Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Μαλιστα,οχι αμα διαλυονται δεν θα το πειραματιστω ισως εαν βρω τα βαλω σε ενα δυχτακι καπου διακριτικα εοφοσν προσφερουν κατι εστω και λιγο!
Ευχαριστω!

Περιμενω να ανοιξουν τα φωτα να κανω μετρησεις και να προσθεσω φωτογραφικο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερα φυλλα δεν μπαινουν σε καλτσα,μπαινουν χημα μεσα στο ενυδρειο.

Επισης,δεν ειναι μονο καταπα,μπορεις να βαλεις καστανιας,βελανιδιας,πλατανου κ.α

Ομως,θα σου κανουν το νερο καφε απο τις ταννινες και τα χουμικα που βγαζουν.

Επισης θα σου μαλακωσουν και πολυ λιγο το νερο.

Ομως,σε φυτεμενο ενυδρειο δεν πολυ πανε τα ξερα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αυτα τα φυλλα συνηθως ειναι τα catappa. Η χρηση τους μαλακωνει καπως το νερο. Χρησιμοποιουνται σε βιοτοπικου στυλ ενυδρεια και δινουν εμφανιση και χρωμα στο νερακι. Μπορεις να τα περιλαμβανεις και στο aquascape αν αναπαριστας καποιο αντοιστοιχο βιοτοπο. Εναλακτικα χρησιμοποιουνται ξερα πλατανοφυλα με αντιστοιχη εμφανιση αλλα οχι τοσο δραστικα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λεγομενα σας καταληγω στο να μην βαλω διοτι εχει γινει πολυ ομορφο το ενυδρειο! Σε λιγο θα το δειτε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να κανω μια σωστη παρουσιαση του ενυδρειου μου.....

Ενυδρείο sunsun 120 λίτρα-Φυτεμένο

Φίλτρο πλάτης sunsun

Θερμοστάτης Eheim

Φωτισμος-2 Τ5 μια 6500 kelvin και μια ροζ της sera νομιζω για φυτεμενο που ειναι λογικα 4.500 kelvin 8 ωρες φωτοπεριοδος

Υπόστρωμα fluval

Διοξείδιο του άνθρακα 2κιλη μπουκάλα,1 Φυσαλίδα το δευτερόλεπτο,24ωρο

Το ενυδρείο τρέχει 8 μέρες (περίπου)
Θερμοκρασία 27,5 K

NH4-0
NO2-0,1
NO3-5 (περιπου)

Απο εβδομαδα θα κανω μετρησεις ph και co2

Ζωντανοί οργανισμοί ένα κοπάδι 5 (δεν θυμάμαι ονομασία θα δείτε φωτο και θα καταλαβεται οι εμπειροι!
2 HELENA διοτι ειχε παρει το ματι μου 5-6 σαλιγκαρακια και δεν ηθελα να χασω (τη μπαλα) στη πορία

Στα φυτά μου βλέπω πολύ καλή ανάπτυξη και τα βλέπω υγιείς άλγη ακόμα δεν εχω δει εξάλλου ειναι νωρις περα απο μυκητα στο ξυλο οπου εχει μεινει στασιμος και βλεπω να υποχωρει σιγα σιγα!


post-61298-0-17380000-1443943511_thumb.jpgpost-61298-0-30252400-1443943524_thumb.jpgpost-61298-0-00687800-1443943540_thumb.jpgpost-61298-0-82918700-1443943555_thumb.jpgpost-61298-0-49319900-1443943573_thumb.jpgpost-61298-0-88764400-1443943584_thumb.jpgpost-61298-0-56020400-1443943597_thumb.jpgpost-61298-0-93260100-1443943611_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω τα ψαρια να μη τα ταιζεις καθολου.

Μετρησε παλι σημερα και αν εχεις ακομα μετρησιμα νο2 κανε αλλαγη νερου με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν.

Ολα τα φυτα που ειναι στη μεση μεγαλωνουν πολυ και πανε στο πισω μερος του ενυδρειο,αν τα αφησεις εκει θα σου πνιξουν το ενυδρειο,ειδικα η ντοματια.

