Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Εγώ σε περιπτώσεις που έχω κλαδέματα τα βάζω σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου και μετά σε ένα μπαλκόνι για να παίρνουν φως.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανικος ανθρακας πρεπει να μπαινει στη ποσοτητα που αναγραφει το μπουκαλι για τα εκαστοτε λιτρα και καθημερινα,οχι μερα παρα μερα.

Η εγκερια μπορει να την ακουσει λιγο αν ριξεις υπερδοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε περιπτώσεις που έχω κλαδέματα τα βάζω σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου και μετά σε ένα μπαλκόνι για να παίρνουν φως.

Εμένα δεν είναι κλαδέματα απλά ήταν από την αγορά του πάρα πολύ. Τον κουβά τον σκέφτηκα αλλά μετά σκέφτηκα πως θα την κάτσουνε από το κρύο σωστά;

 

 

Ράστα , το μέρα παραμέρα το είπα γιατί το λέει πάνω το ίδιο το συμπλήρωμα.

Και επί ευκαιρίας. Αν δηλαδή κάνεις μέρες να ρίξεις ή χάσεις μέρες αλλάζει κάτι αρνητικά; Η έχουμε να κάνουμε μόνο στο τι είναι καλύτερο για την ανάπτυξη των φυτών;

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινα πρεπει να το ριχνεις.Το co2 δεν το σταματαμε,καθε μερα εχουμε παροχη.Το εξελ ειναι υποκαταστατο του co2.

Αν δεν το ριξεις μερικες μερες,δεν εχεις φωτοσυνθεση οπωτε και αναπτυξη.

Καλα και με το εξελ μη περιμενεις τρελα πραγματα,πιο πολυ συντηρει τα φυτα παρα τα αναπτυσει.

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινα πρεπει να το ριχνεις.Το co2 δεν το σταματαμε,καθε μερα εχουμε παροχη.Το εξελ ειναι υποκαταστατο του co2.

Αν δεν το ριξεις μερικες μερες,δεν εχεις φωτοσυνθεση οπωτε και αναπτυξη.

Καλα και με το εξελ μη περιμενεις τρελα πραγματα,πιο πολυ συντηρει τα φυτα παρα τα αναπτυσει.

Εντάξει τρελά πράγματα δεν με νιάζει να δω γιατί δεν έχω γκαζόν κλπ, αλλά κάτι δεν κάνει;

 

Σίγουρα θέλω να ψηλώσουν και να πετάξουν νέα φύλλα καθώς και η Moss να φουντώσει αλλά θα δείξω υπομονή!

Αν δεν τα ξεθάβουν τα κριμπένσις θα βρουν το δρόμο τους.

 

Eπίσης αν δεν είσαι σπίτι και το ρίξεις αντί για με το που ανοίξουν τα φώτα, 3 ώρες πριν κλείσουν προλαβαίνει να γίνει δουλειά; Το 3 ώρες είναι τυχαίο, μπορεί να ναι 4 , 2 , 1 κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται επίσης το project Moss Wall. Mπορώ να το κάνω ή πρέπει να είμαι λίγο πιο πεπειραμένος;

Επίσης, η java moss κάνει για αυτή τη δουλειά; 

 

1) Την έχω σε αφθονία και 2) δεν έχει απαιτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις υπομονή γίνετε. το όνο που χρειάζεσαι είναι ένα πλέγμα για να πιάσεις τη μος

Link to comment
Share on other sites

Μία σίτα των 5 ευρώ. Εντάξει έχω υπομονή δεν περιμένω από την μία στιγμή στην άλλη να γίνει.

Ενδιαφέρον project πάντως και οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω σε ενυδρεία στυλ aquascape, ada κλπ που στα βίντεο τα λουλούδια βγάζουν αμέτρητες φυσαλίδες προς την επιφάνεια τι στο καλό είναι; Φωτοσύνθεση;

 

Εμένα στα δικά μου φυτά δεν βλέπω τέτοιες φυσαλίδες, δηλαδή δεν φωτοσυνθέτουν;

Και αν όχι , μπορεί να χρειάζονται καιρό να προσαρμοστούν;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την επεξήγηση του Χρήστου από το φόρουμ μας και κατάλαβα. Τα φυτά φωτοσυνθέτουν πάντα ασχέτως αν δεν βλέπουμε φυσαλίδες για τις οποίες σημαντικό ρόλο παίζουν διάφορα που εξηγεί.

Οπότε εγώ με καλή κυκλοφορία στην επιφάνεια =οξυγόνωση , δεν βλέπω γιατί το οξυγόνο απορροφάται γρήγορα από το νερό και η φυσαλίδα δεν ανεβαίνει προς την επιφάνεια.

 

Εδώ για όποιον θέλει να διαβάσει.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/54674-oe-unaao-oeuoiooieaaoioi-oa-oeooa-oao/

 

Και ένα υστερόγραφο.

 

Σκευάσματα όπως flourish excel κλπ, οργανικού άνθρακα , επηρεάζουν το ph όπως το αέριο co2;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Η εγέρια κινδυνεύει από τον υγρό άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι φυσαλιδες που βλεπεις στα βιντεο ειναι το λεγομενο pearling και ειναι φωτοσυνθεση.

Εσυ δεν το βλεπεις γιατι δεν εχεις αεριο co2.

Για την εγκερια,στα εχω ξαναγραψει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα δεν φωτοσυνθέτουν; Αποκλείεται αυτό!

 

Ακόμα και τίποτα να μην έριχνα θα φωτοσυνέθεταν μόνο και μόνο από το ελάχιστο co2 των ψαριών.

