Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

20 μέρες όμως ειχα άριστες μετρήσεις!

Τι έγινε ξαφνικά;

Ειμαι τουλάχιστον κοντά στο στρωσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν κλεισει ο κυκλος τα νιτροδι ανεβαινουν ραγδαια εκει ελατωνεις το ταιζμα και μετα γινονται νιτρικα.

Αφου φυσικα ακολουθεις πιστα τις οδηγιες των βακτηριων.

Μην ανχωνεσαι ελατωσε το ταιζμα και παρακολουθησε το.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν κλεισει ο κυκλος τα νιτροδι ανεβαινουν ραγδαια εκει ελατωνεις το ταιζμα και μετα γινονται νιτρικα.

Αφου φυσικα ακολουθεις πιστα τις οδηγιες των βακτηριων.

Μην ανχωνεσαι ελατωσε το ταιζμα και παρακολουθησε το.

Kάπως έτσι δείχνει να πηγαίνει.

 

Εγώ έκανα πάλι μία αλλαγή νερού 30% και έβαλα τα αντίστοιχα βακτήρια.

 

Λέω σήμερα και αύριο να μην ταϊσω καθόλου για ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τις τελευταιες 15 μερες ταιζα ανα δυο μερες.αλλαγες μην κανεις αλλες αστο να κυλισει μονο του, σε λιγο θα ολοκληρωθει.

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα σου μαλλον δεν κανει.

Το οτι πεφτουν τα κατω φυλλα ειναι περισσοτερο θεμα φωτισμου αλλα και αλλων παραγωντων.

Τα νιτρικα πρεπει να υπαρχουν,δεν γινεται να εχεις 0,τα φυτα σου πεινανε ετσι.Θα πρεπει να ξεκινησεις υγρο για νιτρικα η να ταιζεις περισσοτερο.Ποσο ταιζεις τωρα?

Τον οργανικο ανθρακα τον ριχνεις καθημερινα,οχι μερα παρα μερα και οσο λεει για τα λιτρα σου.Αν και στα λιτρα σου δεν κανει και πολλα πραγματα.

Θα χρειαστεις γενικο λιπασμα σιγουρα. Οι ταμπλετες κανουν μονο για τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες.

Οι bacopa δυσκολα θα σου παει ετσι οπως την κουρευεις κοντη.

H bacopa μάλλον όπως είπες δεν θα πάει . Αλλά όχι από το φως. Πιο πολύ επειδή τόσο κοντή που είναι μου ξεφυτεύονται κάποια συχνά πυκνά :s

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή νερού δεν υπάρχει πτώση στα νο2. Είναι φυσιολογικό τώρα αυτό;!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο.

Θα ελεγα να μετρησεις και με αλλι τεστ μηπως το δικο σου εχει προβλημα.

Μετρα και το νερο της βρυσης σου.

Η bacopa οταν την κλαδευεις τοσο κοντη χαλαει,δεν παει,ειναι φυτο stem οχι γρασιδι για να ειναι τοσο κοντο.

Link to comment
Share on other sites

Πέσανε λιγάκι αλλά μετά από πολύ ώρα.

 

Την bacopa κάπου το είχα δει που την κούρευε carpet και μετά συνέχισε το κλάδεμα για να το διατηρήσει. Από εκεί πήρα την ιδέα και την έβαλα κοντή!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δεν έχει συμμετρία έτσι όπως το βλέπω και δεν μου κάθεται σωστά (νέος είμαι, δοκιμές κάνω), λέω να πάω την εγέρια όλα μαζί σαν ματσάκι πίσω δεξιά στην πλάτη, πίσω από το ξύλο.

 

Και την αλτερνανθέρα να την φέρω προς το κέντρο της πλάτης .

 

Ακούγεται σωστό;

post-61846-0-67691700-1454101422_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει περίπτωση ο οργανικός άνθρακας που ρίχνω υγρό να ανεβάζει τα ΝΟ2;

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει περίπτωση ο οργανικός άνθρακας που ρίχνω υγρό να ανεβάζει τα ΝΟ2;

 

Οχι δεν το κανει αυτο.

Μετρησε το νερο της βρυσης σου σε παρακαλω και αν μπορεις δοκιμασε να μετρησεις και με αλλα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσω. Άλλα υγρά τεστ δεν έχω τώρα εκτός από ταινίες τεστάκια που τα ίδια δείχνουν . Είχα επιβεβαιώσει τις προηγούμενες μέρες τις μετρήσεις με άλλο υγρό τεστ σε μαγαζί.

 

Θα μετρήσω και την βρύση τώρα και θα σου πω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ράστα της βρύσης τα ΝΟ2 βγαίνουν λιγότερα από 0,01.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μπόλικη μπίχλα πίσω από το φίλτρο από υπολείματα φυτών αλλά και περιττώματα γιατί έχουν μία τάση να κρύβονται εκεί τα ψαράκια.

 

Αλλά και πάλι μου φαίνεται υπερβολικό να έχω αύξηση νο2 από 1 dead spot στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Κόλησα Moss στο ξύλο και στην πέτρα με αυτή την κόλα της seachem , την flourish glue. Δεν διαβάζω τίποτα ανησυχητικό στο ίντερνετ γενικότερα, αλλά δεν πιστεύω να παίζει κανένα θέμα με αυτές τις ουσίες σωστά;

 

Κυανοακρυλική.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή μου περίσσεψε μπόλικη , πως μπορώ να την διατηρήσω χωρίς να την αφήσω να επιπλέει στο κουτάκι της στην επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης , να ρωτήσω.

