Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Ένα οικονομικό σύστημα co2 που βρήκα της fluval λειτουργεί από τον κατασκευαστή από 50 εώς 150 λίτρα.

Αυτο που διαβάζω όμως ειναι ότι το co2 πρέπει να ανοιγοκλείνει με βάση τα φώτα. Ανοίγει με τα φώτα και κλείνει όταν κλείνουν.

Δεν μπορω να σκεφτώ πως θα Μπορουσα να συνδιαστω με το ανοιγόκλειμα αυτο. Υπάρχει αυτόματος τρόπος; Εγω δεν βρήκα κατι...

Δεν ξερω, ο υγρός άνθρακας μου κάνει ότι σε ανεξαρτητοποιει κάπως περισσότερο... Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σταθερότητα στην ώρα..

Link to comment
Share on other sites

οταν τα φώτα είναι αναμμένα τα φυτά καταναλώνουν CO2 για να φωτοσυνθέσουν. όταν τα φώτα σβήνουν σταματάει η φωτοσύνθεση. οπότε η παροχή CO2  είναι ανούσια. 

 

δεν ξέρω ο σύστημα που βρήκες πως δουλεύει , αλλα εγώ ππ.χ. που έχω μπουκάλα CO2 έχω μία ηλεκτροβάνα πάνω σε πρίζα με χρονοδιακόπτη και ανοιγεί - κλείνει όποτε είναι τα φώτα αναμμένα 

Ακόμα και τον υγρό άνθρακα που λές πρέπει να το ρίξεις σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα σε καθημερινή βάση

Link to comment
Share on other sites

Fluval 88 CO2 λέγεται. Γνωστό αποτι βλέπω τριγύρω αλλά δεν νομίζω να μπαίνει καν σε μπριζα για να παίρνει χρονοδιακοπτη.

Απλα ήταν σχετικά οικονομικό και ίσως το επέτρεπαν τα οικονομικά στην παρούσα φάση.

Ενταξει καταλαβαίνω ότι και τον άνθρακα δεν εχει νόημα να τον ρίξεις μια ώρα πριν κλείσει το φως. Αλλά αμα τον ρίξεις σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα από τη στιγμή που ανάβει το φως εισαι καλυμμένος και ουσιαστικά δεν εχεις να κανεις κατι μέχρι την επόμενη μέρα.

Και να τον ξεχάσεις πάλι ολα οκ απλα τα φυτα σου δεν θα πάρουν εκείνη τη μέρα τα στοιχεία εκείνα.

Το άλλο αν το ξεχάσεις η λείψεις μέρες θα τρέχει 24/7.

Τωρα βέβαια μιλάω καθαρά για αυτο που βρήκα. Δεν κανω σύγκριση απόδοσης. Αμα θες ρίξε του μια ματιά στο YouTube εχει πολλά βίντεο. Μήπως τυχόν και παίρνει χρονοδιακοπτη και δεν το Εχω κατάλαβει.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση λιγο πιο προχωρημένη .

Διάφοροι προχωρούν σε αυτοκόλλητες ταινίες led με χαμηλό κόστος για να αυξηθεί το φως.

Πως ξέρουμε όμως ότι δεν ξεπερνά με τα επιθυμητά όρια;

Τα led λένε μόνο watt κατανάλωσης..

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπες παραπάνω για το co2. Αν βάλω κανονικό σύστημα co2 θα ΕΧΩ αποτέλεσμα στα εύκολα φυτα; Αξίζει τα λεφτά;

 

Το αέριο διοξείδιο είναι ό,τι καλύτερο για τα φυτά, μου το έλεγαν και δεν το πίστεψα, πολλαπλάσια ανάπτυξη σε ταχύτητα αλλά και στην ποιότητα των φυτών, εννοείται όλα τα φυτά ευνοούνται, εύκολα και δύσκολα. 

 

 

Ένα οικονομικό σύστημα co2 που βρήκα της fluval λειτουργεί από τον κατασκευαστή από 50 εώς 150 λίτρα.

Αυτο που διαβάζω όμως ειναι ότι το co2 πρέπει να ανοιγοκλείνει με βάση τα φώτα. Ανοίγει με τα φώτα και κλείνει όταν κλείνουν.

Δεν μπορω να σκεφτώ πως θα Μπορουσα να συνδιαστω με το ανοιγόκλειμα αυτο. Υπάρχει αυτόματος τρόπος; Εγω δεν βρήκα κατι...

