Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Καλησπερα....ειπα να ξεκινησω τωρα που εσπασαν οι ζεστες ενα φυτεμενο και θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ορισμενα θεματα μεχρι να ξεμπλοκαρω λιγο....

Εχω ενυδρειο SunSun 120 λιτρα και εξοπλισμο ως εξης:

ΦΩΤΙΣΜΟΣ-Περιεχει 2 λαμπες Τ5 οπου ειχαν καει και πηγα χθες σε γνωστο pet shop τους ειπα πως θελω να το κανω φυτεμενο και μου εδωσαν
μια λαμπα 24w μωβ ειδικη για φυτεμενο και μου εκανε εντυπωση πως μου εδωσαν και αλλη μια οχι λευκη αλλα μπλε αυτη που μπαινει στο θαλασσινο μου ειπε πως κανει στα ιδια watt! Οποτε εχω μια μωβ και μια μπλε! Πολυ ομορφο το αποτελεσμα!

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ-To μαμα φιλτρο του ενυδρειου οπου βρισκεται στη πλατη αρκετα ευχαριστημενος στο παρελθον οπου εχω υαλοβαμβακα
και τωρα ρωταω μου ειπαν να μην βαλω ανθρακα(γιατι?)...να βαλω αντιφωσφορο ? Κατι αλλο? τι χρειαζετε?

Θερμοστατης-Juwel στους 26 βαθμους

Υποστρωμα-Μου εδωσε ενα σακι της Fluval αν δεν κανω λαθος μπιλακια μαυρα προς καφε σαν μπαλακια χωμα,μου ειπε πως ειναι το καλυτερο.

Οποτε εστησα χθες το ενυδρειο εβαλα αντιχλωριο και βακτηριδια της sera επιασε θερμοκρασια μετα απο πολυ ωρα εφυγε και η πολυ θολουρα σημερα και προσθεσα και τα πρωτα φυτα διοτι μου ειπαν πως δεν εχω προβλημα,ψαρια μετα το κυκλο του αζωτου και μετρησεις! Θα ηθελα να σας πω πως απο ψαρια θα βαλω neon tetra ισως και γαριδουλες!

Ευχαριστω πολυ θα ηθελα να βοηθησετε να ξεκινησουμε μαζι!

Σας βαζω και μια φωτο σε τη κατασταση ειναι το ενυδρειο!


 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....ειπα να ξεκινησω τωρα που εσπασαν οι ζεστες ενα φυτεμενο και θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ορισμενα θεματα μεχρι να ξεμπλοκαρω λιγο....

Εχω ενυδρειο SunSun 120 λιτρα και εξοπλισμο ως εξης:

ΦΩΤΙΣΜΟΣ-Περιεχει 2 λαμπες Τ5 οπου ειχαν καει και πηγα χθες σε γνωστο pet shop τους ειπα πως θελω να το κανω φυτεμενο και μου εδωσαν

μια λαμπα 24w μωβ ειδικη για φυτεμενο και μου εκανε εντυπωση πως μου εδωσαν και αλλη μια οχι λευκη αλλα μπλε αυτη που μπαινει στο θαλασσινο μου ειπε πως κανει στα ιδια watt! Οποτε εχω μια μωβ και μια μπλε! Πολυ ομορφο το αποτελεσμα!  Λαθος λαμπες πηρες...στο φυτεμενο δεν βαζουμε τεοιες λαμπες και ειδικα μπλε..Στο φυτεμενο βαζουμε 1χ6500Κ και 1χ4500κ αν εχεις 2 λαμπες

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ-To μαμα φιλτρο του ενυδρειου οπου βρισκεται στη πλατη αρκετα ευχαριστημενος στο παρελθον οπου εχω υαλοβαμβακα

και τωρα ρωταω μου ειπαν να μην βαλω ανθρακα(γιατι?)...να βαλω αντιφωσφορο ? Κατι αλλο? τι χρειαζετε? Αντιφωσφορο δεν βαζουμε στα ενυδρεια γλυκου νερου.Θα πρεπει να βαλεις σφουγγαρι,βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακι,αυτα αναλογα πως παει το νερο μεσα στο φιλτρο.Ανθρακα καλο ειναι να βαλεις για τις πρωτες 3-4 μερες,μετα τον πετας.

