Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Σκοπευω σημερα να αγορασω ολη τη σειραλιπασματων της seachem,το ερωτημα ειναι μολις τα αγορασω σταματαω το Flourish που ειναι γενικο η οχι και αν ξερει καποιος απο αυτη την εταιρια ποια θα πρεπει να παρω μην ξεχασω καποιο θα με βοηθησει πολυ,αυτη την εταιρια θα δουλεψω! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω mouse για φυσαλιδες απενεργοποιημενο θα πρεπει να το βαλω και αυτο λογικα ετσι,διοτι μαζευονται πολλες φυσαλιδες πανω στο νερο co2 οπου δεν σκανε και μενουν εκει και καπου θυμαμαι διαβασα βοηθαει!!!! Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπαατα της seachem ειναι τα εξης

Trace / Flourish(προσωπικα ριχνω με φειδω και η seachem το προτεινει στο πινακακι της αλλα ας παρεις και αλλες γνωμες) / Iron / Potassium μετα ειναι το nitrogen (αν κανεις μετρησεις και δε πεφτεις 0 νιτρικα δε χρειαζεται να το παρεις για μενα) μετα ειναι το phosphorus ( που και αυτο θελει μετρησεις αλλα χρειαζεται πιστευεω.εγω βαζω) και μετα το excel οργανικος ανθρακας αφου εχεις διοξειδιο δε το χρειαζεσαι πολλοο το βαζουν και προληπτικα για αλγες θα σου ελεγα μην το παρεις!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω σημερα να αγορασω ολη τη σειραλιπασματων της seachem,το ερωτημα ειναι μολις τα αγορασω σταματαω το Flourish που ειναι γενικο η οχι και αν ξερει καποιος απο αυτη την εταιρια ποια θα πρεπει να παρω μην ξεχασω καποιο θα με βοηθησει πολυ,αυτη την εταιρια θα δουλεψω! Ευχαριστω!

Θα παρεις σιδηρο,καλιο και trace.

Αργοτερα μπορει να χρειαστει να παρεις και nitrogen αναλογα τα νιτρικα σου και phosphorus αναλογα τα φωσφορικα σου (θες τεστ γιαυτο)

Το γενικο δεν το σταματας.

 

Επισης εχω mouse για φυσαλιδες απενεργοποιημενο θα πρεπει να το βαλω και αυτο λογικα ετσι,διοτι μαζευονται πολλες φυσαλιδες πανω στο νερο co2 οπου δεν σκανε και μενουν εκει και καπου θυμαμαι διαβασα βοηθαει!!!! Σωστα?

Λαθος διαβασες.

Η αεραντλια διωχνει το co2.Στα φυτεμενα δεν βαζουμε αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις σιδηρο,καλιο και trace.

Αργοτερα μπορει να χρειαστει να παρεις και nitrogen αναλογα τα νιτρικα σου και phosphorus αναλογα τα φωσφορικα σου (θες τεστ γιαυτο)

Το γενικο δεν το σταματας.

 

Λαθος διαβασες.

Η αεραντλια διωχνει το co2.Στα φυτεμενα δεν βαζουμε αεραντλια.

 

Καταλαβα οσο αφορα τα λιπασματα! Βλεπω στην επιφανεια του νερου να μαζευονται πολλες μικρες φυσαλιδες δεν ειναι κακο αυτο ετσι?

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι,εφοσον εχεις αναταραξη στην επιφανεια απο το φιλτρο σου,δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία αν θες να ακολουθήσεις τους κανόνες κατά γράμμα, χρειάζεται μόνο το βράδυ που σβήνουν τα φώτα όπου τα φυτά σταματούν τη διαδικασία φωτοσύνθεσης, σταματούν να τραβάνε διοξείδιο και τραβάνε οξυγόνο. Το αντίθετο γίνεται όταν ανάψεις τα φώτα. Τραβούν διοξείδιο και απελευθερώνουν οξυγόνο.

Γι' αυτό λένε ότι η αεραντλία δεν χρειάζεται την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το γνωριζω αυτο απλα δεν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια καθολου,τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το γνωριζω αυτο απλα δεν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια καθολου,τι μπορω να κανω;

 

