Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Λοιπόν το ενυδρείο μου έχει πολύ πλάκα, βέβαια δεν στεναχωριέμαι οπότε χαλαρά φίλοι μου, θέλω τις συμβουλές σας μόνο και μόνο για εμπειρία και εξηγούμαι:

όπως είπα πιο πάνω έχω bba, σήμερα ανακάλυψα ότι όχι μόνο έχω αλλά μπορώ και να πουλήσω, μιλάμε κατάστημα ανοίγω.  :bigemo_harabe_net-163: Εδώ και 3 μέρες ρίχνω εξέλ, δοσολογία της πρώτης ημέρας για 100 λίτρα αν και είμαι 90 καθαρά, δηλαδή 12,5ml χ3 έχω ρίξει μέχρι στιγμής και σήμερα φάνηκαν τα πρώτα αποτελέσματα, άρχισαν να μωβίζουν οι τουφίτσες της bba αλλά με το χρώμα που πήραν ανακάλυψα ότι έχω καμιά 40αριά ακόμα στο διακοσμητικό μαύρο βράχο της πλάτης του ενυδρείου που λόγω του χρώματος δεν μπορούσα να τις δω, μιλάμε ούτε καλλιέργεια να έκανα! Αυτό που θέλω να μάθω απ τους έμπειρους είναι τώρα που πήρε χρώμα τι κάνω με το εξέλ, πως μπορεί να αφαιρεθεί μόνη της αν γίνεται, δηλαδή θα εξαφανιστεί; Θα λιώσει κάποια στιγμή; Να τονίσω ότι όλες αυτές οι τούφες είναι στην πορεία του μπαστουνιού εξόδου του φίλτρου, να υποθέσω ότι αυτή είναι η αιτία ή η γενική αστάθεια τον τελευταίο μήνα ήταν η αφορμή και η ροή τη βοήθησε; Θα θελα τη γνώμη σας για περαιτέρω ενέργειες, ευχαριστώ εκ των προτέρων. Φωτό δεν μπορώ να βάλω και να μπορούσα δεν θα βαζα γιατί θα βάζατε τα γέλια, κάποιος άσχετος στο σπίτι μου που θα το βλεπε θα σχολίαζε: ρε συ αυτά τα κόκκινα φυτάκια πάνω στο βράχο ωραία είναι, πως λέγονται;  :bigemo_harabe_net-163:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aπο την στιγμη που κοκκινησε , εχει καει.

Σε εμενα συνηθως την εξαφανιζουν οι γαριδες σε 2 ημερες, σε εσενα λογικα θα λιωσει σιγα σιγα.

Ναι γενικα προτιμα σημεια εντονη ή και χαμηλη  ροη.

Εγω οταν εβαζα excel ,εβαζα μια φορα 2-3 πλασια δοση της αρχικης, αλλα την ακουγαν πολλά φυτα, εκαιγα την αλγη , αλλα τα φυτα εκαναν καιρο να συνελθουν.

Απο τοτε γενικα δεν χρησιμοποιω , εχω χρονια να αγορασω excel.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σ ευχαριστώ, λες δηλαδή να μη συνεχίσω άλλο εξέλ ή να ρίξω κι άλλη μία αύριο; Στα λίτρα μου η seachem προτείνει 12,5ml την πρώτη μέρα και από 2,5 τις υπόλοιπες, εγώ έχω ρίξει 3χ12,5 και δεν έχω δει πρόβλημα στα φυτά, μήπως να συνεχίσω για κανά μήνα με την προτεινόμενη προληπτικά; Εγώ γαρίδες δεν έχω να τη φάνε, θα φύγει μόνη της σιγά σιγά εντελώς ή θα μείνουν οι κόκκινες τούφες;  Μήπως να τη βάλω μόνιμα στο πρόγραμμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Θα φυγουν ρε συ, σε καμια εβδομαδα... δεν ξερω βασικα θα το δεις. :P

Aν δεν εχουν καει ολες συνεχισε το...

