Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Φίλε Κώστα, δεν είμαι σίγουρος να σου πω την αλήθεια....Η ροή σου πως είναι;

Επειδή μπολιάζω και το νέο εξωτερικό, έχω 600 λίτρα την ώρα απ το εξωτερικό, 600 λίτρα την ώρα απ το εσωτερικό και άλλα 200 λίτρα απ το μικρό κυκλοφορητάκι που κάνει τη διάχυση του διοξειδίου, συνολικά 1400 λίτρα την ώρα σε 90 λίτρα, εσωτερικό κι εξωτερικό εν τω μεταξύ βαράνε επιφάνεια, η ανατάραξη είναι κάτι σαν το έργο την "Καταιγίδα", δηλαδή έλεος πως επιζεί το πρωτεινικό φιλμ με τέτοιες συνθήκες; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα και εγώ βρίσκω κατά περιόδους καμιά φουσκάλα στην επιφάνεια αλλά με τον καιρό και με τις αλλαγές του νερού φεύγει.

Εσένα τώρα έκανε πολλές, αλλά μετά την αλλαγή που θα κάνεις αύριο, μπορεί μέσα στην εβδομάδα να μη στο ξανακάνει.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά εγώ απαυτά που διαβάζω επιμένω πως πρέπει να δεις τις τροφές που ρίχνεις ή να ελαττώσεις λίγο τα ταισμα.

 

