Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Εεεεε Εντάξει τωρα υπερβάλουμε.... τα σκαλαρια ειναι όμορφα... αλλα μηπως να κανεις και μια ερευνα αγορας τι παιζει στα μαγαζια μηπως υπαρχει κατι που δεν ξερουμε??

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου εμπειρία με ροδοστομους και καρδινάλιους λέει πως σε πιο μαλακό νερό θα δεις πολύ πιο όμορφα και έντονα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου εμπειρία με ροδοστομους και καρδινάλιους λέει πως σε πιο μαλακό νερό θα δεις πολύ πιο όμορφα και έντονα χρώματα.

 

ισχυει πολυ αυτο που λες Θοδωρη το εχω δει και γω.

Link to comment
Share on other sites

Με τα σκαλάρια ή τις νανοκιχλίδες που προτείνεις δεν έχεις παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Με τα σκαλάρια ή τις νανοκιχλίδες που προτείνεις δεν έχεις παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

 

δε ξερω να σου πω σιγουρα, για τους καρδιναλιους συγκεκριμενα φιλος μου τους διατηρουσε σε νερο βρυσης και αποφασισε να επεξεργαζεται με τυρφη το νερο ωστε να το μαλακωσει και μαλιστα αρκετα...πολυ σταδιακα απο ph 8 το εφτασε στο 6

εκεινη τη περιοδο με το χαμηλο ph ειχαμε την αισθηση οτι οι καρδιναλιοι ειχαν πιο εντονα χρωματα απ οτι πριν και μαλιστα αρκετα..

τωρα σιγουρα επαιξαν ρολο οι συνθηκες αλλα μπορει να ηταν και το νερο που σκουρινε αρκετα και φαινονταν ετσι δε ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρελός από όλες τις απόψεις εσύ χαχαχαχαχα!

Εεεεε Εντάξει τωρα υπερβάλουμε.... τα σκαλαρια ειναι όμορφα... αλλα μηπως να κανεις και μια ερευνα αγορας τι παιζει στα μαγαζια μηπως υπαρχει κατι που δεν ξερουμε??

Μη τα κάνεις χειρότερα καλό μου παιδί. Άσε τώρα που πάμε να αποφασίσουμε. Θα πάει το θέμα κάνα μήνα ακομα με αυτά που λες.

Η μικρή μου εμπειρία με ροδοστομους και καρδινάλιους λέει πως σε πιο μαλακό νερό θα δεις πολύ πιο όμορφα και έντονα χρώματα.

Κατανοητό και λογικό αλλά δυστυχώς το μαλακό νερό το ξεχνάω. Έχω εξηγήσει τους λόγους στα πρώτα ποστ.

Γεοφαγοι δεν σε ενδιαφέρουν???

Όμορφα ψάρια αλλά όχι σαν πρωταγωνιστες. Θέλω να βασιστώ σε άλλο είδος και να κάνω κάτι γύρω από αυτό μετά ή αν είναι μεγάλο ή ζόρικο να μείνω σε αυτό.

Για τα severum λοιπόν τι λέτε στο σκληρό νερό; Υπάρχουν εκτροφης; Αυτά που φέρνουν τα μαγαζια είναι εκτροφης;

http://www.seriouslyfish.com/species/heros-efasciatus/

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρελός από όλες τις απόψεις εσύ χαχαχαχαχα!

Μη τα κάνεις χειρότερα καλό μου παιδί. Άσε τώρα που πάμε να αποφασίσουμε. Θα πάει το θέμα κάνα μήνα ακομα με αυτά που λες.

Κατανοητό και λογικό αλλά δυστυχώς το μαλακό νερό το ξεχνάω. Έχω εξηγήσει τους λόγους στα πρώτα ποστ.

Όμορφα ψάρια αλλά όχι σαν πρωταγωνιστες. Θέλω να βασιστώ σε άλλο είδος και να κάνω κάτι γύρω από αυτό μετά ή αν είναι μεγάλο ή ζόρικο να μείνω σε αυτό.

Για τα severum λοιπόν τι λέτε στο σκληρό νερό; Υπάρχουν εκτροφης; Αυτά που φέρνουν τα μαγαζια είναι εκτροφης;

http://www.seriouslyfish.com/species/heros-efasciatus/

Πάνε τα Polleni ε;

Link to comment
Share on other sites

Πάνε τα Polleni ε;

Έψαξα και δε βρήκα και μου είπαν ότι αν ξαναφερουν θα είναι στα 5-6 εκατοστά. Δε θα ξεχωρίζουν το φύλο τους και δε θα μπορώ να βρω ζευγάρι. Θα πρέπει να βρω από χομπιστες.
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και δε βρήκα και μου είπαν ότι αν ξαναφερουν θα είναι στα 5-6 εκατοστά. Δε θα ξεχωρίζουν το φύλο τους και δε θα μπορώ να βρω ζευγάρι. Θα πρέπει να βρω από χομπιστες.

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:\

Υ.Γ. Τελικά σε τι κατέληξες;(γιατί μπερδεύτηκα)

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπε ακόμη κανένας αν τα severum είναι εκτροφης. Αυτά τα ψάρια ήταν η αρχική μου επιθυμία. Αν λοιπόν μπορώ να βάλω ένα ζευγάρι από αυτά, θα βάλω κάνα δυο τρία αλλά πχ firemouth και είμαι κομπλέ σε άλλη περίπτωση πάω σε σκαλάρια και κάτι από αυτά που είπαμε παραπάνω (ροδοστομους, κορυ κτλ). Περιμένω να μου πει κανένας για τα severum.

