Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά μόλις μπήκα σπίτι κι είδα τα μικρά, ξεπερνάνε σίγουρα τα 20 τώρα πόσα είναι ακριβώς αδυνατώ να μετρήσω, σ άλλο χώρο που διάβασα από ένα τύπο που αναπαράγει μόνο κορύδορας με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας έχει λίγο διαφορετική τακτική, στο πως μαζεύει τα αυγά, πως τα βάζει στο ενυδρείο γεννήστρα κι ακολούθησα ακριβώς αυτόν τον τρόπο και τελικά είναι η πρώτη μου φορά που βλέπω ψαράκια μικρά ζωντανά, στο τάισμα έχει διαφορετική τακτική, δεν ταίζει 4 φορές τη μέρα, ρίχνει μία φορά την ημέρα μισή ταμπλέτα βυθού, την αφήνει να διαλύεται και μετά από κάποιες ώρες τη βγάζει ώστε να μην επιβαρύνεται το νερό, αυτό το κάνει μία φορά το 24ωρο, αλλαγές νερού κάνει κάθε δύο μέρες το 30% με νερό απ το κυρίως ενυδρείο, που και που ρίχνει υγρές σταγόνες βιταμίνες και σε 30 μέρες βάζει τα μικρά στο κυρίως ενυδρείο με τα μεγάλα, τι να σας πω είπα να δοκιμάσω κι αυτόν τον τρόπο και βλέπουμε. Τώρα κάτι άλλο για το μεγάλο ενυδρείο, τώρα που γύρισα βλέπω στην επιφάνεια κάποια ποσότητα σα σαπουνάδα, ξέρει κανείς από τι προήλθε αυτό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρα. Αν σε βολευει αυτος ο τροπος και βλεπεις οτι δουλευει, κανε αυτον. Απλα νομιζω πως εσυ δεν θα πρεπει να τα βαλεις σε 30 μερες γιατι θα τα τσιμπησουν τα τετρα. Αυτο βεβαια θα το δεις και μονος σου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δε με πειράζει πρώτο ο Θεός να επιζήσει κανένα να τραβήξει και 40 μέρες ή και 50. Για τη σαπουνάδα πάει κάπου το μυαλό σου;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτεινικό φιλμ είναι η σαπουνάδα που βλέπεις 99%. 

 

Αλλά μέτρα και αμμωνία.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αν μοιάζει με λάδι στο νερό, είναι όντως "φιλμ".

Έγινε επεξεργασία - George K
Link to comment
Share on other sites

Πρωτεινικό φιλμ είναι η σαπουνάδα που βλέπεις 99%. 

 

Αλλά μέτρα και αμμωνία.

Ναι έχω και στην επιφάνεια, πως γίνεται με δύο φίλτρα ταυτόχρονα να χτυπάνε έντονα την επιφάνεια και να έχω φιλμ, κουφό δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλες τροφές δεν είναι κουλό! Μπορεί να φταίνε αυτές:)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτεινικό φιλμ είναι η σαπουνάδα που βλέπεις 99%.

Αλλά μέτρα και αμμωνία.

Βρε συ δεν το ειδες καν, πως βγαζεις συμπερασμα 99% κιολας;

Βαλε καμια φωτο Κωστα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ δεν το ειδες καν, πως βγαζεις συμπερασμα 99% κιολας;

Βαλε καμια φωτο Κωστα.

Send from the heart of the Amazonas

Eίχα ακριβώς το ίδιο Θοδωρή και έλεγα σαπουνάδα σαπουνάδα και τελικά ήταν η κατεψυγμένη τροφή.. Μόλις την σταμάτησα εξαφανίστηκε μέσα σε 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ δεν το ειδες καν, πως βγαζεις συμπερασμα 99% κιολας;

Βαλε καμια φωτο Κωστα.

Send from the heart of the Amazonas

Όντως, βάλε μια φώτο να το δούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Eίχα ακριβώς το ίδιο Θοδωρή και έλεγα σαπουνάδα σαπουνάδα και τελικά ήταν η κατεψυγμένη τροφή.. Μόλις την σταμάτησα εξαφανίστηκε μέσα σε 2-3 μέρες.

Μα πως το ξερεις οτι ηταν η ιδια; ωραια ειχες κι εσυ κατι, πως ξερεις οτι το εχει και ο Κωστας το ιδιο και δεν ειναι κατι αλλο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μα πως το ξερεις οτι ηταν η ιδια; ωραια ειχες κι εσυ κατι, πως ξερεις οτι το εχει και ο Κωστας το ιδιο και δεν ειναι κατι αλλο;

Send from the heart of the Amazonas

Μπορεί να είναι κάτι άλλο , εγώ για αυτό είπα να μετρήσει και αμμωνία.

