Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Κώστα όπως το χεις το ρουφάει το φίλτρο και το σπρώχνει μετά μαζί με το νερό το φιλτραρισμένο έτσι; Εχω δύο απορίες:

α) Εχω ακούσει ότι το διοξείδιο απορροφάει οξυγόνο πολύτιμο για τη βιολογία κι όταν μπαίνει στο φίλτρο είναι ακόμα χειρότερο, ισχύει; Επίσης οι φυσαλίδες αυτές δεν κάνουν την φτερωτή να ξενερίζει και να ακούγεται αυτός ο κούφιος ήχος όταν γεμίζει;

β) Την έξοδο του φίλτρου θυμάμαι μου είχες προτείνει να την έχω 45 μοίρες ώστε να χτυπάει επιφάνεια και να κάνει ανατάραξη, το χεις έτσι κι εσύ; Δεν διαφεύγει έτσι σοβαρή ποσότητα διοξειδίου; Αμα δεις την πατέντα που έχω κάνει εγώ, οι φυσαλίδες δεν πάνε προς τα πάνω, αφού τις διαλύει ο μικρός κυκλοφορητής διαχέονται και σπρώχνονται προς όλα τα φυτά και μετά η αναρρόφηση του φίλτρου ρουφάει όσες δεν διαλύθηκαν (πρέπει να πάω πολύ κοντά τη μούρη μου στο τζάμι για να το δω αυτό όμως πράγματι συμβαίνει) κι έτσι το φίλτρο τις ρουφάει και τις πετάει πάλι μέσα, μιλάμε δηλαδή μένει πάρα πολύ ώρα το διοξείδιο στο νερό, θα βάλω βίντεο το Σάββατο να σου το δείξω τι ακριβώς γίνεται να μου πεις τη γνώμη σου. 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όπως το χεις το ρουφάει το φίλτρο και το σπρώχνει μετά μαζί με το νερό το φιλτραρισμένο έτσι; Εχω δύο απορίες:

α) Εχω ακούσει ότι το διοξείδιο απορροφάει οξυγόνο πολύτιμο για τη βιολογία κι όταν μπαίνει στο φίλτρο είναι ακόμα χειρότερο, ισχύει; Επίσης οι φυσαλίδες αυτές δεν κάνουν την φτερωτή να ξενερίζει και να ακούγεται αυτός ο κούφιος ήχος όταν γεμίζει;

β) Την έξοδο του φίλτρου θυμάμαι μου είχες προτείνει να την έχω 45 μοίρες ώστε να χτυπάει επιφάνεια και να κάνει ανατάραξη, το χεις έτσι κι εσύ; Δεν διαφεύγει έτσι σοβαρή ποσότητα διοξειδίου; Αμα δεις την πατέντα που έχω κάνει εγώ, οι φυσαλίδες δεν πάνε προς τα πάνω, αφού τις διαλύει ο μικρός κυκλοφορητής διαχέονται και σπρώχνονται προς όλα τα φυτά και μετά η αναρρόφηση του φίλτρου ρουφάει όσες δεν διαλύθηκαν (πρέπει να πάω πολύ κοντά τη μούρη μου στο τζάμι για να το δω αυτό όμως πράγματι συμβαίνει) κι έτσι το φίλτρο τις ρουφάει και τις πετάει πάλι μέσα, μιλάμε δηλαδή μένει πάρα πολύ ώρα το διοξείδιο στο νερό, θα βάλω βίντεο το Σάββατο να σου το δείξω τι ακριβώς γίνεται να μου πεις τη γνώμη σου. 

 

Ναι ετσι το εχω Κωστα.

Τωρα στις αποριες σου :

α) Δεν ξερω αν ισχυει αυτο,εγω δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο. Η φτερωτη μου δεν κανει κανενα θορυβο μεχρι στιγμης.

β) Εγω εχω κρεμαστο φιλτρο,οπωτε ρουφαει νερο απο μεσα και το βγαζει απο πανω σαν καταρακτη.Επειδη εχω το ενυδρειο μεχρι πολυ πανω γεματο,μου κανει μικρη αναταραξη.Ομως βλεπω πως οτι φυσαλιδες δεν προλαβαινει να τις τραβηξει μεσα απο την εισοδο,τις σπρωχνει μπροστα οταν αυτες ανεβαινουν προς την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστω για τα link. Άλλο 150 άλλο 80 :)

Εσυ ραστα πως συνδιαζεις έντονη κυκλοφορία και pearling ταυτόχρονα;

Και τέλος, τωρα εχω κάνει ένα break από το φίλτρο που φτιάχνω και βλέπω το ενυδρειο χωρις καπάκι.

