Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Α φυσικά είναι και το spray bar μία πολύ καλή λύση Κώστα. Την είσοδο πάλι θα την βάλεις δίπλα του στη γωνία και το spray bar κάθετα να χτυπάει απέναντι. Αυτό θα οδηγήσει σε ακομα πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία.

 

Είναι κάτι που βλέπω γενικά να χρησιμοποιούν επιτυχημένα και ίσως το δοκίμαζα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστα βαλε το spray bar κατα μηκος της πλαινης πλευρας και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω spray bar, απλά ψάχνομαι για τα μπαστούνια ποια είναι η ιδανικότερη τοποθέτηση για όσο το δυνατόν καλύτερη κυκλοφορία, ποιά είναι η άποψή σου εσένα Κωστή;

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα πιο πανω Κωστα.

Το μπαστουνι εισοδου δεν παιζει ρολο που θα το βαλεις,το βαζεις οπου θες.

Παρε ενα spray bar και βαλτο κατα μηκος της πλαινης πλευρας να στελνει το νερο κατα μηκος ολου του ενυδρειο και εισαι κομπλε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα πιο πανω Κωστα.

Το μπαστουνι εισοδου δεν παιζει ρολο που θα το βαλεις,το βαζεις οπου θες.

Παρε ενα spray bar και βαλτο κατα μηκος της πλαινης πλευρας να στελνει το νερο κατα μηκος ολου του ενυδρειο και εισαι κομπλε φιλε.

Κάθεται το φωτιστικό το οποίο μπαίνει λίγο και μέσα στο νερό το αυτάκι που στηρίζεται, αν το κάνω κρεμαστό ίσως αλλά μπαίνω σε άλλη διαδικασία, αν υποθέσουμε λοιπόν ότι βάζω έτσι το μπαστούνι εξόδου, της αναρόφφησης το ιδανικό είναι στην ίδια πλευρά στην πλάτη ή κάτω απ το spray bar?

Link to comment
Share on other sites

Το μπαστουνι εισοδου οπου και να το βαλεις δεν παιζει ρολο,η ροη σου θα ειναι η ιδια γιατι απο εκει απλα τραβαει νερο,εσυ θες το μπαστουνι εξοδου να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο φιλτρο σου,δηλαδη να εχει οσο πιο λιγο λαστιχο γινεται για να εχεις περισσοτερη ροη.

Μπορεις να βαλεις το σπρει μπαρ κατω απο το αυτακι του φωτιστικου και να το στρεψεις προς τα πανω λιγο για να σου κανει αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

Το μπαστουνι εισοδου οπου και να το βαλεις δεν παιζει ρολο,η ροη σου θα ειναι η ιδια γιατι απο εκει απλα τραβαει νερο,εσυ θες το μπαστουνι εξοδου να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο φιλτρο σου,δηλαδη να εχει οσο πιο λιγο λαστιχο γινεται για να εχεις περισσοτερη ροη.

Μπορεις να βαλεις το σπρει μπαρ κατω απο το αυτακι του φωτιστικου και να το στρεψεις προς τα πανω λιγο για να σου κανει αναταραξη.

 

Μου κανες την καρδιά περιβόλι,  :angry01: καινούριο έξοδο τώρα για spray bar, ευχαριστώ Κωστή.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν χρειάζεται να σε αγχώνει τόσο πάντως. Έχεις καλό φίλτρο και αυτό είναι το Α και το Ω. Από εκεί και πέρα κάποιες διατάξεις έχουν κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κώστα για να εχεις καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο σου

1ο) θελει να καταλαβαίνεις ποτε πεφτει η αποδοση του φιλτρου απο τα σκουπίδια

2ο) το φιλτρο να ειναι ικανο καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου σου σε λιτρα/ωρα κυκλοφορίας

3ο)δεν χρειάζεσαι spraybar για να εχεις καλη κυκλοφορια χρειάζεται, spraybar βάζουμε για να έχουμε όμοια κυκλοφορια και αυτο εχει να κανει παντα με φιλτρο γιατι οσο αυξανουμε τις τρυπες πεφτει η πίεση στην εξοδο του με αποτέλεσμα λιγοτερη κίνηση.

