Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Βρηκα σε γνωστη αλυσιδα pet shop ολοκληρωμενο συστημα co2 52.00 ευρω και επειτα αγοραζω τη φιαλη 2 ευρω! Αξιζει να κανω μια τετοια κινηση διοτι σε αυτο το θεμα κατι diy δεν θα μπορουσα να φτιαξω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ειναι ολοκληρομενο συστημα,ειναι τα μικρα συστηματακια που πουλανε.

Μη το παρεις,δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ειναι ολοκληρομενο συστημα,ειναι τα μικρα συστηματακια που πουλανε.

Μη το παρεις,δεν αξιζει.

 

Βρηκα μεσα στο site στις αγγελιες ειμαι σε επικοινωνια με ενα ατομο εχει ολοκληρωμενο συστημα σε καλη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, το ενυδρειο τρέχει σχεδόν 5 μέρες όλα καλά,ψαράκια φυσικά δεν έχω βαλει ακομα παρα μονο ενα σαλιγκαρι γιατι απο τα φυτά πηρε το μάτι μου 3-4 μικρά να τα φάει μην πολλαπλασιαστούν! Φωτοπερίδος την ανέβασα σταδιακα και τωρα παίζω στο 8ωρο! Εχω ενα προβλημα όμως αγόρα μια ρίζα όπου τν έπλυνα και την ετριψα και σε 3 μέρες μεσα εβγαλε κάτι ασπρα χνούδια και μερικά σημεία μακριά,μου είπε ένας υπάλληλος  σε petshop πως είναι μύκητας του ξύλου!
Έβγαλα τι ρίζα την έπλυνα πάλι και θα την α΄φησω στο ηλια να ξεραθεί δεν μπορω να τη βράσω διότι δεν χωράει σε κατσαρόλα! Μπορει να με βοηθήσει κανείς να το βάλω ξανα μέσα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

Τρομερό site τρομερό member και εσυ! Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σήμερα το μεσημέρι αγόρασα απο κατάστημα με πυροσβεστικά είδη ολοκληρωμένο σύστημα co2 με 2κιλη μπουκάλα μανόμετρο με μικρομετρική χωρίς ηλεκτρομαγνητική,σωληνάκι,γυάλινο διαχυτήρα και μετρητή φυσαλίδων! Και με τη βοήθεια του καταστήματος (οδηγίες) κατάφερα και το εγκατέστησα στο ενυδρείο μου! Για αρχή διότι στο ενυδρείο υπάρχουν 5 φυτά με φωτοπερίοδο 8 ωρες τη μερα το ρυθμισα στο να πετάει 1 φυσαλίδα ανα 3 δευτερόλεπτα αν και με την ωρα σαν να ξερυθμιζεται θα το παρακολουθήσω.....Σας ανεβάζω φώτο να δείτε τη δουλεία να ακούσω γνώμες και να μου προτείνετε οσο αφορά τη ποσότητα!

Θα ήθελα να αναφέρω πως με βοήθησε πολύ στην αγορά αυτού του προιόντος ο rastafarian και τον ευχαριστώ!

post-61298-0-64249000-1443709199_thumb.jpgpost-61298-0-01415100-1443709237_thumb.jpgpost-61298-0-11765700-1443709251_thumb.jpgpost-61298-0-67144600-1443709353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ριχνεις,βαλτο να ριχνει 1/δευτερολεπτο και μπορει να χρειαστει να ριξεις και περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ριχνεις,βαλτο να ριχνει 1/δευτερολεπτο και μπορει να χρειαστει να ριξεις και περισσοτερο.

 

Πολύ ωραια θα το ρυθμισω τώρα!!! θα δουλεύει 24 ώρες οπως ειπαμε! Δεν ξεχνάω κάτι άλλο οσο αφορά το co2 είμαι μια χαρά πιστεύω! Θα χρειαστεί μήπως να κάνω μετρησεις οταν με το καλο ειμαι ετοιμος για ψάρια η δεν θα εχω προβλημα σε αυτες τις ποσότητες?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις θα κανεις και θα κανεις και για kh/ph και συμφωνα με τον πινακα εδω θα δεις και ποσο co2 εχεις στο νερο σου.

