Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Στου κουφού την πόρτα...

Ωραία, τώρα που δεν έχεις μετρήσεις, βάλε πολλούς μονομάχους που αντέχουν. Μα τι λογική είναι πάλι αυτή; Που το διάβασες αυτό και το κάνεις έτσι;

Ο μονομάχος δηλαδή δεν είναι αμαρτία; Και μετά αυτόν τι θα τον κάνεις; Πέταμα; Κάνε αυτά που σου είπε ο rastafarian φίλε και μην κάνεις πειράματα με τα ψάρια. Ξεκίνα τα βακτήρια και βάλε την επόμενη μέρα 3-4 ψάρια.

Αν δεν έχεις χρήματα για τεστ και ψάρια, μην ξεκινήσεις ακόμη.

 

Παρτη τη πορτα και φυγε λεει η παροιμια επειτα! Σου ειπε κανεις πως θα πεταξω το ψαρι; Ξερεις ποσα λεφτα εχω δωσει μεχρι στιγμης για να μου πεις πως δεν εχω λεφτα να διαθεσω... Ασε το φιλο που με βοηθαει να κανει τη δουλεια του και εγω να τον ακουω και μαθε να απαντας πιο ευγενικα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες ψαρι χωρις να εχεις μετρησεις?

Στο εγραψα ρητα πιο πανω,πρωτα θα παρεις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 και μετα θα βαλεις μερικα ψαρια.

Ο μονομαχος δεν ειναι καθολου ανθεκτικο ψαρι,ειναι πολυ επιρεπεις στις ασθενειες!

Επισης,ενας μονομαχος σε 100 λιτρα νερο,δεν ειναι ρυποι! Και μετα τι θα τον κανεις τον μονομαχο?

Τον πας πισω,πρωτα παιρνεις τα τεστ που σου ειπα και οταν θα εχεις τα τεστ,θα ριξεις βακτηρια και μετα 3-4 ψαρακια!Οχι μονομαχο!

Αλλη λυση ειναι να πας το ψαρι πισω,να βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα και την επομενη μερα να βαλεις 3-4 ψαρακια με την ιδια διαδηκασια που σου εχω γραψει πιο πανω.

Ολα αυτα,χωρις τεστ δεν γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες ψαρι χωρις να εχεις μετρησεις?

Στο εγραψα ρητα πιο πανω,πρωτα θα παρεις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 και μετα θα βαλεις μερικα ψαρια.

Ο μονομαχος δεν ειναι καθολου ανθεκτικο ψαρι,ειναι πολυ επιρεπεις στις ασθενειες!

Επισης,ενας μονομαχος σε 100 λιτρα νερο,δεν ειναι ρυποι! Και μετα τι θα τον κανεις τον μονομαχο?

Τον πας πισω,πρωτα παιρνεις τα τεστ που σου ειπα και οταν θα εχεις τα τεστ,θα ριξεις βακτηρια και μετα 3-4 ψαρακια!Οχι μονομαχο!

Αλλη λυση ειναι να πας το ψαρι πισω,να βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα και την επομενη μερα να βαλεις 3-4 ψαρακια με την ιδια διαδηκασια που σου εχω γραψει πιο πανω.

Ολα αυτα,χωρις τεστ δεν γινονται!

 

Σε ευχαριστω πολυ ξεκιναω μετρησεις και ενημερωνω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πρόσβαλα λέγοντας σου ότι δεν έχεις λεφτά να διαθέσεις, σου είπα μην συνεχίσεις αν δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις τα απαραίτητα. Γιατί αρπάχτηκες; Σε είπα μπατίρη; 

Ο φίλος που σε βοηθάει, σου λέει τι να κάνεις και εσύ κάνεις άλλα κι άλλα. Και μετά που θα αρχίσουν τα προβλήματα, θα ψάχνεις να δεις τι έγινε ενώ δεν ακολούθησες σωστά τα βήματα.

Θα σου πω 1 απλό λάθος που έκανες και θα έχεις πρόβλημα:

Αν έριξες βακτήρια, χρειάζεται να τα υποστηρίξεις. Με 3-4 ψάρια, τα απόβλητα που θα έχουν θα είναι ικανά να υποστηρίξουν τις ανάγκες των βακτηρίων ώστε να γίνει σωστά ο κύκλος του αζώτου.

Με λίγα λόγια δεν είναι ίδια σε ποσότητα τα κακά ενός μονομάχου με 3-4 ψαριών άρα δεν θα έχεις αρκετή βιολογία όταν θα αρχίσει η ιχθυοφόρτωση.  

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Να πας και το ψαρι πισω απο εκει που το αγορασες.

Πρωτα θα παρεις τεστ και μετα θα ριξεις βακτηρια και μετα απο 24 ωρες 3-4 ψαρια,αλλα ψαρια αυτα που θα κρατησεις,ουτε μονομαχους,ουτε χρυσοψαρα.

Αποφασισε τι ψαρια θα βαλεις και παρε 3-4 τετοια.