4ο) αν η έξοδος (χωρις spraybar) στέλνει κατα μηκος το νερο στο ενυδρειο εχεις καλύτερη κυκλοφορία απο οτι να στελνει απο πισω προς τα μπρος. Η εισαγωγη του νερου συνήθως ειναι πιο ωραιο αισθητικα αλλα και λειτουργικα να ειναι σε μια γωνια (εκει που μαζεύονται και οι ακαθαρσίες όλες)

Αν δεν σου κανει καλη κινηση και ανατάραξη το φιλτρο ή πας σε μεγαλυτερο φιλτρο ή προσθετεις 2ο φιλτρο ή βαζεις ενα κυκλοφορητη αν και στα φυτεμένα δεν το κανουμε συνήθως...

Και μια προσωπική μου εμπειρία οταν βαζεις spraybar και εχει λιγες τρυπες για να πετύχεις να εχει πιο πολυ πιεση το νερο χαλας την φτερωτή του φιλτρου ( άλλαξα αρκετες και οχι μονο στο δικο μου ενυδρείο) και δεν ξερω μηπως πειράζει και το μοτερ του φιλτρου...

Tip: αν δεν σου αρεσουν αισθητικα οι σωλήνες και η εισαγωγή/ εξαγωγή μπορεις να βαλεις γυαλινα κομμάτια που χάνονται στο μάτι!!!

Αααα και το λάστιχο οσο πιο κοντο γίνεται απο το φίλτρο στο ενυδρειο... να μην εχει αντίσταση λογο ποσότητας στην εξαγωγή!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηρακλή σ ευχαριστώ, είμαι τόσο τακτικός που το φίλτρο το καθαρίζω κάθε εβδομάδα μαζί με την αλλαγή νερού, πολλές φορές το μαλλί το αλλάζω και μεσοβδόμαδα, το φίλτρο είναι για έως 200 λίτρα κι είμαι στα 90, η έξοδος του φίλτρου στέλνει για πλάκα σ όλο το μήκος του ενυδρείου κι η ανατάραξη μπόλικη, βέβαια κάθε 3 μέρες παρ όλα αυτά μαζεύει πρωτεινικό φιλμ, ακόμα και σήμερα που έκανα την αλλαγή με το φως πάλι στο νέο νερό έχει λαδιλα, κατά τ άλλα  δεν έχω θέμα, η απορία μου είναι καθαρά φιλοφοσοφική κι αφορά νέο ενυδρείο που σκέφτομαι να στήσω και θέλω από τώρα να ξέρω την ιδανική τοποθέτηση των μπαστουνιών για την ιδανικότερη κυκλοφορία στα χαμηλά κυρίως στρώματα, ακόμα και τώρα σε μια μικρή ακρούλα έχω κυανό, αν όντως είναι και δεν έχει απλά βρωμίσει η άμμος απ τις ταμπλέτες, όμως είμαι σίγουρος ότι είναι γιατί έχει πρασινίσει σε βάθος η άμμος κι οριακά έχει βγει και στην επιφάνειά της αλλά μέχρι εκεί, το περίεργο είναι πως το μπαστούνι αναρρόφησης είναι ακριβώς μπροστά και πάνω απ αυτό το σημείο και δίπλα έχω κι άλλο κυκλοφορητάκι που κάνει τη διάχυση δηλαδή διπλή κυκλοφορία, νιτρικά έχω πάντα 10 και τα μετράω δύο φορές τη βδομάδα η μία πριν την αλλαγή του νερού κι όλα αυτά δεν θέλω να με βρουν απροετοίμαστο στο νέο ενυδρείο, οπότε πρέπει να πειραματιστώ στο παρόν. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτεινικο φιλμ που λες μπορεις με ενα surfaxe skimer καθάρισες... υπαρχουν 2 ειδων in line μπαινει στην εισαγωγη του φίλτρου και ρουφαει και απο κατω και απο την επιφανεια και υπάρχει και το skimer επιφανειας χωριστα που θα πετυχει το ιδιο αποτελεσμα εχει ενα η (eheim 350).