Δεν ξερω, ο υγρός άνθρακας μου κάνει ότι σε ανεξαρτητοποιει κάπως περισσότερο... Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σταθερότητα στην ώρα..

 

Οι περισσότεροι έχουν το διοξείδιο όλο το 24ωρο κι εγώ μέσα σ αυτούς. Πειραματίστηκα με ανοιγόκλειμα με τα φώτα κι είδα μεγάλες διαφορές στις διακυμάνσεις του pH ενώ όλο το 24ωρο οι διακυμάνσεις μου ήταν της τάξης του 0,2. Βέβαια υπάρχει κι αρκετή ανατάραξη της επιφάνειας ώστε να διαφεύγει μία ποσότητα και να μπαίνει οξυγόνο οπότε στο προτείνω μ αυτόν τον τρόπο ανεπιφύλακτα. 

 

 

Fluval 88 CO2 λέγεται. Γνωστό αποτι βλέπω τριγύρω αλλά δεν νομίζω να μπαίνει καν σε μπριζα για να παίρνει χρονοδιακοπτη.

Απλα ήταν σχετικά οικονομικό και ίσως το επέτρεπαν τα οικονομικά στην παρούσα φάση.

Ενταξει καταλαβαίνω ότι και τον άνθρακα δεν εχει νόημα να τον ρίξεις μια ώρα πριν κλείσει το φως. Αλλά αμα τον ρίξεις σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα από τη στιγμή που ανάβει το φως εισαι καλυμμένος και ουσιαστικά δεν εχεις να κανεις κατι μέχρι την επόμενη μέρα.

Και να τον ξεχάσεις πάλι ολα οκ απλα τα φυτα σου δεν θα πάρουν εκείνη τη μέρα τα στοιχεία εκείνα.

Το άλλο αν το ξεχάσεις η λείψεις μέρες θα τρέχει 24/7.

Τωρα βέβαια μιλάω καθαρά για αυτο που βρήκα. Δεν κανω σύγκριση απόδοσης. Αμα θες ρίξε του μια ματιά στο YouTube εχει πολλά βίντεο. Μήπως τυχόν και παίρνει χρονοδιακοπτη και δεν το Εχω κατάλαβει.

 

Καλύτερο είναι το σύστημα της μπουκάλας, εγώ το πήρα 120 ευρώ όλο το σύστημα κομπλέ αλλά πολύ γρήγορα θα το κάνω απόσβεση γιατί όλα τ άλλα συστήματα σε βάθος χρόνου βέβαια βγαίνουν πιο ακριβά, μου το έλεγαν κι εμένα οπότε έκατσα και το υπολόγισα κι είχαν δίκιο. Στον παρακάτω σύνδεσμο το κατάστημα που πήρα εγώ αλλά και πολλοί άλλοι το ολοκληρωμένο σύστημα αέριου διοξειδίου, μην κοιτάς τι λέει στην τιμή, θα το πάρεις το σύστημα με 2κιλη μπουκάλα ακριβώς 120 ευρώ και 4 ευρώ θα σου στοιχίζει το γέμισμα κάθε 5 ή 6 μήνες. http://olympia-p.gr/el/co2/188-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5%CF%84-co2-aquarium-5kg.html

 

 

Και μια ερώτηση λιγο πιο προχωρημένη .

Διάφοροι προχωρούν σε αυτοκόλλητες ταινίες led με χαμηλό κόστος για να αυξηθεί το φως.

Πως ξέρουμε όμως ότι δεν ξεπερνά με τα επιθυμητά όρια;

Τα led λένε μόνο watt κατανάλωσης..

 

Σ αυτή την περίπτωση θα υπολογίσεις με βάση τα lumen του φωτισμού σου σε συνάρτηση με τα λίτρα σου. Στον παρακάτω σύνδεσμο ρίξε μία μελέτη και θα καταλάβεις πολλά. http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καλύτερο είναι το σύστημα της μπουκάλας, εγώ το πήρα 120 ευρώ όλο το σύστημα κομπλέ αλλά πολύ γρήγορα θα το κάνω απόσβεση γιατί όλα τ άλλα συστήματα σε βάθος χρόνου βέβαια βγαίνουν πιο ακριβά, μου το έλεγαν κι εμένα οπότε έκατσα και το υπολόγισα κι είχαν δίκιο. Στον παρακάτω σύνδεσμο το κατάστημα που πήρα εγώ αλλά και πολλοί άλλοι το ολοκληρωμένο σύστημα αέριου διοξειδίου, μην κοιτάς τι λέει στην τιμή, θα το πάρεις το σύστημα με 2κιλη μπουκάλα ακριβώς 120 ευρώ και 4 ευρώ θα σου στοιχίζει το γέμισμα κάθε 5 ή 6 μήνες. http://olympia-p.gr/el/co2/188-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5%CF%84-co2-aquarium-5kg.html