Και ξαναλεω,χωρις υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 μη βαλεις κανενα ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν με προσβαλες απλα επειδη και εγω ειμαι αρχαριος και θελω να κανω κατι σωστο επεσαν ολα μαζι ασχοληθηκα λιγο πολυ και με το co2 εβαλα και υποστρωμα στην αρχη ειχα θεμα με το φωτισμο παρολα αυτα με διαβασμα τη βοηθεια απο εσας και φυσικα με ενα αλφα ποσο ξεκινησα κατι καλο λογικο ειναι να μου ξεφυγει κατι και εμενα! Εγω τα βακτηρια τα εριξα χθες το απογευμα! Δεν μπορω να παω να παρω 3-4 ψαρακια (και τεστακια εννοειται); χρειαζεται να ξαναριξω βακτηρια εβαλα χθες της sera....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν με προσβαλες απλα επειδη και εγω ειμαι αρχαριος και θελω να κανω κατι σωστο επεσαν ολα μαζι ασχοληθηκα λιγο πολυ και με το co2 εβαλα και υποστρωμα στην αρχη ειχα θεμα με το φωτισμο παρολα αυτα με διαβασμα τη βοηθεια απο εσας και φυσικα με ενα αλφα ποσο ξεκινησα κατι καλο λογικο ειναι να μου ξεφυγει κατι και εμενα! Εγω τα βακτηρια τα εριξα χθες το απογευμα! Δεν μπορω να παω να παρω 3-4 ψαρακια (και τεστακια εννοειται); χρειαζεται να ξαναριξω βακτηρια εβαλα χθες της sera....

 

Προσωπικά όταν με συμβουλεύουν κάτι και δεν το καταλαβαίνω ή δεν το θυμάμαι, διαβάζω και ξαναδιαβάζω την απάντηση μέχρι να καταλάβω 100% τι μου λένε και μετά ξεκινάω. Αν δεν καταλάβω ξαναρωτάω.

Οι οδηγίες των βακτηρίων τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν με συμβουλεύουν κάτι και δεν το καταλαβαίνω ή δεν το θυμάμαι, διαβάζω και ξαναδιαβάζω την απάντηση μέχρι να καταλάβω 100% τι μου λένε και μετά ξεκινάω. Αν δεν καταλάβω ξαναρωτάω.

Οι οδηγίες των βακτηρίων τι λένε;

 

Αν δεν κανω λαθος της sera οταν στυνεις το ενυδρειο βαζεις μια μεγαλη ποσοτητα αναλογα τα λιτρα και μετα απο 24 ωρες βαζεις τα πρωτα ψαρια και επιτοπου ξεκινας μετρησεις! Σωστα;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα εριξες χθες δεν χρειαζεται να ξαναριξεις.

Πηγαινε τον μονομαχο πισω και παρε 3-4 ψαρακια απο αυτα που εχεις αποφασισει να βαλεις. Καλη προσαρμογη με κλειστα φωτα για σημερα και δεν τα ταιζεις για τις επομενες 3-4 μερες.

Μετρας καθημερινα και εχεις και εχεις και ετοιμο νερο στο βαρελι σε περιπτωση περιεργων μετρησεων. Αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις και βακτηρια.

Τι ψαρια θα βαλεις τελικα? Ειχες πει για τετρα,οπως σου ειπα τα τετρα θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης,δηλαδη θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης και να το κανεις μαλακο.

Συνολικα τα υγρα τεστ που θα χρειαστεις ειναι αμμωνιας,νο2,νο3,ph,kh.Τα 2 τελευταια τα θες για να τσεκαρεις και το co2

Link to comment
Share on other sites

Αν τα εριξες χθες δεν χρειαζεται να ξαναριξεις.

Πηγαινε τον μονομαχο πισω και παρε 3-4 ψαρακια απο αυτα που εχεις αποφασισει να βαλεις. Καλη προσαρμογη με κλειστα φωτα για σημερα και δεν τα ταιζεις για τις επομενες 3-4 μερες.

Μετρας καθημερινα και εχεις και εχεις και ετοιμο νερο στο βαρελι σε περιπτωση περιεργων μετρησεων. Αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις και βακτηρια.

Τι ψαρια θα βαλεις τελικα? Ειχες πει για τετρα,οπως σου ειπα τα τετρα θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης,δηλαδη θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης και να το κανεις μαλακο.

Συνολικα τα υγρα τεστ που θα χρειαστεις ειναι αμμωνιας,νο2,νο3,ph,kh.Τα 2 τελευταια τα θες για να τσεκαρεις και το co2

 

Πολυ ωραια αυτο θα κανω αμεσως τωρα! Θα ηθελα να βαλω ψαρια που να εχουν μικρο μεγεθος και κυριως η κινητηκοτητα τους να ειναι στο κεντρο του ενυδρειο και να μην ενοχλουν τα φυτα! Εαν εχετ να μου προτεινετε κατι γιατι οσμωτη δεν θα καταφερω να βαλω διοτι εδωσα λεφτα για co2!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ εχεις co2,θα σου ριξει το ph,οπωτε πιστευω οτι μπορεις να βαλεις τετρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ εχεις co2,θα σου ριξει το ph,οπωτε πιστευω οτι μπορεις να βαλεις τετρα.