Να γυρισεις την εξοδο του φιλτρου και να χτυπα στην επιφανεια για να κανει αναταραξη.Αλλιως οξυγονωση δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιεργη η εξοδος του φιλτρου! Πρεπει να σκεφτω γρηγορα κατι αλλο! Οπωσδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα και εγκατεστησα το φιλτρο Fluval 206 οπου νομιζω πως κανει φοβερη δουλεια και επισης ελυσα το προβλημα που ειχα οσο αφορα το νερο που ηταν στασημο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους προχθες διαβασα μεσα στο forum για ενα καταστημα Ερμης στο κορωπι οπου εχει πετρες για ενυδρεια γλυκου η αλμυρου τιμη και περασα μια βολτα,οντως εχει ποικιλια ειναι ενημερωμενοι μεγαλη γκαμα και απιστευτες τιμες σχετικα με καταστηματα pet shop! Ετσι λοιπον αγορασα βοτσαλα και φαιστογενη πετρωματα μικρα και εκανα μια επιπλεον διακοσμηση στο ενυδρειο μου και καπου εδω κατεληξω οσο αφορα τη διακοσμηση! Οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα βεβαια δεν εχω κανει ακομα μετρηση co2! Θα ηθελα τωρα να μου προτεινετε τι ψαρια μπορω να βαλω σκεφτομουν για ramirezzi οπου ακουσα πως θελουν πολυ μαλακο νερο επισης μου αρεσουν πολυ τα crinbesis εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο......... Σας βαζω φωτο πως ειναι το ενυδρειο! Επικρατει λιγο θολουρα διοτι ειχα βαλει τις πετρες εκεινη την ωρα!post-61298-0-63701900-1444848638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα βοτσαλα που πηρες ειναι ασβεστολυθικα..θα σου ανεβασουν τις σκληροτητες.

Τα ψαρια που ρωτας,θελουν αμμο γιατι σκαβουν,εσυ εχεις χαλικι,οπωτε δεν μπορεις να τα βαλεις.

Τι ψαρια εχεις τωρα και τι μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες που πηρα δεν ειναι ασβεστολιθικες τις ειχε χωρισμενες σε κατηγοριες! Αποκλειεται να ειναι,ειχε πετρες βιτρινα ασβεστολιθικες και μη ασβεστολιθικες!
Πως εισαι σγρς πως ειναι ασβεστολθικες;
Ψαρια εχω 9 neon καρδιναλιοι
8 black neon
2 γατοψαρα
1 αγγελοψαρο οπου εμαθα μετα πως οταν μεγαλωσει θα εχω θεμα και το παρακολουθω τωρα!
2 Helena
 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος γιατι πολυ λιγες πετρες δεν ειναι ασβεστολυθικες.

Παρε ακουαφορτε,σπασε ενα βοτσαλο και ριξε στο σπασμενο κομματι και πες μου αν αφρισε η οχι.

Απο ψαρια,βγαζεις το αγγελοψαρο που δεν κανει για τα λιτρα σου και επειδη θελει και κοπαδι και κανεις τα γατοψαρα 5-6 και εκλεισες απο ψαρια.

Ηδη εχεις πολλα.

Μετρησεις δεν βλεπω..

Επεισης,φιλικη συμβουλη,δεν παιρνουμε οτι ψαρια θελουμε,αλλα σου ειπα στην αρχη και αλλ βλεπω να κανεις...Εχω την εντιπωση οτι δεν διαβαζεις και πολυ αυτα που σου γραφουμε.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησες καλά θέτοντας ερωτήματα πως να φτιάξεις ένα φυτεμένο και τα παιδιά σου απάντησαν.

Στην πορεία όμως έκανες το ένα σφάλμα πίσω από το άλλο και απορώ γιατί; Αφού τα παιδιά ήταν πρόθυμα να σε βοηθήσουν.

 

Αν κάτι δεν κατάλαβες μπορούσες να το ξανά ρωτούσες και ξανά και ξανά έως ότου το καταλάβεις αυτό δεν είναι κακό.

Αλλά εσύ εκαμνες από μόνος σου αυθαίρετες ενέργειες με αποτέλεσμα να κάνεις λάθει και να ξοδευτείς άσκοπα σε χρόνο και σε χρήμα.

 

Δεν σκοπεύω να απαριθμήσω ένα ένα τα λάθη σου αλλά θα μείνω στο τελευταίο, απορώ γιατί πείρες ένα μόνο σκαλαρι, που κολλάει ποιος σου το είπε; Γιατί δεν ρώτησες πιο μπροστά αν μπορείς να το βάλεις.

 

Φίλε μου όταν ο άλλος δίνει συμβουλές αλλά η συμβουλές δεν πιάνουν τόπο η πιάνουν εν μέρη κάπου αποθαρρύνεται και παύει να βοηθά.