 

 

 

Συγνωμη για την παρεμβαση! Επειδη λεω να παρω και εγω αυτο,εισαι ευχαριστημενος?Εχεις αλλαξει τιποτα?(διαχυτηρα)

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να σπασεις τη δοσολογια δια 6 και να ριχνεις καθημερινα λιπασμα.Ξεκινας με το 1/3 της αναγραφομενης δοσης και σιγα σιγα ανεβαινεις.

Τα συστηματακια που λες της fluval δεν κανουν δουλεια,πεταμενα λεφτα ειναι.Αν ειναι να παρεις κατι σε co2,παρε μπουκαλα.

Και δεν χρειαζεται να την ανοιγοκλεινεις,την αφηνεις ολο το 24ωρο.

Και για τον φιλο που γραφει πιο πανω οτι ειναι ασκοπο να πεφτει co2 το βραδυ,μπορει να ειναι ασκοπο,αλλα ετσι εχεις πιο σταθερες συνθικες χωρις μεταβολες.

Διαβασε και εδω για το co2.

Link to comment
Share on other sites

Υπερευχαριστημενος, το μονο που δε χρησιμοποιω ειναι ο διαχυτηρας αφου εβαλα εξωτερικο κυκλοφορητακι γοα καλυτερη διαχυση αλλα και κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γειτωνα! Εγω λεω να ξεκινησω με το γυαλινο και βλεπουμε(μη μου πεις οτι εισαι και Λευκαδιτης!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γειτωνα! Εγω λεω να ξεκινησω με το γυαλινο και βλεπουμε(μη μου πεις οτι εισαι και Λευκαδιτης!!!)

Εννοειται!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα παιδιά παρακολουθώ τι λέτε.

Συμπερασματικά: Η μπουκάλα κάνει καλύτερη δουλειά και μακροπρόθεσμα έρχεται πιο φτηνά.

Το co2 μπορεί να τρέχει 24 ώρες σε καθημερινή βάση και αυτο διατηρεί και τις συνθήκες νερού σε σταθερά επίπεδα.

Κάνει καλύτερη δουλειά το αέριο από οποιαδήποτε άλλη μορφή.

Για τον φωτισμό.

Δεν μου δίνει ο κατασκευαστής τα λούμεν και δεν ξερω πως να τα βρω. Τους ψιλό κυνηγάω και ακόμα δεν εχω πάρει απάντηση.

Και τέλος σχετικά με αυτο που λέει ο ραστα για το λίπασμα. Δηλαδή αν έχουμε 2 μλ εβδομαδιαία δόση , να το σπάμε σε 7 μέρες δηλαδή 0,30 (χοντρικα) ένα ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Το λιπασμα το σπας σε 6 δοσεις και ριχνεις καθε μερα εκτος απο την 7η που κανεις αλλαγη νερου.

Η δοσολογια που θα σπασεις,θα ειναι το 1/3 αυτης που γραφει το μπουκαλι.

Link to comment
Share on other sites

Με χοντρικο υπολογισμό τα 90 λίτρα ειναι 2μλ από το φλουρις.

Δια 3=0,6

Δηλαδή να ρίχνω 0,1 μλ κάθε μέρα; :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάρε σύριγγες, εγώ έχω πάρει και ρίχνω με ακρίβεια τα λιπάσματα, για το γενικό θέλεις σύριγγα του 1ml που έχει διαβάθμιση απ το 0 έως το 1ml με ακρίβεια 0,1ml. H σύριγγα απ το φαρμακείο έχει 20 λεπτά, πανάκριβη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!

Θα σπάω τη δόση με τη σύριγγα σε πολυ μικρές ποσότητες μέσα στην εβδομάδα. Και ελπίζω τα κριμπενσις να μην ειναι ικανά να διαλυουν τα φυτα γιατι πεινάνε δεν πεινάνε τα τσιμπολογουν συχνά πυκνά!