 

Εντάξει υπερβολή το 99% απλά ήθελα να τον ξεαγχώσω λίγο. Τώρα που θα βάλει φωτό θα δούμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι έχω πρωτεινικό το ξέρω, το θέμα είναι ότι είχα καιρό να το δω και συνήθως ξεκίναγε λίγο πριν την εβδομαδιαία αλλαγή, τώρα εμφανίζεται δύο μέρες μετά την αλλαγή αλλά το σημερινό που είδα με τις σαπουνάδες ομολογώ πρώτη φορά το βλέπω. 

 

 

 

MED2aSh.jpg

sqECd58.jpg

ZCofivP.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωνσταντινε! Ειχα βγαλει τετοιες σαπουναδες οταν ειχα αλλαξει το εξωτερικο μου φιλτρο και ηταν απο τα καινουργια σφουγγαρια.Επειδη αλλαξες και εσυ προσφατα μηπως εβαλες καινουργια σφουγγαρια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, τα σφουγγάρια απ το φίλτρο επειδή ήταν μεταχειρισμένα πλύθηκαν καλά, επίσης το βιολογικό υλικό το έβρασα, υπάρχει περίπτωση να είναι απ τις ταμπλέτες βυθού που ρίχνω; Εχουν μεγαλώσει τα ανκιστράκια 3 τον αριθμό κι έχω και 7 γατόψαρα, οπότε ρίχνω μέρα παρά μέρα μία κόκκινη και μία πράσινη ταμπλέτα για τα ψάρια βυθού, μήπως φταίει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

Εκεί που λέει Επιφανειακή Μεμβράνη (βιοφίλμ), Αιτίες εμφάνισης, Καταπολέμηση

Έγινε επεξεργασία - George K
Link to comment
Share on other sites

Το χω διαβάσει Γιώργο μου δεκάδες φορές, παρότι λοιπόν κάνω ό,τι λέει εντούτοις δε λέει να φύγει, εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίνε οι τροφές, άμα δε ταίζω λίγο παραπάνω το παρατηρώ ότι αυξάνει, ίσως να μειώσω το τάισμα να δω αντίδραση. Να τονίσω ότι ταίζω δύο φορές την ημέρα με τροφές Flakes της sera και granules με σπιρουλίνα της tetra και μέρα παρά μέρα δύο ταμπλέτες, μία κόκκινη για τα γατόψαρα και μία πράσινη για τα ανκιστράκια, πως σας φαίνεται η διατροφή ως προς τη συχνότητά της; 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, όπως λες, από τι τροφές μπορεί να είναι. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι  μεγάλη η ποσότητα(δεν θυμάμαι το πληθυσμό των ψαριών σου), όμως αν δοκίμαζες να ταΐζεις μια φορά την ημέρα, δεν θα ήταν καλύτερα;

Υ.Γ. Η Tetra Phyll Granules είναι αυτή που χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, είναι κόκκινη και είναι ανακατεμένη και σπιρουλίνα, τώρα που καλοκαιριάζει κι ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες δεν θέλουν πιο πολύ τροφή τα ψάρια λόγω αύξησης μεταβολισμού; Εξάλλου οι δύο φορές που ταίζω, η ποσότητα είναι τέτοια που σ ένα λεπτό δεν υπάρχει. Για τις ταμπλέτες δεν ξέρω ποια είναι λογική ποσότητα και συχνότητα. Ο πληθυσμός των ψαριών μου είναι 7 γατόψαρα, 3 ανκιστράκια και 25 cherry barb απ τα οποία τα 15 είναι μικρά, ακόμα δεν έχουν φτάσει ούτε το μισό του τελικού τους μεγέθους. 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις να κρατήσεις σταθερές τις θερμοκρασίες δεν νομίζω να χρειαστούν περισσότερη τροφή. Οι ταμπλέτες εάν καταναλώνονται νομίζω πως είναι λογική η ποσότητα τους με τόσα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις μεσα; σαν φωλια μονομαχου η γκουραμι μου μοιαζει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις μεσα; σαν φωλια μονομαχου η γκουραμι μου μοιαζει.

Send from the heart of the Amazonas

Ανσιστρους γατοψαρα και cherry barb.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που λέει με το χαρτί στο λινκ που σου παρέθεσα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το κάνω αυτό αλλά το θέμα είναι ότι συνεχίζει και εμφανίζεται, δεν υπάρχει τρόπος να γλιτώσω μία και καλή απ αυτό; Να αλλάξω μήπως μάρκα τροφών; Μήπως είναι πρόβλημα της sera γενικώς; 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, δεν είμαι σίγουρος να σου πω την αλήθεια....Η ροή σου πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...