 

Λόγω αλλαγών που έγιναν χτες , μία πολύ μεγάλη πέτρα μας χαιρέτησε. Μαζί με αυτή μας χαιρέτησε και η αλτερνανθέρα (εκτός από 2 κλαδάκια) γιατί έπρεπε να φύγω για λίγο και δεν τα κατάφερε στην σακούλα που την είχα.

 

Ψάχνω όμορφο φυτό, εύκολο για το κέντρο προς τα μπροστά , καθώς και για την πλάτη πάλι κεντρικά. Τίποτα κοντό γενικά.

 

Καμμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Kρυπτοκορίνες ή κανέναν εχινόδορο κεντρικά μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Κρυπτοκορίνες και μάλιστα αν βρείς wendtii brown που έχει ένα πολύ όμορφο πρασινοκαφέ χρώμα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83246-cryptocoryne-wendtii-brown/

Link to comment
Share on other sites

Κρυπτοκορίνες και μάλιστα αν βρείς wendtii brown που έχει ένα πολύ όμορφο πρασινοκαφέ χρώμα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83246-cryptocoryne-wendtii-brown/

Ωραίο δείχνει.

 

Επειδή έκανα πολλές αλλαγές από χτες , έβγαλα ένα κοτρώνη τεράστιο έβαλα λίγο ξύλο παραπάνω κλπ, με παίρνει άνετα να το βάλω στη μέση χωρίς να πιάσω οφέλιμο χώρο.

 

Και σκεφτόμουν μήπως έβαζα και έναν εχινόδορο bleheri πίσω κεντρικά στην πλάτη που είναι εντυπωσιακός αλλά δεν ξέρω μήπως μου πνίξει το ενυδρείο;

Αν υπάρχει κάποιος άλλος εχινόδωρος ο οποίος είναι εύκολος , εξίσου όμορφος και ταιριάζει να μπει στο κέντρο της πλάτης πείτε μου :)

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από τους εχινόδωρους θα καλύψουν μεγάλο μέρος από το ενυδρείο σου. Αν αυτό δεν σε πειράζει, εντυπωσιακός είναι ο ozelot που υπάρχει πιθανότητα να τον βρεις πιο εύκολα, μιας και είναι από τα φυτά που το φέρνουν τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από τους εχινόδωρους θα καλύψουν μεγάλο μέρος από το ενυδρείο σου. Αν αυτό δεν σε πειράζει, εντυπωσιακός είναι ο ozelot που υπάρχει πιθανότητα να τον βρεις πιο εύκολα, μιας και είναι από τα φυτά που το φέρνουν τα μαγαζιά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές Σωτήρη.

 

H αλήθεια είναι πως το 1ο φυτό που έβαλα όταν ξεκίνησα με τα ενυδρεία πριν 1 μήνα ήταν ένας bleheri που όμως ΕΚΑΨΑ :/

Βιάστηκα να του βάλω ταμπλέτα λιπάσματος και μας χαιρέτησε...

 

Παρεμπιπτόντως εγώ χρησιμοποιώ υγρό άνθρακα για συμπλήρωμα. Μου είπε ένας πως ο υγρός άνθρακας καταστρέφει φυτά όπως ο εχινόδωρος. 

Ισχύει κάτι τέτοιο οι παπάτζες;

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχει αναφερθεί οτι μεγαλύτερες δόσεις από το συνηθισμένο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποια φυτά.

Σε νορμάλ συνθήκες δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα.

Ο εχινόδωρος θέλει ταμπλετίτσες όχι όμως κοντά στη ρίζα για δυο λόγους. Πρώτα για να αποτρέψουμε καψίματα, και δεύτερον να παρακινήσουμε τις ρίζες να απλώσουν για να φτάσουν στην <<τροφή>>

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχει αναφερθεί οτι μεγαλύτερες δόσεις από το συνηθισμένο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποια φυτά.

Σε νορμάλ συνθήκες δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα.

Ο εχινόδωρος θέλει ταμπλετίτσες όχι όμως κοντά στη ρίζα για δυο λόγους. Πρώτα για να αποτρέψουμε καψίματα, και δεύτερον να παρακινήσουμε τις ρίζες να απλώσουν για να φτάσουν στην <<τροφή>>

Κατάλαβα οπότε και πιο μακριά από τα νοητά 3cm που είναι ας πούμε ως κανόνας.. Ωραία!

 

Τώρα για τον άνθρακα εγώ λέω να βάζω λίγο λιγότερη δόση απαυτή που αναγράφει και μέρα παραμέρα όχι κάθε μέρα. Να αποτρέψω το ενδεχόμενο να την "ακούσει" κανένα φυτό.

 

Τέλος, να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μου έχει μείνει ένα ολόκληρο κουτί java moss. Ήταν πάρα πολύ και δεν ήξερα τι να την κάνω..Μέχρι να φτιάξω Moss wall σκέφτηκα :P :P 

Επίσης, ένα μάτσο εγέριες που τις έβαλα και αγγελία να τις χαρίσω..

 

Μέχρι τότε μπορώ αυτά να τα συντηρώ κάπου αλλού και όχι στην επιφάνεια του ενυδρείου γιατί γίνεται χάος εκεί πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...