Θερμοστατης-Juwel στους 26 βαθμους

Υποστρωμα-Μου εδωσε ενα σακι της Fluval αν δεν κανω λαθος μπιλακια μαυρα προς καφε σαν μπαλακια χωμα,μου ειπε πως ειναι το καλυτερο. Fluval stractum μαλλον λες.

Οποτε εστησα χθες το ενυδρειο εβαλα αντιχλωριο και βακτηριδια της sera επιασε θερμοκρασια μετα απο πολυ ωρα εφυγε και η πολυ θολουρα σημερα και προσθεσα και τα πρωτα φυτα διοτι μου ειπαν πως δεν εχω προβλημα,ψαρια μετα το κυκλο του αζωτου και μετρησεις! Θα ηθελα να σας πω πως απο ψαρια θα βαλω neon tetra ισως και γαριδουλες!

Τι φυτα εχεις βαλει και τι αλλα εχεις σκοπο να βαλεις?

Ευχαριστω πολυ θα ηθελα να βοηθησετε να ξεκινησουμε μαζι!

Σας βαζω και μια φωτο σε τη κατασταση ειναι το ενυδρειο!

 

Φωτο ξεχασες να βαλεις. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία;

 

Βοηθησε με εαν θες στο πως ανεβαζουμε φωτογραφια κολλησα! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μια λάμπα δεν ειναι μωβ αλλα πιο πολυ προς το ροζ; Πόσα κέλβιν ειναι;

 

Σωστα προς το ροζ ειναι και θυμαμαι η συσκευασια ελεγε πως ειναι για φυτεμενο! Η αλλη ομως πεταξα το χαρτι και δεν ξερω kelvin θυμαμαι παντος πως ελεγε for coral reef για ποιο λογο μου εδωσε τετοια λαμπα η μια ειναι σωστη οποτε ε? Η αλλη γτ ρε γαμωτο και τη πληρωσα 18 ευρω! Σιγουρα δεν κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησε με εαν θες στο πως ανεβαζουμε φωτογραφια κολλησα! Ευχαριστω!

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/66172-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Σωστα προς το ροζ ειναι και θυμαμαι η συσκευασια ελεγε πως ειναι για φυτεμενο! Η αλλη ομως πεταξα το χαρτι και δεν ξερω kelvin θυμαμαι παντος πως ελεγε for coral reef για ποιο λογο μου εδωσε τετοια λαμπα η μια ειναι σωστη οποτε ε? Η αλλη γτ ρε γαμωτο και τη πληρωσα 18 ευρω! Σιγουρα δεν κανουν?

 

Μονος σου το γραφεις...for coral reef...εσυ εχεις γλυκο,οχι θαλασσινο...Αυτη δεν κανει σιγουρα.

Πρεπει να βρεις και η αλλη ποσα κελβιν ειναι,αυτη μπορει να ειναι και σωστη.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την πας πίσω τη λάμπα; Έχεις τη συσκευασία της ακόμα; Τι σου εδωσε ο φωστήρας για φυτεμενο ρε παιδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την πας πίσω τη λάμπα; Έχεις τη συσκευασία της ακόμα; Τι σου εδωσε ο φωστήρας για φυτεμενο ρε παιδι μου!

 

post-61298-0-03362900-1443519122_thumb.jpg

Εβαλα μια φωτο,οχι δεν εχω τη συσκευασια! Αν ειναι δυνατον και εψαχνε πολυ ωρα μου ελεγε δν εχω και μετα μου εδωσε αυτη!

Link to comment
Share on other sites

Η μπλε ειναι σιγουρα λαθος.

Δες τι γραφει και η αλλη πανω,πρεπει να λεει τα κελβιν. Αν δεν ειναι στα κελβιν που σου εγραψα στο 2 ποστ,τοτε ειναι και οι 2 λαθος.

Link to comment
Share on other sites

post-61298-0-06989400-1443519257_thumb.jpg

Σε αυτη τη φαση ειναι το ενυδρειο θα ηθελα να σας πω πως θα παιξω με φυτα ευκολα αντε και μετρια!
Με εχει προβληματισει πολυ το θεμα της λαμπας ομως!

Link to comment
Share on other sites

Η μπλε ειναι σιγουρα λαθος.

Δες τι γραφει και η αλλη πανω,πρεπει να λεει τα κελβιν. Αν δεν ειναι στα κελβιν που σου εγραψα στο 2 ποστ,τοτε ειναι και οι 2 λαθος.

