Jump to content

Υπάρχουν Χρυσόψαρα Εδώ


gyristroula

Recommended Posts

:w00t:

Οπότε στείλε μου τί χρειάζεσε ετσι ώστε την επόμενη φορά που θα κατέβω να σου φέρω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στείλε μου τί χρειάζεσε ετσι ώστε την επόμενη φορά που θα κατέβω να σου φέρω!

Και μόνο που το λες μου φτάνει,σ'ευχαριστώ!!   :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι βαλισνέριες τα ίδια,μπορεί και χειρότερα.. κάνω προσπάθειες να συνεφέρω τις ουρές των ψαριών 

DSC_0014_zps4tmnd1ur.jpg

 

DSC_0019_zpshwcp10fj.jpg

 

Δοκίμασα melafix, melafix + αλάτι, esha 2000. Δεν είδα βελτίωση.

Έστησα καραντίνα 25λ, με μισή ταμπλέτα bactopur direct. Χρησιμοποίησα την αντλία του εσωτερικού φίλτρου για οξυγόνο.

Τα ψάρια έμειναν εκεί τρεις μέρες.

 

DSC_0003_zpsni8mw0j0.jpg

 

Πλέον είναι πίσω στο ενυδρείο, βέβαια δεν ξαναφύτρωσαν οι ουρές τους, αλλά είδα μια μικρή βελτίωση.

 

Άλλο θέμα που προέκυψε, η μπουμπού της παρέας απομονώνεται σε μια γωνιά κατακόρυφα :(

 

DSC_0008_zpspxkptuc4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άν τα ψάρια έχουν μόνο finrot δέν χρειαζόταν να τα ταλαιπωρήσεις τόσο με bactopur direct...επίσης για φαγωμένα πτερύγια/finrot έπρεπε να βάλεις pimafix και όχι melafix ή να τα βάλεις μαζί.

Η μπομπού που κάθετε κάθετα στην φωτό πέρασε και αυτή bactopur?

Κολυμπά καθόλου σωστά/οριζόντια ή όχι;Πώς είναι από αναπνοές;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άν τα ψάρια έχουν μόνο finrot δέν χρειαζόταν να τα ταλαιπωρήσεις τόσο με bactopur direct...επίσης για φαγωμένα πτερύγια/finrot έπρεπε να βάλεις pimafix και όχι melafix ή να τα βάλεις μαζί.

Η μπομπού που κάθετε κάθετα στην φωτό πέρασε και αυτή bactopur?

Κολυμπά καθόλου σωστά/οριζόντια ή όχι;Πώς είναι από αναπνοές;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι,η μπουμπού ήταν στο ενυδρείο κανονικά. Έκανε και αυγά πριν δυο τρεις μέρες. Την ζορίζει πολύ ο καζανόβας, ο μαύρος μπόμπιρας, κ πάει και χώνεται στη γωνία κάθετα. Κολυμπάει για λίγο κ ξαναπάει εκεί. Αναπνοές κανονικές απ'όσο μπορώ να καταλάβω.. 

Link to comment
Share on other sites

Το pimafix πιστεύεις θα βοηθούσε;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το pimafix πιστεύεις θα βοηθούσε;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το pimafix είναι ειδικό για fungus/finrot βεβαια αυτό δέν αποκλείει να είχες κάτι ποιό σοβαρό που απαιτεί πιο επιθετική θεραπεία.Απλά το bactopur direct είναι το "άλλο άκρο"....είναι το ποιό υσχυρό από τα ενυδρειακά φάρμακα που υπάρχουν και καλό είναι να χρησιμοποιείτε ώς τελευταία επιλογή...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόσβαση σε mqthylene blue?Αφού μπορείς και βγάζεις τα ψάρια με πετσέτα μπορείς να τους κανεις τοπική εφαρμογή με μία μπατονετα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόσβαση σε mqthylene blue?Αφού μπορείς και βγάζεις τα ψάρια με πετσέτα μπορείς να τους κανεις τοπική εφαρμογή με μία μπατονετα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δύσκολο.. συνεχίζω με αλάτι και esha 2000.. τα έβγαλα για να βγάλω καθαρές φωτό,γιατί μέσα στο ενυδρείο,κ με τη λάμπα που έχω δεν φαίνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε ετσι και βλέπουμε...στις ουρες βλέπεις το φάγωμα να συνεχίζετε ή απλα έχει σταματήσει σε αυτό το σημείο και δεν φτιαχνουν;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε ετσι και βλέπουμε...στις ουρες βλέπεις το φάγωμα να συνεχίζετε ή απλα έχει σταματήσει σε αυτό το σημείο και δεν φτιαχνουν;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχει σταματήσει πιστεύω,αλλά δεν φτιάχνουν με τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει πιστεύω,αλλά δεν φτιάχνουν με τίποτα :(

Άν έχει σταματήσει σταμάτα και την θεραπεία...οι ουρές είτε θα πάρει πολύ καιρό να φτιάξουν είτε θα μείνουν έτσι.Έχει να κάνει από το είδος του ψαριού, από την σοβαρότητα του finrot και φυσικά από το ίδιο το ψάρι....μην τα ταλαιπωρείς αλλο εφ όσον η ασθένεια έχει σταματήσει και δοκίμασε να τα ενυσχύσεις με βιταμίνες, αλάτι, αλόη....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελνεις τροφές hikari για χρυσόψαρα κ σου στέλνουν αυτά

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου :P:P

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν φαίνονται με την παλιοκάμερα που έχω στο κινητό :(

Έβγαλα καμιά δεκαριά,τα έχω βάλει σε πλαστικό ενυδρειάκι με νερό του ενυδρείου, έκανα και σκόνη μια τροφή που έχω φλέικς.. και βλέπουμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν, δεν έχω τα απαραίτητα.. Αλλά θα το παλέψω, κ πραγματικά χάρηκα πολύ :)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν, δεν έχω τα απαραίτητα.. Αλλά θα το παλέψω, κ πραγματικά χάρηκα πολύ :)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλτρο αεραντλιας,καθαρο νερακι με συχνες αλλαγες νερου και καλο ταισμα.

Ολα καλα θα πανε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πες κάνα κόλπο για το φιλτρακι, το βάζω στην πιο χαμηλή ροή αλλά και πάλι είναι πολύ δυνατό, βάζω τρεις τέσσερις στρώσεις τουλι, αλλά και πάλι τα ρουφάει, έχασα ήδη μερικά κ τελικά το έβγαλα. Νερό να βάζω καθαρό ή από το ενυδρείο;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...