Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Γειά σου φίλε.

Το ότι έβαλες moss τι σε επηρεάζει στον φωτισμό; Δεν χρειάζεται αρκετό φως η moss. Για να μην σου λέω όμως μπαρούφες, πες μας τι ύψος έχει το ενυδρείο σου και τι λάμπα είναι η ροζ που λες; Grolux;

Link to comment
Share on other sites

H ροζ λαμπα ειναι της Juwel που στη συσκευασια λεει planted απλα δεν εχω πλεον τη συσκευασια για περαιτερω πληροφοριες το υψος του ενυδρειου ειναι περιπου 45 ποντους αλλα ειναι και το φωτιστικο πλεον κρεμαστο εχει 15 ποντους αποσταση απο το νερο! Με το ματι βλεπεις εναν καλο φωτισμο εχω και ανακλαστηρες!

Link to comment
Share on other sites

Τιμές απο σημερινές μετρήσεις
NH4-0
NO2-0
NO3-20 ppm
 

Ακομα δεν εχω κανεις μετρησεις Ph Kh διοτι δεν εχω αγορασει αυτα τα test το co2 το λειτουργω οπως μου ειπατε 24ωρο 60 φυσαλιδες το λεπτο και κανενας ζωντανος οργανισμος δεν εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

24w και juwel; 438mm είναι οι λάμπες σου; Μέτρησές τις και πες μου.

Μια χαρά οι μετρήσεις σου. Με τι τεστ μετράς;

Link to comment
Share on other sites

24w και juwel; 438mm είναι οι λάμπες σου; Μέτρησές τις και πες μου.

Μια χαρά οι μετρήσεις σου. Με τι τεστ μετράς;

 

Με sera και τις 3 τιμες που εδωσα! 48.5 mm ειναι οι λαμπες αν θυμαμαι καλα,απλα δεν ειμαι σπιτι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

485mm δύσκολο σε Τ5. Ή 438mm είναι ή 549mm.

Αν είναι 438mm σε 120 λίτρα, είναι λίγος ο φωτισμός σου. Σκέψου ότι ίδιο φωτισμό έχω ετοιμάσει σε 77 λίτρα και μου βγαίνει περίπου 22lumen ανα λίτρο (πολύ χαμηλός φωτισμός)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

485mm δύσκολο σε Τ5. Ή 438mm είναι ή 549mm.

Αν είναι 438mm σε 120 λίτρα, είναι λίγος ο φωτισμός σου. Σκέψου ότι ίδιο φωτισμό έχω ετοιμάσει σε 77 λίτρα και μου βγαίνει περίπου 22lumen ανα λίτρο (πολύ χαμηλός φωτισμός)

 

Πηγα σπιτι τσεκαρα γιατι αγχωθηκα....εχεις δικιο η διασταση ειναι 549 mm και ροζ ειναι Eheim HQ LT και γραφει επισης πανω freshwater plants και η δευτερη ειναι παλι 549 mm phillips 6.500 kelvin! 24 watt η καθε μια!

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα της eheim είναι η freshpower plants, όχι freshwater.

Απ' το site της eheim:

capture1.jpg

 

Αυτή είναι 1200lumen 4000 kelvin.

 

Της philips είναι 1600lumen. Άρα είσαι στα 2800lumen / 120 λίτρα = 23,33 lumen ανα λίτρο.

Παράθεση απ' το θέμα με τον φωτισμό:

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:

Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,θελω οπωσδηποτε να αναβαθμισω το φωτισμο μου και θα το κανω σημερα απλα θα ηθελα την γνωμη σας να προσθεσω με πατεντα αλλη μια phillips 6.500 kelvin τι μου προτεινετε εσεις; Προλαβαινω τα μαγαζια μεχρι της 15:00 Heeelp!   :)
Ξεχασα να αναφερω πως φυτα θα βαλω μεχρι μετριας δυσκολιας!

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, άσ' τα να κλείσουν! Μη βιαστείς πάλι και πας και τους χάψεις τα λεφτά σου.

Το θέμα με τον φωτισμό θέλει μελέτη, δεν πας παίρνεις την λάμπα και τέλος. Το θέμα που σου έβαλα το είδες καθόλου; Τώρα που θα είσαι με 3 λάμπες μπορείς να βάλεις είτε άλλη μια 6500k ή άλλη μια στα 9000. Ό,τι σου αρέσει στο μάτι.