Το κυανό θελει κινηση, σκοτάδι και μετα αν ολα δεν πιασουν φάρμακο!!! Κανονικα αν τα φυτα πανε φορτσα θα εξασθενήσει γιατι και αυτο με τα φυτα εχει τις ιδιες απαιτήσεις στα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά καλά πάνε, φάρμακο δεν θέλω να ξαναβάλω, είχα βάλει πέρυσι, κίνηση σου εξήγησα πως έχει η κατάσταση, πιστεύω πως έχει στο σημείο εκείνο, όσο για το φιλμ αυτά τα μηχανάκια πρόσθετες πρίζες και κυκλοφορητές θέλω να τ αποφύγω, εξάλλου λογικά θα μου πετάει το διοξείδιο έξω έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά καλά πάνε, φάρμακο δεν θέλω να ξαναβάλω, είχα βάλει πέρυσι, κίνηση σου εξήγησα πως έχει η κατάσταση, πιστεύω πως έχει στο σημείο εκείνο, όσο για το φιλμ αυτά τα μηχανάκια πρόσθετες πρίζες και κυκλοφορητές θέλω να τ αποφύγω, εξάλλου λογικά θα μου πετάει το διοξείδιο έξω έτσι δεν είναι;

το skimer που μπαινει στο φιλτρο δεν έχει πριζες ειναι ενα πλαστικο εξάρτημα που μπαινει στην εισαγωγη και μαζεύει νερο απο παντού...

Το σκιμερ της eheim ειναι φιλτρο επιφανείας δεν πεταει το co2 πουθενα παιρνει νερο μονο απο την ειφανεια... αν θελεις στειλε μου το mail σου να σου στειλω φωτο να τα δεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή τα είδα όπως και διάφορα βίντεο και σ ευχαριστώ, το θέμα όμως δεν είναι να γεμίσω το ενυδρείο με διάφορες συσκευές, είναι να λύσω το πρόβλημα εν τη γενέσει του, δηλαδή από τι δημιουργείται αυτή η λαδίλα στην επιφάνεια, δεν είναι ακριβώς πρωτεϊνικό φιλμ, το είχα πιο παλιά και γινόταν σαν ιστός αράχνης ένα πράγμα όπως το λέει φιλμ, αυτό είναι λαδίλα στην επιφάνεια, σαν να έριξε κάποιος λάδι, ακόμα και τα κλαδέματα που βγάζω όταν πάω να αλλάξω το νερό στο ταπεράκι έχει πάνω του λαδίλα, προφανώς απ τα φυτά βγαίνοντας απ το ενυδρείο, έχετε δηλαδή όλοι απ αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή τα είδα όπως και διάφορα βίντεο και σ ευχαριστώ, το θέμα όμως δεν είναι να γεμίσω το ενυδρείο με διάφορες συσκευές, είναι να λύσω το πρόβλημα εν τη γενέσει του, δηλαδή από τι δημιουργείται αυτή η λαδίλα στην επιφάνεια, δεν είναι ακριβώς πρωτεϊνικό φιλμ, το είχα πιο παλιά και γινόταν σαν ιστός αράχνης ένα πράγμα όπως το λέει φιλμ, αυτό είναι λαδίλα στην επιφάνεια, σαν να έριξε κάποιος λάδι, ακόμα και τα κλαδέματα που βγάζω όταν πάω να αλλάξω το νερό στο ταπεράκι έχει πάνω του λαδίλα, προφανώς απ τα φυτά βγαίνοντας απ το ενυδρείο, έχετε δηλαδή όλοι απ αυτό;

Δεν ξερω ποιος εχει, σου λεω εγω τι εχω και κανει δουλειά πολυ καλή!!!

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/LUPIliHjysk

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο συναντάω ρε συ Κωνσταντίνε κάποιες φορές στην επιφάνεια αλλά μετα την επόμενη μέρα αν όχι την μεθεπόμενη έχει φύγει. Μετά μπορεί να με επισκεφτεί ξανά μετά από κάποιες μέρες.

