτη και φως, δούλευε ένα διάστημα ως εργαστήριο φυτεμένο αλλά το έκλεισα για οικονομία ρεύματος. Είχα ξαναβάλει 3-4 αυγά από κορύδορας εκεί αλλά απλά εξαφανίστηκαν και φοβήθηκα ότι τα ρούφηξε το φιλτράκι, είναι σχετικά δυνατός ο κυκλοφορητής του για τα λίτρα αυτά (15). 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε αν το φωτιστικό glo 2x39 ντιμάρεται; 

Link to comment
Share on other sites

Εχωτην εντιπωση πως αυτα τα φωτιστικα δεν εχουν μπαλαστ που ντιμαρεται.

Αν ειχε θα ηταν αρκετα πιο ακριβα σαν φωτιστικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα είναι θέμα του μπάλλαστ κι όχι της λάμπας έτσι; Γιατί διάβαζα στο διαδίκτυο ότι οι λάμπες Τ5 ντιμάρονται και σκέφτηκα μήπως ντιμάρεται και το φωτιστικό αλλά δεν ήξερα ότι εξαρτάται απ το μπάλαστ. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι θεμα μπαλαστ,τα κλασικα μπαλαστ δεν το κανουν,πρεπει να παρεις ειδικα τα dimmable.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, για το ενυδρείο μου έκανα καλά που το αγόρασα; Το βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή με τις λάμπες επάνω και το πήρα, τώρα θα είμαι 2χ39watt στα 90 λίτρα καθαρά που είναι το ενυδρείο, σκέφτηκα ότι θα είναι καλή αναβάθμιση στο φωτισμό αλλά και αισθητικά, δοκιμαστικά που το έβαλα άρεσε πολύ και στο έτερον ήμισυ, εσύ τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ειναι το φωτιστικο αυτο και για τα λιτρα σου,κομπλε εισαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, για το ενυδρείο μου έκανα καλά που το αγόρασα; Το βρήκα πιστεύω σε καλή τιμή με τις λάμπες επάνω και το πήρα, τώρα θα είμαι 2χ39watt στα 90 λίτρα καθαρά που είναι το ενυδρείο, σκέφτηκα ότι θα είναι καλή αναβάθμιση στο φωτισμό αλλά και αισθητικά, δοκιμαστικά που το έβαλα άρεσε πολύ και στο έτερον ήμισυ, εσύ τι λες;

Βάλε και καμιά φωτό να το δούμε.:P

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα είναι έτοιμο, αύριο τρυπάω και βάφω την πατέντα με τα 3 80άρια ανεμιστήρια που θα κάτσει πίσω απ το φωτιστικό, λογικά θα αγοράσω και 4 γωνάκια να βάλω να οχυρώσω λίγο το ενυδρείο στις γωνίες κι όταν θα μαι έτοιμος θα πέσουν κι οι φωτό με τις αλλαγές στο ενυδρείο, υπομονή. Το φωτιστικό είχε πάνω 2 λάμπες grolux δουλεμένες σχεδόν για δύο μήνες, έβγαλα τη μία να την έχω καβάτζα και αγόρασα μία osram lumilux 865 στα 6500Κ, έκανα καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Οχι Στάθη μου δυστυχώς, κρίμα για τις τροφές που μου έδωσες, την επόμενη φορά θα τα βάλω στο 15λιτρο με την αεραντλία αλλά και μπλε το μεθυλενίου, έχουν φουκιάσει σχεδόν όλα γιατί η γεννήστρα κόβει ροή παρόλο που αλλάζω νερό 6-7 φορές τη μέρα. Δεν πειράζει, θα το παλαίψω και θα μάθω, που θα πάει; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οχι Στάθη μου δυστυχώς, κρίμα για τις τροφές που μου έδωσες, την επόμενη φορά θα τα βάλω στο 15λιτρο με την αεραντλία αλλά και μπλε το μεθυλενίου, έχουν φουκιάσει σχεδόν όλα γιατί η γεννήστρα κόβει ροή παρόλο που αλλάζω νερό 6-7 φορές τη μέρα. Δεν πειράζει, θα το παλαίψω και θα μάθω, που θα πάει; 

Δοκιμασε και alder cones... για το φουκιασμα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι Στάθη μου δυστυχώς, κρίμα για τις τροφές που μου έδωσες, την επόμενη φορά θα τα βάλω στο 15λιτρο με την αεραντλία αλλά και μπλε το μεθυλενίου, έχουν φουκιάσει σχεδόν όλα γιατί η γεννήστρα κόβει ροή παρόλο που αλλάζω νερό 6-7 φορές τη μέρα. Δεν πειράζει, θα το παλαίψω και θα μάθω, που θα πάει;

Ξέρεις εσύ. Την Κυριακή φτιάξ' τους ατμόσφαιρα.:P
Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια εβαλες στην γεννηστρα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια εβαλες στην γεννηστρα;

Send from the heart of the Amazonas

Ναι απ την πρωτη στιγμη.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40χ20χ20, έχει ένα φίλτρο κυκλοφορητή που χωράει λίγο βιολογικό και υαλοβάμβακα κι έχει spray bar, έχει θερμοστάτη και φως, δούλευε ένα διάστημα ως εργαστήριο φυτεμένο αλλά το έκλεισα για οικονομία ρεύματος. Είχα ξαναβάλει 3-4 αυγά από κορύδορας εκεί αλλά απλά εξαφανίστηκαν και φοβήθηκα ότι τα ρούφηξε το φιλτράκι, είναι σχετικά δυνατός ο κυκλοφορητής του για τα λίτρα αυτά (15). 