Σκέφτομαι για το φως και θελω να καταλήξω κάπου με την βοήθεια των έμπειρων φυτεμενων. Να παρω το φλουβαλ το φωτιστικό με 2χ24w t5 η να μείνω με την led που δυστυχώς δεν μπορω να σας δώσω άλλες πληροφορίες πέρα απτο ότι ειναι 16w κατανάλωση. Οι λάμπες στο φλουβαλ δεν ειναι μέσα στο πακέτο πρέπει να τις παρω χωριά. Οποτε μπορω να κανω ότι καλύτερο συνδυασμό μπορω.

Παρεμπιπτόντως το φλουβαλ φωτιστικό είναι Τοσο μεγάλο που κατα κάποιον τροπο ειναι σαν να εχω καπάκι από πάνω.

Ειμαι πάντως σε δίλημμα...

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστω για τα link. Άλλο 150 άλλο 80 :)

Εσυ ραστα πως συνδιαζεις έντονη κυκλοφορία και pearling ταυτόχρονα;

Και τέλος, τωρα εχω κάνει ένα break από το φίλτρο που φτιάχνω και βλέπω το ενυδρειο χωρις καπάκι.

Σκέφτομαι για το φως και θελω να καταλήξω κάπου με την βοήθεια των έμπειρων φυτεμενων. Να παρω το φλουβαλ το φωτιστικό με 2χ24w t5 η να μείνω με την led που δυστυχώς δεν μπορω να σας δώσω άλλες πληροφορίες πέρα απτο ότι ειναι 16w κατανάλωση. Οι λάμπες στο φλουβαλ δεν ειναι μέσα στο πακέτο πρέπει να τις παρω χωριά. Οποτε μπορω να κανω ότι καλύτερο συνδυασμό μπορω.

Παρεμπιπτόντως το φλουβαλ φωτιστικό είναι Τοσο μεγάλο που κατα κάποιον τροπο ειναι σαν να εχω καπάκι από πάνω.

Ειμαι πάντως σε δίλημμα...

 

Τι σχεση εχουν αυτα τα 2 μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ανάλυση του ο Χρήστος από το φόρουμ μίλησε για την κυκλοφορία και το Pearling και ότι αυτός πέτυχε πολύ pearling ρίχνωντας πάρα πολύ την κυκλοφορία. Αν το βρω θα στο στείλω.

 

Για πες μου και για το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καπάκι θέλει και άλλο σπάσιμο για να περάσει. Πρωτού μπω στη διαδικασία και συνεχίζω να κόβω και να ράβω παραθέτω από κάτω το φωτιστικό που έχω σταμπάρει.

 

Αν πιστεύετε ότι θα κάνω καλύτερη δουλειά απτην υπάρχουσα led δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να συνεχίσω τα κοψίματα του καπακιού και πάω αύριο και το παίρνω.

Δείτε το και πείτε μου. 

 

http://www.petsupermarket.gr/7299/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-t5-ho-double--24%E2%80%9D-61-cm--2-x-24w.html

 

Kαι ένα σημαντικό ερώτημα πάνω σε αυτό είναι πως το μήκος του φωτιστικού είναι 61 εκατοστά. Εμένα το μήκος του ενυδρείου είναι 80. Αυτά τα κενά θα φωτίζονται ; Θα υπάρχει διάχυση φωτός 100% μέσα:

Γιατί το επόμενο φωτιστικό τους είναι στα 91 cm και δεν μου κάνει δυστυχώς.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να κάνω edit αλλά δείτε και αυτό το φωτιστικό. Ακριβό το ρημάδι αλλά θέλω γνώμες.

 

http://www.fluvalaquatics.com/us/freshwater/aquarium-lighting/series/fresh-and-plant-2/

 

Led Full spectrum

32w

7500k color temperature

2350 Lumen

50.000 ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια δεν ειναι το μονο θεμα στο pearling,υπαρχουν και πολλα αλλα ακομα.Επισης εγω δεν εχω πολυ κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο,αλλο κυκλοφορια αλλο αναταραξη.

Το πρωτο φωτιστικο που βαζεις εισαι σιγουρος οτι ανοιγει μεχρι τα 80 για να το βαλεις στο ενυδρειο σου?

Το δευτερο δεν το ξερω,δεν εχω ασχοληθει με λεντ.

Ψαξου καλυτερα,μπορει να υπαρχουν και αλλα φωτιστικα πιο φθηνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια δεν ειναι το μονο θεμα στο pearling,υπαρχουν και πολλα αλλα ακομα.Επισης εγω δεν εχω πολυ κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο,αλλο κυκλοφορια αλλο αναταραξη.