Τις πετρες τις εχεις ελεγξει αν ειναι ασβεστολυθικες?Λογικα πρεπει να ειναι και αν οντως ειναι θα σου ανεβαζουν τις σκληροτητες.Αν δεν τις εχεις ελεγξει,ελεγξετες και αν οντως ειναι πρεπει να τις βγαλεις.

Τα ψαρια μαλλον ειναι black neon αν τα βλεπω καλα.

Καλη προσπαθεια αλλα παιρνει και διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω τα ψαρια να μη τα ταιζεις καθολου.

Μετρησε παλι σημερα και αν εχεις ακομα μετρησιμα νο2 κανε αλλαγη νερου με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν.

Ολα τα φυτα που ειναι στη μεση μεγαλωνουν πολυ και πανε στο πισω μερος του ενυδρειο,αν τα αφησεις εκει θα σου πνιξουν το ενυδρειο,ειδικα η ντοματια.

Τις πετρες τις εχεις ελεγξει αν ειναι ασβεστολυθικες?Λογικα πρεπει να ειναι και αν οντως ειναι θα σου ανεβαζουν τις σκληροτητες.Αν δεν τις εχεις ελεγξει,ελεγξετες και αν οντως ειναι πρεπει να τις βγαλεις.

Τα ψαρια μαλλον ειναι black neon αν τα βλεπω καλα.

Καλη προσπαθεια αλλα παιρνει και διορθωσεις.

 

Καλμερα φιλε μου τα ψαρια δεν τα εχω ταισει ελεγα να τα ταισω αυριο το βραδυ! Οι πετρες αυτες ειναι αγορασμενες απο το pet city δεν ξερω ισως εχεις δικιο σε αυτο που λες! Θα μτερησω και σημερα και ισως κανω αλλαγη νερου αναλογως τις μετρησεις!

Λιπασμα ποτε να ξεκινησω;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θα τα ταισεις την Τριτη.

Κανε τεστ στις πετρες και αν οντως ειναι ασβεστολυθικες βγαλτες,που θα ειναι κατα 90%

Ξαναμετρα σημερα και αν παλι μετρας νο2 η αμμωνια κανε αλλαγη νερου το 30-40% και ριξε και βακτηρια.

Λιπασματα μεχρι να σταθεροποιηθουν οι μετρησεις δεν μπορεις να ριχνεις γιατι θα τα τραβας με τις αλλαγες νερου που μπορει να χρειαστε να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πραξω οπως μου ειπες! Ευχαριστω! Ψαρια ποτε να προσθεσω καρδιναλιους συγκεκριμενα που θελω;

Link to comment
Share on other sites

Θα πραξω οπως μου ειπες! Ευχαριστω! Ψαρια ποτε να προσθεσω καρδιναλιους συγκεκριμενα που θελω;

 

Ωπα περιμενε,σου ειπα απο την αρχη να προσθεσεις τα ψαρια που θες,τωρα εισαι εχεις βαλει black neon,γιατι μου λες για καρδιναλιους? Και γιατι δεν προσθεσες απο την αρχη τους καρδιναλιους και οχι αυτα που εχεις τωρα?

Τα ψαρια που εχεις,ειναι κοπαδοψαρα,τα 5 που εχεις βαλει τωρα δεν ειναι κοπαδι,κοπαδι ειναι απο 8 ατομα και πανω.

Επισης καλο ειναι να μη βαζουμε 2 ειδον κοπαδοψαρα σε ενα ενυδρειο,τουλαχιστον των λιτρων σαν το δικο σου,καλυτερα να βαζουμε ενα κοπαδοψαρο σε μεγαλητερο αριθμο,ετσι τα ψαρια θα ειναι πιο ανετα και θα κοπαδιαζουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα περιμενε,σου ειπα απο την αρχη να προσθεσεις τα ψαρια που θες,τωρα εισαι εχεις βαλει black neon,γιατι μου λες για καρδιναλιους? Και γιατι δεν προσθεσες απο την αρχη τους καρδιναλιους και οχι αυτα που εχεις τωρα?

Τα ψαρια που εχεις,ειναι κοπαδοψαρα,τα 5 που εχεις βαλει τωρα δεν ειναι κοπαδι,κοπαδι ειναι απο 8 ατομα και πανω.