Έχεις πολύ καλή ανατάραξη για να συσσωρεύεται τόσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δες τι θα γίνει και με την αλλαγή νερού που θα κάνεις και πράξε ανάλογα. Αλήθεια μου φαίνεται πολύ παράξενο που με τέτοια ροή που λες ότι έχεις, έχει ακόμα φουσκάλες και δεν διαλύονται. Αν δεις ότι παραμένει και μετά την αλλαγή, αραίωσε τα ταΐσματα που κάνεις ή μείωσε την ποσότητα. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Αν δοκιμάζεις και αυτό με το χαρτί και δεν έχει αποτέλεσμα, φαίνεται πως ο αφρός αυτός "είναι πολύ πεισματάρης". ^_^  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μια βοήθεια γιατί το ενυδρείο δεν πάει καλά και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς φταίει. Πρώτα απ όλα έχει μεγαλώσει η bba, σήμερα που γύρισα μετά από ταξίδι 10 ημερών βρήκα απ αυτή ακόμα και πάνω στο μαγνήτη, έχει αρκετές τούφες η java fern, δύο η leykokephala και πάρα πολύ η μος, η τελευταία φαίνεται λες κι είναι όλη μες στη βρώμα απ τη bba, σα χνούδι γεμάτη. Οι αλλαγές που έγιναν τον τελευταίο μήνα αρκετές και δεν ξέρω ποιος είναι ο ύποπτος. Να θυμίσω, άλλαξα φίλτρο και αυτή τη στιγμή δουλεύει με το EHEIM eco pro 200 (600 lt/h), επίσης κατήργησα το εσωτερικό κυκλοφορητάκι που έπαιζε το ρόλο της διάχυσης του διοξειδίου γιατί το υποπτευόμουν ως υπεύθυνο για τη bba λόγω κυκλοφορίας μιας και τα φυτά που ήταν στο δρόμο του κυκλοφορητή αυτά είχαν πιάσει τη συγκεκριμένη άλγη και έβαλα τον κεραμεικό. Επίσης προστέθηκε φωτιστικό glo 2x39 watt η μία grolux η άλλη Osram lumilux 6500 kelvin. Εχω επίσης άλλο ένα πρόβλημα, καταργώντας το εσωτερικό φίλτρο, το φιλτροκούτι έχει μείνει και δυστυχώς το νερό εκεί είναι στάσιμο, δεν ξέρω πόσο κακό κάνει αυτό. Σήμερα επίσης παρατήρησα τα λάστιχα του φίλτρου πολύ βρώμικα, άνοιξα το εξωτερικό και τι να δω; Είχε ξεβιδωθεί το καπάκι του δοχείου που είναι το βιολογικό υλικό κι από πάνω του το filterwool! Να μην το είχα βιδώσει εγώ καλά ή παίζει να ξεβίδωσε μόνο του; Εννοείται ότι μέσα στο φίλτρο γινόταν χαμός από σκουπίδια, το καθάρισα, πέταξα το νερό, καθάρισα με καθαρό νερό βρύσης μόνο τα μηχανικά φίλτρα και το ξαναέβαλα αφού καθάρισα και τις σωλήνες με την ατσαλίνα που έχω πάρει της Eheim. Σκέφτομαι να το καταργήσω το εξωτερικό γιατί με την παρουσία του φιλτροκουτιού μου κάνει ζημιά στο νερό και δε γίνεται να μπουν εκεί τα λάστιχα του εξωτερικού, το δοκίμασα και δεν κάθεται αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Ούτως ή άλλως το εξωτερικό το πήρα για το καινούριο που σκέφτομαι να στήσω αφού θα φτιάξω μόνο γυάλα. Επίσης ξαναέβαλα το εσωτερικό κυκλοφορητάκι με το διοξείδιο γιατί η διάχυση με τον κεραμεικό ήταν τελικά για τα μπάζα, 6.9 ph μέτρησα με 140 φυσαλίδες ενώ με το κυκλοφορητάκι με 100 φυσαλίδες έπιανα και 6.7. Λέτε αυτές οι αλλαγές να ήταν ο λόγος της bba λόγω αστάθειας; Εμένα με φοβίζει και το φώσφορο που ρίχνω, μου κάνει εντύπωση πως δεν έχω καθόλου gsa ενώ παλιά είχα και μετά το ατύχημα που είχα και εμφανίστηκε bba δεν έχω απαλλαγεί απ αυτή και φοβάμαι μην έχω πολλά φωσφορικά. Τεστ δεν έχω (Μάκη θα σε χρειαστώ να με επισκεφτείς άλλη μία φορά με το τεστ). Σκέφτομαι να σταματήσω για μία δύο εβδομάδες να ρίχνω φώσφορο να δω πως θα πάει, ήδη έχω ξεκινήσει εξέλ σε δόση πρώτης ημέρας, δηλαδή 12,5ml και να το κάνω για 3 μέρες να δω πως θα πάει. Τι θα συμβεί στα φυτά με τη έλλειψη φωσφόρου; Πως θα το καταλάβω; Επίσης διάβασα κάπου ότι η java fern τραβάει πολύ το κάλιο, να είναι υπεύθυνο που το πολύσπερμα έχουν κάποια φύλλα τρύπες; Παίζει ρόλο αν τα νιτρικά είναι 10 ή 20 για τα φυτά; Απ τη στιγμή που είναι μετρήσιμα δεν μπορεί να έχουν έλλειψη έτσι δεν είναι; Παραθέτω τις μετρήσεις που έκανα σήμερα και τα ppm που ρίχνω από λιπάσματα, θέλω τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

ph=6.9 (Με ηλεκτρονικό αλλά και με το υγρό της ΑΡΙ το ίδιο αποτέλεσμα είχα).

KH=4.5 (Στην 4η σταγόνα πρασίνισε, στην 5η κιτρίνισε οπότε θεωρώ ότι 4.5 είναι η ανθρακική). 

GH=7

ΝΟ3=10

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

 

Flourish 1ml - Iron 2ml. κάθε Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή. Ο σίδηρος που πέφτει είναι στα 90 καθαρά λίτρα που έχω 0,7ppm συνολικά απ το iron και το flourish. 