Το πρωτο φωτιστικο που βαζεις εισαι σιγουρος οτι ανοιγει μεχρι τα 80 για να το βαλεις στο ενυδρειο σου?

Το δευτερο δεν το ξερω,δεν εχω ασχοληθει με λεντ.

Ψαξου καλυτερα,μπορει να υπαρχουν και αλλα φωτιστικα πιο φθηνα.

Ανοίγει ναι. Απλά θέλω να μου πεις αν θα έχω ικανοποιητικό φως με τις 55 λάμπες. 55αρα είναι και η led τώρα αλλά με γωνία θέασης 120 μοίρες.

 

Έχω βρει και sunsun 50 ευρώ ρε αλλά δεν ξέρω..μήπως είναι μούφες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω τι φως θα εχεις στο ενυδρειο σου και αν θα εχεις σκοτεινα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω ότι τα φωτιστικά από 55mm βγαίνουν μετά 74 και με μεγέθη άνω των 91. Οπότε φαντάζομαι πως θα ξέρουν τι κάνουν.

 

Επίσης, δεν παίζει να πηδήξει κανένα κριμπένσις απέξω ε; :P Δεν πάνε ποτέ ψηλά αλλά ξέρω γω...

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Το ευχάριστο είναι ότι έχω την 1η μου γέννα :)
 

Τώρα στο θέμα του φωτισμού τελικά δεν θα πάω σε εξωτερικό φωτιστικό. Θα κρατήσω το καπάκι και με 2 τρύπες πάνω και κλιψάκια θα βάλω 2 λάμπες Τ5 .Το μπαλλάστ με τα καλώδια θα προσαρμοστεί έτσι ώστε να βγαίνουν από πίσω στην πλάτη.

 

Με το συγκεκριμένο μπαλλαστ που βρίσκω παίρνω 2 λάμπες έως 39w. Οπότε σκέφτομαι να βάλω 2 Juwel 35w που βγαίνουν στα 74mm μήκος και έτσι κάθονται γάντι στο 80cm μήκος του ενυδρείου. Μία ροζ και την day.

Οι λάμπες θα μπούνε κολητά με την led , η ροζ πίσω απτην Led Και μπροστά από την led η day. 

Τώρα άμα θα βάλω σε λειτουργία και την led και να τρέξω με 3 λάμπες θα δείξει αν και δεν το νομίζω γιατί ο φωτισμός μάλλον θα γίνει πιο υψηλός απόσο πρέπει για τα λίτρα μου.  

Με τις 2 φθορίου μόνο είμαι στα 0,8w/l και από λούμεν βγαίνω στα 50+ λούμεν/λίτρο.

Σκέφτομαι μήπως η nature λάμπα στα 4100 κέλβιν είναι καλύτερη για τα φυτά αλλά από την άλλη το χρώμα αυτό το κίτρινο που βγάζει είναι λίγο...κακό.

Δεν ξέρω πείτε μου..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να μου πείτε αν τώρα που έχω μωρά μπαίνει το co2 . Ρωτάω επειδή το co2 μαλακώνει λίγο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

To co2 δεν μαλακώνει το νερό, την αλκαλικότητα ρίχνει και το κάνει πιο όξινο, άλλο η αλκαλικότητα που μετριέται σε κλίμακα pH κι άλλο η σκληρότητα που μετριέται σε γερμανικούς βαθμούς do. Ενα παράδειγμα υπολογιστή σκληρότητας σε διαφορετικές κλίμακες που συμπεριλαμβάνει όμως και τη γερμανική. http://www.lenntech.com/calculators/hardness/hardness.htm κι έχει κι άλλα υπολογιστικά χρήσιμα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Με τ μωρά υπάρχει πρόβλημα αν μπει σε λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο εκτός από τον φωτισμό , θα πάω για το σύστημα co2. 

 

Την ηλεκτροβάνα καταλήγουμε πως δεν την χρειάζομαι και θα τρέχω 24 ώρες το σύστημα; Να μην δώσω λεφτά τσάμπα να την πάρω.

Επίσης, να με βεβαιώσει εμπειρογνώμον ότι τα μωρά δεν έχουν πρόβλημα αν μπει το σύστημα αλλιώς να το βάλω αργότερα.

Θα πάρω 2κιλη και θα την παίξω 1 φισαλίδα το δευτερόλεπτο (νομίζω είναι υπεραρκετό).