Τωρα δεν ξαναριχνω τιποτα μέχρι να τελειώσω με τον κύκλο του αζώτου γιατι ειμαι σε φάση που εδώ και 3 μέρες τα νο2 κάνουν πάρτυ και παρόλο που κανω κάθε μέρα 1 και 2 αλλαγές νερου συνεχίζουν το πάρτυ.

Ταλαιπωρούμαι λιγο τωρα και θα αναφερθώ αργότερα στο θέμα στρωσιμο με βακτήρια εμπορίου. Και για το παραμύθι που πουλάνε καθώς και για το ότι ουσιαστικά σου λένε στρωσε αλλά με ψάρια μέσα. Ψάρια που ταλαιπωρούνται και χομπιστες που μαθαίνουν λάθος.

Το επόμενο ενυδρειο μου πάντως θα το έστρωνα είτε με μπόλι είτε με παραδοσιακό τροπο.

Και για να μην ΕΙΜΑΙ απόλυτος για την τεχνολογία. Ίσως υπάρχουν καλα σκευάσματα βακτηριων. Στην παρούσα φάση πάντως τα δικά μου απονιτροποιηση δεν κάνουν . Οποτε και 1 νο2 μετράω παρόλο που βάζω και τα ψάρια ταλαιπωρούνται από το δηλητήριο και πείνα θα τα πιάσει από αυριο που θα το ΠΑΩ αφαγια...

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα βακτηρια δουλευουν κανονικα αρκει να γινουν τα σωστα βηματα! Ουτε παραμυθια ειναι ουτε τιποτα.

Πολλοι απο εδω μεσα εχουν στρωσει το ενυδρειο τους μ αυτον τον τροπο,χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τότε γιατι δεν κάνουν απονιτροποιηση; :(

Ολα έβαιναν καλώς από τις 07/01 που ειχα γεμίσει. Εδώ και 3 μέρες τα νο2 χάλια από 0 έχουν παει στο 1. Εμφανίστηκαν και τα πρώτα νο3, ίσως αυτο ειναι ένα καλο σημάδι.

Εγω κανω κάθε μέρα αλλαγη κοντά 50% νερου και τωρα θα ρίξω και τα οργανικά.

Δεν ξερω μήπως πρέπει να παρω και αλλά βακτήρια η δεν κάνει να τα μπλέξω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια ειναι τα βηματα που εχεις ακολουθησει και τι εχεις κανει.

Ποια βακτηρια χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Jbl denitrol. Για να μην ανατρεχεις στο θέμα

μου και κουράζεσαι, τα έβαζα 9 μέρες συνεχόμενες και μετά σταμάτησα. Σύμφωνα με τις οδηγίες τα ψαράκια μπαίνουν από τις 48 ώρες και συνεχίζεις για ασφάλεια να ρίχνεις και τις επόμενες 7. .

Ίσως το λάθος μου ήταν που στην πρώτη μικρή αλλαγη νερου που εκανα δεν πρόσθεσα βακτήρια μπας και κανω τιποτα με το bacteria bloom! Μπορεί να αύξησα και λιγο τροφή από λάθος και να μη το αντέχει ακόμα.

Μετράω 0 αμμωνία, 0,8-1 νο2 και μερικά νο3.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει αρκετα λαθη νομιζω.

Τα συγκεκριμενα βακτηρια δεν ξερω πως δουλευουν,αλλα γενικα ακολουθεις τις οδηγιες παντα.

Θα σου πω τι πρεπει να κανεις και πες μου εσυ αν τα εκανες ετσι.

Βαζεις βακτηρια οπως λεει η εταιρια.

Μετα απο 48 η 24 ωρες,αναλογα την εταιρια βαζεις τα πρωτα ψαρια. (Λιγα σε αριθμο)

Δεν ταιζεις καθολου για 4-5 μερες και κανεις μετρησεις καθημερινα.Αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις και βακτηρια.

Αν μεσα στις 5 πρωτες μερες ολες οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα,τοτε την 6 μερα ξεκινας ταισμα 1 φορα την ημερα απο λιγο και συνεχιζεις τις μετρησεις.

Αν δεις κατι περιεργο κανεις αλλαγη νερου και προσθετεις βακτηρια.