KNO3 4ppm, (σύνολο ρίχνω 12) K2SO4 5ppm, (σύνολο ρίχνω 15) KH2PO4 0,5ppm (σύνολο ρίχνω 1,5) Κάθε Κυριακή, Τρίτη, Πέμπτη και την Κυριακή 50% αλλαγή νερού και μετά ξαναρχίζω το πρόγραμμα, Σάββατο δεν πέφτει ούτε τροφή ούτε λίπασμα. Τάισμα κάνω μία φορά την ημέρα κάτι φυλλαράκια της Sera και κάτι μπιλάκια της Tetra με προσθήκη σπιρουλίνας και μέρα παρά μέρα ταμπλέτες, μία κόκκινη λαχανικών που πήρα για τα γατόψαρα και μία πράσινη με σπιρουλίνα για τα ανκιστράκια.  

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

:nurse:  :nurse: Πες μου πότε να έρθω... :nurse:  :nurse:  για μετρήσεις..

Κρίμα ρε Κώστα και είχε αρχίσει να γίνεται πάλι πολύ ωραίο μετά την αναποδιά που πέρασες με τη γυάλα. :( :(

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε η καλή κυκλοφορία αποτρέπει άλγες. Εσύ γιατί υποψιάζεσαι ότι εκεί που τα χτυπάει βγάζεις bba;

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε η καλή κυκλοφορία αποτρέπει άλγες. Εσύ γιατί υποψιάζεσαι ότι εκεί που τα χτυπάει βγάζεις bba;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

 

"Αιτίες εμφάνισης:

Η άλγη αυτή δεν έχει ερευνηθεί αρκετά και δεν είναι αποσαφηνισμένες οι αιτίες εμφάνισης της. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μεγάλο ρόλο παίζει το CO2. Συγκεκριμένα εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα CO2, ή σε συνεχής αυξομειώσεις.

Αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά είναι μια ακόμη αίτια εμφάνισης αυτής της αλγης με περισσότερη έμφαση στα φωσφορικά.

Κακή ποιότητα νερού, ελλειπείς φωτισμός, όπως και έντονος φωτισμός είναι μερικές από τις αιτίες εμφάνισης.

Αρέσκεται να φυτρώνει σε σημεία με πολύ χαμηλή ροή νερού ή σε σημεία με πολύ έντονη ροή νερού, για αυτό και αρκετές φορές την συναντάμε στην έξοδο του φίλτρου.

Γενικά της αρέσουν όπως καταλαβαίνεται η ακραίες καταστάσεις αλλά όχι μόνο."

 

Επειδή δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο τι προκαλεί αυτή την άλγη και ο Κωνσταντίνος έκανε πολλές αλλαγές τον τελευταίο καιρό δε μπορεί να εντοπίσει τι συγκεκριμένα την προκάλεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη αλγη ειναι περιεργη,βγαινει εκει που εχει πολυ κυκλοφορια και εκει που εχει λιγο.