 

btw βρήκα για φωτισμό έτοιμο σύστημα τ5 με 2x28 w πάνω λάμπες! Απλά θα είμαι χωρίς καπάκι γιατί τελικά δεν βγαίνει αλλιώς. Θα είμαι κομπλέ με αυτές;

Τι προτείνεις; Να πάω σε καλύτερο φωτισμό και ας χάσω το καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ, ασε που χωρις καπακι φαινεται και πιο ωραιο κατα τη γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση η μια φωτοσυνθεση με την αλλη.Εσυ εχεις την πιο ελαχιστη που θα μπορουσες να εχεις και θα το δεις συντομα και στα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και CO2 αλλά κατι οικονομικό σαν τα συστηματακια της φλουβαλ !

Δεν παίζουν πολλά φράγκα.

Απλα θελω να μου εξηγήσεις πως διατηρώ το ph μου σταθερό. Πχ τωρα εχω 7,4 μετά;

Link to comment
Share on other sites

Τα "οικονομικά" μακροπροθεσμα βγαινουν πιο ακριβα κ καποια στιγμη θα βαρεθεις κ θα πας σε μπουκαλα.

Και το ph σου θα πεσει με το co2. Πχ απο 7,4 θα παει 7 και στις αλλαγες νερου θα φτανει 7,1. Μικρες αλλαγες που δεν επιρεαζουν το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και CO2 αλλά κατι οικονομικό σαν τα συστηματακια της φλουβαλ !

Δεν παίζουν πολλά φράγκα.

Απλα θελω να μου εξηγήσεις πως διατηρώ το ph μου σταθερό. Πχ τωρα εχω 7,4 μετά;

 

Αν ειναι να παρεις κατι τετοιο,καλυτερα να μη το παρεις καθολου.Τζαμπα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Τοσο μούφα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ό,τι σου λένε τώρα που είναι νωρίς να γλιτώσεις λεφτά, με τη μπουκάλα θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα τη στιγμή που θα είχες ξεπεράσει το ποσόν με το εξέλ ή τα άλλα συστήματα που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το αέριο διοξείδιο. Πίστεψέ με την πέρασα τη φάση σου, μου το έλεγαν ξανά και ξανά, τα έβαλα κάτω κι έκανα την υπέρβαση δίνοντας 120 ευρώ για ολοκληρωμένο σύστημα το οποίο μπορείς να το βρεις και πιο κάτω σε μεταχειρισμένο και τα φυτά εκτοξεύτηκαν, απ την πρώτη μέρα η ανάπτυξή τους πολλαπλασιάστηκε, τα χρώματα καλύτερα, μεγαλύτερα φύλα άλλα φυτά εντελώς μετά. Επίσης το pH θα το θα καθορίσεις απ τις φυσαλίδες, θα πάρεις όμως κι ένα drop checker ώστε να επιβλέπεις μη κιτρινίσει που σημαίνει πολύ διοξείδιο που είναι επικίνδυνο για τα ψάρια και ξενοιάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, καταλαβαίνω ακριβώς τι λέτε. Τα οφέλη , το μακροπρόθεσμο κόστος κλπ.

Εγω αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι αν για εμενα αξίζει πράγματι η προσθήκη.

Ένας πωλητής σε κατάστημα μου είπε πως στην δική μου περίπτωση δεν θα τα έσκαγε για διοξείδιο . Αν μου λέει αργότερα πας σε aqua scape γκαζόν κλπ τότε ναι.

Υπενθυμίζω πως εχω ανούμπιες, εχινοδορο όζελοτ , Java moss ,Μπακοπα μονιερι βαλισνεριες ασιατικα και εγερια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι πως δεν θα οφελούσε  η προσθήκη της φιάλης, αλλά η δική μου γνώμη είναι πως για τα συγκεκριμένα φυτά (και δεδομένης της οικονομικής στενότητας) μπορείς και χωρίς αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αλλο θεμα σου ψαχνεσαι να αυξησεις τον φωτισμο. Αυξημενος φωτισμος χωρις co2 σημαίνει αλγες. Με λιγα λογια καλο ειναι να δωσεις τα παντα στα φυτα σου ή αστο οπως ειναι κ θα εχεις πιο αργή ανάπτυξη. Και μια συμβουλή απο παθων. Υπομονη!!!! Και οχι μεσοβεζικες λύσεις γιατι θα πληρωνεις διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Oυσιαστικά οικονομικά είναι τα θέματα.

 

Στην πραγματικότητα θα κάναμε όλοι ότι πιο High tech μπορούμε ας είχαμε και ανούμπιες μόνο. Αλλά αυτό έχουμε τώρα και προχωράμε :P Εμένα μου αρέσουν τα aquascape , μου φαίνονται πολύ εντυπωσιακά και στο μέλλον θα δοκιμάσω. Εκεί μιλαμε σίγουρα για διαφορετικές απαιτήσεις. Τώρα θα κάτσω να παρατηρήσω τι παίζει με τα φυτά μου μόνο με τα συμπληρώματα. Δηλαδή θα δω την Moss να δένει στο ξύλο; Θα ψηλώσει η μπακόπα; και πάει λέγοντας.. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή.

 

Αντώνη για τον φωτισμό με ξενέρωσαν σήμερα ανέκαθεν γιατί μου είπαν πως έχουν μόνο 55αρες τ5 σε έτοιμο σύστημα και εμένα είναι 80αρι μήκος και δεν νομίζω να φωτίζεται καλά.

Η τελευταία μου επιλογή με καπάκι ή χωρίς είναι κάτι από άμαζον ή την led παρακάτω που είναι ευρέους φάσματος και 3200 λουμεν.

 

     

                     
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...