Επισης καλο ειναι να μη βαζουμε 2 ειδον κοπαδοψαρα σε ενα ενυδρειο,τουλαχιστον των λιτρων σαν το δικο σου,καλυτερα να βαζουμε ενα κοπαδοψαρο σε μεγαλητερο αριθμο,ετσι τα ψαρια θα ειναι πιο ανετα και θα κοπαδιαζουν καλυτερα.

 

Ενταξει δεν με πειραζει,μπορω να προσθεσω ιδια ψαρια και να κανω αυτο το κοπαδακι μεγαλυτερο! Εξαλλου δεν θελω και εγω διαφορετικα ειδη θα προσθεσω αλλα 5 απο δευτερα και οταν τ ενυδρειο στρωσει για τα καλα ισως βαλω ενα ζευγαρι  ramirezi

Link to comment
Share on other sites

Τα επομενα ψαρια θα μπουν οταν θα σταθεροποιηθει το συστημα,απο την αλλη βδομαδα δηλαδη και βλεπουμε αναλογα τις μετρησεις σου.Μη βιαστεις να βαλεις τα επομενα,θα σου πουμε εμεις ποτε.

Ραμιρεζι δεν μπορεις να βαλεις,πρωτον γιατι θελουν συγκεκριμενες συνθικες νερου που τις πετυχενεις με οσμωση και δευτερον θελουν αμμο γιατι σκαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ωραίο το ενυδρείο σου. Σκέτο υπόστρωμα πρέπει να έχεις βάλει αν είδα καλά ε; Μου φαίνεται λίγο όμως, νομίζω ήθελε ένα σακί ακόμη.

Με τι τεστ μετράς;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν σου οτι τα helena δεν ειναι ερμαφροδιτα οποτε πρεπει να πετυχεις ζευγαρι για να δεις μικρα.

Αν δεν εχεις λαθρεπιβατες πρεπει να τα ταιζεις .

Οντως το υποστρωμα - βυθος φαινεται λιγος , ποσο υψος εχει?

Εχεις κανει μερικα λαθη στην τοποθετηση των φυτων και θα τα δεις στην πορεια οταν μεγαλωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Στο ενυδρειο μου εγιναν πολλες αλλαγες διοτι σαν αρχαριος ειχα κανει καποια λαθη οπως η τοποθετηση των φυτων!

Εχουμε και λεμε...εκανα τη πρωτη μου μικρη αλλαγη νερου(αφησα το νερο σε βαρελι με αντιχλωριο 24 ωρες-δεν εβαλα βακτηρια)) 20 λιτρα εκανα μετρησεις με sera (φιλε Agma) και ολα πανε καλα!
NH 4-0
NO 2-0
NO 3-5 (περιπου)
ph και co2 δεν εχω κανει ακομα συνεχιζω το co2 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο 24ωρο!

Πρωτη φορα δεν σας ακουω ομως και ειπα να βαλω και δευτερο κοπαδακι μεσα οποτε εβαλα 8 ψαρακια cardinal-2 γατοψαρα λευκα!
Εκανα μια πατεντα και πιστευω εκανα τρομερη δουλεια εκοψα το καπακι απο το ενυδρειο αφησα το φιλτρο πλατης και εκανα το φωτιστικο κρεμαστο,οποτε εχω επισημα ενυδρειο OPEN και φυσικα προσθεσα καποια νουφαρα που επιπλεουν τωρα που μπορω που μου αρεσουν πολυ! Ακομα εβαλα τα φυτα που ψηλωνουν πισω πισω και εκοψα τη ριζα διοτι δεν διαμορφωνοταν ωραια στο ενυδρειο μου! Τα φυτα εχουν τρομερη αναπτυξη και ακομα δεν δουλευω λιπασματα! Πιστευω το αποτελεσμα να σας αρεσει!  Οι αποριες που εχω και θελω βοηθεια τωρα ειναι οι εξης μου ειπε ενας φιλος πως βαζω πολυ διοξειδιο του ανθρακα και θα κανει κακο στα ψαρια να το κατεβασω η να συνεχισω σε αυτο το ρυθμο; Και ακομα θελω να μου προτεινετε υγρο λιπασμα; να ξεκινησω τα δυο μπουκαλια στη seachem που ακουω καλα λογια και ειναι γενικα για να μην μπλεξω;

post-61298-0-94184400-1444231321_thumb.jpgpost-61298-0-05279700-1444231336_thumb.jpgpost-61298-0-85739100-1444231349_thumb.jpgpost-61298-0-83264200-1444231362_thumb.jpgpost-61298-0-56027200-1444231376_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε βιαζεσαι πολυ με τα ψαρια...Σου ειπα σιγα σιγα και εσυ πηγες και εβαλες 8 ψαρια μαζεμενα...Ελπιζω να μην εχεις προβληματα..