 

Στη συσκευασια της ροζ ελεγε planted aquarium και ειχε και φωτογραφιες ειμαι σιγουρος πως κανει! Τωρα πειτε μου την μπλε ακτινικη να την αλλαξω και τη λαμπα να παρω ποσα kelvin~! Eυχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευασια της ροζ ελεγε planted aquarium και ειχε και φωτογραφιες ειμαι σιγουρος πως κανει! Τωρα πειτε μου την μπλε ακτινικη να την αλλαξω και τη λαμπα να παρω ποσα kelvin~! Eυχαριστω!

 

Αναλογα ποσα κελβιν ειναι η ροζ..και μαλλον πρεπει να ειναι κοντα στα 4500Κ. Κοιτα πανω στη λαμπα τι γραφει,μπορει να γραφει τα κελβιν.

Αν οντως ειναι η ροζ στα κελβν που σου γραφω,πας πισω την ακτινικη και παιρνεις μια με 6500Κ

Να σου πω τωρα για τα φυτα που εχεις ηδη στο ενυδρειο σου.Τα μπροστινα φυτα που εχεις,δεν φυτευονται ετσι.Φυτευονται σε μικροτερα κομματια διασπαρτα στο μπροστινο μερος γιατι ειναι γρασιδι.Επισης γι αυτα τα φυτα,θα χρειαστεις περισσοτερο φως και co2.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσα κελβιν ειναι η ροζ..και μαλλον πρεπει να ειναι κοντα στα 4500Κ. Κοιτα πανω στη λαμπα τι γραφει,μπορει να γραφει τα κελβιν.

Αν οντως ειναι η ροζ στα κελβν που σου γραφω,πας πισω την ακτινικη και παιρνεις μια με 6500Κ

Να σου πω τωρα για τα φυτα που εχεις ηδη στο ενυδρειο σου.Τα μπροστινα φυτα που εχεις,δεν φυτευονται ετσι.Φυτευονται σε μικροτερα κομματια διασπαρτα στο μπροστινο μερος γιατι ειναι γρασιδι.Επισης γι αυτα τα φυτα,θα χρειαστεις περισσοτερο φως και co2.

 

Πολυ ωραια παω να αλλαξω τη μια λαμπα τωρα! Οταν εννοεις περισσοτερο φως? δεν θα με καλυπτουν οι δυο λαμπες με φωτοπεριοδο 8 ωρες τη μερα! Και να co2 ελεγα να βαζω σε υγρη μορφη που εβαζε ενας φιλος μου και συντηρει πολυ ομορφα το ενυδρειο του 2 χρονια τωρα! Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να επιστρεψεις την μπλε για. Χ λογους, κρατησε τη και βαλε την αγγελια να φυγει. Πηγαινε στο ηλεκτρομαγαζο της γειτονιας σου και παρε μια λαμπα στα ιδια βατ και 6000/64000 Κ με ελαχιστο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παω να αλλαξω τη μια λαμπα τωρα! Οταν εννοεις περισσοτερο φως? δεν θα με καλυπτουν οι δυο λαμπες με φωτοπεριοδο 8 ωρες τη μερα! Και να co2 ελεγα να βαζω σε υγρη μορφη που εβαζε ενας φιλος μου και συντηρει πολυ ομορφα το ενυδρειο του 2 χρονια τωρα! Τι λες?

 

Γι αυτο το φυτο που σου λεω μπροστα οχι,δεν σε καλυπτουν οι 2 λαμπες.

Εξελ που λες να ριχνεις,στα λιτρα σου δεν κανει δουλεια.Αν ριχνεις εξελ στα 2 χρονια που λες για τον φιλο σου,με τα ιδια λεφτα που θα εχεις χαλασει για το υγρο,θα εχεις παρει 2 μπουκαλες ολοκληρομενου συστηματος co2 και δεν θα εχει καμια σχεση το αποτελεσμα με το υγρο εξελ που λες.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο το φυτο που σου λεω μπροστα οχι,δεν σε καλυπτουν οι 2 λαμπες.