 

Επειδη τους μονομαχους τους συμπαθω μπορουν να τον κρατησω μαζι με tetra;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ εχεις co2,θα σου ριξει το ph,οπωτε πιστευω οτι μπορεις να βαλεις τετρα.

 

Νομίζω Κώστα δεν θα τα καταφέρει μόνο με το co2 για τις απαιτήσεις τους.

Θέλουν ph 5-7 (αναλόγως το νερό βρύσης του ίσως να το πιάσει) αλλά θέλουν gh 5-7 που το βλέπω δύσκολο χωρίς όσμωση και χωρίς να το επεξεργάζεται με τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην ξεχναμε οτι τα τετρα πχ που θα παρει ο φιλος μας απο το πετ ειναι ψαρακια εκτροφης. Αρα δεν εχουν τις τρελλες απαιτησεις σε συνθηκες. Οταν ξεκινησα τα πρωτα μου ψαρια ηταν καρδιναλιοι. Τα ειχα σε νερακι βρυσης σε φυτεμενο και δεν ειχα καμια απωλεια. Μην τον τρομαζουμε τον ανθρωπο. Φαινεταινα του αρεσει και ασχολειτε με ενδιαφερον και προσεκτικα.

Τωρα εγω τοτε εστρωσα το ενυδρειο με βακτηρια του εμποριου ΧΩΡΙΣ ψαρια μεσα για 40 μερες και ολα πηγαν κατ' ευχην .

Φιλε καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με αυτό το σκεπτικό μπορούμε να βάλουμε και δίσκους (πχ.) σε νερό βρύσης. Δεν σημαίνει ότι επειδή επιζούν στο petshop ότι ντε και καλά είναι οκ.

Καλό θα είναι να τους παρέχουμε όσο καλύτερες συνθήκες μπορούμε, διαφορετικά ποιός ο λόγος δημιουργίας των προφίλ τους;

Και ο Κώστας κράτησε 4 χρόνια μονομάχο σε νερό βρύσης, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θέλουν το μαλακό νεράκι τους. Επίσης το νερό περιοχή με περιοχή διαφέρει.

Ας κάνει στην αρχή μετρήσεις στο νερό βρύσης του και βλέπουμε.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου, δεν διαφωνω. Αν και πολλοι φιλοι κρατανε δισκους εκτροφης σε " ακαταλληλο" νερακι. Απλα λεω να μην μπουκωσουμε τον φιλο με πληροφοριες και χασει την μπαλα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους και πολυ καλα κανετε γιατι οσο μπορω να ακολουθω τις οδηγιες σας τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα εχω,εγω σας ακουω και πραττω με τα λεγομενα σας οπως εκανα και στο παρελθον και πηγαν ολα καλα! Για αυτο και σεβομαι το χρονο που μου αφιερωνεται ολοι και σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην ξεχναμε οτι τα τετρα πχ που θα παρει ο φιλος μας απο το πετ ειναι ψαρακια εκτροφης. Αρα δεν εχουν τις τρελλες απαιτησεις σε συνθηκες. Οταν ξεκινησα τα πρωτα μου ψαρια ηταν καρδιναλιοι. Τα ειχα σε νερακι βρυσης σε φυτεμενο και δεν ειχα καμια απωλεια. Μην τον τρομαζουμε τον ανθρωπο. Φαινεταινα του αρεσει και ασχολειτε με ενδιαφερον και προσεκτικα.

Τωρα εγω τοτε εστρωσα το ενυδρειο με βακτηρια του εμποριου ΧΩΡΙΣ ψαρια μεσα για 40 μερες και ολα πηγαν κατ' ευχην .

Φιλε καλη συνεχεια!

 

Σε ευχαριστω πολυ! Να'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σήμερα θα πραγματοποιήσω μετρήσεις και θα σας ενημερώσω! Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση,βλεπω σε καποια ενυδρεια καποια ξερα φυλλα κατω στο ενυδρειο! Θα μου αρεσε να προσθεσω 2-3! Μπορω; Επηρεαζουν το νερο και απο που τα προμηθευομαι;

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μαι ριζα που ειχα που επιασε μυκητα που διαβασα στο αρθρο με τις αλγες αυτη την ασπρη τριχα χνουδια την αφησα στον ηλιο ξεραθηξε αλλα ξαναβγαζει σιγα σιγα τι να κανω να την αφησω να κανει τν κυκλο της μεχρι να φυγει,εξαλλου δεν εχω φυτα πανω στη ριζα ωστε να μου τα πνιξει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λες, θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

τα φυλλα λογικα ειναι τα catapa τα οποια απ οτι εχω διαβασει ειναι πολυ ευεργετικα για το συστημα αλλα νομιζω διαλυονται και συνηθως τα βαζουν θρυμματισμενα σε μια καλτσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...