Για διακόσμηση θα πάω σε εύκολα και.λιγα φυτά έτσι για την πρασινάδα που πάντα ήθελα και ξυλα-ριζες (για τα ξύλα είμαι σε διαδικασία ψησίματος σε ένα παλιόπαιδο από δω μέσα)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πανο φιλε μου σε οτι και αν καταληξεις ειμαι σιγουρος οτι θα ετοιμασεις ενα πανεμορφο ενυδρειο, που με αγωνια περιμενω να απολαυσω απο φωτογραφιες. Εισαι παλιος και μερακλης στο ειδος! Αναμενουμε λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώστας σε ένα ποστ του είπε πως όλα τα ψάρια στα πετσοπ είναι εκτροφής (δηλαδή σε νερό βρύσης) και ότι όποια είναι άγρια το γράφουν. Άρα και τα severum των πετσοπ θα είναι εκτροφής.

Link to comment
Share on other sites

Πανο φιλε μου σε οτι και αν καταληξεις ειμαι σιγουρος οτι θα ετοιμασεις ενα πανεμορφο ενυδρειο, που με αγωνια περιμενω να απολαυσω απο φωτογραφιες. Εισαι παλιος και μερακλης στο ειδος! Αναμενουμε λοιπον.

Τότε θα σας βάλω φωτογραφίες μόλις μπουν ΚΑΙ τα ψάρια και είναι έτοιμο στο 100% για να σας έρθει κόλπος! Χαχαχαχαχα. Παρασκευά μόλις θα φύγουν τα ψάρια που έμειναν, θα ξεκινήσω τις αλλαγές και πιστεύω σύντομα θα έχω τελειώσει.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτροφής και θα σου πρότεινα να βάλεις κυρίως red spotted αλλά και από τα υπόλοιπα severum. Και στη θέση σου δεν θα έβαζα τέτρας μόνο βυθόψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτροφής και θα σου πρότεινα να βάλεις κυρίως red spotted αλλά και από τα υπόλοιπα severum. Και στη θέση σου δεν θα έβαζα τέτρας μόνο βυθόψαρα...

Σίγουρα με tetras όχι αλλά έλεγα να βάλω ένα είδος ακόμα όπως firemouth ή κάνα γεωφάγο. Στα λίτρα μου ένα ζευγάρι μονο μπορώ να βάλω και βασικά βλέπω μόνο τα gold και τα red spotted οπότε θα βάλω ένα κι ένα....εκτός κι αν πρέπει να βάλω ίδια. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Τότε θα σας βάλω φωτογραφίες μόλις μπουν ΚΑΙ τα ψάρια και είναι έτοιμο στο 100% για να σας έρθει κόλπος! Χαχαχαχαχα. Παρασκευά μόλις θα φύγουν τα ψάρια που έμειναν, θα ξεκινήσω τις αλλαγές και πιστεύω σύντομα θα έχω τελειώσει.

Αντε με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν είμαστε σε καλό δρόμο. Η διακόσμηση του ενυδρείου άλλαξε άρδην και μπήκαν τα πρώτα ψαράκια. Εβαλα λοιπόν severum red spotted. Για αρχή έβαλα 1 αρσενικό και 2 θηλυκά μέχρι να βγει ζευγάρι. Ο αρσενικός είναι στα 10εκ περίπου και τα κορίτσια λίγο μικρότερα. Από όσο μελετάω, συνδυάζονται πολύ καλά με Firemouth. Πόσα από αυτά τα ψάρια μπορώ να βάλω μαζί τους; Θέλει ζευγάρι ή πάνε λίγα παραπάνω; Κάποια άλλη πρόταση για συγκάτοικους των severum;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτογραφίες λοιπόν. ..!

Αφού επιδιωκεις ζευγάρι, προσωπικά δεν θα έβαζα άλλη κιχλιδα.Όλα θα πηγαίνουν καλά, ώσπου να ζευγαρώσουν και ξαφνικά το ενυδρείο θα "μικρύνει".Είναι πολύ κυριαρχικο ψάρι στο ζευγάρωμα και θα μεγαλώσει πολύ ακόμη.Είναι υπέροχα πάντως, να τα χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αφήσω έτσι τα ψάρια (και τα 3 δηλαδή),πάλι δε θα βγει ζευγάρι και θα την πέφτουν μαλιστα στην άλλη για να τη διωξουν; Δε με ενδιαφέρουν οι αναπαραγωγές από την άλλη. Με τις αφρικανες χορτασα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφάσισες να βάλεις ψάρια και όχι Δίσκους το κρίμα στο λαιμό σου. :) :)

Πλάκα κάνω είμαι σίγουρος ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι τέλειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφάσισες να βάλεις ψάρια και όχι Δίσκους το κρίμα στο λαιμό σου. :) :)

Πλάκα κάνω είμαι σίγουρος ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι τέλειο.

Να 'σαι καλά Πανο. Το aquascape πάντως όλο και κάτι θα σου θυμίσει. Από σένα περιμένω κάτι σε μήνυμα....τελείωνε!
Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι χάρισμα και εσύ είσαι χαρισματικός άνθρωπος.

Το λεω ΚΑΙ στην υπογραφη μου αλλωστε!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...