Αν μετα απο 1 εβδομαδα ολα ειναι καλα απο μετρησεις,ξεκινας ταισμα 2 φορες την ημερα απο λιγο.

Δηλαδη,αν οι μετρησεις σου ειναι καλες,το κανονικο ταισμα θα ξεκινησει μετα απο 15-20 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δες τις οδηγειες που λενε τα βακτηρια με προσοχη και ακολουθησε οτι λενε.

Οταν αλλαζεις το Μισο νερο ξανα ριχνεις βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει αρκετα λαθη νομιζω.

Τα συγκεκριμενα βακτηρια δεν ξερω πως δουλευουν,αλλα γενικα ακολουθεις τις οδηγιες παντα.

Θα σου πω τι πρεπει να κανεις και πες μου εσυ αν τα εκανες ετσι.

Βαζεις βακτηρια οπως λεει η εταιρια.

Μετα απο 48 η 24 ωρες,αναλογα την εταιρια βαζεις τα πρωτα ψαρια. (Λιγα σε αριθμο)

Δεν ταιζεις καθολου για 4-5 μερες και κανεις μετρησεις καθημερινα.Αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις και βακτηρια.

Αν μεσα στις 5 πρωτες μερες ολες οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα,τοτε την 6 μερα ξεκινας ταισμα 1 φορα την ημερα απο λιγο και συνεχιζεις τις μετρησεις.

Αν δεις κατι περιεργο κανεις αλλαγη νερου και προσθετεις βακτηρια.

Αν μετα απο 1 εβδομαδα ολα ειναι καλα απο μετρησεις,ξεκινας ταισμα 2 φορες την ημερα απο λιγο.

Δηλαδη,αν οι μετρησεις σου ειναι καλες,το κανονικο ταισμα θα ξεκινησει μετα απο 15-20 μερες.

Λάθη έχω κάνει αλλά όχι μεγάλα.

 

Λοιπόν, οι οδηγίες που μου δώσανε στην αρχή ήταν λανθασμένες καθώς μου είπαν να βάζω βακτήρια για 9 μέρες και την δέκατη το ψαράκι.

Εγώ , την 5η μέρα που έβαλα βακτήρια , έφαγα φλασιά ότι δεν στέκει τα βακτήρια να πέφτουν χωρίς πηγή τροφής, μπήκα στο site της jbl και είδα αυτό που λες για το 48ωρό. Αυτό έγινε την 5η μέρα που έβαζα βακτήρια. Το ενυδρείο γέμισε 7/1 οπότε 5η μέρα ήταν 12/1.

 

Την έβδομη μέρα , 9/1 έβαλα ένα ζευγαράκι κριμπένσις μικρό. Ταϊσα ναι , ταϊσα όμως ελάχιστα , κάτι κόκκους. Συνέχισα να ρίχνω βακτήρια μέχρι 10/1 καθώς στις οδηγίες λέει πως μπορείς να συνεχίσεις λίγες μέρες για ασφάλεια.

Οι μετρήσεις μου από τις 9/1 μέχρι και πριν 2 μέρες 26/1 ήταν άψογες. 0 αμμωνία, 0 νο2, 0 νο3. Το μόνο λοιπόν που περιμένα ήταν να διαβάσω νο3 για να θεωρήσω στρωμμένο το ενυδρείο μου.

 

Τις τελευταίες μέρες πριν το θέμα με τα νο2 παραδέχομαι πως αύξησα την τροφή.

 

Εγώ πιστεύω πως απλά είναι θέμα του κύκλου από τη στιγμή που μπήκε αμμωνία για αυτό διαβάζω νο2 τώρα υψηλά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κόβω φαγητό. Κάνω αλλαγές νερού και μετράω να δω πως πάω.

 

Υγ. Μετρήσεις κάνω κάθε μέρα εδώ και 20 μέρες. Για αυτό είδα άμεσα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμ ειδες,εχεις κανει λαθος βηματα,οπωτε δεν μπορεις να λες οτι τα βακτηρια δεν δουλευουν η οτι λενε παραμυθια..

Ειμουν σιγουρος οτι καπου ειχες κανει λαθος,γιατι οπως σου ειπα και πιο πανω,πολλοι απο εδω εχουν στρωσει το ενυδρειο τους με τον ιδιο τροπο χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...