Προσωπικά θα έπαιρνα την 9άρα για να καλύψω όλα τα φάσματα. ΟΜΩΣ δεν έχεις μια βασική λάμπα για να καλύψεις τα απαραίτητα φάσματα, 4000kelvin κίτρινη. Όχι αυτές τις ροζ που η κάθε εταιρία τις βγάζει όσα kelvin θέλει.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

Η δική σου ροζ, είναι 4000kelvin.

Της juwel η ροζ είναι 6400kelvin.

Sylvania grolux είναι 8500kelvin. Με λίγα λόγια; Τρέχα γύρευε!

 

Άρα ξεκινάς με μια κίτρινη 4000kelvin 549mm T5.

Πάμε παρακάτω.

Χώρο έχεις στο φωτιστικό σου; Έχεις σκεφτεί που θα μπει; Αν όχι, πιάνουν τα χέρια σου να αρχίσεις τις τρύπες στο καπάκι; Έχε υπόψιν ότι θα χρειαστείς και ballast για να δουλέψει η λάμπα και καλώδιο μονόκλωνο. Έχεις γνώσεις να τα συνδέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, άσ' τα να κλείσουν! Μη βιαστείς πάλι και πας και τους χάψεις τα λεφτά σου.

Το θέμα με τον φωτισμό θέλει μελέτη, δεν πας παίρνεις την λάμπα και τέλος. Το θέμα που σου έβαλα το είδες καθόλου; Τώρα που θα είσαι με 3 λάμπες μπορείς να βάλεις είτε άλλη μια 6500k ή άλλη μια στα 9000. Ό,τι σου αρέσει στο μάτι.

Προσωπικά θα έπαιρνα την 9άρα για να καλύψω όλα τα φάσματα. ΟΜΩΣ δεν έχεις μια βασική λάμπα για να καλύψεις τα απαραίτητα φάσματα, 4000kelvin κίτρινη. Όχι αυτές τις ροζ που η κάθε εταιρία τις βγάζει όσα kelvin θέλει.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

Η δική σου ροζ, είναι 4000kelvin.

Της juwel η ροζ είναι 6400kelvin.

Sylvania grolux είναι 8500kelvin. Με λίγα λόγια; Τρέχα γύρευε!

 

Άρα ξεκινάς με μια κίτρινη 4000kelvin 549mm T5.

Πάμε παρακάτω.

Χώρο έχεις στο φωτιστικό σου; Έχεις σκεφτεί που θα μπει; Αν όχι, πιάνουν τα χέρια σου να αρχίσεις τις τρύπες στο καπάκι; Έχε υπόψιν ότι θα χρειαστείς και ballast για να δουλέψει η λάμπα και καλώδιο μονόκλωνο. Έχεις γνώσεις να τα συνδέσεις;

Για να μην σας το παιζω μαστορας δεν εχω ιδεα αλλα ο πατερας μου ειναι παλαιας σχολης και ξερει τα παντα θα το κανει ευκολα! Το φωτιστικο εχει χωρο να παρει 2 ακομα λαμπες Τ5! Αρα μου προτεινεις η 3η που θα βαλω να ειναι 4.000 kelvin τι θα ελεγες αν σου ελεγα να βαλω αλλες 2 δηλαδη μια 4.000 και αλλη μια 6.500 kelvin θα ηταν υπερβολικο;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι υπερβολικό, που να δεις καπάκια με 10+ λάμπες. Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχουν τα φυτά σου και ας βάλεις 100 λάμπες.

Για να φτάσεις μέτριο-υψηλό φωτισμό, πρέπει να βγάλεις 30-50 lumen ανά λίτρο. Αν βάλεις μια κίτρινη 4000 kelvin, θα έχεις κάπου +1700lumen επιπλέον.

Άρα 2800 lumen που είσαι τώρα + 1700 = 4500 lumen / 120 = 37.5 lumen ανα λίτρο. Έπιασες τον μέτριο φωτισμό.

Από εκεί και ύστερα είναι δικό σου θέμα γιατί έχε υπόψιν ότι όσο ανεβαίνεις σε φωτισμό, αυξάνονται οι απαιτήσεις των φυτών σε διοξείδιο και λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε AgMa σε ευχαριστω με βοηθησες πολυ! Το μυαλο μου τρεχει τωρα και σιγουρα μεχρι το βραδυ κατι θα εχω καταφερει!

