Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Tο aquaristikshop για αγορές μέσω ίντερνετ είναι safe;

Link to comment
Share on other sites

Aνανέωση ερωτήσεων.

 

1) Τον υγρό άνθρακα όπως το excel που στην δική μου περίπτωση είναι ένα προϊον της Microbelift τον χρησιμοποιούμε όπως και το λίπασμα; Δηλαδή υπολογίζουμε το 1/3 της δόσης που αναφέρει πάνω;

2) Ένα μωρό φύλλο της ανούμπιας μου βγήκε πολύ δυνατό , αλλά λαχανί στο χρώμα! Είναι επειδή είναι μωρό η πρέπει εξαρχής να βγαίνει σκούρο πράσινο; Μιλάω για φυλλαράκι λίγων ημερών.

3) Παρουσιάστηκε για πρώτη φορά λίγο καφέ άλγη στο ενυδρείο, στο μήνα πάνω πριν καλά καλά στρώσει αλλά έχοντας ξεκινήσει flourish λίπασμα. Μειώνω την δόση για να βοηθήσω την εξάλειψη της; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Ριχνεις οτι λεει το μπουκαλι καθημερινα.

2)Θα πρασινισει με τον καιρο.

3)Δεν κανεις τιποτα,θα κανει τον κυκλο της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Εγώ προσωπικά φοβάμαι λίγο την βαλισνέρια μου και τις εγέριες για αυτό έκοψα την δόση του υγρού άνθρακα στη μέση.

Το λίπασμα το έχω κόψει δια 3 την αρχική δόση και το έχω σπάσει σε 0,2 Ml ανά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

1) Ριχνεις οτι λεει το μπουκαλι καθημερινα.

2)Θα πρασινισει με τον καιρο.

3)Δεν κανεις τιποτα,θα κανει τον κυκλο της.

Να σου πω κάτι πάνω στον άνθρακα.

 

Οι οδηγίες του Microbelift δίνουν μία δοσολογία και σου λέει κάθε μέρα ή ανά 2 μέρες και βλέπεις "διαβάζοντας" τα φυτά σου.

 

Εγώ επειδή φοβάμαι λίγο μην μου κάψει τις βαλισνέριες και τις εγκέριες πήρα την δόση που βγαίνει στα λίτρα μου , την έκανα  δια 2 και ρίχνω κάθε μέρα.

 

Δεν ξέρω αν θα μου βγει σωστό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

 

http://aquariumshop....r-quantum-3062/

 

Πως σας φαίνεται;

 

Νομίζω είναι δυνατό και σε τιμή κάπως ανταγωνιστική..

 

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο το παραπάνω. 

 

Αυτό είναι το σωστό και είναι ακριβότερο.

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/dennerle-co2-system-primus-160-3074/

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Ράστα θα μου πεις ξαναγράφω αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ. 

 

Μία παπάτζα είναι το παραπάνω...το έψαξα λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα μαζι τους και πήρα προσφορά.

Επειδή όμως δεν γνωρίζω βοηθήστε στο παρακάτω.

Το co2 ρίχνει το ph. Εγω εχω 7,4 με 7.5 και στην προκειμένη φάση δεν Θελω να πέσω κάτω από 7.

Αυτο πως επιτυγχάνεται;

Και μιλάω να εχω σταθερές συνθήκες χωρις να ειμαι από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ρυθμίζονται απ το ρυθμιστή που έχει πάνω η βάνα και το πόσες φυσαλίδες θα μετράς στο φυσαλιδομετρητή. Οπότε ξεκινάς με λίγες φυσαλίδες δηλαδή 50 το λεπτό κι ανάλογα τις μετρήσεις σου ρυθμίζεις.

 

Υ.Γ. Για κάποιο άγνωστο λόγο το ποστ βγήκε χ2, παρακαλώ από ένα συντονιστή όπως διαγράψει το δεύτερο ποστ, ευχαριστώ και συγγνώμη. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Θα παραθέσω λιγο αργότερα ποσο co2 εχω στο νερο χωρις co2 μπουκάλα γιατι προμηθεύτηκα ένα kh τεστ.