Μπορεις να βαζεις την κανονικη δοσολογια , αν εχεις αποθεμα  excel , βλεπω στο εξωτερικο οτι το κανουν πολλοι, ταυτοχρονα με το co2.

Πειραξες το co2 ?

Γενικα η μαυρη ακομη δεν εχει βρεθει σε τι οφειλεται....

Γενικα , σκαμπανεβασμα σε co2, βακτηρια, οργανικα ,ροη.

Link to comment
Share on other sites

Θα φυγουν ρε συ, σε καμια εβδομαδα... δεν ξερω βασικα θα το δεις. :P

Aν δεν εχουν καει ολες συνεχισε το...

Μπορεις να βαζεις την κανονικη δοσολογια , αν εχεις αποθεμα  excel , βλεπω στο εξωτερικο οτι το κανουν πολλοι, ταυτοχρονα με το co2.

Πειραξες το co2 ?

Γενικα η μαυρη ακομη δεν εχει βρεθει σε τι οφειλεται....

Γενικα , σκαμπανεβασμα σε co2, βακτηρια, οργανικα ,ροη.

 

Οταν λες κανονική εννοείς τα 2,5ml για καθημερινή; Το διοξείδιο ναι το πείραξα, όταν άλλαξα φίλτρο από εσωτερικό σε εξωτερικό άλλαξα και τη διάχυση, είπα να δώσω μία τελευταία ευκαιρία στον κεραμεικό που μου είχαν δώσει με το σύστημα αλλά ενώ πήγαινε καλά μετά είδα ότι ανέβηκε το pH, οπότε ξαναγύρισα με το εσωτερικό κυκλοφορητάκι που έχω. Πάντως πριν βάλω διοξείδιο μπουκάλα, δεν είχα ποτέ bba και χρησιμοποιούσα βέβαια σε κανονικη δοσολογία το εξέλ το οποίο το σταμάτησα γιατί ανάπτυξη μηδέν και ταυτόχρονα στοιχίζει για κάτι που δεν προσφέρει στα φυτά απ ό,τι φαίνεται όμως προσφέρει στον πόλεμο κατά των αλγών. Για τα βακτήρια τι εννοείς όπως και για τα οργανικά; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ενυδρεια χωρις Co2 σπανια θα δεις μαυρη..

Εχεις κανει πολλες αλλαγες τελευταια. βυθος , φιλτρο , φωτισμός, co2.

Για τα βακτηρια , λενε

Aν εχεις ορεξη να διαβασεις, και δεν θα βγαλεις και τελικα συμπερασμα.

http://www.ukaps.org/forum/threads/what-exactly-causes-bba.36674/

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω θα σου ελεγα αν δεν θες να ριχνεις εξελ,να παρεις οξυζενε και να ριχνεις στοχευμενα πανω στην αλγη.

Αλλιως συνεχισε με εξελ και ριχνε την κανονικη δοση αλλα παλι στοχευμενα πανω στην αλγη.

Και εγω εχω bba στο δικο μου σχεδον απο την αρχη του ενυδρειου αλλα ειναι στασιμη και δεν κανω τιποτα.Να σου πω την αληθεια ψιλοφοβαμαι μη την ακουσει το γρασιδι και γι αυτο την εχω αφησει ετσι :P

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω θα σου ελεγα αν δεν θες να ριχνεις εξελ,να παρεις οξυζενε και να ριχνεις στοχευμενα πανω στην αλγη.

Αλλιως συνεχισε με εξελ και ριχνε την κανονικη δοση αλλα παλι στοχευμενα πανω στην αλγη.