Για μενα ο κυριος παραγωντας που εβγαλες αλγες ηταν το co2,συνηθως βγαινει οταν εχεις χαμηλα επιπεδα co2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η αστάθεια και το χαμηλό διοξείδιο είναι αιτίες εμφάνισής της όπως το λέτε, βασικά το προφίλ της συγκεκριμένης άλγης το χω διαβάσει πολλές φορές, όπως τα λέει έτσι πιο παλιά με το εσωτερικό φίλτρο είχα πάνω ψηλά εκεί που τελειώνει ο διακοσμητικός βράχος, τώρα έχω μόνο στη πορεία του μικρού κυκλοφορητή. Ευθύμη το προφίλ της bba το είπαν και τα παιδιά ότι γουστάρει την πολύ κυκλοφορία, γουστάρει και τη μικρή, προτιμάει δηλαδή τα άκρα. Τώρα που άναψαν τα φώτα βλέπω και green spot στο τζάμι, φαντάζομαι λόγω πιο δυνατού φωτιστικού να κάνει τον κύκλο της, αυτό σημαίνει όμως και χαμηλά φωσφορικά σε αντίθεση μ αυτό που πίστευα. Οσον αφορά παιδιά τις άλλες μου απορίες, με το εξωτερικό και το φιλτροκούτι, έχετε κάτι να προτείνετε; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες ήταν ένα ωραίο γεμάτο βράδυ, επισκέψεις από avraamp (Μάκη) μετά της οικογένειάς του και μετρήσαμε φωσφορικά, ευχαριστώ για το τεστ αλλά και για το ψαλίδι δώρο, τα φωσφορικά λοιπόν ήταν όσο ακριβώς βάζω, 1 μετά βίας 1,5ppm μετρήσαμε οπότε δεν έχω θέμα από κει, έβαλα και ένα φυτάκι που έφερε η δεύτερη επίσκεψη (Stathis Spithas) μετά του υιού του και περάσαμε ένα τέλειο βράδυ με συζήτηση μόνο για ψάρια, ασθένειες και διάφορα άλλα πολύ ενδιαφέροντα που είχαμε την ευκαιρία και την τύχη να ακούσουμε απ τον έμπειρο φίλο Στάθη, εννοείται με συνοδεία σουβλακοπαγωτομπυροκατάστασης, δυστυχώς δεν σκεφτήκαμε να βγάλουμε καμιά αναμνηστική φωτό, θα φροντίσω την επόμενη να γίνει πάρτυ με περισσότερες συμμετοχές οπότε μην με πυροβολείτε, ήταν κάτι που κυριολεκτικά οργανώθηκε την τελευταία στιγμή. Στα του ενυδρείου τώρα, γύρισα τη ρίζα να μη φαίνεται το κόψιμο αφού διαπίστωσα σε πολλούς κακοφάνηκε αισθητικά και επισυνάπτω φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας. Η bba καλά κρατεί αλλά δε με νοιάζει καθώς ετοιμάζεται μετά το καλοκαίρι νέο project οπότε μέχρι τότε θα έχω την ευκαιρία να πειραματιστώ μαζί της, επίσης έχω και gsa στο τζάμι και πρασινάδα κάτω απ την άμμο, διαβάζοντας στο θέμα του Μάκη είπατε ότι μπορεί να είναι κυανό έτσι; Παλιότερα αυτή την πρασινάδα έβαζα οδοντόβουρτσα και την καθάριζα, ουσιαστικά την έβγαζα πάνω αλλά δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα αντιθέτως καθάριζε αυτό το αντιαισθητικό θέαμα, παίζει απλά να είναι συσσωρευμένα λιπάσματα, κάτι σαν τη gba; Οφείλω να ομολογήσω ότι πλέον δεν στεναχωριέμαι ούτε ανησυχώ, ό,τι καινούριο πρόβλημα βγαίνει το βλέπω σαν πρόκληση να το αντιμετωπίσω οπότε χαλαρώστε, ακόμα κι αυτά στο πρόγραμμα είναι της ψυχοθεραπείας που μας χαρίζει το ενυδρείο. 

 

UZNToZAh.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει Κωστα το ενυδρειο!

Μονο αυτη τη λευκοκεφαλα κλαδεψε τη λιγο ρε συ αχαχααχ :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι! Παρεουλα με σουπερ κατασταση! Μια χαρα το ενυδρειο!

Τι ακουσαμε για νεο project???

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει Κωστα το ενυδρειο!

Μονο αυτη τη λευκοκεφαλα κλαδεψε τη λιγο ρε συ αχαχααχ :P

 

Κώστα το πιστεύεις ότι μ αρέσει που έχει πάρει ύψος; Κι όταν φτάνει επιφάνεια βγάζει φυτά έξω απ αυτή και με τρελαίνει το όλο θέαμα. Ωραία δεν θα το έλεγα, έχει δουλιά ακόμα πιστεύω γιατί με τις μαζεμένες αλλαγές έπιασε άλγες άλλα όπως είπα, αυτό είναι και το ωραίο με το ενυδρείο, ασχολείσαι και ξεχνιέσαι. 

 

Αυτα ειναι! Παρεουλα με σουπερ κατασταση! Μια χαρα το ενυδρειο!

Τι ακουσαμε για νεο project???