Θα χρειαστώ μία μικρή αεραντλία για το βράδυ ή η ανατάραξη που έχω στην επιφάνεια (είναι μεγάλη btw) αρκεί;

 

 

Τέλος, αν έχω καταλάβει καλά το τοποθετούμε κοντά στην έξοδο του φίλτρου για να ανεβαίνει, να το παίρνει το νερό και να την "ταξιδεύει"

Link to comment
Share on other sites

Αύριο εκτός από τον φωτισμό , θα πάω για το σύστημα co2. 

 

Την ηλεκτροβάνα καταλήγουμε πως δεν την χρειάζομαι και θα τρέχω 24 ώρες το σύστημα; Να μην δώσω λεφτά τσάμπα να την πάρω.

Επίσης, να με βεβαιώσει εμπειρογνώμον ότι τα μωρά δεν έχουν πρόβλημα αν μπει το σύστημα αλλιώς να το βάλω αργότερα.

Θα πάρω 2κιλη και θα την παίξω 1 φισαλίδα το δευτερόλεπτο (νομίζω είναι υπεραρκετό).

Θα χρειαστώ μία μικρή αεραντλία για το βράδυ ή η ανατάραξη που έχω στην επιφάνεια (είναι μεγάλη btw) αρκεί;

 

 

Τέλος, αν έχω καταλάβει καλά το τοποθετούμε κοντά στην έξοδο του φίλτρου για να ανεβαίνει, να το παίρνει το νερό και να την "ταξιδεύει"

 

Καλά τα έχεις καταλάβει όλα.

Η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα έχεις καταλάβει όλα.

Η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη.

 

Πολύ ωραία λοιπόν!

 

Σωτήρη παρεμπιπτόντως , πήγα σήμερα στο μαγαζί που είχες ποστάρει στον Πειραιά. Fail όμως...γιατί δεν έχει με στρόφιγγες και πρέπει να κάνεις παραγγελία. Θα γλίτωνα 20 ευρώ αλλά αν ξανακατέβω κάτω (από Μαρούσι) θα τα δώσω βενζίνη και έρχεται μία η άλλη)...

 

Επίσης , θυμάσαι που λέγαμε για τους εχινόδωρους. Μου αρέσει ο μπλεχέρι πολύ και ήταν αυτός που είχα αλλά κάηκε αν θυμάσαι.

Λέω να ξαναβάλω απλά με προβληματίζει αυτό που λέει ότι είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία. Θα μου πνίξει το 90λιτρο; Αν είναι να δω για άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λοιπόν!

 

Σωτήρη παρεμπιπτόντως , πήγα σήμερα στο μαγαζί που είχες ποστάρει στον Πειραιά. Fail όμως...γιατί δεν έχει με στρόφιγγες και πρέπει να κάνεις παραγγελία. Θα γλίτωνα 20 ευρώ αλλά αν ξανακατέβω κάτω (από Μαρούσι) θα τα δώσω βενζίνη και έρχεται μία η άλλη)...

 

Επίσης , θυμάσαι που λέγαμε για τους εχινόδωρους. Μου αρέσει ο μπλεχέρι πολύ και ήταν αυτός που είχα αλλά κάηκε αν θυμάσαι.

Λέω να ξαναβάλω απλά με προβληματίζει αυτό που λέει ότι είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία. Θα μου πνίξει το 90λιτρο; Αν είναι να δω για άλλους...

 

Είναι πράγματι για πιο μεγάλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάω τότε σε άλλους! Να φανταστώ με το νέο φως και co2 θα μπορώ να παίξω και σε πιο δύσκολους πλέον σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πάω τότε σε άλλους! Να φανταστώ με το νέο φως και co2 θα μπορώ να παίξω και σε πιο δύσκολους πλέον σωστά;

 

Σωστά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Όταν μπορέσει ας μου γράψει και κάποιος αν η μεταβολή του ph αυτή θα έχει θέμα με τα μωρά που έχω. Ο Αντώνης Κ μου είπε πως πιθανότατα όχι. Αν κάποιος το ξέρει σίγουρα ας μου γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Όταν μπορέσει ας μου γράψει και κάποιος αν η μεταβολή του ph αυτή θα έχει θέμα με τα μωρά που έχω. Ο Αντώνης Κ μου είπε πως πιθανότατα όχι. Αν κάποιος το ξέρει σίγουρα ας μου γράψει.

 

Ρωτας πραγματα που κανεις δεν μπορει να απαντησει με σιγουρα.

Δεν ειναι δυνατον να σου πει καποιος ποσο θα πεσει το ph σου,ουτε τι μπορει να παθουν τα μωρα και αν παθουν.

Μη περιμενεις κανεις να παρει τετοιο ρισκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως δεν το ξέρω αν κάποιος μπορεί ή όχι να απαντήσει με σιγουριά. Δεν το έχω ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...