Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Ακριβώς το ίδιο μου είχαν πει και μένα γιατί είχαν βάλει στην τιμή και την ηλεκτρομαγνητική, κάνε ό,τι σου λέει ο rastafarian, εκεί πήγα κι εγώ και την πήρα στα 120 ευρώ χωρίς τη μαγνητική και την έχω 24ωρο ανοιχτή στις 100 φυσαλίδες και εδώ και 2 μήνες δεν έχει πέσει γραμμή ακόμα στη μπουκάλα, το ph κυμαίνεται από 6.7 έως 6.9 και τα φυτά πάνε τραίνο μέχρι που κάποια τα κλαδεύω δύο φορές τη βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 24ωρο; Το βράδυ που τα φυτά βγάζουν co2 μήπως γίνει βόμβα το ενυδρείο;

 

Πιστευεις οτι θα σου ελεγα κατι τετοιο αν δεν ειμουν σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι θα σου ελεγα κατι τετοιο αν δεν ειμουν σιγουρος?

Όχι, δεν το πιστεύω αυτό. Η ερώτηση μου αποσκοπεί περισσότερο στο να μάθω γιατί δεν θα έχω πρόβλημα παρά να αμφισβητήσει το παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχεις προβλημα? Πιστευεις οτι τα φυτα βγαζουν τοσο πολυ co2 ωστε να σκασουν τα ψαρια σου? Αν ηταν ετσι τοτε δεν θα χρειαζομασταν μπουκαλες.

Αν εχεις αναταραξη στην επιφανεια δεν θα εχεις προβλημα κανενα.Πολλοι το δουλευουμε ετσι το co2.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχεις προβλημα? Πιστευεις οτι τα φυτα βγαζουν τοσο πολυ co2 ωστε να σκασουν τα ψαρια σου? Αν ηταν ετσι τοτε δεν θα χρειαζομασταν μπουκαλες.

Αν εχεις αναταραξη στην επιφανεια δεν θα εχεις προβλημα κανενα.Πολλοι το δουλευουμε ετσι το co2.

 

Αυτό ξέχασα να το πω, σημαντικό είναι η ανατάραξη κι εγώ έχω βάλει αρκετή ειδάλλως το ph θα ήταν στο 6!!! Μη φοβάσαι φίλε μου στο ξαναείπα η διακύμανση το βράδυ είναι πολύ μικρή, μετράω με ηλεκτρονικό όπως σου έχω ξαναπεί και το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα το ph είναι στο 6,7 ενώ λίγο πριν σβήσουν στο 6.9, δεν έχω δει ποτέ ψάρι να δυσανασχετεί, ακόμα και τα γατόψαρα σπάνια τα βλέπω να πηγαίνουν επιφάνεια που το κάνουν ούτως ή άλλως για να πάρουν οξυγόνο, το 24ωρο είναι πραγματικά ο καλύτερος τρόπος λειτουργίας του διοξειδίου 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο καλύτερος τρόπος διάχυσης του στο νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αγόρασα ένα μικρό κυκλοφορητάκι 200lt/h με 4 ευρώ, τρύπησα τον πάτο κι έβαλα εκεί το σωληνάκι του co2, η άκρη του σωλήνα έφτασε σχεδόν μέχρι επάνω τη φτερωτή ειδάλλως θα σου βγάζει και βρώμα στο ενυδρείο, άλλαξα το σφουγγαράκι που είχε με υαλοβάμβακα, το έβαλα απέναντι και διαγώνια απ την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και χαμηλά γιατί είχα και πρόβλημα με κυκλοφορία και βασικά ξεκίνησα αυτό το κυκλοφορητάκι για να καταπολεμήσω κυανοβακτήριο και δούλεψε μια χαρά οπότε του πρόσθεσα το διοξείδιο κι έχω βρει την υγειά μου γιατί βλέπεις για αρκετή ώρα πολύ ψιλές φυσαλίδες να ταξιδεύουν στο νερό και να τις στέλνει μετά κι η έξοδος του εσωτερικού πάλι προς το μικρό κυκλοφορητάκι, πιστεύω κάνει πολύ καλή δουλιά. Σου επισυνάπτω φωτό να δεις τι ακριβώς έχω κάνει. Το μυστικό είναι οι φυσαλίδες να μένουν όσο πιο πολύ γίνεται στο νερό, με τους κεραμεικούς πάνε κατευθείαν στην επιφάνεια οπότε δεν έχεις και την καλύτερη διάχυση κι αν το βάλεις στην αναρρόφηση του φίλτρου πάει το διοξείδιο στα υλικά του φίλτρου και δεν ξέρω πόσο κάνει αυτό κακό στη βιολογία. 

post-60981-0-84202200-1454951349_thumb.jpg

post-60981-0-14434600-1454951400_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου Κωνσταντίνε και γω κάτι τέτοιο παρόμοιο σκέφτηκα.

