Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Μου αξίζει τιμωρία, βαρέστε αλύπητα, τελικά το φίλτρο γράφει 200 λίτρα την ώρα, τι να λέμε τώρα; Δώστε να το ευχαριστηθείτε, μου αξίζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου αξίζει τιμωρία, βαρέστε αλύπητα, τελικά το φίλτρο γράφει 200 λίτρα την ώρα, τι να λέμε τώρα; Δώστε να το ευχαριστηθείτε, μου αξίζει...

παφ μπουμ μπαμ μπαμ παφ παφ!!! αχαχχααχαχαχ!!! Μέσα στο παιχνίδι είναι αυτά Κωνσταντίνε! Στα επόμενα τώρα:)

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει που το έχω κανά χρόνο και ποτέ δεν το είχα προσέξει, νόμιζα ότι είχε ξεφτίσει, γεράματααααααααα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει που το έχω κανά χρόνο και ποτέ δεν το είχα προσέξει, νόμιζα ότι είχε ξεφτίσει, γεράματααααααααα!!!!

Αυτο με τα γεραματα ξαναπεστο!!!

Κοροιδευες εμενα που εχω κενα εεεε;;;;

Χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος στο φωτιστικό το glo να μην ανάβουν ταυτόχρονα οι δύο λάμπες αλλά να τις ξεχωρίσω να ανάβουν με μία ώρα διαφορά; 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος στο φωτιστικό το glo να μην ανάβουν ταυτόχρονα οι δύο λάμπες αλλά να τις ξεχωρίσω να ανάβουν με μία ώρα διαφορά; 

Εξαρταται ....

Πρεπει να δεις τι μετασχηματιστει εχει...

Για να το κανεις πρεπει να εχει δυο διαφοτερικους μεσα, αλλα μπορει να εχει και διπλο ή παλι μπορει να εχει ενα μονο και γιατις 2 λαμπες.

Για δοκιμασε αν βγαλεις την μια λαμπα αναβει το φωτιστικο?

Εγω δεν θα το ανοιγα ειναι κολημενα συνηθως αυτα...

Θα μπορουσες να βαλεις 2 εξωτερικους μετασχηματιστες για να μην το χαλασεις.

Γιατι ομως θελεις να μην αναβουν ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο καιρό είχα δύο λάμπες στο καπάκι που είχα φτιάξει και τις είχα με ξεχωριστό χρονοδιακόπτη, φοβάμαι ότι θα στρεσάρει τα ψάρια από κει που είχαν να ανάβει μία λάμπα 30watt και μετά από μισή ώρα άλλη μία και τώρα μπαμ να ανάβουν 2χ39watt, εσύ τι λες παίζει ή δεν υπάρχει πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο καιρό είχα δύο λάμπες στο καπάκι που είχα φτιάξει και τις είχα με ξεχωριστό χρονοδιακόπτη, φοβάμαι ότι θα στρεσάρει τα ψάρια από κει που είχαν να ανάβει μία λάμπα 30watt και μετά από μισή ώρα άλλη μία και τώρα μπαμ να ανάβουν 2χ39watt, εσύ τι λες παίζει ή δεν υπάρχει πρόβλημα; 

 

Mπα δεν νομιζω ρε συ... Ισως στην αρχη που αναβει αλλα δεν νομιζω να εχεις θεμα.

Μπορεις να βαλεις καμια λεντοταινια, να αναβει λιγο πριν τα φωτα, και να σβηνει μετα, πιο ευκολο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι άλλο λεντοταινίες και πατέντες, τα χω περάσει όλα αυτά τα στάδια, πήρα φωτιστικό για να μη θερμαίνεται το νερό πολύ γιατί με το καπάκι και δύο λάμπες ακόμα και τώρα μου ανεβάζει τρελλές για την εποχή θερμοκρασίες και κυρίως βέβαια να αναβαθμιστώ σε ένταση, δεν θέλω τώρα να ψάχνω πατέντα να χωρέσω λεντοταινία, θα το αφήσω όπως λες και βλέπουμε, αλλά μ άρεσε όταν έβλεπα για λίγο μόνο τη grolux ν ανάβει, έδινε άλλη ατμόσφαιρα στο ενυδρείο, δοκίμασα το καινούριο φωτιστικό με δύο λάμπες grolux που είχε επάνω και κατακοκκίνησε το ενυδρείο  σε βαθμό που δεν μου άρεσε καθόλου οπότε θα την κρατήσω για spara κι έβαλα μία 6500 της Οσραμ. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου άρεσε καλύτερα τον άναβαν και οι δυο!!!:P