Link to comment
Share on other sites

Και τα πόδια σου γιατί είμαι σίγουρος ότι είσαι καθοδόν για λάμπες :P

Link to comment
Share on other sites

Και τα πόδια σου γιατί είμαι σίγουρος ότι είσαι καθοδόν για λάμπες :P

 

Χαχαχαχαχαχαχαχα με πεθανες!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι με πολυ σκεψη,πολυ συζητηση και τη βοηθεια του AgMa εκανα μια ανανεωση στο φωτισμο μου...
Μεχρι το πρωι ειχα 2 τ5 24watt μια phillips 6500 kelvin και μια Eheim ροζ 4000 kelvin....
Σημερα προσθεσα αλλες δυο λαμπες και εχω πλεον με σειρα απο μπροστα προς τα πισω τις εξης:
1.T5 549 mm Phillips 24 watt 6.500
2.T5 549 mm Phillips 24 watt 6.500
3.T5 549 mm Eheim freshpower plants ροζ 4.000 kelvin
4.T5 549 mm κιτρινι 4.000 kelvin

Το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο στο ενυδρειο ο φωτισμος εχει δυναμωσει αρκετα! Ειμαι στη κατηγορια πλεον συμφωνα με τα lumen ''δυνατος εως πολυ δυνατος'' φωτισμος!
Σας βαζω φωτο πριν και μετα..


post-61298-0-04975900-1445106866_thumb.jpgpost-61298-0-29469300-1445106881_thumb.jpg


Τωρα εχω μια απορια να δυναμωσω το co2 η οχι,να συνεχισω ιδιες ποσοτητες λιπασματος παω με το αναγραφομενο της Seachem αν και ακομα ριχνω μονο γενικο λιπασμα στη πορια θα δουλεψω ολη τη σειρα.....

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί δεν διαβάζεις;

 

Στην περίπτωση που έχουμε δυο λάμπες:

Τότε προτείνουμε μια 4000Κ και μια 6500Κ συν πλην 500Κ.
Η συνήθης επιλογή είναι να τοποθετήσουμε την λάμπα με τα υψηλά Kelvin μπροστά ενώ την λάμπα με τα χαμηλά πίσω.

Στην περίπτωση που έχουμε τέσσερις λάμπες
ο συνδυασμός είναι ίδιος όπως και με τις δυο αλλά επί δύο.

 

6500-4000-6500-4000 η σειρά που θα μπουν.

Επίσης ξεκίνα να αγοράζεις όλη τη σειρά λιπασμάτων, θα αρχίσουν οι ελλείψεις τώρα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Επισης,οταν βαζουμε καινουριο φωτισμο η οταν ανεβαινουμε σε φωτισμο,δεν τον μπουμπουναμε απο την αρχη.Τις καινουριες λαμπες ξεκινησετες απο 5-6 ωρες και σταδιακα πηγαινετες στο 8ωρο.

Οταν λεω σταδιακα,εννοω 15 λεπτα καθε 2-3 μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω και ενα βιντεο για να δειτε το ενυδρειο μου.....ακομα δεν εχω βγαλει το σκαλαρι (εξαλλου ειναι μικρο δεν ενοχλει ακομα) γιατι θελω να το βαλω αγγελια να το χαρισω σε καποιον στο forum παρα να το παω σε καταστημα! Ακουω εντυπωσεις ιδεες συμβουλες παρατηρησεις να γινω ακομα καλυτερος.....
Επισης θα ηθελα να πω πως οι πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες και το υποστρωμα ειναι 4-6 cm απλα ισως σας ξεγελαει στο ματι η βαση του ενυδρειου και σας φαινετε λιγο.....
Ευχαριστω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ντουι απο τις λαμπες σου δεν ειναι αδιαβροχα .Ελπιζω να μην τα εχεις πολυ κοντα στο νερο εκτος και βρισκονται μεσα σε καποιο κουτι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκονται μεσα σε κουτί αλλα έχουν απόσταση απο το νερό δεν τα επηρεάζει υγρασία-εξατμιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε βρε ένα διάφανο σωληνάκι σιλικόνης στο διοξείδιο να είναι πιο διακριτικό :) .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο απλα έβαλα αυτο που ειναι υψηλής πιεσεως γιατι το άλλο με το καιρό το πετούσε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...