Και εγω εχω bba στο δικο μου σχεδον απο την αρχη του ενυδρειου αλλα ειναι στασιμη και δεν κανω τιποτα.Να σου πω την αληθεια ψιλοφοβαμαι μη την ακουσει το γρασιδι και γι αυτο την εχω αφησει ετσι :P

Κώστα, όταν λέμε οξυζενέ στοχευμένα πάνω στην άλγη για τι ποσότητα μιλάμε;

Μέχρι τώρα έριχνα και και εγώ excel όταν χρειαζόταν, αλλά επειδή τελείωσε να έχω υπόψιν μου για οξυζενέ (αχρείαστο να είναι...):P

Link to comment
Share on other sites

Το οξυζενέ το φοβάμαι, έχασα το ανκιστράκι απ αυτό και δεν θέλω να το ξαναρισκάρω, παρόλο που ακολούθησα τη διαδικασία. Εχω διαβάσει αρκετά σε διάφορους ιστοχώρους ότι πολλοί έχουν χάσει με το οξυζενέ κυρίως ψάρια βυθού και γαρίδες ενώ με το εξέλ αντιθέτως δεν έχουν παρατηρηθεί θάνατοι ψαριών. Θα προσπαθήσω να μην αλλάξω τίποτα στο ενυδρείο και να το αφήσω σταθερό με τις παρούσες συνθήκες ώστε να μειώσω τις πιθανότητες για επανεμφάνιση κι ελπίζω βέβαια να εξαφανιστεί η παρούσα, αν ξαναβγάλει με σταθερές συνθήκες δυστυχώς θα πρέπει να το μελετήσουμε πιο ενδελεχώς για την αιτία εμφάνισής της καταγράφοντας όλο το ενυδρείο πως λειτουργεί ώστε να βρούμε το λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε υπερδοσολογια excel οταν ειχα ξεκινησει , εβαζα και παραπανω, με  ρωτησεις ποσο δεν θυμααμαι.

Στα cories που ειχα παλια, τα εβλεπες και εκαναν νουμερα... διαφορα πχ ξαπλωναν πλαγια, σαν να λιποθυμουσαν λιγακι.

Στις γαριδες, προκαλει εγκαυματα , στον εξωσκελετο, δεν ειναι μονιμη ζημια.

Αυτα σε διπλασια -τριπλασια δοση της αρχικης.

Γενικα προτιμω το οξυζενε,,...

Και εγω εχω ansictsrus , δεν εγινε καμια φορα ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Το εξέλ πραγματικά κάνει θαύματα, μετά από 3 ή 4 μέρες με δοσολογία πρώτης ημέρας, (12ml στα 100 λίτρα) δεν υπάρχει ίχνος bba, εξαφανίστηκαν κι οι κόκκινες τούφες που φαίνονταν στο βράχο και στα φυτά αλλά και στο μαγνήτη, πραγματικά εξαφανίστηκε, μου φαίνεται κάθε φορά που θα αλλάζω το νερό θα ρίχνω για μία ημέρα δοσολογία της πρώτης ημέρας προληπτικά. Το μόνο που έχω τώρα είναι πολύ λίγο gsa αλλά λογικό είναι με το φωτισμό που αναβαθμίστηκε και δεν υπάρχουν και πολλά φυτά να κρύβουν το τζάμι.Μία ερώτηση να κάνω τώρα, πήρα για μας να πίνουμε νερό το παρακάτω φίλτρο http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30106 με φίλτρο το εξής: http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30016 που αφαιρεί και το μόλυβδο, μπορώ πλέον να βάζω απ αυτό στο ενυδρείο για νερό της αλλαγής χωρίς αντιχλώριο; Στο κατάστημα μου είπανε ότι κάνει καλύτερη δουλιά απ το αντιχλώριο και στο χλώριο και στις χλωραμίνες, εγώ ήδη έκανα σήμερα την αλλαγή μου μιας κι άλλαξα το πρόγραμμα από Κυριακή σε Σάββατο ρίχνοντας απ ευθείας σε ανάμιξη με 30% νερό όσμωσης, έκανα καλά ή προληπτικά να ρίχνω και prime?