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου άρεσε καλύτερα τον άναβαν και οι δυο!!! :P

Sent from my iPad using Tapatalk

Επιμένω στη μία  :bleh:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Update με κάποιες αλλαγές, μπήκε το νέο φωτιστικό GLO 2X39 watt t5 με μία grolux και μία Osram lumilux 865, επίσης μπήκε σε παράλληλη λειτουργία το επίσης νέο φίλτρο Eheim eco pro 200, μπήκαν τα 4 γωνάκια που έλεγα στις γωνίες του ενυδρείου, φαίνονται λίγο άσχημα οι τρύπες αλλά θα τις γεμίσω κι αυτές με σιλικόνη ίδιου χρώματος. Επίσης κλαδεύτηκε κι άλλαξε πολύ ελαφρώς το σχέδιο με μία ανταλλαγή εμπρός - πίσως δύο φυτών, φύτεψα για πρώτη φορά να το δοκιμάσω την ceratopteris thalictroides, επισυνάπτω φωτό για εντυπώσεις και παρατηρήσεις. Θα μπουν και τα ανεμιστηράκια, αυτό παλεύω τώρα με πατέντα, όσο εσείς θα θαυμάζετε το καταπληκτικό μου ενυδρείο, είπαμε Θεός αλλά πάνω απ όλα μετριόφρων! :rasp:

 

usqACrp.jpgirW4itO.jpg

Wve6wuh.jpg

fPWxZHt.jpg?1

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Κώστα όλα τα νέα αποκτήματα.

Έγινε πολύ ωραίο, όχι ότι πριν δεν ήταν, αλλά σίγουρα τώρα με το εξωτερικό φίλτρο θα δεις μεγάλη διαφορά.  

Πολύ ωραίος και ο προτζέκτορας,  εεεεεεεεεεε το φωτιστικό ήθελα να πω!!!

:thumbsu:  :thumbsu:  :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ τι ρολο παιζουν οι γωνιες επανω? :P

To φιλτρο μιας και εχω το 2036 μετο πιο μεγαλο καδο... δοκιμασε να το σηκωσεις πιο ψηλα και δες την διαφορα στην ροη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εγινε αλλα με χαλανε λιγο οι γωνιες ρε συ.

Θα μπορουσες να παρεις μια βεργα γωνια αλουμινιου,να την κοψεις σε 4 κοματια οσο ειναι το υψος του ενυδρειο,να τις βαψεις μαυρες και να τις κολησεις καθετα στις γωνιες του ενυδρειου,σε ολο το υψος δηλαδη με σιλικονη.Ετσι εκανα στο δικο μου και φαινεται και πιο ωραιο,σαν εργοστασιακο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Κώστα όλα τα νέα αποκτήματα.

Έγινε πολύ ωραίο, όχι ότι πριν δεν ήταν, αλλά σίγουρα τώρα με το εξωτερικό φίλτρο θα δεις μεγάλη διαφορά.  

Πολύ ωραίος και ο προτζέκτορας,  εεεεεεεεεεε το φωτιστικό ήθελα να πω!!!

:thumbsu:  :thumbsu:  :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

 

Ευχαριστώ Μάκη κι οκ για σήμερα ξέρεις εσύ. 

 

Ρε συ τι ρολο παιζουν οι γωνιες επανω? :P

To φιλτρο μιας και εχω το 2036 μετο πιο μεγαλο καδο... δοκιμασε να το σηκωσεις πιο ψηλα και δες την διαφορα στην ροη.

 

Οι γωνίες μπήκαν Νίκο για πρόσθετη ασφάλεια, το φίλτρο τι εννοείς να δοκιμάσω να το σηκώσω; Ολο τον κάδο ή το μπαστούνι εξόδου; 

 

Ωραιο εγινε αλλα με χαλανε λιγο οι γωνιες ρε συ.

Θα μπορουσες να παρεις μια βεργα γωνια αλουμινιου,να την κοψεις σε 4 κοματια οσο ειναι το υψος του ενυδρειο,να τις βαψεις μαυρες και να τις κολησεις καθετα στις γωνιες του ενυδρειου,σε ολο το υψος δηλαδη με σιλικονη.Ετσι εκανα στο δικο μου και φαινεται και πιο ωραιο,σαν εργοστασιακο.