Προτού συμβεί αυτό σε εσένα κοίταξε να είναι ποιο προσεκτικός σε αυτά που σου λένε αν θες να κάνεις ένα ωραίο και απροβλημάτιστο ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οσο αφορα το σκαλαρι δικο μου λαθος! Οσο για τις πετρες επειδη επιμενετε εκανα σημερα το πρωι test με υδροχλωρικο οξυ και δεν ειναι ασβεστολιθικες,αφρησαν στην αρχη επειδη δεν ηταν πλυμενες και ειχαν σκονη μετα χωρις καν να τις βρασω απλα με ενα ξεβγαλμα δεν εβγαλαν καθολου αφρο!
Επισης περα απο το λαθος με το αγγελοψαρο δεν πιστευω να εχω κανει λαθη η να μην σας ακουω περα απο λαθος στο στρωσιμο! Ακουω τις γνωμες σας και εχω μαθει αρκετα μεσα απο αυτο το φορουμ και πιστευω πως ειναι το καλυτερο γιατι και σε αλλα ειχα κανει εγγραφη αλλα κατεληξα εδω,ισως εσεις με αποθαρυνετε και οχι εγω εσας διοτι ξερουμε ολοι πολυ καλα πως αυτο το χομπι ειναι αρκετα δυσκολο εαν θες να κανεις κατι σωστο! Ενα παρταδειγμα θα ηθελα να αναφερω,εχω φιλο που δεν εχει ουτε co2 οπως εγωουτε υποστρωμα ειδικο οπως εγω ουτε αμμο και εχει ramirezzi και φυτα ευκολα και μετρια 2 χρονια χωρις να εχουν παθει τιποτα 2 χρονια ακριβως! Παρολο αυτα εγω ακουω εσας διοτι ξερω ποιο ειναι το σωστο,οποτε δεν σας γραφω πιστεψτε με! Φιλε μου rastafarian να βαλω γατοψαρα τοσα πολλα και αν ναι πρεπει να ειναι ιδια ασπρα οπως αυτα που εχω,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οσο αφορα το σκαλαρι δικο μου λαθος! Οσο για τις πετρες επειδη επιμενετε εκανα σημερα το πρωι test με υδροχλωρικο οξυ και δεν ειναι ασβεστολιθικες,αφρησαν στην αρχη επειδη δεν ηταν πλυμενες και ειχαν σκονη μετα χωρις καν να τις βρασω απλα με ενα ξεβγαλμα δεν εβγαλαν καθολου αφρο!

Επισης περα απο το λαθος με το αγγελοψαρο δεν πιστευω να εχω κανει λαθη η να μην σας ακουω περα απο λαθος στο στρωσιμο! Ακουω τις γνωμες σας και εχω μαθει αρκετα μεσα απο αυτο το φορουμ και πιστευω πως ειναι το καλυτερο γιατι και σε αλλα ειχα κανει εγγραφη αλλα κατεληξα εδω,ισως εσεις με αποθαρυνετε και οχι εγω εσας διοτι ξερουμε ολοι πολυ καλα πως αυτο το χομπι ειναι αρκετα δυσκολο εαν θες να κανεις κατι σωστο! Ενα παρταδειγμα θα ηθελα να αναφερω,εχω φιλο που δεν εχει ουτε co2 οπως εγωουτε υποστρωμα ειδικο οπως εγω ουτε αμμο και εχει ramirezzi και φυτα ευκολα και μετρια 2 χρονια χωρις να εχουν παθει τιποτα 2 χρονια ακριβως! Παρολο αυτα εγω ακουω εσας διοτι ξερω ποιο ειναι το σωστο,οποτε δεν σας γραφω πιστεψτε με! Φιλε μου rastafarian να βαλω γατοψαρα τοσα πολλα και αν ναι πρεπει να ειναι ιδια ασπρα οπως αυτα που εχω,ευχαριστω!

 

Γιατί σε αποθαρρύνουμε φίλε μου; Επειδή σου λέμε ότι δεν έκανες καλά που έβαλες έναν μονομάχο στην αρχή ενώ ο Κώστας σου είπε αρχικά να βάλεις 3-4 απ' τα ψαράκια που έχεις σκοπό να βάλεις; 

Επειδή στις 3/10 έβαλες τα πρώτα ψάρια, στις 7/10 έβαλες άλλο ένα κοπάδι tetra και 2 γατόψαρα και μέχρι τις 13/10 είχες βάλει 17 neon, 2 γατόψαρα ,1 αγγελόψαρο και 2 helena;

Επειδή ξεκίνησες στρώσιμο χωρίς τα απαραίτητα τεστ;

 

Δεν θέλω να σε προσβάλω όπως είπες σε προηγούμενο σχόλιο, να σε βοηθήσουμε θέλουμε γιατί έχεις ξεκινήσει κάτι καλό και όπως πας θα απογοητευτείς και θα το αφήσεις το χόμπι.

Μην ενθουσιάζεσαι και αγοράζεις κατευθείαν ό,τι σου αρέσει, ρώτα πρώτα, ψάξε το και μετά κάνε το.

 

Θα μπορούσες να μιλήσεις για αποθάρρυνση, αν δεν σου έδινε κανείς συμβουλές, έκανες του κεφαλιού σου και μετά έπεφταν όλοι πάνω σου!