Το co2 μια χαρα ειναι,μη το πειραξεις καθολου.

Λιπασματα ξεκινα σιγα σιγα καθημερινη λιπανση με προγραμμα και αλλαγη νερου καθε 7 μερες χωρις προσθηκη λιπασματος.

Τα φυτα δεν τα βλεπω πολυ καλα εγω παντως...στην corymbosa βλεπω οτι λοιπουν τα κατω φυλλα της.

Επισης,το γρασιδι που εχεις βαλει μπροστ δεν μπαινει ετσι,το σπαμε σε μικροτερα κομματια και το απλωνουμε κατα μηκος,ασε που θελει περισσοτερο φως αλλα και σε τοσο λιγο υποστρωμα δεν θα πιασει. Βασικα,χρειαζεσαι περισσοτερο υποστρωμα γενικα,αυτο που εχεις ειναι παρα πολυ λιγο,θες παχος βυθου 5-6εκ.

Link to comment
Share on other sites

Την corymbosa μου την εδωσε φιλος για αυτο λειπουν τα κατω φυλλα μαλλον τα εκοψε καθως μου την εδωσε εχει πολυ καλη αναπτυξη,τωρα το υποστρωμα επειδη καταλαβα αργα πως ειναι λιγο τοεχω τραβηξει πιο πολυ πισω και ολα καλα! Τα φυτα τα βλεπω πολυ καλα εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη και φαινονταιο αρκετα ζωντανα! Θα μου προτεινατε λιπασμα τα δυο μπουκαλια της Flourish και επισης ποσα λιτρα να αλλαζω νερο καθε εβδομαδα;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα προηγουμενα ποστ που σου εχω κανει,στα εχω γραψει ολα αυτα που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Την corymbosa μου την εδωσε φιλος για αυτο λειπουν τα κατω φυλλα μαλλον τα εκοψε καθως μου την εδωσε εχει πολυ καλη αναπτυξη,τωρα το υποστρωμα επειδη καταλαβα αργα πως ειναι λιγο τοεχω τραβηξει πιο πολυ πισω και ολα καλα! Τα φυτα τα βλεπω πολυ καλα εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη και φαινονταιο αρκετα ζωντανα! Θα μου προτεινατε λιπασμα τα δυο μπουκαλια της Flourish και επισης ποσα λιτρα να αλλαζω νερο καθε εβδομαδα;

 

Δεν ξερω ποια 2 μπουκαλια εννοεις..η seachem βγαζει πολλα μπουκαλια με διαφορα λιπασματα και εσυ θα τα χρειαστεις ολα καποια στιγμη και θα πρεπει να ακολουθησεις προγραμμα λιπανσης.

Ξεκινα για αρχη με γενικο λιπασμα και καλιο. Διαβασε και εδω.

Αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με το Seachem Flourich οπου το λειτουργω σε καθημερινη βαση διοτι διαβασα μεσα στο foroum πως ειναι καλυτερα...στα λιτρα μου(120) βαζω 1 ml καθε μερα! Τωρα εχω μπερδευτει λιγακι δεν ξερω αν πρεπει να σταματησω το γενικο και να προχωρησω σε ξεχωριστο λιπασμα ! Ελεγα διοτι εχω ευκολα φυτα να παιζω μονο με γενικο λιπασμα!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις co2 θα χρειαστεις προγραμμα λιπανσης,το οποιο περιλαμβανει ολα τα υγρα λιπασματα,οχι μονο το γενικο.

Αν δεν ριχνεις λιπασματα αργα η γρηγορα θα τα φυτα σου θα εχουν ελειψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...