Να ξερεις οτι τωρα που εβαλες μπουκαλα,οταν τελειωσεις το στρωσιμο θα πρεπει να ξεκινησεις και τα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις θα κανεις και θα κανεις και για kh/ph και συμφωνα με τον πινακα εδω θα δεις και ποσο co2 εχεις στο νερο σου.

Να ξερεις οτι τωρα που εβαλες μπουκαλα,οταν τελειωσεις το στρωσιμο θα πρεπει να ξεκινησεις και τα λιπασματα.

 

Ναι εννοείται οπότε τρέχει 6 μερες θα το αφήσω ακόμα κανα 10ήμερο και μετα θα ηθελα η και τωρα να μου προτείνετε λιπάσματα και δοσολογίες! Να θυμησω πώς θα βάλω σχετικά εύκολα φυτα!

 

Link to comment
Share on other sites

To στρωσιμο διαρκει παραπανω,με τι τροπο στρωνεις το ενυδρειο σου.

Για τα λιπασματα τα γραφει ολα εδω

Link to comment
Share on other sites

To στρωσιμο διαρκει παραπανω,με τι τροπο στρωνεις το ενυδρειο σου.

Για τα λιπασματα τα γραφει ολα εδω

 

Με βιολογικα υλικό στο φίλτρο εννοείται και με υγρά βακτήρια της sera! Εβαλα ενα μπουκάλι ολοκληρο που αρκει για τα λιτρα μου και τωρα υπομονη! Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Λαθος.

Τα βακτηρια απο μονα τους δεν αρκουν,χωρις πηγη αμμωνιας πεθαινουν απο ασιτια..τζαμπα τα εριξες..

Με τα βακτηρια η βαζεις μετα απο 24 ωρες εναν μικρο αριθμο ψαριων η ριχνεις τροφη  ψαριων μεχρι να στρωσει.

Διαβασε εδω τα αρθρα των αρχαριων και ειδικα τον κυκλο του αζωτου που ειναι στο στρωσιμο.

Υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λαθος.

Τα βακτηρια απο μονα τους δεν αρκουν,χωρις πηγη αμμωνιας πεθαινουν απο ασιτια..τζαμπα τα εριξες..

Με τα βακτηρια η βαζεις μετα απο 24 ωρες εναν μικρο αριθμο ψαριων η ριχνεις τροφη  ψαριων μεχρι να στρωσει.

Διαβασε εδω τα αρθρα των αρχαριων και ειδικα τον κυκλο του αζωτου που ειναι στο στρωσιμο.

Υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 εχεις?

 

Οχι δεν εχω θα παρω βεβαια εχω κανει στο παρελθον γνωριζω θα εκανα βεβαια πιο μετα πριν βαλω ψαρακια! Τροφη εριξα τις 2 πρωτες μερες! Απο οτι φαινεται τα θαλασσωσα αλλη μια φορα! Παμε (παλι απο την αρχή)  :s

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινεται ετσι..

Θα πρεπει να ριξεις βακτηρια,να βαλεις 3-4 ψαρακια για αρχη,να μη ταισεις για 3-4 μερες καθολου και να κανεις καθε μερα μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3. Αν ολα ειναι καλα,μετα τις 3-4 μερες αρχιζεις ταισμα 1 φορα την ημερα και λιγο.Αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη μερου και ριχνεις και βακτηρια.

Αν ολα πανε καλα,μετα απο 1 εβδομαδα βαζεις αλλα 3-4 ψαρια και επαναλβανεις τα ιδια.

Να ξερεις ομως οτι τα τετρα θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης,θα πρεπει να το επεξεργαζεσαι δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινεται ετσι..

Θα πρεπει να ριξεις βακτηρια,να βαλεις 3-4 ψαρακια για αρχη,να μη ταισεις για 3-4 μερες καθολου και να κανεις καθε μερα μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3. Αν ολα ειναι καλα,μετα τις 3-4 μερες αρχιζεις ταισμα 1 φορα την ημερα και λιγο.Αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη μερου και ριχνεις και βακτηρια.

Αν ολα πανε καλα,μετα απο 1 εβδομαδα βαζεις αλλα 3-4 ψαρια και επαναλβανεις τα ιδια.