 

Κωστή έχεις δίκιο, είπα να τις βάλω τώρα αφού αυτές βρήκα και αργότερα με ό,τι ιδέες καλή ώρα όπως αυτή να κάνω το καλύτερο, προσωρινά είναι αυτό για να κοιμάμαι ήσυχος (αν μπορεί κανείς να κοιμάται ήσυχος μ αυτά, τέλος πάντων). 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Αααααχ δεν πρόλαβα την επεξεργασία, σόρυ παίδες, λοιπόν έτοιμη κι η πατέντα με τα ανεμιστήρια, δυστυχώς αναγκάστηκα να τραβήξω πιο μπροστά το φωτιστικό για να μη τραβάει ζεστό κι έχω και το φιλτροκούτι και δεν μπορεί να κάτσει το φωτιστικό ακριβώς στη μέση, που θα πάει όμως θα τη βρω τη γυάλα με τις διαστάσεις που θέλω και θα κάτσουν καλύτερα. 

 

4rCKEyvl.jpg

z2yg8j0l.jpg?1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει κάτι με την προσθήκη του δεύτερου φίλτρου; Εχει πέσει το ph πιο χαμηλά σήμερα χωρίς να έχω αλλάξει την παροχή, οι φυσαλίδες είναι όσο τις έχω εδώ και καιρό, αλλά μετράω με το ηλεκτρονικό κι εκεί που πάντα μέτραγα 6,8 τώρα μετράω 6,5, βέβαια το drop checker είναι πράσινο αλλά ξέρει κανείς σε τι οφείλειται αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Την ξανάκαναν τα κόρυ τη δουλιά, τώρα έβαλα γύρω στα 30 αυγά στο 15λιτρο με 8 λίτρα ενυδρειακό νερό και 2 λίτρα όσμωσης μιας και διάβασα αρκετά σε επιτυχημένες αναπαραγωγές ότι θέλουν τα αυγά πιο μαλακό νερό, επίσης έριξα 2 σταγόνες esha 2000 κάνει την ίδια δουλιά με το μπλε του μεθυλενίου, έβαλα τον κυκλοφορητή να δουλεύει με υαλοβάμβακα και mini siporax και μπροστά απ την έξοδο του φίλτρου την αερόπετρα ώστε να στέλνει καθαρό οξυγόνο πάνω στ αυγά, έτσι βλέπω μία ελαφριά κίνηση των αυγών χωρίς όμως να τα παρασέρνει. Εχετε κάτι άλλο να με συμβουλεύσετε; Το καπάκι απ το 15λιτρο να το βάλω ή όχι; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα κόλλησε άλλα 10 στην πίσω πλευρά φύλου της java fern τι κάνω ρε παιδιά; Το βγάζω όλο το φύλο και το βάζω στην καραντίνα ή τα ξεκολλάω απ το φύλο και τα ρίχνω σκέτα; Καλά έπαθα και ένα σοκ, κάποια στιγμή που έκανε το γνωστό "Τ" με το αρσενικό, έπεσε ανάσκελα σ ένα φύλο και νομίζαμε με τη γυναίκα μου ότι ψόφησε και ξαφνικά να σου και έφυγε σφαίρα μετά από 2 λεπτά, την έχει ξεκατινιάσει ο μάγκας ο καραμπουζουκλής!

 

Υ.Γ. Για δείτε το έκανα καλά; 

 

cSEuOj7.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λειπω ταξιδι κι η γυναικα εχει ηδη μετρησει 4 ψαρακια τι κανω τωρα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζουν να σκανε εεε¨?

Να αρχισει ταισματα σε ελαχιστη ποσοτητα...

Και οταν λεω ελαχιστη ελαχιστη...νυχακι..(οχι γυναικειο)....

Οτι φανε σε 10 λεπτα μετα καπακια αλλαγη νερου μικρη με πολυ καλο καθαρισμα βυθου(αν γινεται)...

Αρτεμια ετοιμασες?

Υπαρχουν και αλλες ουριτσες?

Αν ναι ας κανει λιγο υπομονη  στο ταισμα μεχρι να σκασουν και αυτα (οσα σκασουν) για να μην επιβαρυνθει το νερο....

Αυτα θα εκανα εγω Κωστα δεν ξερω τα παιδια αν το χειριζοντουσαν διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη ακολουθω η μαλλον δοκιμαζω μια αλλη τακτικη που διαβασα κι εχει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας αλλα απο κινητο δεν μπορω να πω. Δυστυχως δε με θελει, τωρα βγηκε ταξιδι κι η γυναικα δεν εχει χρονο και φυσικα σχεση με τ αντικειμενο οποτε δεν ελπιζω οτι θα επιζησει κανενα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...