Εξελ που λες να ριχνεις,στα λιτρα σου δεν κανει δουλεια.Αν ριχνεις εξελ στα 2 χρονια που λες για τον φιλο σου,με τα ιδια λεφτα που θα εχεις χαλασει για το υγρο,θα εχεις παρει 2 μπουκαλες ολοκληρομενου συστηματος co2 και δεν θα εχει καμια σχεση το αποτελεσμα με το υγρο εξελ που λες.

 

Οποτε θα περνω ευκολα φυτα φιλε μου απο εδω και περα! Προς το παρον παω να παρω μια λαμπα οπωσδηποτε! Επειτα μιλαμε για το co2 γιατι μου αρεσει πολυ το φυτεμενο και θα ηθελα να κανω ωραιο αποτελεσμα! Τι σκοστος εχει η φυαλες co2 ολο το πακετο μηχανισμου?

 

Link to comment
Share on other sites

Απο μαγαζι με πυροσβαστικα ειδη στην Αθηνα,καινουριο ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη μπουκαλα,μονο μανομετρο με μικρομετρικη και διαχυτηρα,εχει περιπου 120ευρω και 2 ευρω το κιλο για το γεμισμα οταν σου τελειωσει.Στις αγγελιες μπορει να βρεις και φθηνοτερα μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Απο μαγαζι με πυροσβαστικα ειδη στην Αθηνα,καινουριο ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη μπουκαλα,μονο μανομετρο με μικρομετρικη και διαχυτηρα,εχει περιπου 120ευρω και 2 ευρω το κιλο για το γεμισμα οταν σου τελειωσει.Στις αγγελιες μπορει να βρεις και φθηνοτερα μεταχειρισμενο.

 

Θα πρεπει να ασχοληθω με αυτο το θεμα γιατι δεν σκαμπαζω καθολου! Εαν παιξω με ευκολα φυτα θα μπορεσω να το αποφυγω το co2 και κατι αλλο σας εχω ζαλισει! Απο λιπασμα εχετε να μου προτεινετε κατι διοτι αυριο θα παω να αγορασω και καποια αλλα ευκολα φυτα να προσθεσω! Ευχαριστω πολυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Αντικατεστησα τη μπλε λαμπα πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα και πηρα Phillips 24watt 6.500 kelvin οπως μου ειπατε μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ασχοληθω με αυτο το θεμα γιατι δεν σκαμπαζω καθολου! Εαν παιξω με ευκολα φυτα θα μπορεσω να το αποφυγω το co2 και κατι αλλο σας εχω ζαλισει! Απο λιπασμα εχετε να μου προτεινετε κατι διοτι αυριο θα παω να αγορασω και καποια αλλα ευκολα φυτα να προσθεσω! Ευχαριστω πολυ!

 

 

Λιπασμα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου και να μπορεις να κανεις αλλαγη νερου,δεν θα ριξεις καθολου.

Κοιτα να δεις,ολα τα φυτα θελουν το co2,αλλα λιγο αλλα πολυ,Τα ευκολα φυτα θελουν λιγο co2.Αν δεν ριχνεις καθολου,αργα η γρηγορα θα ερθουν οι ενδειξεις της ελειψης co2.

Link to comment
Share on other sites

Λιπασμα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου και να μπορεις να κανεις αλλαγη νερου,δεν θα ριξεις καθολου.

Κοιτα να δεις,ολα τα φυτα θελουν το co2,αλλα λιγο αλλα πολυ,Τα ευκολα φυτα θελουν λιγο co2.Αν δεν ριχνεις καθολου,αργα η γρηγορα θα ερθουν οι ενδειξεις της ελειψης co2.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου,θα μπορουσα τους πρωτους μηνες να λειτουργησω με exel υγρο γιατι τωρα δαπανησα αρκετα χρηματα;

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου,θα μπορουσα τους πρωτους μηνες να λειτουργησω με exel υγρο γιατι τωρα δαπανησα αρκετα χρηματα;

 

 

Μπορεις,απλα μη περιμενεις και πολλα πραγματα με το εξελ σε τοσα λιτρα.Δεν θα δεις τρελη διαφορα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις,απλα μη περιμενεις και πολλα πραγματα με το εξελ σε τοσα λιτρα.Δεν θα δεις τρελη διαφορα δηλαδη.

 

Ωραια! Σε ευχαριστω πολυ θα τα πουμε συντομα! Θα ηθελα επειτα τη βοηθεια σου οσο αφορα το λιπασμα σε λιγο καιρο! Να΄σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...