Να ξερεις ομως οτι τα τετρα θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης,θα πρεπει να το επεξεργαζεσαι δηλαδη.

 

Θα χρειαστεί να αλλαξω το νερο η μπορω να ξαναβαλω βακτηρια μαζι με ψαρια και να ξεκινησω ξανα τη διαδικασια οπως μου ανεφερες;

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν θα αλλαξεις.Θα αλλαξεις μετα την πρωτη εβδομαδα που θα μπουν τα πρωτα ψαρια εκτος αν δεις περιεργες μετρησεις,οπωτε θα κανεις νωριτερα.Αν ολα ειναι οκ,θα κανεις αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα.Οχι απο την βρυση ομως,θα το επεξεργαζεσαι σε βαρελι προετοιμασιας πρωτα.

Θα βαλεις βακτηρια και μετα απο 24 ωρες θα βαλεις τα πρωτα ψαρια. Μιλαμε για βακτηρια της sera ομως,αλλες μαρκες εχουν αλλες οδηγιες.

Χωρις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 μη κανεις τιποτα,δεν γινεται χωρις μετρησεις να το παρακολουθεις,

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν θα αλλαξεις.

Θα βαλεις βακτηρια και μετα απο 24 ωρες θα βαλεις τα πρωτα ψαρια. Μιλαμε για βακτηρια της sera ομως,αλλες μαρκες εχουν αλλες οδηγιες.

Χωρις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 μη κανεις τιποτα,δεν γινεται χωρις μετρησεις να το παρακολουθεις,

 

Ωραια θα βαλω τωρα βακτηρια και αυριο ψαρακια και θα αγορασω και τεστακια! Ευχαριστω!

Μετρησεις co2 και ph ποτε να ξεκινησω;

Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο θα ξεκινησεις. Διαβασε και αυτο που σου εγραψα για τις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο θα ξεκινησεις. Διαβασε και αυτο που σου εγραψα για τις αλλαγες.

 

Πολυ ωραια βαρελι εχω αγορασει ηδη.Χθες εβαλα βακτηρια και σημερα εβαλα ενα μονομαχο τελικα που ειναι και ανθεκτικο ψαρι γιατι δεν εχω κανει μετρησεις ακομα και αμαρτια να βαλω αλλα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν θα αλλαξεις.Θα αλλαξεις μετα την πρωτη εβδομαδα που θα μπουν τα πρωτα ψαρια εκτος αν δεις περιεργες μετρησεις,οπωτε θα κανεις νωριτερα.Αν ολα ειναι οκ,θα κανεις αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα.Οχι απο την βρυση ομως,θα το επεξεργαζεσαι σε βαρελι προετοιμασιας πρωτα.

Θα βαλεις βακτηρια και μετα απο 24 ωρες θα βαλεις τα πρωτα ψαρια. Μιλαμε για βακτηρια της sera ομως,αλλες μαρκες εχουν αλλες οδηγιες.

Χωρις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 μη κανεις τιποτα,δεν γινεται χωρις μετρησεις να το παρακολουθεις,

 

 

Πολυ ωραια βαρελι εχω αγορασει ηδη.Χθες εβαλα βακτηρια και σημερα εβαλα ενα μονομαχο τελικα που ειναι και ανθεκτικο ψαρι γιατι δεν εχω κανει μετρησεις ακομα και αμαρτια να βαλω αλλα ψαρακια!

 

Στου κουφού την πόρτα...

Ωραία, τώρα που δεν έχεις μετρήσεις, βάλε πολλούς μονομάχους που αντέχουν. Μα τι λογική είναι πάλι αυτή; Που το διάβασες αυτό και το κάνεις έτσι;

Ο μονομάχος δηλαδή δεν είναι αμαρτία; Και μετά αυτόν τι θα τον κάνεις; Πέταμα; Κάνε αυτά που σου είπε ο rastafarian φίλε και μην κάνεις πειράματα με τα ψάρια. Ξεκίνα τα βακτήρια και βάλε την επόμενη μέρα 3-4 ψάρια.

Αν δεν έχεις χρήματα για τεστ και ψάρια, μην ξεκινήσεις ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...