Λέω να κάνω μια τριπουλα στο πλαστικό στόμιο του fluval εξωτερικού φιλτρου και μαζί με το νερό να πετάει και το co2 ή φιλτεακι όπως εσυ ή ελαφροπετρα ή κεραμικο δίσκο κάτω απο εκει που φυσάει το φίλτρο ώστε να το πετάει παντού η ροή

Link to comment
Share on other sites

Δύκιλη φυάλη 35 ευρώ πήρα από εδώ.  http://www.ladas.com.gr/

 

Μονό  μανόμετρο με μικρομετρική 45ευρώ  και σωληνάκι από εδώ http://olympia-p.gr/

 

Σύνολο 80 ευρώ και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Πάρε τηλέφωνα κάνε τα παζάρια σου, κρίμα είναι να δώσεις τα λεφτά που ανάφερες σε προηγούμενο ποστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε Σωτήρη και γω θα πάρω απο εκει που λες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τον μπαζουκα κατω απο την εισοδο του φιλτρου και δεν εχω κανενα θεμα.Ολα τα φυτα κανουν τρελο pearling και δεν βλεπω και σχεδον καθολου φυσαλιδες μεσα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιστή ροής ;

 

Γράφω μανόμετρο μικρομετρική.

Δες τη φωτο για να καταλάβεις. post-16058-0-71320500-1454953009_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα thanks :)

Άσχετο αλλα ακόμα θυμάμαι το μονομαχοενυδρειο σου με τον μπλε μονομαχο που είχε κερδίσει στον διαγωνισμό παλιά :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τον μπαζουκα κατω απο την εισοδο του φιλτρου και δεν εχω κανενα θεμα.Ολα τα φυτα κανουν τρελο pearling και δεν βλεπω και σχεδον καθολου φυσαλιδες μεσα στο νερο.

 

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα δοκιμάσω κι εγώ το μπαζούκας, το χω δει στο συσωλήνα και μου άφησε άριστες εντυπώσεις, απλά βολεύτηκα με το κυκλοφορητάκι που ήταν οικονομικό στην παρούσα φάση. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα δοκιμάσω κι εγώ το μπαζούκας, το χω δει στο συσωλήνα και μου άφησε άριστες εντυπώσεις, απλά βολεύτηκα με το κυκλοφορητάκι που ήταν οικονομικό στην παρούσα φάση. 

 

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το βρεις Ελλαδα,εγω τον ειχα παρει απο Ebay. Δεν υπαρχει πουθενα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το βρεις Ελλαδα,εγω τον ειχα παρει απο Ebay. Δεν υπαρχει πουθενα εδω.

 

Για αυτό και δεν τον πήρα, δεν έχω καμία επαφή με ebay και θα πρέπει να έρθω σε μεγάλη ανάγκη να βάλω κάποιον άλλον να μου πάρει κάτι που θα έχω ανάγκη. Τι τιμή έχει περίπου Κωνσταντίνε;

 

al-its-ba-6mm-45_a.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και δεν τον πήρα, δεν έχω καμία επαφή με ebay και θα πρέπει να έρθω σε μεγάλη ανάγκη να βάλω κάποιον άλλον να μου πάρει κάτι που θα έχω ανάγκη. 

 

al-its-ba-6mm-45_a.jpg

 

Τωρα με τα καπιταλ κοντρολ δεν δουλευει το paypal πλεον,οπωτε δυσκολο φιλε.

Μονο με κολπο μπορεις να παρεις.

Νομιζω 8 ευρω τον ειχα παρει.

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και πάλι να παραγγειλεις απο eBay αλλα θέλει λίγο ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και πάλι να παραγγειλεις απο eBay αλλα θέλει λίγο ψάξιμο

 

Αυτο εγραψα...οτι θελει κολπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγραψα...οτι θελει κολπο.

Παντως πρέπει να κανει πολυ καλή δουλειά σε το ήξερα καν το προϊόν :thumpsup:

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο δουλευω.

Δες ποσο ψιλες φυσαιδες βγαζει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...