 

Εγώ προσωπικά δεν το έχω προσδιορίσει. Είναι λίπασμα, είναι τροφή , δεν ξέρω. Από κάτι συγκεντρώνεται εκεί.. Και η ανατάραξη δεν το βοηθάει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα, άμα βάλω χέρι διαλύεται, άμα βάλω χαρτί κουζίνας και το μαζέψω πάλι φεύγει, μετά από 3 μέρες όμως πάλι παρόν, εδώ άλλαξα χθες νερό 50% και σήμερα να το πάλι, δεν μπορώ νακ καταλάβω από που προέρχεται. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Τίτλοι τέλους για το ενυδρείο, μετά από 12 χρόνια συνεχούς λειτουργίας, λαθών, εμπειριών, χαράς και λύπης για κάποια απρόοπτα, η αυλαία έπεσε και θα ανοίξει στην Κέρκυρα και σε φίλο αδελφικό το θρυλικό αυτό ενυδρείο ξανά τα πανιά του για να χαρίσει σε μία οικογένεια στιγμές που χάρισε και σε μένα, εύχομαι όλες ευτυχισμένες χωρίς προβλήματα κι απρόοπτα. Θα το θυμάμαι ως το ενυδρείο σχολείο, επισυνάπτω μερικές φωτό απ το ξεστήσιμο και την τελευταία ως φυτεμένο πριν αρχίσω να ξηλώνω, έγινε κουκλί και με το ανακαινισμένο από μένα diy καπάκι πιστεύω θα την παλέψει για άλλη μία 10ετία πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά. 

 

rM9AWaT.jpg

piajv7C.jpg

QHFvfGk.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι...

Εφτιαξες απο αποψη εξελιξης ενα απο τα ωραιοτερα θεματα του ακουαζονε και μαζι σιγα σιγα "μας εφτιαχνες" και εμας....

Δεν ηταν ενυδρειο σχολειο μονο για σενα αλλα και για οποιον διαβασε-συμμετειχε στην πορεια του...

Μακαρι να αγαπησεις και το καινουργιο το ιδιο και να κρατησει ζεστη την "τρελα" σου για το χομπι...:bow::bow:

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει πανέμορφο!

 

Εύχομαι ο φίλος να το χαρεί όσο εσύ....

 

Φαντάζομαι πάμε για καινούργιο???? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πληθυντικό να χρησιμοποιείς, δύο είναι τα καινούρια! 

πριν 21 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Φιλαρακι...

Εφτιαξες απο αποψη εξελιξης ενα απο τα ωραιοτερα θεματα του ακουαζονε και μαζι σιγα σιγα "μας εφτιαχνες" και εμας....

Δεν ηταν ενυδρειο σχολειο μονο για σενα αλλα και για οποιον διαβασε-συμμετειχε στην πορεια του...

Μακαρι να αγαπησεις και το καινουργιο το ιδιο και να κρατησει ζεστη την "τρελα" σου για το χομπι...:bow::bow:

 

Ευχαριστώ Στάθη αλλά πληθυντικό έπρεπε να χρησιμοποιήσεις, δύο είναι πλέον τα καινούρια. 

 

Παράθεση
πριν 12 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Είχε γίνει πανέμορφο!

 

Εύχομαι ο φίλος να το χαρεί όσο εσύ....

 

Φαντάζομαι πάμε για καινούργιο???? :)

 

 

Ευχαριστώ, όπως είπα και στο Στάθη έχουν ήδη στηθεί δύο καινούρια, εν καιρώ θα τα παρουσιάσω μιας και στο μεγάλο έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με την άμμο που μάλλον δεν την ξέπλυνα καλά κι είναι το ενυδρείο ομιχλώδες τοπίο και το μικρούλι ακόμα στρώνεται με αμμωνία. Εν τω μεταξύ μέχρι να βρω πως κάνω πολλαπλή παράθεση μου βγήκε η πίστη και στο dark theme ενώ μ αρέσει τρελλά δεν φαίνονται τα γράμματα απ τις δικές σας απαντήσεις. Ελπίζω να βγει σωστά η απάντηση, για να δούμε. 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για την άμμο κάνε υπομονή και άλλαζε μαμβάκι καθε μέρα αν μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Για την άμμο κάνε υπομονή και άλλαζε μαμβάκι καθε μέρα αν μπορείς. 

 

Εχω βάλει 3 filterwool αντί του ενός που είχε κανονικά και τα πλένω καθημερινά, δεν φαντάζεσαι τι βγάζει αλλά πλέον δεν το ξανά ξεστήνω, όποτε καθαρίσει κι άμα, το πολύ πολύ να το πετάξω απ το μπαλκόνι να ησυχάσω και να ασχοληθώ με το 60λιτρο κι ένα μονομάχο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...