Αυτά από 'μένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συνεχίζω γιατί ξέρουμε που θα καταλήξει. Νομίζω τα είπε όλα ο Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

... διοτι ξερουμε ολοι πολυ καλα πως αυτο το χομπι ειναι αρκετα δυσκολο εαν θες να κανεις κατι σωστο!

ίσα ίσα το χόμπι είναι πολύ εύκολο αν θες να κάνεις κάτι σωστό,.

Δύσκολο το κάνουμε εμείς με της λάθος κινήσεις που κάνουμε  από λανθασμένο ενθουσιασμό και ανυπομονησία.

 

Ας με πει κάποιος που υφίσταται η δυσκολία του χόμπι αν κάνουμε μια μια σωστά της κινήσεις μας ακολουθώντας της συμβουλές από τους ποιο έμπειρους.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οσο αφορα το σκαλαρι δικο μου λαθος! Οσο για τις πετρες επειδη επιμενετε εκανα σημερα το πρωι test με υδροχλωρικο οξυ και δεν ειναι ασβεστολιθικες,αφρησαν στην αρχη επειδη δεν ηταν πλυμενες και ειχαν σκονη μετα χωρις καν να τις βρασω απλα με ενα ξεβγαλμα δεν εβγαλαν καθολου αφρο!

Επισης περα απο το λαθος με το αγγελοψαρο δεν πιστευω να εχω κανει λαθη η να μην σας ακουω περα απο λαθος στο στρωσιμο! Ακουω τις γνωμες σας και εχω μαθει αρκετα μεσα απο αυτο το φορουμ και πιστευω πως ειναι το καλυτερο γιατι και σε αλλα ειχα κανει εγγραφη αλλα κατεληξα εδω,ισως εσεις με αποθαρυνετε και οχι εγω εσας διοτι ξερουμε ολοι πολυ καλα πως αυτο το χομπι ειναι αρκετα δυσκολο εαν θες να κανεις κατι σωστο! Ενα παρταδειγμα θα ηθελα να αναφερω,εχω φιλο που δεν εχει ουτε co2 οπως εγωουτε υποστρωμα ειδικο οπως εγω ουτε αμμο και εχει ramirezzi και φυτα ευκολα και μετρια 2 χρονια χωρις να εχουν παθει τιποτα 2 χρονια ακριβως! Παρολο αυτα εγω ακουω εσας διοτι ξερω ποιο ειναι το σωστο,οποτε δεν σας γραφω πιστεψτε με! Φιλε μου rastafarian να βαλω γατοψαρα τοσα πολλα και αν ναι πρεπει να ειναι ιδια ασπρα οπως αυτα που εχω,ευχαριστω!

 

Καλημερα.

Δεν σε αποθαρυνουμε απλα μερικες φορες νοιωθω οτι δεν μας διαβαζεις.

Οταν σου ειπα τι βηματα να ακολουθησεις,εσυ δεν τα εκανες σωστα.

Μετα σου ειπα να βαλεις τα ψαρια με τα οποια θες να ασχοληθεις αλλα δεν το εκανες.

Αν εχεις προβληματα μετα ομως,μπορει να πεις οτι δεν σε συμβουλεψαμε σωστα,ομως αυτο δεν θα ειναι αληθεια.

Οταν δεν κανεις τα σωστα βηματα,δεν πιανει και η μεθοδος στρωσιματος που σου εχουμε προτεινει,γι αυτο υπαρχουν και συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να ακολοθησεις.

Σου ζηταω εδω και 3-4 ποστ να μου δωσεις τις μετρησεις του ενυδρειου σου.Για να στο ζηταω εχω τον λογο μου.

Στο θεμα μας τωρα,οπως σου ειπα ηδη εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.

Το σκαλαρι θα πρεπει να φυγει σιγουρα.

Τωρα,μερικα γατοψαρα πιστευω μπορεις να βαλεις ακομα,να ειναι του ιδιου ειδους.Μετα απο αυτα ομως εκλεισες απο ψαρια.

Βεβαια εγω θα προτειμουσα ενα κοπαδοψαρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,μου εχετε δωσει ολοι εξαιρετικες συμβουλες,εκανα τα γατοψαρα 5 ιδια λευκα,μετρησεις θα γραψω σημερα το βραδυ,θα δωσω επισης σημερα το απογευμα το σκαλαρι! Μια ερωτηση θα ηθελα μπορω με μια μικροπατεντα να προσθεσω αλλη μια τ5 24w 6.500 kelvin να το κανω θα εχω δηλαδη 2 24w 6500 kelvin και μια ροζ nomizv 4.500 ο λογος που θελω να το κανω ειναι επειδη εβαλα μια ριζα με moss πανω!!! Ευχαριστω πολυ περιμενω απαντηση και απο πλευρα μου το βραδυ θα σας δωσω νεες μετρησεις! Σας ευχαριστω ολους για τα μηνυματα σας !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...