 

 

Οχι Στάθη μου δυστυχώς, κρίμα για τις τροφές που μου έδωσες, την επόμενη φορά θα τα βάλω στο 15λιτρο με την αεραντλία αλλά και μπλε το μεθυλενίου, έχουν φουκιάσει σχεδόν όλα γιατί η γεννήστρα κόβει ροή παρόλο που αλλάζω νερό 6-7 φορές τη μέρα. Δεν πειράζει, θα το παλαίψω και θα μάθω, που θα πάει; 

Δε σε πήρα είδηση Κωνσταντίνε. :(  Κρίμα για τ'αυγά. Την επόμενη φορά, βάλε τα στο 15λιτρο όπως λες και πιστεύω θα παν όλα καλά. Με καλή ροή, το μπλε πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πήρα είδηση Κωνσταντίνε. :( Κρίμα για τ'αυγά. Την επόμενη φορά, βάλε τα στο 15λιτρο όπως λες και πιστεύω θα παν όλα καλά. Με καλή ροή, το μπλε πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί.

Δεν πειραζει μη στεναχωτιεσαι. Δηλαδη στο 15λιτρο να μη βαλω αεραντλια; Το φιλτρο που εχει ειναι δυνατο και θα το κανει πλυντηριο, δε θα χουν προβλημα τ αυγα να πηγαινουν περα δωθε; Βεβαια εχει και spray bar. Φανταζομαι θα πρεπει να μπει και τουλι στη εισοδο ετσι; Το υψος του νερου ποσο να ειναι;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το spray bar να χτυπάει ελαφρώς προς τα πάνω για να γίνεται κυματισμός, και δε χρειάζεται αεραντλία αφού έχει τόση ροή. Αν μπορεί να ρυθμιστεί, κόψε λίγο μη τυχόν γίνει πλυντήριο (το φίλτρο τί ροή έχει?). Βάλε τούλι και γέμισε νερό το ενυδρείο κανονικά.

 

Πάντως, επειδή μ'αυτά τα λίτρα έχω μια σχετική ανασφάλεια για πολλούς λόγους, μπορείς να πάρεις φτηνά ένα από τα δοχεία του ικεα αν σε παίρνει ο χώρος. Έτσι θα δουλεύει το φίλτρο στα μέτρα του (με τρομάζει λίγο όσα λες για τη ροή του), θα έχεις πιο σταθερές συνθήκες στο νερό σου (ειδικά στις αλλαγές, και το χρειάζονται τα μικρά), και σίγουρα μια σχετικά μεγαλύτερη ανοχή σε τυχόν λάθη.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι ποση ειναι η ροη του αλλα ειναι το μαμα φιλτρο του ενυδρειου. Αν το βαλω προς τα πανω οπως λες τ αυγα θα καταλαβαινουν ροη που θα ειναι στον πατο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπες ότι θα πηγαίνει τ'αυγά πέρα δώθε, πίστεψα ότι είναι κάπως δυνατό. Τη ροή μπορείς να τη δεις στο αυτοκόλλητο που πρέπει να υπάρχει στην πίσω μεριά της κεφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπες ότι θα πηγαίνει τ'αυγά πέρα δώθε, πίστεψα ότι είναι κάπως δυνατό. Τη ροή μπορείς να τη δεις στο αυτοκόλλητο που πρέπει να υπάρχει στην πίσω μεριά της κεφαλής.

Δυστυχώς είναι παλιό και δεν υπάρχει ταμπελίτσα, δεν θα το συζητάγαμε καν, απλά αυτή την εντύπωση μου δίνει ότι είναι δυνατό γι αυτό το ενυδρείο, μπορεί να είναι κι η ιδέα μου, δεν πειράζει σ ευχαριστώ για τη βοήθεια θα προσπαθήσω πάλι να προσομοιώσω συνθήκες αναπαραγωγής αν και κατά λάθος έγινε την προηγούμενη βδομάδα μιας και μου ξέφυγε η θερμοκρασία στο φρέσκο νερό κι ήταν 2-3 βαθμούς πιο κάτω που πιστεύω αυτό ήταν η αιτία για τ αυγά, αν γεννήσει πάλι τ άντερά της τότε θα χρειαστώ τις συμβουλές σου δοκιμάζοντάς το στο 15λιτρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...