 

Εχω ξαναπεί ότι με χαλάει τρομερά το φιλτροκούτι σ αυτό το ενυδρείο συν ότι έχει πλάτος καθαρό μόνο 28 εκατοστά κάτι που σε περιορίζει στο φύτεμα. Το εξωτερικό φίλτρο και το φωτιστικό που πήρα για το καινούριο προορίζονται, όχι τρομερές αλλαγές, ίδιο μήκος, ίδιο ύψος μεγαλύτερο πλάτος, δηλαδή σκέφτομαι για 100χ40χ40, θέλω επίσης να το στρώσω παραδοσιακά με αμμωνία, να βάλω σκουρόχρωμη άμμος και κάποιες άλλες αλλαγές, όταν έρθει η ώρα θα ανοίξω νέο θέμα, θα ξεκινήσω αρχές Σεπτέμβρη που πέφτει η δουλιά και θα με βοηθήσει και η θερμοκρασία στο στρώσιμο μέχρι να πάρω τις ιδέες σας. 

 

Υ.Γ. Ποιες λάμπες θεωρείτε καλύτερες για τα κόκκινα φυτά; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε βγάλε το φίλτροκούτι :)

 

Κωνσταντίνε μάθαμε τι είναι οι σαπουνάδα στην επιφάνεια; Τίγκαρα και εγώ από δαύτη.. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,δεν λεω να την κοντινεις απο πανω,κλαδεψε τη λιγο στα πλαγια γιατι σε λιγο θα σου πιασει το μισο ενυδρειο αχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,δεν λεω να την κοντινεις απο πανω,κλαδεψε τη λιγο στα πλαγια γιατι σε λιγο θα σου πιασει το μισο ενυδρειο αχαχαχαχ :P

Το συγκεκριμένο μου το έδωσε ο Μάκης, μιλάμε έπιασε απ την πρώτη μέρα, ήταν απίστευτο πρωί την έβαλα και μέχρι το βράδυ πέταξε και καινούριο φύλο, δε γίνονται αυτά! Πάει σφαίρα και μ αρέσει το χρώμα του και το φύλο του, κάνει τη διαφορά στο ενυδρείο, να δω και το λωτό που μου έφερε ο Στάθης πως θα πάει, είχα και τονίνα αλλά την έβγαλα σήμερα, δεν πήγε καθόλου καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε κατάλαβες τι είναι η σαπουνάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε βγάλε το φίλτροκούτι :)

 

Κωνσταντίνε μάθαμε τι είναι οι σαπουνάδα στην επιφάνεια; Τίγκαρα και εγώ από δαύτη.. :)