Και θα σας ρωτήσω κατι επι τουτου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι Αττική η ΚΗ σου είναι στο 6, με 7,8 που έχω μετρήσει το pH με ηλεκτρονικό αλλά και με υγρά τεστ απλά το ηλεκτρονικό δείχνει πιο ακρίβεια, είσαι βάσει του παρακάτω πίνακα http://i59.tinypic.com/smu0jb.jpg στα 4ppm, άντε να είσαι στα 6 να θεωρήσουμε ότι είναι 7,5 το pH, αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο, ένας μπούσουλας είναι αλλά πάνω κάτω κι αν δεν επεξεργάζεσαι το νερό σου με κάτι άλλο όπως τύρφη περίπου 5ppm διοξείδιο έχεις στο νερό. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

To οποίο να φανταστώ δεν αρκεί για τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν, δυστυχώς αυτό δεν το ξέρω, πάντως επειδή είχα πάρει το drop checker πριν πάρω το σύστημα με τη μπουκάλα, το υγρό μέσα ήταν μπλε που υποδεικνύει ότι κάπου εκεί παίζει το διοξείδιο χωρίς να ρίχνεις μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο νερο και χωρις παροχη υπαρχει co2,και στο ιδιο το νερο αλλα και απο τις αναπνοες των ψαριων.Αλλα αυτο οπως πολυ σωστα ειδες ειναι πολυ λιγο.

Αλλα ο πινακας νομιζω οτι ισχυει μονο οταν εχεις παροχη,δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μόνο κολάω. Εγώ να την πάρω την 2κιλη μπουκάλα την ολοκληρωμένη και να τα δώσω τα 150 ευρώ.

 

Για φυτά όπως , java moss , ανούμπιες, εχινόδωρος , μπακόπα, βαλισνέριες, εγκέριες, αλτερνανθερα θα δω διαφορά ; Η είναι πολυτέλεια για τις απαιτήσεις μου;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις δικιλη μπουκάλα γύρω στα 50 ευρώ και μανομετρα, ρυθμιστή ροής απο eBay με 20-30 ευρώ όλα μαΙ θα σου βγουν κάτω απο 100. Σίγουρα θα δεις διάφορα αλλα και χωρις αν πάρει το ενυδρειο το δρόμο του θα ειναι εντάξει και χωρις co2

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα το πιο οικονομικό δίκιλο έτοιμο με τα πάντα πάνω το έχω βρει στα 150.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μόνο κολάω. Εγώ να την πάρω την 2κιλη μπουκάλα την ολοκληρωμένη και να τα δώσω τα 150 ευρώ.

 

Για φυτά όπως , java moss , ανούμπιες, εχινόδωρος , μπακόπα, βαλισνέριες, εγκέριες, αλτερνανθερα θα δω διαφορά ; Η είναι πολυτέλεια για τις απαιτήσεις μου;

Καμια σχεση με και χωρις co2

 

Μπορείς να πάρεις δικιλη μπουκάλα γύρω στα 50 ευρώ και μανομετρα, ρυθμιστή ροής απο eBay με 20-30 ευρώ όλα μαΙ θα σου βγουν κάτω απο 100. Σίγουρα θα δεις διάφορα αλλα και χωρις αν πάρει το ενυδρειο το δρόμο του θα ειναι εντάξει και χωρις co2

 

Ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.

1) Δεν μπορεις να κανεις αγορες απο ebay λογο καπιταλ κοντρολ.

2) Και να μπορουσες,αν παρεις μανομετρο με 20 ευρω και το βαλεις,δεν θα εχεις ποτε σταθερη ροη γιατι θα ειναι μαπα....

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα το πιο οικονομικό δίκιλο έτοιμο με τα πάντα πάνω το έχω βρει στα 150.

 

Εκει που σου ειπα εχει 120...

Link to comment
Share on other sites

150 μου είπαν εκεί ραστα..

Link to comment
Share on other sites

150 μου είπαν εκεί ραστα..

 

2κιλη μπουκαλα,μονομετρο με μικρομετρικη,σωλινακι και διαχυτη και σου ειπαν 150? Αποκλειεται...

Μαλλον σου εβαλαν και ηλεκτρομαγνητικη που δεν την χρειαζεσαι,καλυτερα να το εχεις 24ωρο το co2

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 24ωρο; Το βράδυ που τα φυτά βγάζουν co2 μήπως γίνει βόμβα το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...