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κώστα πολύ ωραία δουλειά και μπράβο και για την εξάλειψη της φίλης σου της bba :P

 

Tην λευκοκεφάλα καλά κάνεις κατά την γνώμη μου και την αφήνεις να πάρει αυτές τις διαστάσεις. Είναι επιβλητική και δίνει φυσικότητα και κρυψώνες για ξεκούραση. Σου γεμίζει πολύ ωραία την 1α γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παρεα μαζευτηκε.μπράβο κωστα για το ενυδρειο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Κώστα, όπως πάντα και η bba που είχες βλέπω δεν έμεινε ούτε για δείγμα...   :nurse:

Λάμπει το ενυδρείο σου...

Να είσαι καλά να το χαίρεσαι!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, ουσιαστικά προπόνηση κάνω να μάθω πάνω του, θα θελα να ασχοληθώ πιο ουσιαστικά, να μπω στα ενδότερα του χόμπι με διάφορα project, για κανά χρόνο το πολύ με βλέπω με το παρόν, μετά πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά βλέπουμε. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: σ ενα ενυδρειο σαν το δικο μου παραλληλογραμμο και με δεδομενο οτι το aquascape ειναι με τα φυτα απ τη μεση και πισω, ποια θεωρειτε ως ιδανικη τοποθετηση των μπαστουνιων του εξωτερικου φιλτρου για ιδανικη κυκλοφορια;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: σ ενα ενυδρειο σαν το δικο μου παραλληλογραμμο και με δεδομενο οτι το aquascape ειναι με τα φυτα απ τη μεση και πισω, ποια θεωρειτε ως ιδανικη τοποθετηση των μπαστουνιων του εξωτερικου φιλτρου για ιδανικη κυκλοφορια;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Tο ενυδρείο σου έχει το σχήμα του δικού μου . Δοκίμασα αρκετά σχήματα κυκλοφορίας και το τελευταίο που έχω βάλει τώρα έχει την έξοδο και την είσοδο στην ίδια γωνία με την έξοδο να βαράει διαγώνια και προς το μπροστινό τζάμι και την είσοδο να τραβάει από κάτω. 

 

Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται μία κυκλική κυκλοφορία. Αν τα φυτά σου είναι από την μέση και πίσω και βάλεις την έξοδο λίγο χαμηλότερα, να μην είναι δηλαδή πολύ ψηλά, πιστεύω θα σε καλύψει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Είναι 1 εβδομάδα τώρα που το δοκιμάζω και είμαι ικανοποιημένος. 

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ευθύμη, έτσι έχει σίγουρα κυκλική κυκλοφορία, απλά μου κάνει εντύπωση που βλέπω στα βίντεο επίδειξης των διαφόρων εταιριών, ότι βάζουν το ένα μπαστούνι αριστερά στην πλάτη και το άλλο δεξιά στην πλάτη, έτσι όμως ουσιαστικά γίνεται μισός κύκλος, κάτω απ την έξοδο αλλά και μπροστά χαμηλά λογικά δεν υπάρχει κυκλοφορία, είναι σωστό αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το πρωτοέστησα όπως λες Κωνσταντίνε. Δεν ξέρω να σου πω γιατί το κάνουν..ίσως είναι ένας κλασικός τρόπος να στήνουνε την είσοδο και την έξοδο. Πάντως πράγματι ένα μεγάλο κομμάτι μένει νεκρό από κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε δες και για spray bar σε ολο το μηκος της πλατης.Εμενα εχει φοβερη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι Κοσμά αλλά είναι και το αισθητικό κομμάτι στη μέση, ένα φυτεμένο με ένα μπαστούνι κατά μήκος να φαίνεται έχω την εντύπωση πως θα με χάλαγε. Θα θελα να δω το δικό σου από κοντά και να σου πω στα σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι δεν θα το δεις :P  γιατι ειναι ετοιμο για αναχωρηση αυριο.Δες το απο φωτογραφια.Μπορεις να αφησεις τα πισω φυτα να ψηλωσουν και δεν θα πολυφαινεται. 

post-61633-0-97031600-1466248597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...