Τώρα είδα την απάντησή σου Ευθύμη, Κώστα αν μπορείς να τα συγχωνεύσεις γιατί τώρα που απάντησα δεν ξέρω πως γίνεται να επεξεργαστώ ξανά με πολλαπλή παράθεση. Ευθύμη το φιλτροκούτι δεν βγαίνει τώρα, κολλήθηκε παρέα με το ενυδρείο όταν είχε ανοίξει, εξάλλου το ενυδρείο θα χαριστεί σε φίλο κολλητό με το diy καπάκι που είχα φτιάξει να το δουλέψει ως lowtech με εύκολα φυτά και ψάρια. Η σαπουνάδα πρέπει να ήταν κάποια αντίδραση πρωτεινικού με λίπασμα ή κάτι άλλο ποτέ δεν κατάλαβα, προς το παρόν είναι οκ και δεν έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες ήταν ένα ωραίο γεμάτο βράδυ, επισκέψεις από avraamp (Μάκη) μετά της οικογένειάς του και μετρήσαμε φωσφορικά, ευχαριστώ για το τεστ αλλά και για το ψαλίδι δώρο, τα φωσφορικά λοιπόν ήταν όσο ακριβώς βάζω, 1 μετά βίας 1,5ppm μετρήσαμε οπότε δεν έχω θέμα από κει, έβαλα και ένα φυτάκι που έφερε η δεύτερη επίσκεψη (Stathis Spithas) μετά του υιού του και περάσαμε ένα τέλειο βράδυ με συζήτηση μόνο για ψάρια, ασθένειες και διάφορα άλλα πολύ ενδιαφέροντα που είχαμε την ευκαιρία και την τύχη να ακούσουμε απ τον έμπειρο φίλο Στάθη, εννοείται με συνοδεία σουβλακοπαγωτομπυροκατάστασης, δυστυχώς δεν σκεφτήκαμε να βγάλουμε καμιά αναμνηστική φωτό, θα φροντίσω την επόμενη να γίνει πάρτυ με περισσότερες συμμετοχές οπότε μην με πυροβολείτε, ήταν κάτι που κυριολεκτικά οργανώθηκε την τελευταία στιγμή. Στα του ενυδρείου τώρα, γύρισα τη ρίζα να μη φαίνεται το κόψιμο αφού διαπίστωσα σε πολλούς κακοφάνηκε αισθητικά και επισυνάπτω φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας. Η bba καλά κρατεί αλλά δε με νοιάζει καθώς ετοιμάζεται μετά το καλοκαίρι νέο project οπότε μέχρι τότε θα έχω την ευκαιρία να πειραματιστώ μαζί της, επίσης έχω και gsa στο τζάμι και πρασινάδα κάτω απ την άμμο, διαβάζοντας στο θέμα του Μάκη είπατε ότι μπορεί να είναι κυανό έτσι; Παλιότερα αυτή την πρασινάδα έβαζα οδοντόβουρτσα και την καθάριζα, ουσιαστικά την έβγαζα πάνω αλλά δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα αντιθέτως καθάριζε αυτό το αντιαισθητικό θέαμα, παίζει απλά να είναι συσσωρευμένα λιπάσματα, κάτι σαν τη gba; Οφείλω να ομολογήσω ότι πλέον δεν στεναχωριέμαι ούτε ανησυχώ, ό,τι καινούριο πρόβλημα βγαίνει το βλέπω σαν πρόκληση να το αντιμετωπίσω οπότε χαλαρώστε, ακόμα κι αυτά στο πρόγραμμα είναι της ψυχοθεραπείας που μας χαρίζει το ενυδρείο. 

 

UZNToZAh.jpg

Περασαμε πολυ ωραια και ειχα την ευκαιρια να γνωρισω και τον Μακη που ειναι πραγματικα εξαιρετικο παιδι!!

Μακαρι να πιασει ο λωτος φιλαρακι και η λομπελια γιατι στο δικο μου ενυδρειο τετοια φυτα πανε αβαπτιστα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθες ήταν ένα ωραίο γεμάτο βράδυ, επισκέψεις από avraamp (Μάκη) μετά της οικογένειάς του και μετρήσαμε φωσφορικά, ευχαριστώ για το τεστ αλλά και για το ψαλίδι δώρο, τα φωσφορικά λοιπόν ήταν όσο ακριβώς βάζω, 1 μετά βίας 1,5ppm μετρήσαμε οπότε δεν έχω θέμα από κει, έβαλα και ένα φυτάκι που έφερε η δεύτερη επίσκεψη (Stathis Spithas) μετά του υιού του και περάσαμε ένα τέλειο βράδυ με συζήτηση μόνο για ψάρια, ασθένειες και διάφορα άλλα πολύ ενδιαφέροντα που είχαμε την ευκαιρία και την τύχη να ακούσουμε απ τον έμπειρο φίλο Στάθη, εννοείται με συνοδεία σουβλακοπαγωτομπυροκατάστασης, δυστυχώς δεν σκεφτήκαμε να βγάλουμε καμιά αναμνηστική φωτό, θα φροντίσω την επόμενη να γίνει πάρτυ με περισσότερες συμμετοχές οπότε μην με πυροβολείτε, ήταν κάτι που κυριολεκτικά οργανώθηκε την τελευταία στιγμή. Στα του ενυδρείου τώρα, γύρισα τη ρίζα να μη φαίνεται το κόψιμο αφού διαπίστωσα σε πολλούς κακοφάνηκε αισθητικά και επισυνάπτω φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας. Η bba καλά κρατεί αλλά δε με νοιάζει καθώς ετοιμάζεται μετά το καλοκαίρι νέο project οπότε μέχρι τότε θα έχω την ευκαιρία να πειραματιστώ μαζί της, επίσης έχω και gsa στο τζάμι και πρασινάδα κάτω απ την άμμο, διαβάζοντας στο θέμα του Μάκη είπατε ότι μπορεί να είναι κυανό έτσι; Παλιότερα αυτή την πρασινάδα έβαζα οδοντόβουρτσα και την καθάριζα, ουσιαστικά την έβγαζα πάνω αλλά δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα αντιθέτως καθάριζε αυτό το αντιαισθητικό θέαμα, παίζει απλά να είναι συσσωρευμένα λιπάσματα, κάτι σαν τη gba; Οφείλω να ομολογήσω ότι πλέον δεν στεναχωριέμαι ούτε ανησυχώ, ό,τι καινούριο πρόβλημα βγαίνει το βλέπω σαν πρόκληση να το αντιμετωπίσω οπότε χαλαρώστε, ακόμα κι αυτά στο πρόγραμμα είναι της ψυχοθεραπείας που μας χαρίζει το ενυδρείο. 

 

UZNToZAh.jpg

Κωνσταντίνε σε ευχαριστούμε πολύ για όλα...:)

Περάσουμε super...

 

Περασαμε πολυ ωραια και ειχα την ευκαιρια να γνωρισω και τον Μακη που ειναι πραγματικα εξαιρετικο παιδι!!

Μακαρι να πιασει ο λωτος φιλαρακι και η λομπελια γιατι στο δικο μου ενυδρειο τετοια φυτα πανε αβαπτιστα...

Στάθη χάρηκα πολύ που σε γνώρισα και από κοντά...:)  Περάσαμε υπέροχα... :cheers:

Για σένα νομίζω δε χρειάζεται να πω κάτι καθώς οι περισσότεροι από εδώ θα σε ξέρουν καλύτερα από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει Στάθη, τα φύτεψα και τα δύο όπως βλέπεις δεξιά απ τη ρίζα και πιο μπροστά απ τη ludwigia για να έχουν φως, θα ψαχτώ λίγο για τα προφίλ τους, έχεις κάποιο λινκ για το λωτό; Είναι η lotus η επιστημονική του ονομασία; 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις οτι με τα φυτα εχω ενα θεματακι(σιγα μην θυμομουν πληρη ονομασια)...χαχαχα

Αλλα επειδη το παιδευα καιρο το βρηκα ευκολα στο ιστορικο του κινητου μου....

Ψαξε για lotus nymphaea...

Ευκολο Αιγυπτιακο φυτο απο τα λιγα που θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα αν είναι αυτό κι αν επιτρέπεται ο σύνδεσμος, όντως καλά θυμάσαι, μεσαίες απαιτήσεις σε φωτισμό και χαμηλό διοξείδιο οπότε μιας και είμαι σε καλύτερη μοίρα και στις δύο απαιτήσεις ίσως να πάει καλά, θα δούμε, ελπίζω η φιλοξενία μου να πάει καλά να στο δώσω πίσω τούμπανο και να κρατήσω κι εγώ ένα κλάδεμα αν μ αρέσει και χωρέσει ή για το νέο project. Η lobellia Στάθη δυστυχώς έχουν λιώσει σχεδόν τα φύλλα της, ένα φύλλο είναι σε κάπως καλή κατάσταση αλλά τα κλαδιά της είναι γερά, αν πιάσει η ρίζα και δώσει καινούρια θα είναι ευχής έργον αλλά γι αυτό δεν υπόσχομαι πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι!!

Για την λομπελια μην αγχωνεσαι την βρισκουμε ευκολα...

Οπως και να εχει οι πιθανοτητες ειναι χιλιαπλασιες σε ενυδρεια σαν το δικο σου απο οτι στα δικα μου..

Ευχαριστω για την φιλοξενια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...